www.infoglobe.sk » Všeobecné informácie

Všeobecné informácie

Slovensko - všeobecné informácie

Hlavné mesto: Bratislava

Počet obyvateľstva: 5 423 567

Rast HDP: + 8,5 % (2007)

Úradný jazyk: slovenčina

Slovenská republika  je vnútrozemský štát ležiaci v strednej Európe.

Politika

Od 1.1.1993, kedy sa Slovensko stalo nezávislou republikou,  nadobudla platnosť ústava z r. 1992. Na čele štátu stojí prezident, volený Národnou radou SR. Slovensko je členskou krajinou EÚ.

Geografia

Slovensko je na severe hornaté, juh tvoria prevažne nížiny, napríklad rozsiahla podunajská nížina. Horské pásma (Nízke a Vysoké Tatry, Malá a Veľká Fatra) oddeľujú široké údolia a panvy a patria do karpatskej sústavy. Vysoké Tatry sú najnižšími veľhorami Európy. Ich najvyššie hory siahajú do výšky 2500 m . Nížiny na Dunaji a na juhovýchode vytvárajú prechod k veľkým maďarským nížinám. Najvýznamnejšie rieky sú Dunaj a Váh.

Príroda

Na Slovensku by ste si nemali nechať ujsť Tatranský národný park, ktorý je  jedinečný svojou mnohotvárnosťou (150 ľadovcových plies) a bohatstvom rastlinnej a živočíšnej ríše. Klíma je mierna, ale má znateľné kontinentálne znaky.

Zdravie

Na Slovensku došlo k spoplatneniu niektorých úkonov, napr. návšteva pohotovostnej služby, prevoz sanitkou, platí sa za vystavenie receptu a pravdepodobná je aj spoluúčasť pri úhrade lieku v lekárni v závislosti od jeho zaradenia v kategorizačnom zozname liekov. Poplatky nemusia byť žiadané v niektorých situáciách (deti do 6 rokov, krízové situácie...). Pri cestách za účelom horskej turistiky, horolezeckých výprav alebo iných náročných športových výkonov sa odporúča pripoistenie, ktoré sa vzťahuje aj na náklady v prípade potrebného zásahu horskej záchrannej služby.

Doprava

Na Slovensku je približne 277 km diaľnic a rýchlostných komunikácií, ich počet naďalej pribúda. Najstarší úsek diaľnice (D2) vedie od hraníc s ČR (od Brna) do Bratislavy. Hlavný a najdôležitejší ťah D1 od Bratislavy po Košice a ďalej k ukrajinskej hranici zatiaľ nie je na niektorých úsekoch dokončený. Vo výstavbe jednotlivých úsekov alebo v štádiu príprav sú ďalšie diaľnice a rýchlostné komunikácie:

Poplatky za užívanie diaľnic a rýchlostných komunikácií sa vyberajú formou diaľničných nálepiek, ktoré sú v predaji na hraničných priechodoch, čerpacích staniciach a na vybraných poštách. Od 1. januára 2010 bude pre všetky vozidlá nad 3,5 tony povinný režim elektronického výberu mýta.
V železničnej doprave je najfrekventovanejšia trasa Bratislava – Žilina – Košice, ktorá v súčasnosti prechádza postupnou modernizáciou. Cez územie Slovenska prechádzajú viaceré medzinárodné expresy, naopak význam železničnej dopravy na regionálnej úrovni sa v dôsledku ukončenia premávky na niektorých lokálnych tratiach znižuje. V leteckej doprave má dominantné postavenie Letisko M. R. Štefánika v Bratislave, vzrastá význam medzinárodných letísk v Košiciach a Poprad-Tatry.

 

Média

Slovenská televízia vysiela tri programy – hlavný, pre náročnejšieho diváka a športový. Z komerčných TV staníc je najsledovanejšia Markíza a Joj, ktoré v ostatnom čase uviedli svoje ďalšie programy (Joj Plus a TV Doma). Narastá aj sledovanosť spravodajskej televízie TA3.

Z celoplošných denníkov je najpredávanejší bulvárny Nový Čas, nasledujú s približne rovnakým predajom Sme a Pravda.

Zdroj: MZV a wikipedia.org

späť

Lokácia:

Slovenská republika
Kalendár akcií:

Partner:

Vyžaduje Adobe Flash Player

Partneri:

Aj vďaka vám sme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Fotosúťaž:

Zvierací svet

1. 5. – 30. 6. 2019
1. cena:
E-book Tajomstvo lacného a bezpečného cestovania od cestujauzivaj.sk
2. cena:
Kozmetický balíček Bella Natura
3. cena:
Kniha Jezuiti – pätnásť rokov obnoveného života na Slovensku od vydavateľstva Dobrá kniha
1. cena redakcie:
Pobyt pre 2 osoby na 2 noci s raňajkami v modernom hoteli Artin***
2. cena redakcie:
Dve vstupenky na predstavenie Umeleckého súboru Lúčnica s podtitulom "Z tvorby prof. Štefana Nosáľa"
3. cena redakcie:
Balíček „Zdravie a krása“ od lekárne OMNIA Trnava

Aktuality:

16.6.2019
Spoznajte krásy a zaujímavosti Malých Karpát. Využiť môžete turistický autobus Malokarpatský expres, ktorý premáva každú sobotu, nedeľu a počas štátnych sviatkov na trase Bratislava – Budmerice cez Svätý Jur, Pezinok, Modru, Zochovu chatu a Červený Kameň.
15.6.2019
Tohtoročnú sezónu sa môžu turisti vydať do 16 miest chránenej prírody s novo vydaným návštevníckym pasom. Každý, kto navštívi najmenej 5 z návštevníckych stredísk národných parkov či Domov prírody chránených krajinných oblastí, získa odmenu.
14.6.2019
Slovensko bude od 20. do 23. júna 2019 hostiť ďalšie významné svetové podujatie. Vôbec prvýkrát v histórii hlavného mesta Slovenska – Bratislavy , v ňom budú prebiehať Majstrovstvá sveta v Karate.
Archív aktualit

Do osobitej pozornosti:

Oznamy a upozornenia pred cestovaním do zahraničia nájdete TU.

Pridajte sa a súťažte!

Každý týždeň na facebooku nová súťaž o hodnotné ceny!

Krajina mesiaca - NOVÁ KALEDÓNIA, PAPUA NOVÁ GUINEA, TASMÁNIA a ŠALAMÚNOVÉ OSTROVY:

Najčítanejšie články:

Mobilná aplikácia :

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone 

 

Interaktívne katalógy:

Ďakujeme:

Google hodnotenie

dnes:nedeľa 16. 6. 2019
sviatok:Blanka