www.infoglobe.sk » Všeobecné informácie

Všeobecné informácie

Slovensko - všeobecné informácie

Hlavné mesto: Bratislava

Počet obyvateľstva: 5 423 567

Rast HDP: + 8,5 % (2007)

Úradný jazyk: slovenčina

Slovenská republika  je vnútrozemský štát ležiaci v strednej Európe.

Politika

Od 1.1.1993, kedy sa Slovensko stalo nezávislou republikou,  nadobudla platnosť ústava z r. 1992. Na čele štátu stojí prezident, volený Národnou radou SR. Slovensko je členskou krajinou EÚ.

Geografia

Slovensko je na severe hornaté, juh tvoria prevažne nížiny, napríklad rozsiahla podunajská nížina. Horské pásma (Nízke a Vysoké Tatry, Malá a Veľká Fatra) oddeľujú široké údolia a panvy a patria do karpatskej sústavy. Vysoké Tatry sú najnižšími veľhorami Európy. Ich najvyššie hory siahajú do výšky 2500 m . Nížiny na Dunaji a na juhovýchode vytvárajú prechod k veľkým maďarským nížinám. Najvýznamnejšie rieky sú Dunaj a Váh.

Príroda

Na Slovensku by ste si nemali nechať ujsť Tatranský národný park, ktorý je  jedinečný svojou mnohotvárnosťou (150 ľadovcových plies) a bohatstvom rastlinnej a živočíšnej ríše. Klíma je mierna, ale má znateľné kontinentálne znaky.

Zdravie

Na Slovensku došlo k spoplatneniu niektorých úkonov, napr. návšteva pohotovostnej služby, prevoz sanitkou, platí sa za vystavenie receptu a pravdepodobná je aj spoluúčasť pri úhrade lieku v lekárni v závislosti od jeho zaradenia v kategorizačnom zozname liekov. Poplatky nemusia byť žiadané v niektorých situáciách (deti do 6 rokov, krízové situácie...). Pri cestách za účelom horskej turistiky, horolezeckých výprav alebo iných náročných športových výkonov sa odporúča pripoistenie, ktoré sa vzťahuje aj na náklady v prípade potrebného zásahu horskej záchrannej služby.

Doprava

Na Slovensku je približne 277 km diaľnic a rýchlostných komunikácií, ich počet naďalej pribúda. Najstarší úsek diaľnice (D2) vedie od hraníc s ČR (od Brna) do Bratislavy. Hlavný a najdôležitejší ťah D1 od Bratislavy po Košice a ďalej k ukrajinskej hranici zatiaľ nie je na niektorých úsekoch dokončený. Vo výstavbe jednotlivých úsekov alebo v štádiu príprav sú ďalšie diaľnice a rýchlostné komunikácie:

Poplatky za užívanie diaľnic a rýchlostných komunikácií sa vyberajú formou diaľničných nálepiek, ktoré sú v predaji na hraničných priechodoch, čerpacích staniciach a na vybraných poštách. Od 1. januára 2010 bude pre všetky vozidlá nad 3,5 tony povinný režim elektronického výberu mýta.
V železničnej doprave je najfrekventovanejšia trasa Bratislava – Žilina – Košice, ktorá v súčasnosti prechádza postupnou modernizáciou. Cez územie Slovenska prechádzajú viaceré medzinárodné expresy, naopak význam železničnej dopravy na regionálnej úrovni sa v dôsledku ukončenia premávky na niektorých lokálnych tratiach znižuje. V leteckej doprave má dominantné postavenie Letisko M. R. Štefánika v Bratislave, vzrastá význam medzinárodných letísk v Košiciach a Poprad-Tatry.

 

Média

Slovenská televízia vysiela tri programy – hlavný, pre náročnejšieho diváka a športový. Z komerčných TV staníc je najsledovanejšia Markíza a Joj, ktoré v ostatnom čase uviedli svoje ďalšie programy (Joj Plus a TV Doma). Narastá aj sledovanosť spravodajskej televízie TA3.

Z celoplošných denníkov je najpredávanejší bulvárny Nový Čas, nasledujú s približne rovnakým predajom Sme a Pravda.

Zdroj: MZV a wikipedia.org

späť

Lokácia:

Slovenská republika
Kalendár akcií:

PoUtStŠtPiSoNe
      1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031     

Partneri:

Aj vďaka vám sme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Fotosúťaž:

Pamiatky okolo nás

1. 11. – 31. 12. 2019
1. cena:
Elektrický mlynček na korenie
2. cena:
Darčekový balíček od portálu Infoglobe
3. cena:
Darčeková kazeta VINCENTKA
1. cena redakcie:
Wellness pobyt pre 2 osoby na 2 noci s polpenziou a procedúrami v Grand Hoteli Bellevue**** Vysoké Tatry
2. cena redakcie:
Fitness náramok SAMSUNG Galaxy Fit e
3. cena redakcie:
Celodenný vstup do Aquacity Poprad pre 2 osoby

Aktuality:

11.12.2019
V tomto roku sa do upratovania zapojilo až 157 163 dobrovoľníkov, ktorí počas 3 895 akcií upratali 2 613 ton odpadu, uviedli pri príležitosti Medzinárodného dňa dobrovoľníkov organizátori akcie Upracme svet, upracme Česko.
10.12.2019
Olomoucké výstavisko vás v dňoch 12.–15. decembra pozýva do kúzelnej atmosféry vianočnej pohody. Sprievodný kultúrny program je pripravený pre deti aj dospelých, rovnako tak predaj vianočných stromčekov, dekorácií a darčekov. Vstup na akciu je zdarma.
9.12.2019
Príďte si vychutnať osobitné čaro Vianoc na najstaršie trhovisko v meste Trnava. Námestie sv. Mikuláša bude od 13. do 15. decembra 2019 hostiť staré stredoveké remeslá i ručne vyrobený živý adventný kalendár.

Archív aktualit

Do osobitej pozornosti:

Oznamy a upozornenia pred cestovaním do zahraničia nájdete TU.

Pridajte sa a súťažte!

Každý týždeň na facebooku nová súťaž o hodnotné ceny!

Krajina mesiaca - ANDORRA a VATIKÁN:

Najčítanejšie články:

Mobilná aplikácia :

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone 

 

Interaktívne katalógy:

Ďakujeme:

Google hodnotenie

dnes:streda 11. 12. 2019
sviatok:Hilda
dnes:
streda 11.12.
-3 °C
zajtra:
štvrtok 12.12.
-1 °C