www.infoglobe.sk » ČR, Olomouc – mesto svetových unikátov III.

ČR, Olomouc – mesto svetových unikátov III.

Publikované: 1.3.2017
Po zhliadnutí krás Dolného námestia a obhliadke Žerotínovho námestia sme sa na chvíľku zastavili, dali oddýchnuť nohám a občerstvili telo. Takto posilnení sme pokračovali ďalej. Spleťou uličiek sme sa opätovne dostali na Horné námestie, v ktorého tesnej blízkosti sa nachádza unikátny kostol sv. Mórica.

Tento rímskokatolícky gotický kostol je situovaný v najstarších osídlených častiach mesta a dlho bol považovaný za hlavný mestský kostol. Na prvý pohľad pôsobí mohutným dojmom, no z krásy mu určite uberá bezprostredne nachádzajúce sa „moderné“ obchodné centrum s okolitou zástavbou, ktoré mu nedovoľuje vyniknúť. Avšak práve výstavba obchodného centra prispela k odhaleniu zvyškov románskej rotundy z 11. storočia, ako aj ďalších cenných architektonických prvkov. Prvá zmienka o tejto sakrálnej stavbe pochádza z roku 1257. Zaujímavá je dvoma hranolovitými vežami a bohato klenutou trojloďou. Interiér tvorí krásny oltár, farebné vitrážové okná, nástenné obrazy a v neposlednom rade siedmy najväčší organ v strednej Európe. Ku kostolu bola v roku 1572 pristavaná renesančná hrobka, v roku 1725 Loretánska kaplnka a v roku 1985 súsošie Olivovej hory, ktoré patrí k najvýznamnejším pamiatkam neskoro gotického sochárstva v Česku.

Olomouc - kostol sv. Mórica

Olomouc - kostol sv. MóricaOlomouc - kostol sv. Mórica

Po prehliadke kostola sme sa vydali smerom k Václavskému námestiu s Dómom, múzeom i veľkolepou katedrálou. Ale našu chôdzu už zakrátko prerušil pohľad na Tvarôžkovú cukráreň. Toto netradičné spojenie so svetovo presláveným tradičným syrovým výrobkom sme museli jednoducho navštíviť. V cukrárničke sme objavili pochúťky z lístkového cesta s penou, kde základ tvorili Olomoucke tvarôžky. V ponuke boli na slano i na sladko. Nechýbali ani špeciality ako „bramboráček“, langoš, hot dog či vyprážané tvarôžky. Neodolali sme a ochutnali sme. Chuť bola výborná avšak čas neúprosný, a tak sme obohatení o kulinársky zážitok pokračovali ďalej.

Olomouc - Tvarôžková cukráreň

Olomouc - Denisova ulicaOlomouc - Vlastivedné múzeum

Po pár desiatkach metrov nás zaujala nástenná maľba britského kráľa Eduarda, ktorý v ruke drží selfie tyč na ošarpanej fasáde budovy. Toto dielo je výsledkom sprievodného podujatia každoročne konajúceho sa Street Art festivalu. Pokiaľ sa vám tento druh umenia páči, tak hneď oproti tomuto dielu sa nachádza Lomená galéria (v lomenom priechode), situovanom v barokovej budove, ktorá ponúka k zhliadnutiu diela súčasného street artu od mladých tvorcov.

Olomouc - nástenná maľba britského kráľa Eduarda

Olomouc - kostol Panny Márie SnežnejOlomouc - Kláštor Klarisiek (kostol sv. Kláry)

Galériu obklopujú budovy Vlastivedného múzea v Olomouci, ktoré ako prvé české múzeum na Morave vzniklo v roku 1883. Vo viacerých expozitúrach ponúka informácie o histórii mesta, prírode Olomouckého kraja, významných osobnostiach, ako aj o neživej prírode a umení. Expozície sú umiestnené v budovách Kláštora Klarisiek (kostol sv. Kláry) a v tzv. budovách s jezuitským konviktom (spoločenstvom). V tomto priestore vyniká aj kostol Panny Márie Snežnej s bohato zdobeným priečelím s dvoma vežami. Oproti kostolu sa nachádza Múzeum moderného umenia s Divadlom hudby, ktoré sa zameriava na umenie od počiatku 20. storočia po súčasnosť, ale návštevníkom ponúka aj prehliadku stálych expozícií.

Olomouc - Námestie Republiky

Olomouc - Námestie Republiky (kašňa Tritónov)Olomouc - Námestie Republiky

Všetky vyššie spomenuté kultúrne inštitúcie sa sústreďujú v okolí trojuholníkového Námestia Republiky (pôvodne Mariánske námestie). Samotné námestie obklopujú budovy mestskej knižnice, Českej pošty a v strede ho zdobí baroková kašňa Tritónov. Keďže súčasťou námestia je aj električková trať a parkovisko, panuje tu čulý mestský ruch. Zaujímavosťou Námestia Republiky je mierny kopec v jeho južnej časti, ktorý je pozostatkom starobylého osídlenia.

Olomouc - Námestie Republiky (kašňa Tritónov)

Olomouc - Hanácke kasárneOlomouc - ulica 1. mája

Kúsok od námestia prechádzame popri štvorkrídlovej klasicistickej budove Hanáckej kasárne (Dom U sv. Jozefa), ktorá bola kedysi sídlom zákopníckeho pluku a v súčasnosti má byť využitá ako sídlo viacerých národných inštitúcií. Pred očami sa nám už vynára pohľad na Katedrálu sv. Václava, ku ktorej vás zavedieme už o týždeň.

 

GPS: 49°35'46.0"N 17°15'27.4"E

Text a foto: Oskár MažgútDiskusia k článku (0)

Vložiť nový príspevok


Súvisiace články

Olomouc: kostol sa zmení na kultúrne centrum
Publikované: 12.10.2019
Ešte tento rok začne Olomoucký kraj s rekonštrukciou červeného kostola v Olomouci, ktorý stojí na triede Slobody medzi Tylovou a Bezručovou ulicou. V roku 1957 bol odsvätený a teraz sa zmení na miesto určené pre koncerty, prednášky, výstavy a kaviareň.

ČR, Jeseníky: Rejvíz – najvyššie položené rašelinisko na Morave – VIDEO
Publikované: 4.9.2018
Vyrážate na výlet do Jeseníkov? Určite sa zastavte v národnej prírodnej rezervácii Rejvíz neďaleko mesta Jeseník. Čaká vás unikátne rašelinisko, mokrade a rovnomenná osada, kde sa môžete občerstviť.

Olomouc: obnova baziliky na Svätom Kopečku
Publikované: 25.9.2018
V areáli Navštívenia Panny Márie na Svätom Kopečku pri Olomouci začali dlho plánované stavebné a reštaurátorské práce, ktoré potrvajú do konca budúceho roka. Areál aj naďalej zostáva otvorený pre verejnosť, v bazilike sú zachované aj bohoslužby.

ČR, Jeseník – Priessnitzove liečebné kúpele – VIDEO
Publikované: 25.6.2019
Na okraji mesta Jeseník môžete navštíviť ďalšie z unikátnych miest krásnej Českej republiky. Lekár Vincenz Priessnitz tu v roku 1822 založil prvý vodoliečebný ústav na svete. Dodnes tu fungujú obľúbené kúpele, obklopené nádhernou horskou prírodou.

ČR, Karlova Studánka – horské kúpele pod Pradědom – VIDEO
Publikované: 9.7.2019
V srdci hlbokých lesov Hrubého Jeseníku navštívte malebnú kúpeľnú obec s krásnou architektúrou aj okolitou prírodou a pokojnou atmosférou. Nájdete tu aj vodopád, geologickú expozíciu či 600 metrov dlhú zjazdovku.

Olomouc: Olomoucké barokové slávnosti
Publikované: 29.6.2017
Tohtoročné Olomoucké barokové slávnosti sa budú konať od 6. do 30. júla. Každý večer od pol siedmej sa v Umeleckom centre UP v jezuitskom konvikte uskutočnia predstavenia pôsobivých barokových opier v nádherných kostýmoch s dobovými kulisami.

ČR, Olomouc – mesto svetových unikátov IV.
Publikované: 8.3.2017
Od Námestia republiky sme sa vydali ku Katedrále svätého Václava, ktorá sa nachádza na Václavskom námestí a je sídlom olomouckej rímskokatolíckej arcidiecézy. Táto veľkolepá románsko-gotická stavba s prvkami baroka a bohatou sochárskou výzdobou je skutočnou ozdobou tohto mesta.

ČR, Olomouc – mesto svetových unikátov II.
Publikované: 22.2.2017
Minulý týždeň sme začali poznávaciu prechádzku po Olomouci a v stručnosti sme si povedali o jeho histórii. Naším východiskovým bodom bolo Horné námestie obkolesené historickými domami a palácmi, avšak jeho skutočnými dominantami boli stĺp Najsvätejšej Trojice a budova radnice s vežou.

ČR, Olomouc – mesto svetových unikátov I.
Publikované: 15.2.2017
V nasledujúcich riadkoch navštívime stredomoravské krajské mesto Olomouc, ktoré sa vo svete preslávilo nielen známou syrovou pochúťkou či pamiatkou UNESCO, ale aj kvetinovou výstavou či bohatou históriou.

ČR, Svatý Kopeček – miesto viery a oddychu
Publikované: 12.2.2017
Pútnické miesta majú akúsi neopísateľnú atmosféru, ktorá láka tisícky z nás k ich návšteve. Nedávno sme sa pokochali krásami Svatého Hostýna, ktorý nám učaroval. Možno aj preto sme sa za krátko na to rozhodli vidieť ďalšie významné pútnické miesto v Česku – Svatý Kopeček.

ČR, Svatý Hostýn – pútnické miesto
Publikované: 25.1.2017
Tentokrát sa vydáme k najvyššie položenému mariánskemu pútnickému miestu na Morave, ktoré už celé storočia priťahuje pútnikov nielen z blízkeho okolia, ale aj ďalekých krajov. Tým miestom bude Svatý Hostýn.

ČR, Teplice nad Bečvou – Hranická priepasť
Publikované: 14.12.2016
Po tom ako sme minulý týždeň začali prechádzku po ľavom brehu rieky Bečva, presnejšie po kúpeľnom areáli obce Teplice nad Bečvou, dnes sa presunieme na pravý breh, aby sme po krátkom turistickom výstupe mohli naplno obdivovať najhlbšiu priepasť na svete.

ČR, Teplice nad Bečvou – kúpele obdarené prírodným bohatstvom
Publikované: 7.12.2016
Prednedávnom sme objavovali krásu mesta Hranice. Po niekoľkohodinovej prechádzke sme v našich potulkách pokračovali ďalej. Ani sme sa nenazdali a už sme opäť parkovali nášho štvorkolesového tátoša na pomerne veľkom parkovisku pri obci Teplice nad Bečvou, ktorá je jednou z najvýznamnejších prírodných aj kúpeľných oblastí v Českej republike.

ČR, Teplice nad Bečvou – Zbrašovské aragonitové jaskyne
Publikované: 19.2.2017
Pri našej poslednej návšteve obce Teplice nad Bečvou sme obdivovali krásy kúpeľného mestečka, vychutnávali si blahodarné účinky tunajšej liečivej vody, a zároveň absolvovali turistickú vychádzku k najhlbšej zatopenej priepasti na svete – Hranickej priepasti. Avšak vynechali sme návštevu ešte jedného Európskeho unikátu, ktorý je vyhlásený za Národnú prírodnú pamiatku.

ČR, Bystřice pod Hostýnem – mesto ohýbaného nábytku
Publikované: 5.2.2017
Po navštívení pútnického miesta Svätý Hostýn sme nemohli vynechať ani návštevu len tri kilometre vzdialeného mesta Bystřice pod Hostýnem, ktoré je preslávené výrobou ohýbaného nábytku. Samozrejme nábytok nie je zďaleka všetko čo toto mestečko ponúka k videniu, čoho dôkazom budú nasledujúce riadky.

ČR, Rymice – obec s nádychom minulosti
Publikované: 1.2.2017
Približne 11 kilometrov od Holešova sa rozprestiera obec Rymice, ktorá láka turistov na pamätihodnosti ľudovej architektúry.

ČR, Holešov – história, osobnosti, pamiatky
Publikované: 29.1.2017
Na západnom okraji Hostýnskych vrchov v okrese Kroměříž sa rozprestiera mestečko Holešov, ktoré je známe hlavne vďaka ranobarokovému zámku s veľkolepým francúzskym parkom a pomerne bohatou židovskou históriou.


Súvisiaca fotogaléria

ČR, Olomouc a Svatý Kopeček
Moravská metropola Olomouc ponúka všetkým cestovateľom skutočné dobrodružstvo. Vydajte sa spoznáv...

ČR, Bystřice pod Hostýnem a Svatý Hostýn
Nechajte sa pozvať k návšteve mesta Bystřice pod Hostýnem, ktoré ponúka širokú paletu zážitkov. Č...

ČR, Holešov a Rymice – dva rozdielne svety
Mesto Holešov nachádzajúce sa na západnom okraji Hostýnskych vrchov ponúka návštevníkom prechádzk...

ČR, Přerov – centrum strednej Moravy
Dnes sa vydáme do ulíc mesta Přerov, ktoré pretína rieka Bečva. Toto vyše 40-tisícové mesto je dô...

ČR, Teplice nad Bečvou – kúpele a svetová priepasť
Máloktorá obec sa môže pochváliť toľkými prírodnými unikátmi ako Teplice nad Bečvou. Vďaka výnimo...

ČR, Hranice – križovatka ciest
V dnešnej fotogalérii sa vydáme na prechádzku po meste Hranice, ktoré sa nachádza v okrese Přerov...

ČR: Ostrava – Moravská a Sliezska
K dominantám mesta patrí vyhliadková veža Novej radnice, odkiaľ máte celé mesto pekne na dlani. N...

ČR, Brno – metropola Moravy
Hlavným kultúrnym, spoločenským a vzdelanostným centrom Moravy je druhé najväčšie mesto v Čechách...

ČR, Moravský kras – vápencová nádhera
Zavítajte prostredníctvom našej fotogalérie do oblasti Moravského krasu, ktorý patrí medzi najvýz...


Súvisiace video

Karlova Studánka: Horské kúpele pod Pradědom
Karlova Studánka leží v srdci hlbokých lesov Hrubého Jeseníku a láka svojou architektúrou, okolit...

ČR, Jeseníky: Rejvíz – najvyššie položené rašelinisko na Morave
Dnes sa spolu s nami pozriete do Jeseníkov, konkrétne do národnej prírodnej rezervácie Rejvíz. Pr...

Lokácia:

Slovenská republika
Kalendár akcií:

Partneri:

Aj vďaka vám sme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Sprievodca:

Fotosúťaž:

Pestrá jeseň

1. 9. – 31. 10. 2019
1. cena:
Balance test a Balance Oil od spoločnosti ZINZINO
2. cena:
sada čokolád značky Lindt a vstupenky na prehliadku Velkopopovického pivovaru Kozel
3. cena:
Poukážka na dve vstupenky do talkshow SUPERMAMY
1. cena redakcie:
Darčekový poukaz pre 2 osoby na 2 noci vrátane raňajok na Chate Magurka v Nízkych Tatrách
2. cena redakcie:
Hniezdo pre bábätko od ZUZ made with love
3. cena redakcie:
Darčeková kazeta VINCENTKA

Aktuality:

15.10.2019
Šumavská príroda zaznamenala po viac ako sto rokoch výskyt pralesného bezstavovca – ploskáňa veľkého (Peltis grossa), 1,5 centimetra veľkého čierneho chrobáka, ktorý sa znovu objavil v národnom parku Šumava.
14.10.2019
V sobotu 19. októbra 2019 ožijú Pezinské vinohrady pod Starou horou lahodnými vínami, piknikovými lahôdkami aj uchu lahodiacou hudbou v obklopení pestrých farieb jesene.
13.10.2019
Známy cestovateľský portál aj tento rok vytvoril celosvetový rebríček tých najobľúbenejších leteckých spoločností, ktorý vám prinášame v nasledujúcich riadkoch.
Archív aktualit

Do osobitej pozornosti:

Oznamy a upozornenia pred cestovaním do zahraničia nájdete TU.

Pridajte sa a súťažte!

Každý týždeň na facebooku nová súťaž o hodnotné ceny!

Krajina mesiaca - ÍRSKO:

Najčítanejšie články:

Mobilná aplikácia :

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone 

 

Interaktívne katalógy:

Ďakujeme:

Google hodnotenie

dnes:utorok 15. 10. 2019
sviatok:Terézia
dnes:
utorok 15.10.
20 °C
zajtra:
streda 16.10.
14 °C