www.infoglobe.sk » ČR, Svatý Hostýn – pútnické miesto

ČR, Svatý Hostýn – pútnické miesto

Publikované: 25.1.2017
Tentokrát sa vydáme k najvyššie položenému mariánskemu pútnickému miestu na Morave, ktoré už celé storočia priťahuje pútnikov nielen z blízkeho okolia, ale aj ďalekých krajov. Tým miestom bude Svatý Hostýn.

Necelé tri kilometre od mestečka Bystřice pod Hostýnem sa v Hostýnskych vrchoch, presnejšie na vrchu Hostýn, rozprestiera významné pútnické miesto, ktoré je vďaka bazilike Nanebovzatia Panny Márie dominantou okolia. Či už si zvolíte cestu autom alebo na pešo určite nepoblúdite, keďže cesta je dobre značená.

bazilika Nanebovzatia Panny Márie

Už od nepamäti bolo toto miesto vyhľadávané ľuďmi, dozaista aj kvôli svojej polohe, nakoľko sa nachádza v blízkosti geomorfologického celku Moravská brána, ktorým viedla slávna Jantárová cesta. Viaceré archeologické výskumy preukázali prítomnosť pravekého hradiska a viacerých kultúr vrátane lužickej, Keltov či napokon Slovanov.

Svatý Hostýn

bazilika Nanebovzatia Panny Márie a Sarkandrova kaplnkakamenné schodisko

Samotnému pútnictvu predchádzala udalosť vpádu Tatárov  v roku 1241, kedy sa údajne miestni obyvatelia ukrývali na vrchu Hostýn. Podľa povesti ukrývajúce sa obyvateľstvo trpelo nedostatkom vody, tak sa začalo modliť k Panne Márii čoho dôsledkom malo byť vytrysknutie prameňa vody a príchod mohutnej búrky, ktorá dobyvateľské vojská donútila k ústupu. Či už je legenda pravdivá alebo nie, faktom ostáva, že v roku 1544 tu bola vybudovaná kaplnka a od roku 1567 je zaznamenaná prvá púť.

bazilika Nanebovzatia Panny Márie

stánky so suvenírmibazilika Nanebovzatia Panny Márie

Pri príchode na Svatý Hostýn vás ohúria dve veci. Prvou bude monumentálna architektúra a druhou síce neviditeľná, ale za to citeľná mystická atmosféra, ktorú toto miesto vyžaruje. Azda prvou vašou zastávkou bude veľkolepá a už z diaľky dobre viditeľná bazilika Nanebovzatia Panny Márie, ktorá sa hrdí titulom basilica minor. Nachádza sa v nižšej časti vrchu Hostýn a cesta k nej vedie po množstve kamenných schodov, ktoré lemujú stánky so suvenírmi. Postupným kráčaním na vrchol máte pocit, že stúpate k nebu – čo bolo asi zámerom. Po dosiahnutí cieľa budete stáť pred neskoro barokovým až klasicistickým kostolom, ktorý bol do terajšej podoby dokončený v roku 1748. Nad hlavným vstupom, ako aj na mnohých ďalších miestach budete môcť pozorovať podobizeň tzv. Hostýnskej Madony. Zaujímavosťou je, že jej najveľkolepejšie vyobrazenie (nad hlavným vchodom) zaberá plochu bezmála 26 m2 a pozostáva z 260 tisíc mozaikových sklíčok dovezených z Talianska.

bazilika Nanebovzatia Panny Márie

Čo sa týka histórie, tak kostol slúžil svojmu účelu až do doby tzv. jozefínskych reforiem (1784), kedy bol odsvätený a de facto zrušený. Tejto udalosti predchádzal ešte požiar v roku 1769, ktorý bol zapríčinený zasiahnutím stavby bleskom. Avšak následky tejto pohromy boli pomerne rýchlo odstránené. Chrám po reformnom období postupne chátral až do 19. storočia, kedy sa začala jeho postupná obnova a opätovne bol vysvätený.    

kamenná rozhľadňa na vrchu Hostýn

výhľad z kamennej rozhľadne na vrchu Hostýnkamenná rozhľadňa na vrchu Hostýn a veterná elektráreň

S obnoveným chrámom pribudli aj ďalšie stavby. Boli nimi hostinec, veľká ubytovňa, jezuitský kláštor či hneď pri chráme stojaca Sarkandrova kaplnka. V roku 1898 tu pribudla aj 15 metrov vysoká  kamenná rozhľadňa, ktorej základný kameň bol položený na vyššej časti vrcholu Hostýn v čase návštevy cisára Františka Jozefa I., ako pripomienka 50. výročia jeho nástupu na trón. Po vystúpaní kruhového schodiska rozhľadne sa naskytá úchvatný pohľad na mestečko Bystřice pod Hostýnem a rovinu Hané. Súčasťou rozhľadne je aj kaplnka. Chybičkou krásy je len prítomnosť veternej turbíny hneď pri rozhľadni, ktorá narúša toto malebné miesto nielen po estetickej, ale aj akustickej stránke. Vyššie spomínané kamenné schodisko bolo vybudované v roku 1909 a spája baziliku s Vodnou kaplnkou, pod ktorou sa nachádzajú vývery prameňov slúžiace pútnikom.

Vodná kaplnka a pramene

Vodná kaplnkaVodná kaplnka

Nájdete tu aj viaceré krížové cesty. Tá najstaršia je postavená od roku 1900 a vedie od tzv. Sarkandrovky až k rozhľadni. Tvoria ju tri jednoduché kaplnky a osem zastavení v podobe kamenných podstavcov s obrazovým reliéfom a krížom. Zvyšné zastavenia sú opäť v podobe kaplniek rôznych stavebných slohov. Od roku 1903 do 1933 tu bola vybudovaná aj ďalšia krížová cesta, ktorej autorom je známy architekt Dušan Jurkovič. Jednotlivé zastavenia sú v duchu valašskej ľudovej architektúry a sú rozmiestnené nepravidelne severovýchodne od baziliky. Posledné zastavenie je v podobe rotundy v areáli cintorína. Zaujímavá je aj tzv. Cesta svetla, ktorá pripomína veľkonočnú udalosť Ježišovho zmŕtvychvstania a tvoria ju základné kamene z rôznych kameňolomov a hornín. Cesta svetla tu pribudla v roku 2010.       

Krížová cesta od Dušana Jurkoviča

Krížová cesta od Dušana Jurkoviča a cintorínCesta svetla

Samozrejme nachádza sa tu aj množstvo ďalších sakrálnych pamiatok a nádherných miest. Pokojne tu môžete stráviť celý deň a stále budete mať čo objavovať. Avšak Svatý Hostýn nie je len o pamiatkach, ale hlavne o duchovenstve, ktorého prejavy sú tu na každom kroku. Preto pokiaľ hľadáte niečo čo by vás vnútorne naplnilo, tak možno návšteva pútnického miesta je tým pravým cieľom.

Stará krížová cesta 

GPS: 49°22'36.4"N 17°41'59.4"E

Text a foto: Oskár Mažgút

   Diskusia k článku (0)

Vložiť nový príspevok


Súvisiace články

Zlín – topánky a veľké športové talenty
Publikované: 13.4.2010
Keď sa povie Zlín, každému sa najskôr vybaví silný príbeh klanu podnikateľov Baťových. Ten z útrob mesta dýcha ďalej. Odráža sa na múroch starých tovární, na menách ulíc alebo v názve miestnej univerzity.

ČR, Kroměříž – podmanivá krása II.
Publikované: 22.3.2017
Dnes nás čaká prvá prechádzka mestom Kroměříž, prostredníctvom ktorej nazrieme do tých najúchvatnejších architektonických skvostov a pokocháme sa veľkolepými námestiami i malebnými uličkami.

ČR, Kroměříž – podmanivá krása III.
Publikované: 29.3.2017
Minulý týždeň sme sa potulkami mestom Kroměříž dostali až k Arcibiskupskému zámku, ktorý sa nachádza na Snemovnom námestí. Dnes budeme v objavovaní krás tohto mesta pokračovať, avšak ešte pred vstupom do zámku sa vydáme k naľavo stojacej Mlynskej bráne, ktorá je súčasťou starého hradbového opevnenia.

ČR: Kroměříž – podmanivá krása IV.
Publikované: 5.4.2017
Minulý týždeň sme naše rozprávanie o Kroměříži skončili na prahu Podzámockej záhrady, ktorá je zapísaná do zoznamu svetového dedičstva UNESCO a je prírodným skvostom tohto malebného mesta.

ČR, Kroměříž – podmanivá krása V.
Publikované: 12.4.2017
Dnes zavŕšime naše putovanie mestom Kroměříž návštevou skutočného skvostu záhradnej architektúry vo svetovom meradle. Našou záverečnou zastávkou sa totiž stane Kvetná záhrada.

ČR, Luhačovice – krásne kúpele a zaujímavé okolie II.
Publikované: 16.8.2017
Po minulotýždňovom predstavení Luhačovíc a ich svetoznámych kúpeľov sa dnes vydáme za krásnymi prírodnými, kultúrnymi i historickými pamiatkami okolia. Pohybovať sa budeme po oblasti svojrázneho Valašska, pohostinného Slovácka a úrodnej Hanej.

ČR, SR – Po stopách Dušana Samuela Jurkoviča
Publikované: 25.7.2018
Tento rok si pripomíname 150. výročie narodenia najvýznamnejšieho slovenského architekta Dušana Samuela Jurkoviča. V dnešnom článku si túto slávnu osobnosť pripomenieme prostredníctvom návštev unikátnych stavieb a prezradíme vám i čo-to o jeho živote.

ČR, Kroměříž – podmanivá krása I.
Publikované: 15.3.2017
V našom novom miniseriáli sa vydáme do mesta nádherných uličiek, námestí, sakrálnych stavieb, úžasných záhrad a UNESCO pamiatok. Budeme sa túlať po jednom z najkrajších historických miest Českej republiky, ktoré sa vďaka mimoriadnym dejinám, kultúre a vzdelanosti nazýva aj Hanáckymi Aténami. Asi už pomaly tušíte, že reč bude o meste Kroměříž.

ČR: Valašské Meziříčí – pokojná moravská sila – VIDEO
Publikované: 21.6.2011
Významným moravským mestom Valašské Meziříčí pretekajú dve rieky, a obe sa volajú Bečva - Vsetínská a Rožnovská. A obe sa ešte vo ValMeze alebo Valašských Benátkach, ako sa Valašské Meziřící prezýva, spoja v jednu jedinú – Bečvu. ValMez má teda vlastne rieky tri.

ČR, Holešov – história, osobnosti, pamiatky
Publikované: 29.1.2017
Na západnom okraji Hostýnskych vrchov v okrese Kroměříž sa rozprestiera mestečko Holešov, ktoré je známe hlavne vďaka ranobarokovému zámku s veľkolepým francúzskym parkom a pomerne bohatou židovskou históriou.

ČR, Bystřice pod Hostýnem – mesto ohýbaného nábytku
Publikované: 5.2.2017
Po navštívení pútnického miesta Svätý Hostýn sme nemohli vynechať ani návštevu len tri kilometre vzdialeného mesta Bystřice pod Hostýnem, ktoré je preslávené výrobou ohýbaného nábytku. Samozrejme nábytok nie je zďaleka všetko čo toto mestečko ponúka k videniu, čoho dôkazom budú nasledujúce riadky.

ČR, Svatý Kopeček – miesto viery a oddychu
Publikované: 12.2.2017
Pútnické miesta majú akúsi neopísateľnú atmosféru, ktorá láka tisícky z nás k ich návšteve. Nedávno sme sa pokochali krásami Svatého Hostýna, ktorý nám učaroval. Možno aj preto sme sa za krátko na to rozhodli vidieť ďalšie významné pútnické miesto v Česku – Svatý Kopeček.

ČR, Olomouc – mesto svetových unikátov I.
Publikované: 15.2.2017
V nasledujúcich riadkoch navštívime stredomoravské krajské mesto Olomouc, ktoré sa vo svete preslávilo nielen známou syrovou pochúťkou či pamiatkou UNESCO, ale aj kvetinovou výstavou či bohatou históriou.

ČR, Olomouc – mesto svetových unikátov II.
Publikované: 22.2.2017
Minulý týždeň sme začali poznávaciu prechádzku po Olomouci a v stručnosti sme si povedali o jeho histórii. Naším východiskovým bodom bolo Horné námestie obkolesené historickými domami a palácmi, avšak jeho skutočnými dominantami boli stĺp Najsvätejšej Trojice a budova radnice s vežou.

ČR, Olomouc – mesto svetových unikátov III.
Publikované: 1.3.2017
Po zhliadnutí krás Dolného námestia a obhliadke Žerotínovho námestia sme sa na chvíľku zastavili, dali oddýchnuť nohám a občerstvili telo. Takto posilnení sme pokračovali ďalej. Spleťou uličiek sme sa opätovne dostali na Horné námestie, v ktorého tesnej blízkosti sa nachádza unikátny kostol sv. Mórica.

Valašské Meziříčí: kostol svätej Trojice bol slávnostne otvorený
Publikované: 23.11.2019
Rok a pol trvala generálna rekonštrukcia kostola, ktorý patrí do pätice objektov pod správou Múzea regiónu Valašsko. Pre verejnosť sa po prvý raz otvorí pred tohtoročnými Vianocami na tradičný adventný koncert Rybovej Českej vianočnej omše.

ČR, Valašské Klobouky: mestečko mnohých podôb – VIDEO
Publikované: 31.3.2015
Juhovýchodne od mesta Zlín sa rozprestiera obec Valašské Klobouky, ktorou preteká riečka Klobučka (Brumovka) a obklopujú ju pohoria Bielych Karpát a Vízovických vrchov. Dopočuli sme sa, že obec ponúka viaceré zaujímavé zážitky, a tak sme sa rozhodli pre jej návštevu.

ČR: Luhačovice - Valašsko pravé – kúpeľné
Publikované: 9.9.2011
Aj keď naše zastavenia v niekoľkých kúpeľných mestách vypovedali skôr o tom, že kúpeľníctvo v Česku upadá, Luhačovice sú v tomto ohľade výnimočné.

ČR: Tajomné miesta so silnou energiou
Publikované: 8.11.2015
V Českej republike je mnoho miest a starodávnych stavieb, ktoré na vás dýchnu tajuplnou až magickou atmosférou. O všetkých sa rozprávajú legendy, z ktorých niekedy až mrazí... Kto by rád nenahliadol pod rúšku tajomstva? V dnešnom článku vám niektoré mystické miesta priblížime.

ČR, Hrad Buchlov – zachovalá stredoveká nádhera
Publikované: 12.3.2015
V dnešnom článku sa vydáme do stredoveku, konkrétne na hrad Buchlov, ktorý sa nachádza na rovnomennom kopci. Tento majestátny kráľovský hrad je len na skok od obce Buchlovice, v okrese Uherské Hradište, známej hlavne vďaka barokovému zámku Buchlovice s rozsiahlym parkom.


Súvisiaca fotogaléria

ČR, Olomouc a Svatý Kopeček
Moravská metropola Olomouc ponúka všetkým cestovateľom skutočné dobrodružstvo. Vydajte sa spoznáv...

ČR, Bystřice pod Hostýnem a Svatý Hostýn
Nechajte sa pozvať k návšteve mesta Bystřice pod Hostýnem, ktoré ponúka širokú paletu zážitkov. Č...

ČR, Holešov a Rymice – dva rozdielne svety
Mesto Holešov nachádzajúce sa na západnom okraji Hostýnskych vrchov ponúka návštevníkom prechádzk...

ČR: Ostrava – Moravská a Sliezska
K dominantám mesta patrí vyhliadková veža Novej radnice, odkiaľ máte celé mesto pekne na dlani. N...

ČR, Moravský kras – vápencová nádhera
Zavítajte prostredníctvom našej fotogalérie do oblasti Moravského krasu, ktorý patrí medzi najvýz...

Znojmo: Poklad južnej Moravy
Historické mesto Znojmo na vysokom brehu nad údolím rieky Dyje patrí k najpozoruhodnejším pamiatk...


Súvisiace video

ČR, Valašské Klobouky – mestečko z nadhľadu
Pri našich potulkách Českou republikou sme sa zastavili aj v malebnom mestečku Valašské Klobouky,...

ČR: Valašské Meziříčí alebo tiež ValMez
Valašské Meziříčí, ktorému sa však nepovie inak ako ValMez. Mesto, ktoré má dve rieky a dva zámky...

Lokácia:

Slovenská republika
Kalendár akcií:

Partneri:

Aj vďaka vám sme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Sprievodca:

Fotosúťaž:

Jarné vábenie

1. 3. – 30. 4. 2020
1. cena:
Dve voľné vstupenky na prednášku projektu Cestovateľské kino
2. cena:
Dve voľné vstupenky na inšpiratívnu prednášku od Lab.cafe
3. cena:
Vitamínový balíček od portálu Infoglobe
1. cena redakcie:
Fantastický pobyt pre 2 osoby na 3 dni v rodinnom hoteli Solisko**** s výhľadom na Štrbské pleso, raňajkami, večerou a neobmedzeným vstupom do wellness
2. cena redakcie:
Krásny šperk od kamenej predajne ZLATNÍCTVO MILI
3. cena redakcie:
Kniha Trnava – retro od rodinného vydavateľstva DAJAMA

Aktuality:

8.4.2020
Veľká noc je tu, a preto sme moc radi, že vám v spolupráci s Múzeom Polička môžeme priniesť fotonávod na výrobu vrkoča.
7.4.2020
Stavba nového kostola blahoslavenej Márie Restituty je dokončená a čaká na otvorenie. Slávnostná omša bola plánovaná na 1. mája tohto roku.
6.4.2020
V týchto dňoch bola odovzdaná spoločná nominácia tradície spojenej s chovom koní plemena lipican (Lipizzan) do Reprezentatívneho zoznamu nehmotného kultúrneho dedičstva ľudstva UNESCO, ktorá by mala byť aj ochranou tohto jedného z najstarších kultúrnych plemien koní chovaných v Európe.
Archív aktualit

Do osobitej pozornosti:

Oznamy a upozornenia pred cestovaním do zahraničia nájdete TU (vrátane výskytu koronavírusu COVID-19).

Pridajte sa a súťažte!

Každý týždeň na facebooku nová súťaž o hodnotné ceny!

Krajina mesiaca - BRAZÍLIA a SALVÁDOR:

Brazília, Salvádor

TIPY NA VÝLETY V BRAZÍLII a SALVÁDORE:

 

BRAZÍLIA:

Paraty – bez áut

Rio de Janeiro – divoký karneval a krásne pláže (I., II.)

Amazónia – cesta do pralesa

Manaus: Paríž Južnej Ameriky

Z Uruguaja do Porto Alegre

SALVÁDOR:

Alegría – cesta k lagúne

Joya de Cerén a San Salvador

 

Všetko dôležité, čo by ste o Brazílii mali vedieť, nájdete TU a o Salvádore TU.

Najčítanejšie články:

Mobilná aplikácia :

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone 

 

Interaktívne katalógy:

Ďakujeme:

Google hodnotenie

dnes:streda 8. 4. 2020
sviatok:Albert
dnes:
streda 8.4.
18 °C
zajtra:
štvrtok 9.4.
15 °C