Rady a tipy

Peter Szabó je človek, ktorý kávové sny nechce plniť len sebe. Ochutnáva obrovské množstvo zaujímavých a jedinečných káv a tie najlepšie z nich prináša na slovenský trh. Teraz sa mu podaril husársky kúsok: prostredníctvom svojej pražiarne Coffeein začal ponúkať kávu z pralesa.

Rodák z mestečka Šahy sa už dlhé roky neprestajne vzdeláva a posúva vpred. Veľa sa naučil o káve, o jej pestovaní, spracovaní i pražení a obrovské pokroky urobil aj po stránke marketingu a vytvárania hodnoty pre zákazníka. Všetky tieto oblasti ho fascinujú a vo všetkých hľadá maximum.

cesta k lepšej káve

„Ešte stále je veľa oblastí, v ktorých sa viem zlepšiť,“ priznal Peter Szabó v rozhovore pre náš web. „Práve proces neprestajného učenia ma baví asi najviac. A okrem toho samozrejme aj proces neustáleho hľadania nových a zaujímavých káv z oblastí, ktoré kávovo ešte možno nie sú úplne prebádané a majú čo ponúknuť.“

 

Direct trade ako cesta k lepšej káve

Kávový dodávateľský reťazec je zložený z mnohých stupienkov a pražiareň kávy má priamy vplyv len na jeden z nich. Na upraženie kávy. V Coffeeine sa však snažia o to, aby nepriamo vplývali aj na ďalšie stupienky, ktoré sú pred nimi. Robia tak vďaka priamemu obchodovaniu s farmármi. Ponúkajú im viac peňazí ako veľkí obchodníci s kávou a pomáhajú im tak zlepšovať procesy.

cesta k lepšej káve

„Škoda len, že sme malý hráč. Odoberáme pomerne malé množstvo kávy a na farmárov nemáme taký silný vplyv, ako by sme mohli mať. Teraz sme však našli veľmi ochotného pána v Hondurase, ktorý chce napredovať,“ skonštatoval Szabó narážajúc na Josého Cuellára pôsobiaceho pri mestečku Trinidad.

cesta k lepšej káve

Káva z pralesa a ťažká robota zberačov

Práve jeho bol na prelome januára a februára navštíviť a nasával nové kávové vedomosti. Dohodol sa s ním na spolupráci a z farmy Jerusalén už na Slovensko prichádza jedinečná káva. Káva z pralesa.

cesta k lepšej káve

„Je to tak, skutočne ide o kávu z pralesa,“ potvrdil Szabó. „Kávovníky často rastú na umelo vytvorených plantážach, kde sú v kilometrových radoch. Tuto sa však nachádzajú uprostred pralesa a keď ich chcú zberači oberať, musia sa k ním mačetami presekať. Doslova balansujú na šmykľavých blatných kopcoch.“

cesta k lepšej káve

V čom je káva z pralesa lepšia?

Výhod, ktoré ponúka káva z pralesa, je niekoľko. Jednou z najvýznamnejších je pestrá paleta chuťových tónov. Keď kávovníky rastú na jednodruhových plantážach, prichádzajú o potrebnú diverzitu. Majú schopnosť nasať do seba vlastnosti okolia, no keď je celé okolie „mono“, bude aj ich chuť do veľkej miery jednotvárna.

cesta k lepšej káve

Keď však kávovníky vyrastú medzi množstvom inej zelene a nachádzajú sa v obklopení banánovníkov a mnohých ďalších stromov, je to niečo celkom iné. Dokonca ich hnoja vtáci, ktorí v takomto prostredí sídlia v tisíckach.

cesta k lepšej káve

Plantáž a prales ako dva rozdielne svety

„Absolútne sa to nedá porovnať. Sú to ako dva celkom rozdielne svety. Asi ani netreba hovoriť, že strojový zber kávy na veľkých farmách je pomerne jednoduchý, ale na druhej strane nekvalitný. V kopcovitom pralese je to veľmi ťažké, ale zberači nosia do centrály len krásne a dozreté čerešne, ktoré v sebe skrývajú neuveriteľné chuťové profily a je to skutočne kvalitná výberová káva“ hovoril ďalej Szabó s veľkým nadšením.

cesta k lepšej káve

„Keď som odtiaľto prvýkrát doviezol geishu, totálne prevalcovala naše predaje. Postupne som spoluprácu budoval a dnes sme s farmárom Josém už omnoho bližší partneri. Som presvedčený o tom, že káva z pralesa slovenskej kávičkárskej obci zachutí a rýchlo sa minie. Už teraz mám v predstavách ďalšie kroky, ktoré potom urobím. Myslím si, že sa všetci máme na čo tešiť,“ dodal Peter Szabó.

 

Kde si kúpiť kávu z pralesa a ako chutí?

Ak máte záujem ochutnať kávu z dažďového pralesa, prejdite na eshop s kávou coffeein.sk a napríklad na túto geishu z honduraskej farmy Jerusalén. Balenie svetlo či tmavo praženej kávy môžete mať doma už na druhý pracovný deň.

cesta k lepšej káve

Zdroj a foto: Partnerský článok


Koreniny obľúbených európskych kuchýň: Ktoré sú tie najlepšie?
Publikované: 21.2.2022
Radosť z cestovania sa už neodmysliteľne spája s objavovaním nových kulinárskych zážitkov. Viete o tom, že sú to práve chute a vône, ktoré nám môžu vyvolať spomienky? Ak sa chcete okamžite preniesť k cestovateľským zážitkom, zásobte svoju kuchyňu koreninami z najobľúbenejších európskych destinácií a pustite sa do varenia plného chuťovej pestrosti.

Ako fungujú brzdy na aute?
Publikované: 8.2.2022
Je asi len málo vecí, ktoré v aute považujeme za samozrejmosť a ktoré sú pre nás zároveň natoľko nepostrádateľné. Dôležitosť bŕzd je ťažké preceňovať, a preto musia byť vždy navrhnuté tak, aby boli maximálne spoľahlivé a robustné. O stave brzdových doštičiek a ďalších dôležitých komponentov nás síce dnes už informujú najrôznejšie snímače na samotných brzdách. Aby ste však lepšie pochopili, kedy je potrebné ktorý prvok vymeniť alebo ho servisovať, je nevyhnutné porozumieť systému ako takému a jeho jednotlivým komponentom. V tomto článku vysvetlíme, z čoho sa skladajú brzdy, ako fungujú a kedy je potrebné ich vymeniť.

Inhaláciami Vincentky posilníte imunitu
Publikované: 8.11.2021
Pred nastávajúcou zimou je najlepšie posilniť imunitu, ako prevenciu pred sezónnymi infekčnými ochoreniami dýchacích ciest. Vynikajúcim pomocníkom je minerálna voda Vincentka, predovšetkým individuálne inhalácie touto prírodnou minerálnou vodou. V čase pandémie koronavírusu sa všeobecne odporúča kloktanie soľných roztokov ako dezinfekcia ústnej dutiny, a vhodné je aj prelievanie nosa.

Aké detské postieľky sú najpredávanejšie?
Publikované: 8.11.2021
Vybrať postieľku do detskej izby trvá niekedy dlhšie ako si myslíme. Každý rodič chce pre svoje dieťa to najlepšie a to sa týka hlavne detských postieľok. Mala by byť kvalitná, spĺňať požadované funkcie a hlavne poskytnúť bábätku ten najlepší komfort.

Oplatí sa v roku 2021 investovať do solárnych panelov?
Publikované: 28.9.2021
Investícia do solárnych panelov je vo všeobecnosti považovaná za výhodnú. Solárne systémy zaručujú využívanie slnečnej energie a jej prevod na elektrickú energiu alebo teplo. Vďaka tomu dokážu zásobovať domácnosť a prinášať finančnú úsporu. Oplatí sa v tomto roku investovať do solárnych panelov a ktoré zaujímavosti ste možno o solárnej energii nevedeli?

Dekoratívna kozmetika od Rihanny Fenty Beauty
Publikované: 26.5.2021
Úžasná kozmetika od Rihanny. Prečo sa značka Fenty Beauty okamžite stala populárnou a ktoré z jej produktov stoja za pozornosť? O tom si prečítate v našom článku.

Svetoznáma Vincentka má aj netradičné využitie
Publikované: 10.5.2021
So svetoznámou prírodnou liečivou minerálnou vodou Vincentkou, vyvierajúcou v Kúpeľoch Luhačovice, je spojených mnoho zaujímavostí, mýtov a rarít zvaných pikošky. V priebehu 300 rokov, odkedy je písomne známa, ju sprevádzali rôzne legendy a skúsenosti osobností. Práve osobností spojených s Luhačovicami a tým aj s Vincentkou, je neúrekom.

Osviežujúcu chuť dodáva minerálkam CO2
Publikované: 1.4.2021
Pivári to poznajú - dobré pivo má mať ,,říz“. Do slovenčiny sa to prekladá ako ,,rezkosť“, ale to už nie je tak výstižné. Správny ,,říz“ dodáva pivu oxid uhličitý (CO2), známy ako aj kysličník uhličitý, čo sa však nemá používať. Pokiaľ má pivo a aj ostatné nápoje (šampanské, sóda, koly, malinovky,...) dostatok CO2, jeho uvoľňovanie počas popíjania vyvoláva pocit sviežosti, sýtosti nápoja a zvýrazňuje jeho chuť.

SR: Netradičné rekordy Tatier i Trnavy
Publikované: 3.1.2021
Len nedávno uzreli svetlo sveta dve nové publikácie z rodinného vydavateľstva Dajama, ktoré sa venujú nielen slovenským, ale aj európskym či svetovým rekordom nášho najznámejšieho pohoria – Tatier, a tiež mestského klenotu Trnavy.

Parfém je luxus, ktorý si môže dovoliť každý.
Publikované: 20.7.2020
Dnes výber vôní je neobmedzený a nemusíte tráviť tri platy, aby ste si zvolili požadovanú vôňu. Klasifikácia:

SR: Plánujete návštevu Žiliny? Máme pre vás dobrý tip na skvelý hotel
Publikované: 1.4.2020
Prekazila vám súčasná situácia vaše plány s exotickou dovolenkou? Máme pre vás dobré riešenie. Môžete si pozrieť skvelé a lacné ubytovanie v Žiline a naplánovať dovolenku, na ktorú nikdy nezabudnete.

Prečo by ste mali zaradiť bicyklovanie do rodinného harmonogramu?
Publikované: 3.2.2020
Bicyklovanie je úžasná aktivita, ktorú si užívajú jednotlivci, páry aj celé rodiny. Je zdraviu prospešná, zábavná a vzrušujúca. A možno je pre vás tou pravou aktivitou. Pripravte si teda bicykle a vyrazte s rodinkou za novými zážitkami.

Koľko ľudí je práve vo vzduchu?
Publikované: 10.1.2020
Možno si myslíte, že cestovanie lietadlom je záležitosťou „horných 10 tisíc” a že lacné letenky sa dajú nájsť len vďaka šťastnej náhode. To už dávno nie je pravda! Popularita osobnej leteckej dopravy rastie každým rokom a sumy za letenky sú dostupné prakticky pre každého, vrátane cestovaniachtivých seniorov.

Rodičia s deťmi majú niekoľko možností ako využiť kúpeľnú liečbu
Publikované: 2.5.2019
Bardejovské kúpele majú v liečbe detí dlhoročnú tradíciu a poskytujú komplexnú liečebnú starostlivosť pre detských pacientov už od roku 1980. Detským pacientom poskytujú liečebné pobyty hradné poisťovňami, alebo môžu prísť do kúpeľov ako samoplatcovia. Oba typy pobytov môžu deti absolvovať sami, pokiaľ majú od 5 do 18 rokov, alebo v sprievode rodičov či iných členov rodiny aj mladšie.

SR, Vysoké Tatry - úplné prelezenie zimného hrebeňa
Publikované: 20.1.2019
Zima v našich veľhorách prebieha v plnom prúde, a preto by sme vám radi predstavili veľmi zaujímavú publikáciu, ktorá zachytáva úplné prelezenie hrebeňa Vysokých Tatier v zimných podmienkach, bez vynechávania ťažkých lezeckých vrcholov či celých úsekov hrebeňa, ktoré bolo uskutočnené až v roku 1974.

SR, Trnava: známa – neznáma očami Mateja Bela
Publikované: 19.12.2018
Prijmite pozvanie na prechádzku historickou Trnavou, ktorou nás prevedie „slávna ozdoba Uhorska“ – Matej Bel. Objavme spolu s ním neznáme zákutia mesta a jeho dejín a nechajme sa unášať atmosférou trnavských ulíc v osemnástom storočí.

Redukčné pobyty v Bardejovských kúpeľoch po novom, vyliečia aj boľavý chrbát  
Publikované: 12.7.2018
Obľúbené redukčné pobyty zamerané na liečbu obezity, ktoré zabezpečujú Bardejovské kúpele, sú od polroka tohto roka organizované po novom. Až 30% z úhrady za zdravotnú starostlivosť v kúpeľoch môže svojim poistencom preplatiť Všeobecná zdravotná poisťovňa (VšZP).

INFOGLOBE – aplikácia pre cestovateľov
Publikované: 7.2.2018
Pre všetkých používateľov chytrých telefónov máme dobrú správu! Portál Infoglobe v týchto dňoch spustil novú prepracovanú mobilnú aplikáciu, ktorá vás prevedie tými najzaujímavejšími miestami našej planéty a zároveň vám uľahčí na základe vašej polohy vyhľadávanie tipov na výlety.

Na čo sa ľudia najčastejšie pýtajú pri Vincentke
Publikované: 15.6.2017
Medzi najčastejšie otázky o minerálnej vode Vincentka patria tie o vhodnosti užívania Vincentky, spôsobe jej užívania, skladovaní a predaji. Odpovedá výkonný riaditeľ Vincentky, a. s., Ján Šumšal.

Poľsko, Poznaň – mesto na rieke Varte III.
Publikované: 7.11.2014
Z Poznane sme už niekoľko pamiatok spoznali, ale tým nekončíme, pretože dnes sa sem pozrieme po tretíkrát a naposledy.

Katalóg Turistické ciele Českej a Slovenskej republiky 2013 už v predaji!
Publikované: 10.7.2013
Už v týchto dňoch si môžu milovníci cestovania, prírody, histórie a turistiky zakúpiť najnovšie číslo najstaršieho kontinuálne vychádzajúceho časopisu na Slovensku - Krásy Slovenska, ktorého súčasťou je aj katalóg Turistické ciele Českej a Slovenskej republiky 2013. Túto zaujímavú prílohu pre všetkých čitateľov spoločne pripravili slovenská a česká redakcia Infoglobe.

Krásnohorské Podhradie: hrad Krásna Hôrka
Publikované: 28.9.2012
Prešlo už 6 mesiacov od požiaru na hrade Krásna Hôrka, ktorý vypukol 10. marca 2012. Redakcia Infoglobe sa snažila uverejnením článku aspoň mediálne pomôcť vyhlásenej verejnej zbierke na záchranu tejto významnej kultúrnej pamiatky. Nateraz vám prinášame aktuálny stav zmien, ktoré sa uskutočnili, či v blízkej budúcnosti uskutočnia, na uvedenom kultúrnom dedičstve.

Trnava: Univerzitný park
Publikované: 31.5.2012
Predchádzajúci poslanci chceli pozemok zastavať, teraz sa radnica konečne dohodla. Pustí sa do budovania univerzitného parku.

Baliny: Záhradná terapia
Publikované: 30.5.2012
V obci neďaleko Valašského Meziříčí pripravili ochranári z organizácie Chaloupky ojedinelý projekt . Chcú vybudovať veľkú záhradu, ktorá by pomáhala handicapovaným deťom aj inak sociálne vylúčeným.

   1 | 2 | 3   

Lokácia:

Slovenská republika
Kalendár akcií:

Partneri:

Aj vďaka vám sme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Sprievodca:

Fotosúťaž:

Objavujeme

1. 5. – 30. 6. 2022
1. cena:
Čitateľsko-turistický balíček plný prekvapení
1. cena redakcie:
Čitateľsko-turistický balíček plný prekvapení
2. cena redakcie:
Čitateľsko-turistický balíček plný prekvapení
3. cena redakcie:
Čitateľsko-turistický balíček plný prekvapení

Aktuality:

2.7.2022
Vydajte sa na výlet a spoznajte tajomstvá slovenskej prírody s novou aplikáciou Lesmír, ktorá simuluje skutočného sprievodcu. Naviguje vás po trase vybraného „lesmírneho“ chodníka.  
29.6.2022
Európska environmentálna agentúra zostavila rebríček najkvalitnejších vôd na kúpanie v rámci Európskej únie. Dobrou správou je, že až 85% európskych miest má vodu na kúpanie v excelentnej kvalite. Ako obstáli jednotlivé krajiny resp. lokality, sa dozviete v nasledujúcich riadkoch.
28.6.2022
Aktuálny ročník festivalu Hudobné leto ponúkne 10 nezabudnuteľných koncertov a umeleckých vystúpení z rôznych hudobných žánrov. Priaznivci kvalitnej hudby sa opäť môžu tešiť na bohaté kultúrne leto v kúpeľnom meste Trenčianske Teplice.
Archív aktualit

Do osobitej pozornosti:

Oznamy a upozornenia pred cestovaním do zahraničia nájdete TU

 

(vrátane výskytu koronavírusu COVID-19 či vojnového konfliktu na Ukrajine).

.

Pridajte sa a súťažte!

Každý týždeň na facebooku nová súťaž o hodnotné ceny!

Najčítanejšie články:

Mobilná aplikácia :

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone 

 

Interaktívne katalógy:

Ďakujeme:

Google hodnotenie

dnes:sobota 2. 7. 2022
sviatok:Berta

TIP: Pre vaše zariadenie je k dispozícii mobilná aplikácia INFOGLOBE, stiahnuť TU.

X

TIP: Pre vaše zariadenie je k dispozícii mobilná aplikácia INFOGLOBE, stiahnuť TU.

X