www.infoglobe.sk » Všeobecné informácie

Všeobecné informácie

Slovensko - všeobecné informácie

Hlavné mesto: Bratislava

Počet obyvateľstva: 5 423 567

Rast HDP: + 8,5 % (2007)

Úradný jazyk: slovenčina

Slovenská republika  je vnútrozemský štát ležiaci v strednej Európe.

Politika

Od 1.1.1993, kedy sa Slovensko stalo nezávislou republikou,  nadobudla platnosť ústava z r. 1992. Na čele štátu stojí prezident, volený Národnou radou SR. Slovensko je členskou krajinou EÚ.

Geografia

Slovensko je na severe hornaté, juh tvoria prevažne nížiny, napríklad rozsiahla podunajská nížina. Horské pásma (Nízke a Vysoké Tatry, Malá a Veľká Fatra) oddeľujú široké údolia a panvy a patria do karpatskej sústavy. Vysoké Tatry sú najnižšími veľhorami Európy. Ich najvyššie hory siahajú do výšky 2500 m . Nížiny na Dunaji a na juhovýchode vytvárajú prechod k veľkým maďarským nížinám. Najvýznamnejšie rieky sú Dunaj a Váh.

Príroda

Na Slovensku by ste si nemali nechať ujsť Tatranský národný park, ktorý je  jedinečný svojou mnohotvárnosťou (150 ľadovcových plies) a bohatstvom rastlinnej a živočíšnej ríše. Klíma je mierna, ale má znateľné kontinentálne znaky.

Zdravie

Na Slovensku došlo k spoplatneniu niektorých úkonov, napr. návšteva pohotovostnej služby, prevoz sanitkou, platí sa za vystavenie receptu a pravdepodobná je aj spoluúčasť pri úhrade lieku v lekárni v závislosti od jeho zaradenia v kategorizačnom zozname liekov. Poplatky nemusia byť žiadané v niektorých situáciách (deti do 6 rokov, krízové situácie...). Pri cestách za účelom horskej turistiky, horolezeckých výprav alebo iných náročných športových výkonov sa odporúča pripoistenie, ktoré sa vzťahuje aj na náklady v prípade potrebného zásahu horskej záchrannej služby.

Doprava

Na Slovensku je približne 277 km diaľnic a rýchlostných komunikácií, ich počet naďalej pribúda. Najstarší úsek diaľnice (D2) vedie od hraníc s ČR (od Brna) do Bratislavy. Hlavný a najdôležitejší ťah D1 od Bratislavy po Košice a ďalej k ukrajinskej hranici zatiaľ nie je na niektorých úsekoch dokončený. Vo výstavbe jednotlivých úsekov alebo v štádiu príprav sú ďalšie diaľnice a rýchlostné komunikácie:

Poplatky za užívanie diaľnic a rýchlostných komunikácií sa vyberajú formou diaľničných nálepiek, ktoré sú v predaji na hraničných priechodoch, čerpacích staniciach a na vybraných poštách. Od 1. januára 2010 bude pre všetky vozidlá nad 3,5 tony povinný režim elektronického výberu mýta.
V železničnej doprave je najfrekventovanejšia trasa Bratislava – Žilina – Košice, ktorá v súčasnosti prechádza postupnou modernizáciou. Cez územie Slovenska prechádzajú viaceré medzinárodné expresy, naopak význam železničnej dopravy na regionálnej úrovni sa v dôsledku ukončenia premávky na niektorých lokálnych tratiach znižuje. V leteckej doprave má dominantné postavenie Letisko M. R. Štefánika v Bratislave, vzrastá význam medzinárodných letísk v Košiciach a Poprad-Tatry.

 

Média

Slovenská televízia vysiela tri programy – hlavný, pre náročnejšieho diváka a športový. Z komerčných TV staníc je najsledovanejšia Markíza a Joj, ktoré v ostatnom čase uviedli svoje ďalšie programy (Joj Plus a TV Doma). Narastá aj sledovanosť spravodajskej televízie TA3.

Z celoplošných denníkov je najpredávanejší bulvárny Nový Čas, nasledujú s približne rovnakým predajom Sme a Pravda.

Zdroj: MZV a wikipedia.org

späť

Lokácia:

Slovenská republika
Kalendár akcií:

Partneri:

Aj vďaka vám sme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Fotosúťaž:

Jarné vábenie

1. 3. – 30. 4. 2020
1. cena:
Dve voľné vstupenky na prednášku projektu Cestovateľské kino
2. cena:
Dve voľné vstupenky na inšpiratívnu prednášku od Lab.cafe
3. cena:
Vitamínový balíček od portálu Infoglobe
1. cena redakcie:
Fantastický pobyt pre 2 osoby na 3 dni v rodinnom hoteli Solisko**** s výhľadom na Štrbské pleso, raňajkami, večerou a neobmedzeným vstupom do wellness
2. cena redakcie:
Krásny šperk od kamenej predajne ZLATNÍCTVO MILI
3. cena redakcie:
Kniha Trnava – retro od rodinného vydavateľstva DAJAMA

Aktuality:

4.4.2020
Prinášame vám pár tipov, kam sa v Juhočeskom kraji vydať do prírody, keď zostávajú pamiatky, múzeá a galérie zatvorené. Rozlohou druhý najväčší kraj Českej republiky pokrývajú šumavské lesy, vodné plochy, vyhliadky a náučné chodníky.
3.4.2020
Pohyb na čerstvom vzduchu posilňuje imunitu a je jednou z mála zmysluplných činností, ktoré sa v súčasnej situácii dajú robiť. Prečo nespojiť pobyt v prírode s jej upratovaním?
2.4.2020
Západná časť hradného komplexu, ktorý okrem iného zahŕňa Jurkovičov palác a objekt šiestej brány, prechádza rekonštrukciou. Projekt obnovy národnej kultúrnej pamiatky má tri etapy. V súčasnej dobe sa dokončujú práce na bývalej reštaurácii, ktorá bola vystavaná podľa návrhu architekta Dušana Jurkoviča.
Archív aktualit

Do osobitej pozornosti:

Oznamy a upozornenia pred cestovaním do zahraničia nájdete TU (vrátane výskytu koronavírusu COVID-19).

Pridajte sa a súťažte!

Každý týždeň na facebooku nová súťaž o hodnotné ceny!

Krajina mesiaca - BRAZÍLIA a SALVÁDOR:

Brazília, Salvádor

TIPY NA VÝLETY V BRAZÍLII a SALVÁDORE:

 

BRAZÍLIA:

Paraty – bez áut

Rio de Janeiro – divoký karneval a krásne pláže (I., II.)

Amazónia – cesta do pralesa

Manaus: Paríž Južnej Ameriky

Z Uruguaja do Porto Alegre

SALVÁDOR:

Alegría – cesta k lagúne

Joya de Cerén a San Salvador

 

Všetko dôležité, čo by ste o Brazílii mali vedieť, nájdete TU a o Salvádore TU.

Najčítanejšie články:

Mobilná aplikácia :

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone 

 

Interaktívne katalógy:

Ďakujeme:

Google hodnotenie

dnes:sobota 4. 4. 2020
sviatok:Izidor
dnes:
sobota 4.4.
12 °C
zajtra:
nedeľa 5.4.
8 °C