Všeobecné informácie Mapa štátu Mena | Zaujímavé miesta Odporúčania a bezpečnosť Fotogaléria | História Videogaléria |
Slovenská republika

Rozloha Slovenska je 49 034,55km 2 ,čo predstavuje približne jednu desaťtisícinu zemského povrchu. Povrch Slovenska je mimoriadne pestrý. Striedajú sa pohoria s kotlinami a nížinami.
Najvyšším bodom Slovenska je Gerlachovský štít, vysoký 2 655 m, nachádzajúci sa v pohorí Vysoké Tatry (Tatry, sústredené na relatívna malom priestore, majú všetky prvky reliéfu charakteristického pre veľhory, preto sa často označujú ako najmenšie veľhory na Zemi). Ich povrch formovala prevažne ľadovcová činnosť.
Juh krajiny vyplňujú prevažne nížiny. Na západe je to Podunajská nížina, na západ od Malých Karpát Záhorská nížina a na východe územia Východoslovenská nížina. Poľnohospodárska pôda zaberá 49,86%, lesy 40,71%, vodné plochy 1,9% a urbanizované a ostatné plochy 7,53% územia štátu.
Štátnu hranicu tvoria prevažne prírodné prekážky ako sú horské chrbty a vodné toky.
Rieka Dunaj tvorí časť južnej hranice, je to dôležitou vodnou cestou, ktorá spája Čierne more so Severným. Na Slovensku sa z nerastných surovín ťaží tu napr. hnedé uhlie, železná ruda, kamenná soľ. Najvýznamnejšou nerastnou surovinou je magnezit, ktorého zásoby sa odhadujú na neuveriteľných 800 mil. t, čo predstavuje až 8% celosvetových zásob. V súčasnosti je na Slovensku známych viac ako 1300 minerálnych či termálnych prameňov. Tie sú často využívané ako miestnym obyvateľstvom, tak aj cudzincami k liečebným účelom. Slovensko sa v poslednej dobe stalo často navštevovanou krajinou nie len pre svoje liečivé pramene, ale i vďaka prírodným krásam, ľudovým tradíciám či mestám s bohatou históriou.
Lokácia:
