Tip na výlet

Podľa štatistík postihne ročne až 80 % pracujúcich ľudí silná bolesť chrbta, hlavy alebo nôh. Dôvodom však nie je iba nárast sedavých zamestnaní, ale aj vyššie nároky na zamestnanca a množstvo pracovných povinností. V kombinácii s nezdravou stravou a nedostatkom pohybu to potom celé končí jednou veľkou katastrofou. Svoju daň si takýto životný štýl a tempo vyberie veľmi rýchlo. A práve na zdraví, ktoré je pre nás veľmi dôležité.

Jediným riešením je odpočinok! Dovolenka v príjemnom prostredí a s ľuďmi, ktorých milujeme. V súčasnej dobe sa ale charakter a hodnota osobného voľna, najmä toho, ktoré trávime v zahraničí, rapídne zmenili. 

Dovolenka - ilustračné foto

Už to nie je tak samozrejmé, objednať si cez internet cenovo výhodnú letenku alebo zájazd a tešiť sa z návštevy exotickej destinácie. Už to nie je tak jednoduché, cestovať po celom svete bez obmedzení a dodržania potrebných opatrení. 

Výber dovolenky sa možno skomplikoval, možnosti ale ostali

Obavy z ohrozenia zdravia nás donútili nad výberom vhodnej krajiny riadne popremýšľať, čo znamená, že niektoré možnosti, na ktoré sme boli zvyknutí,  sa zmenili. To však ale neznamená, že už nemáte žiadny nárok na odpočinok, relax alebo dovolenku. 

Dovolenka - ilustračné foto

Naše telo ho jednoducho potrebuje ako ten najkvalitnejší zdroj energie, vďaka ktorému dokáže plnohodnotne fungovať. Preto neodkladajte vaše dovolenkové plány na neskôr a užite si pár dní voľna s tou pravou noblesou. 

Aj Slovensko má predsa nádherné dovolenkové rezorty, v ktorých sa opäť nadýchnete a dostanete do správnej pohody. Aj u nás sú miesta, kde využijete krásne dámske plavky alebo uspokojíte všetky ďalšie dôležité požiadavky. 

Dovolenka - ilustračné foto

Užite si dovolenku v Oščadnici

Príčiny únavy, letargie a nedostatku energie nie sú len výsledkom zlej fyzickej kondície, ale aj duševného rozpoloženia. Všetko je riadené mozgom. A je to práve on, ktorý sa rozhodne, či vám na nejakú akciu energiu poskytne, alebo si predtým ešte oddýchne. Preto, ak sa chcete opäť dostať do formy, zbytočne ho nepreťažujte a vyberte si odpočinok v lone matky prírody. 

Oščadnica

Čaká tu na vás relax aj zábava

V prekrásnej obci Oščadnica sa vám ponúka na prežitie letnej dovolenky hneď niekoľko možností. Veľkým lákadlom je nádherná príroda, ktorá bude dôvodom na plánovanie zaujímavých outdoorových výletov. Čerstvý vzduch a vysokohorské prostredie vám prospeje tiež. Nesmiete sa, ale zabudnúť na takýto výstup vybaviť aj vhodnou výbavou a vybrať si tričko s vtipnou potlačou

Oščadnica

Vyhnať z hlavy negatívne myšlienky a problémy vám pomôže aj bike park, lanovka Dedovka, trampolína alebo bobová dráha, ktorá je v lete veľkým lákadlom pre mnohých turistov. Rátajte ale s tým, že po takomto náročnom výlete a aktívnom odpočinku spojenom so zábavou, budete potrebovať aj vhodné miesto na oddych. Výber vhodného ubytovania v Oščadnici by mal byť preto prvým krokom k pohodlnej dovolenke. V krásnej drevenici budete mať pre celú rodinu a priateľov miesta dosť.  

Oščadnica

GPS: 49°26'30.3"N 18°54'55.0"E (Oščadnica)

Zdroj: PR

Foto: redakcia, Pixabay.com


Do nášho najstaršieho národného parku jazdia návštevníci za čerstvým vzduchom, horskými túrami a jedinečnou prírodou. Dá sa tu prežiť aktívna a nezabudnuteľná letná dovolenka. Dáme vám tip, čo navštíviť a kde sa ubytovať, aby ste boli ku všetkému dôležitému blízko.

Janské Lázně

Jednoznačne odporúčame pre ubytovanie zvoliť Janské Lázně. V tomto malom kúpeľnom mestečku vám budú začínať hneď za chrbtom turistické trasy vedúce po najkrajších miestach.

Centrum mesta zdobí secesná kúpeľná kolonáda. Viete, že kvôli jej stavbe musela byť zasypaná časť údolia Janského potoka, ktorý teraz tečie cez rúry pod ňou? Ale len o kúsok ďalej je vidieť divoké údolie v jeho pôvodnej kráse. Prejdete sa po starých promenádach, uvidíte pieskovcovú sochu Krakonoša, liečivé pramene v Janskej bani, altánok-gloriettu a Kríž zmierenia. Cieľom ďalších krátkych prechádzok môže byť napríklad romantický“ Klauzový důl“ s krásnou prírodou a vodopády Čiernohorského potoka alebo bývalá veža skokanského mostíka na Strednom hrebeni, kde si dnes môžete posedieť na obrích saniach rohačkách. Chodníky sú dobre značené a osadené informačnými tabuľami, z ktorých sa dozviete mnohé miestne zaujímavosti.

Janské Lázně, centrumromantická krkonošská prírodaChodník korunami stromov 

Vašej pozornosti určite neunikne nová veľká atrakcia – Chodník korunami stromov a milovníci adrenalínu majú v obľube miestny lanový park. Oboje stoja priamo v Janských Lázňach, na dosah mnohých hotelíkov a penziónov. My odporúčame penzión Adélka, ktorý leží priamo v centre, na Černohorskej ulici. Hostia tu majú všetko mysliteľné pohodlie – okrem pohodlných zrekonštruovaných izieb tiež saunu a Jacuzzi, priestrannú herňu so stolným futbalom, ping pongom, biliardom a šípkami, vybavenú kuchyňu na vlastné varenie, wifi a tiež záhradu s posedením, miestom na grilovanie a detským ihriskom. Hostia však nie sú odkázaní na vlastné varenie, za dostupné peniaze si môžu objednať polopenziu, čo hojne a radi využívajú.

penzión Adélka v Janských Lázňach

záhradné posedenie u Adélky bar v penziónu Adélka

Výlety z Čiernej hory

  • Na kolobežkách 10 km z kopca

Približne 300 m od Adélky je nástupná stanica Čiernohorského Expresu, kabínkovej lanovky na Čiernu horu (1299 m). Na vrchole má turista niekoľko možností, kam a ako sa vydať. Zaujímavo vyzerá nápad požičať si kolobežku a z Čiernej hory sa dolu spustiť niektorou z troch možných trás. Sú dlhé od 8 do 11 km a poskytujú okrem adrenalínovej jazdy aj nádherné výhľady. Jedna cesta vedie okolo kremencových skalných útvarov Modré kamene.

výhľad do Poľska

  • Na rozhľadňu

Výstupná stanica lanovky je len pár metrov od oceľovej rozhľadne, z ktorej 21 metrov sa naskytá panoramatický výhľad na Krkonoše a krajinu v podhorí, ale tiež Jeseníky, Orlické hory a dominanty Českého raja. K dispozícii sú dva ďalekohľady, ktorými zahliadnete aj detaily budov na Sněžke!

Sněžka

  • Okolo rašeliniska

Je pre vás 106 schodov na rozhľadňu príliš? Nevadí. Priamo na vrchole Čiernej hory sa nachádza Čiernohorské rašelinisko, 6000 rokov starý unikátny biotop s typickou vzácnou faunou a flórou. Okolo neho vedie náučný drevený chodník s odpočinkovými miestami a vyhliadkovou vežou. Za pekného počasia je to ľahká, veľmi pekná a mierne edukačná vychádzka v prostredí, ktoré sa bude páčiť aj deťom.

výstup krkonošskou prírodou

  • Cez Čiernu horu do Pece

Ďalej sa dá z Čiernej hory pokračovať po turistickej značke okolo Kolínskej a Pražskej boudy dole do Pece pod Sněžkou, odkiaľ jazdí späť do Janských Lázní TourBUS. Cesta je dlhá asi 8 km a vedie z kopca.

Turistických ciest je v okolí hustá sieť a trasy majú rôznu obťažnosť, množstvo z nich je zjazdných aj na bicykli. Bicykel, a dokonca aj elektrobicykel si tu môžete požičať. Umožní vám spoznať veľký kus jedinečnej horskej prírody v priebehu niekoľkých dní.

A to vám garantujem, nie je nič krajšieho, než vyliezť skoro ráno na kopec a pozorovať, ako sa vykľuje z krkonošskej hmly pekný slnečný deň. Príďte tu pobudnúť!

 

GPS: 50°37'50.9"N 15°46'31.6"E

Kontakt na penzión Adélka:

Černohorská 160, Janské Lázně

tel.: 0420 774 60 20 20

email: ekubesa@seznam.cz

Webové stránky: penzionadelka.cz

 

Text: PR, R. Snížková, Penzión Adélka

Preklad: Oskár Mažgút

Foto: PatrikPaprika, Pixabay, Penzión Adélka


Pokiaľ sa práve rozhliadate, limitovaní nemožnosťou cestovania do zahraničia, kde by bolo pekné stráviť pár dní dovolenky, máme pre vás dobrý tip – Žatec, mesto chmeľu a piva na rieke Ohře. Jedná sa o útulné malomesto s radom turistických lákadiel a zaujímavostí s jedným veľmi príťažlivým hotelom a luxusnou cyklotrasou pozdĺž Ohře.

Komíny a vyhliadky

Začneme na námestí Slobody. Podlubia okolo námestia a dvojpodlažné domy mu dodávajú malebnosť. Dominuje mu radnica so 47 metrov vysokou vežou z roku 1362. Na vrchol vedie 140 schodov a pokiaľ ich zdoláte, budete odmenení pekným výhľadom na mesto, jeho zachovalé pamiatky a tiež na pár zvláštností, na ktoré sú Žatečania pyšní. Najskôr vám asi „padne do oka“ les komínov, ktoré patria sušiarňam chmeľu. Je ich cez tridsať a vraj majú svoje mená – môžu sláviť meniny ;-). Raz za rok tu prebieha akcia „Hurá na komíny“, počas ktorej sa konajú hromadné výstupy pod vedením Zväzu českých kominárov. Nám, pohodlnejším turistom, samozrejme stačí radničná veža. Za pekného počasia si z nej pozriete celé České Stredohorie a traduje sa, že kto zahliadne charakteristickú siluetu hradu Hazmburk, môže si niečo priať! S veľkou pravdepodobnosťou bude jeho prianie vypočuté. Ak sa budete chcieť popozerať po kraji ešte pred dokončením rekonštrukcie radnice, je vám k dispozícii vyhliadková veža Chmeliarskeho múzea.

Žatec (Pixabay)

Minichmelnička a pivár Lupulín

V informačnom centre na námestí si môžete vyzdvihnúť mapky a prospekty k vychádzkam po miestnych pamiatkach a pozoruhodnostiach. Hneď za infocentrom je najmenšia chmelnička na svete a tiež hrob najstaršieho pivára. Lojzo Lupulín prezývaný Homo lupulus dostal meno podľa botanického názvu chmeľu Humulus lupulus. Jeho hrob bol archeológmi objavený pri rekonštrukcii námestia a nebola v ňom iba kostra! Ležal vedľa nej aj pohár o objeme 0,492 l a plochý kameň so siedmimi vrypmi. Z toho, že vrypy neboli preškrtnuté, historici usúdili, že Lupulín zomrel skôr, než stihol zaplatiť.

Na námestí neprehliadnete ani nápadný a dominantný morový stĺp a prechádzku najskorej zakončíte v pivovare alebo na druhom konci mesta v Chmeliarskom múzeu.

Žatec

Kde zložiť hlavu?

V centre všetkého diania, len za jedným rohom od námestia, stojí štvorhviezdičkový hotel Zlatý lev ****. Samotná budova hotela je stavebnou pamiatkou z obdobia prvej republiky, ale po rekonštrukcii sa z nej stal pohodlný hotel so skvelými službami pre unavených turistov. Hostia môžu relaxovať vo wellness, ktorého súčasťou je aj fínska sauna, parné kúpele, ochladzovňa, ľadová kaďa, whirlpool... Relatívne novou súčasťou hotela je tiež indická reštaurácia Jaipur, v ktorej indický personál pripravuje naozaj autentické pokrmy. Rezervujte si svoje miesta včas, nakoľko podnik sa rýchlo dostáva do povedomia.

Zlatý lev, izby Zlatý lev, bar Zlatý lev, wellness

Na výlety do okolia

Cyklisti si tu vychutnajú nosnú časť cyklotrasy č. 6, ktorá vedie pozdĺž Ohře z Litoměřic až do Saska. Zo Žatce teda na obe strany a v oboch smeroch vedie cyklochodník do pekných výletných miest. Medzi doposiaľ málo známe ciele patrí napríklad zámok Stekník.

Zámok Stekník

Romanticky ošumelá stavba s rokokovou fasádou leží v terasovito rozľahlej záhrade. V sezóne sa tu konajú prehliadky, ktorých zlatým klincom sú fresky a iluzívne nástenné maľby doplnené štukovým dekorom z obdobia baroka. Necelé dva kilometre odtiaľto stojí známy menhir (kultový piliér) - Zakliaty mních. Kto je citlivý na rôzne energetické prúdy, tak na tomto mieste ich dozaista silno pocíti.

medzi chmelnicami

Rezervujte si svoj pobyt v hoteli Zlatý lev****, Oblouková 228, Žatec.

GPS: 50°19'40.9"N 13°32'44.6"E

Webové stránky: zlaty-lev.cz

Telefón na recepciu: +420 776 348 000

Email: recepce@zlaty-lev.cz

Hotel Zlatý Lev Žatec

Text: Radka Snížková, hotel Zlatý lev****

Preklad: Oskár Mažgút

Foto: archív hotela Zlatý lev****, Pixabay


Najvyššie položený hrad v Čechách, najväčšia vodná plocha v Čechách, najväčší národný park v Čechách, najväčšia sieť cyklociest a cyklotrás v Čechách a možno aj najlepšia aktívna dovolenka v Čechách.

To je Vítkův hrádek, Lipno a Šumava, všetko nájdete v Přednej Výtoni – obci na brehu lipenského jazera.

Vezmite si bicykel (my starší elektrobicykel) a príďte sa pozrieť do miest, kam sa dlho chodiť nemohlo a kde sa za posledných niekoľko desaťročí zmenilo snáď všetko, čo si len môžete predstaviť. Vznik Československa, odsun Čechov do vnútrozemia, odsun Nemcov do Rakúska a Nemecka, vybudovanie lipenského jazera, vznik pohraničného pásma, a teda vyľudnenie obrovskej časti východnej Šumavy.

Přední Výtoň

Přední Výtoň je obec na brehu lipenského jazera, je ideálnym východiskovým bodom pre cyklistov a peších turistov, ale aj milovníkov vylihovania pri vode. Všetko je na jednom mieste, nebudete vedieť, kam sa skôr vydať. Ideálne zabezpečenie pre individuálnu, skupinovú, školskú aj ďalšiu turistiku ponúka Hotel AKTIV***, ktorý je zameraný na rodiny s deťmi, skupiny, semináre, tréningy, svadby a ponúka tiež zázemie pre cykloturistov. Pláž so všetkým, čo návštevník potrebuje, je od hotela vzdialená len niekoľko minút. Zimná aj letná dovolenka v Hoteli AKTIV*** nesklame žiadneho aktívneho klienta.

Vítkův hrádek

Najvyššie položený hrad v Čechách (1053 m n. m.) s najväčšou dochovanou obytnou vežou – donjonom s rozmermi 17,5×14 m – ponúka najkrajšie výhľady na Šumavu, Lipno, Novohradské hory a za priaznivého počasia až na Alpy v Rakúsku.

Vítkův hrádek

Schwarzenberský kanál 

Unikátny umelý plavebný kanál spájajúci jeden z prítokov Studenej Vltavy a rakúsky prítok Dunaja Große Mühl, čím spája úmorie Severného a Čierneho mora.

Zaniknuté osady

Rychnůvek, Rožnov, Pernek a ďalšie. Dnes môžeme počas výletu na bicykli pokojne aj niekoľkokrát prekročiť hranicu do Rakúska a nič sa nedeje.

Lipenské jazero

Vybudované na rieke Vltave v rokoch 1952–1959. S rozlohou 48,7 km2 sa jedná o najväčšiu priehradnú nádrž a zároveň o najväčšiu vodnú plochu na území Českej republiky (vďaka čomu býva občas označovaná ako české more). Pre turistov a cyklistov ponúka unikátne prievozy cez jazero, to určite musíte zažiť.

Lipno

Moldaublick, Alpenblick

Vyhliadkové veže hneď za hranicami sú dostupné ako na bicykli, tak aj pešky.

Obec Přední Výtoň

Nachádza sa na pravom brehu vodnej nádrže Lipno, 4 km od hraníc s Rakúskom. Prvá písomná zmienka pochádza z roku 1377. Obec má 242 stálych obyvateľov. Je atraktívnym letným aj zimným turistickým cieľom. Asfaltová cyklistická trasa, ktorá vedie pozdĺž brehu jazera, poteší nielen cyklistov a peších turistov, ale tiež milovníkov in-line korčuľovania.

Přední Výtoň v zime

Cyklocesty a cyklotrasy

Nepreberné množstvo trás od najjednoduchších (cyklo a in-line trasa Přední Výtoň – Lipno – Frymburk) až po výstupy na najvyššie vrcholy. Každý deň iná trasa.

Pešia turistika

Značené turistické trasy všade navôkol.

Alpy z Cestičky korunami stromov

A celkom neďaleko nájdete: Český Krumlov – mesto na zozname UNESCO, Vyšší Brod – pohraničné mesto, raj všetkých vodákov s významným kláštorom, priehradu Lipno s prehliadkovou trasou, Rakúsko len čo by kameňom dohodil a samozrejme CESTIČKU V KORUNÁCH STROMOV a KRÁĽOVSTVO LESA.

V zime navštívte tri skvelé skiareály: Skiareál Hochficht – najlepší skiareál mimo Álp, Skiareál LIPNO – najlepší rodinný areál v Čechách, Skiareál Sternstein.

Na návštevu vás pozýva Přední Výtoň, Šumava, Lipno a Hotel AKTIV***.

lyžovanie na Lipne

GPS: 48°37'39.8"N 14°10'10.5"E

Zdroj: Hotel AKTIV***

Foto: Hotel AKTIV***, Wikimedia Commons: Martin2035


Čo je pre turistu najlepší vianočný darček? Predsa voucher na dovolenku! Najlepšie do pekného hotela v zaujímavom mieste, kde nebude nuda ani počas škaredého počasia. Chcete tip? My jeden konkrétny máme!

Přerov, autor archiv MMPrTo najlepšie z Moravy

UNESCO si na Morave všimlo dve mimoriadne pamiatky a je známa vec, že ak si niečo všimne UNESCO, stojí za to všimnúť si to tiež. Prvý zmienime Kroměříž – záhrady a arcibiskupský zámok. Jeho reprezentačné sály sú tak výstavné, opulentné, nádherné a bohaté, že smelo môžu konkurovať aj viedenskému Hofburgu. To vedia aj filmári, a tak sa tu natáčali mnohé rozprávky a historické filmy, napríklad slávny Amadeus alebo nedávna televízna séria Mária Terézia. Keď sa budete prechádzať po zámku, určite mnohé miesta spoznáte. 

Kroměříž (Pixabay)   Olomouc (Pixabay)

Druhou moravskou pamiatkou zapísanou do prestížneho svetového zoznamu je barokový morový stĺp v Olomouci, najväčší a najkrajší v Čechách. A to ani zďaleka nie je jediný olomoucký magnet na turistov. Keď si prehliadnete centrum mesta s presláveným stĺpom, orlojom a katedrálou sv. Václava, zamierte do zoo na Svätom kopečku alebo do barokovej pevnosti hneď za riekou Moravou.

Kde sa ubytovať?

Poznáme super miesto, presne na polceste medzi Olomoucom a Kroměřížom, z každého mesta čo by kameňom dohodil. Je to LH hotel Jana**** v Přerove. Samotný Přerov je pokojné, útulné a prívetivé mesto s pamiatkovou zónou, stredovekými hradbami a zámkom s unikátnou expozíciou starých školských tried. Ak hráte radi tenis, môžete tu trénovať na kurtoch priamo vedľa hotela. Pre plavcov je pri hoteli vyhrievaný vonkajší bazén. Odpočívať sa dá napríklad na parníku počas plavby po Bečve.

LH hotel Jana

V hoteli Jana sú pripravení aj na daždivé dni:

  • bowling
  • biliard
  • ping pong
  • šípky
  • wellness centrum s fínskou, sennou a bio saunou, soľnou a aróma parou, nájdete tu aj whirlpool, Kneippov chodník, vyhrievané lavice a objednať sa dajú aj relaxačné masáže.

V celom hoteli je wifi a na každej izbe LCD TV so satelitným príjmom. 

bowling   wellness

V štvorhviezdičkovom komforte sú samozrejmosťou také veci ako kúpeľňa, fén, trezor či minibar na izbe, niektoré izby sú vybavené aj kávovarom a pre všetkých klientov hotela je oázou hotelová reštaurácia Fontána! Varia z tých najlepších domácich surovín. Ako potvrdenie svojej jedinečnosti si kuchári nechali receptúry na české špeciality preveriť ďalšími odborníkmi, a tak sa reštaurácia môže pochváliť certifikáciou Czech Specials! Gastronomický zážitok doplní výber moravských a francúzskych vín.

vínotéka

Niečo pre cyklistov

Priamo za hotelom vedie 150 km dlhá cyklotrasa Bečva, ktorá je zaujímavá takmer v akomkoľvek ročnom období a je rozdelená do niekoľkých úsekov. Len skutočne malá časť vedie po ceste, väčšinou pôjdete pokojnou prírodou po spevnených lesných a poľných cestách. Bicykle alebo kolobežky si môžete požičať v hoteli. Ak budete chcieť, môžete dôjsť až do rožnovského skanzenu alebo opačným smerom k Tovačovskému zámku.

Přerov, autor Dominik Bachůrek   Přerov, autor archiv MMPr

Přerov, autor archiv MMPr

Vyhraďte si pre seba pár dní a príďte, dá sa tu prežiť krásna dovolenka!

GPS: 49°27'22.8"N 17°28'00.6"E

Telefon: +420 581 833 111

E-mail:  hotel@hotel-jana.cz

web: hotel-jana.cz

Zdroj: LH hotel Jana****


Dnes vás pozývame na výlet len kúsok od česko-slovenskej hranice, na úpätie Malých Karpát. Našou základňou bol hotel Diana v Novom Meste nad Váhom, z ktorého sú ľahko dosiahnuteľné krásne hrady v rozprávkovej a vľúdnej krajine stredného Považia.

Opevnený kostol so šikmou vežou

Priamo v Novom Meste stojí jedna z najzaujímavejších sakrálnych pamiatok, akú sme kedy mali možnosť vidieť. Jedná sa o opevnený kostol Narodenia Panny Márie, ktorý je neskoro románsky, a neskôr goticky prestavaný. Pozoruhodné na ňom je i to, že jeho veža sa od zvislej osi odkláňa o plných 107 cm!

Nové Mesto nad Váhom

Čachtický hrad

Len 6 km juhozápadne od mesta leží na kopci známa zrúcanina čachtického hradu. Najviac ho preslávila tajomná a desivá legenda o uhorskej šľachtičnej, Alžbete Báthoryovej, ktorá sa vraj kúpala v krvi svojich služobných. Boli sme zvedaví, či je miesto skutočne zdrojom negatívnej energie a či sme schopní ju v niektorých miestach sami pocítiť. Mnohí senzibili dokonca pred návštevou hradu varujú, že vraj sa vďaka tunajším energetickým zónam môžu dostaviť prudké bolesti hlavy a nevoľnosť. Hrad sme prešli krížom krážom a môžeme prísahať – hlava nikoho nerozbolela. Naopak, úplne nás okúzlil výhľad do nádhernej krajiny v okolí. Aj tunajšia ceduľa umiestnená na pamiatku natáčania filmu Oldřicha Lipského „Tajomstvo hradu v Karpatoch“ nás pobavila.

Čachtický hrad

Beckov

Od Nového Mesta presne na druhú stranu a rovnako ďaleko leží ešte jedna fantastická zrúcanina – hrad Beckov. Nemá svoju krvavú legendu, možno preto nie je tak známy, ale inak za Čachticami ničím nezaostáva. Tu sa zas traduje legenda o Kataríne, ktorá je zároveň námetom návštevníckej hry. Hraví turisti si tu určite prídu na svoje, počas sezóny sa tu koná mnoho akcií motivovaných stredovekom. O stavebnom a historickom vývoji hradu sa návštevníci dozvedia od sprievodcu počas prehliadok. Ale úplne najlepšie je len tak si ľahnúť do trávy, pozorovať neobvyklé štíty hradného paláca, mraky na oblohe a okolité kopce.

Beckov, Jozef Dovičin   Beckov, Pixabay

Raj cyklistov

Všetky okolité pamätihodnosti a prírodu najlepšie spoznáte, ak máte možnosť previesť sa tu na bicykli. Tunajšie kopce sú mierne, vhodné pre stredne zdatných cyklistov. Pre predstavu: čachtický hrad leží v nadmorskej výške 360 m. Kto sa necíti ani na mierne prevýšenieí, môže zostať na cyklotrase pozdĺž Váhu (tá vás dovedie napríklad na zmienený Beckov). Obľúbeným výletným cieľom po 20 km dlhej cyklotrase sú Piešťany. V tomto kúpeľnom meste nie je núdza o kaviarničky, cukrárne, reštaurácie a iné služby všetkého druhu a pokojná atmosféra upraveného mesta je tak doslova balzamom na nervy.

apartmán hotelu Diana   hotel Diana

v hoteli Diana sme si požičali bicykle   v hoteli Diana

Kde sa ubytovať

Odporúčame ubytovanie v hoteli Diana***. My sme ocenili, že tu ubytovali aj nášho psíka a rodinám by sa zas mohol hodiť veľký apartmán s kuchynkou. Hotel má vzhľadom na všetky pamiatky, ktoré sú v okolí, výbornú polohu, je tu pohodlie, pokoj, výborná slovenská kuchyňa a navyše vám tu požičajú aj tie spomínané bicykle ;-) .

BANER DIANA

GPS: 48°45'17.6"N 17°49'59.3"E

Text: Radka Snížková

Foto: archiv hotelu Diana, Pixabay, Jozef Dovičin

Textová úprava: redakcia


Len čo opustí rieka Vltava na severe hranicu hlavného mesta, obteká sprava zámok a malé mestečko, pôvabne zasadené do zeleného a skalnatého kaňonu – Roztoky. Ľahká dostupnosť historického centra Prahy a zároveň poloha v krásnej chránenej prírodnej oblasti robia z Roztok ideálne miesto nielen pre život, ale aj pre dovolenku.

Zámok Roztoky

Neveľký, ale pôvabný zámoček je ozdobou a tiež srdcom celých Roztok. Bývalá tvrdza z 13. storočia s kruhovými hradbami a centrálnou hranolovou vežou bola v období renesancie prestavaná na zámok. Pribudli nádvorné arkády a v 18. storočí ešte anglický park. Dnes návštevníci zvonka obdivujú priekopu, kladky a závažie pôvodného padacieho mosta pri bráne, stredoveké kamenná ostenie a tiež architektonicky hodnotné interiéry, v ktorých má Stredočeské múzeum svoje expozície.

zámok Roztoky

Tiché údolie

Pri zámku do Vltavy ústi Únětický potok. Ak sa vydáte proti jeho prúdu, budete prechádzať romantickým Tichým údolím a nadväzujúcou prírodnou rezerváciou Údolie Únětického potoka. Cesta vedie okolo mnohých prírodných zaujímavostí, pamätných stromov a stavieb. V Tichom údolí môžete obdivovať romantické vily z počiatku 20. storočia, umne včlenené do svahu a obklopené udržiavanými záhradami. Cesta vedie aj okolo Trojanovho mlyna. Tento objekt je síce súkromný a nedá sa navštíviť, no je pravdepodobné, že aj zvonka vám bude povedomý. Môže byť. Kedysi sa tu totiž natáčal obľúbený seriál „Byli jednou dva písaři“.

Cestou vás budú sprevádzať informačné tabule náučného chodníka, kde sa dočítate o miestnych prírodných zaujímavostiach aj o histórii niektorých stavieb, ktoré budete míňať.

Tiché údolie

Športovci sú vítaní

Okolo Vltavy aj Tichým údolím vedú značené cyklotrasy, ktoré patria k najobľúbenejším v širokom okolí. Vltava sa tu totiž prekonáva len jediným spôsobom – prievozom. A prievoz je zábavné spestrenie výletu nielen pre deti, ale aj pre dospelých. Jazdí denne od 5.40 hod., v lete až do 18.30 hod.

romantická príroda v Tichom údolí

Krásny výlet ponúka napríklad trasa po pravom brehu rieky do zoologickej záhrady (cca 7 km). A nie ste odkázaní len na bicykel, terén je vhodný aj pre kolieskové korčule, jogging alebo pešiu prechádzku. Na opačnej strane sa ako cieľ núka hradisko Levý Hradec s možnosťou prehliadky (5 km). Tu kedysi bývalo sídlo prvých Přemyslovcov a dnes tu stojí na mieste pôvodnej rotundy malý starobylý kostolík. Z hradiska je pekný výhľad do kaňonu rieky, niet divu, že si naši predkovia vybrali pre stavbu sídla práve toto miesto.

kostolík na Levém Hradci   prievoz Roztoky-Klecánky

bowling v hoteli Academic

V mestečku Roztoky si na svoje prídu aj golfisti, vyznávači lezenia na umele stene a tiež tenisu. Multifunkčné futbalové ihrisko žiari novotou.

Tip na dovolenku

Roztoky sú s Prahou spojené veľmi pohodlnou dopravou buď prímestskými autobusmi (cesta do Dejvic trvá len 10 minút), alebo vlakom. Po tejto trati jazdia vlaky jeden za druhým a cesta na stanicu Holešovice trvá 10 minút, do centra na Masarykovo nádraží 20 minút. Kto chce prežiť dovolenku v Prahe a pritom si užiť pokoj prírodnej prímestskej lokality, pre toho musia byť Roztoky jasnou voľbou číslo jeden. 

hotel Academic   izba v hoteli Academic

Ubytujte sa napríklad v hoteli na Tyršovom námestí. Academic Congress Hotel**** má pre hostí pripravené priestranné izby so všetkým komfortom a klimatizáciou, vysokorýchlostným internetom, saunou, relax centrom, bowlingom a reštauráciou. Skrátka sa tu budete mať ako v bavlnke.

GPS: 50°09'42.6"N 14°23'31.7"E

 

Text: Radka Snížková

Foto: Wikimedia Commons: Lukáš Kalista, ŠJů, Jiří Bernard, Jiří Antonín Votýpka, ŠJů (2)

Preklad: O.Maňáková


ČR, Brdy: Nad Maráskem – najzápadnejšia brdská osemstovka
Publikované: 6.8.2020
Vrch Nad Maráskem leží neďaleko obce Míšov v južnej časti Bŕd a nepatrí úplne medzi tie najznámejšie. Čo je síce škoda, pretože ponúka skvelé výhľady aj prechádzku okolitými lesmi, ale v tejto dobe je to skôr vítaný fakt. Vyhnete sa totiž davom výletníkov. Výstup na tento kopec sa dá ľahko spojiť aj s návštevou neďalekého Třemšína.

SR, Poznávať Slovensko na bicykli
Publikované: 5.8.2020
Tohtoročná cyklosezóna je v plnom prúde a cyklisti sa môžu tešiť na ďalší ročník súťaže Všetci na bajk, ktorá už prebieha. Táto netradičná cyklosúťaž spája bicyklovanie a spoznávanie zaujímavých miest za pomoci mobilnej aplikácie, takže zúčastniť sa vie naozaj každý. Stačí mať len bicykel a chuť objavovať.

ČR, Loket – Nádherné historické mestečko a hrad na Ohři – VIDEO
Publikované: 4.8.2020
Neďaleko Karlových Varov stojí na vysokej skale nad Ohří majestátny hrad Loket. Obklopuje ho malebné mestečko s hrázdenými domčekmi a všetko dokresľuje okolitá príroda Slavkovského lesa.

SR: Morové stĺpy - kamenní svedkovia víťazstva nad epidémiami IV. (1)
Publikované: 2.8.2020
V srdci Banskej Bystrice, priamo na námestí pred šikmou hodinovou vežou sa týči mariánsky stĺp. „Stretneme sa pri Márii alebo pri morovom stĺpe“ - počuť z úst mnohých obyvateľov mesta, ktorí si práve toto miesto s výhľadom na celé námestie vybrali za bod stretnutia. Tušia pritom, aká bola jeho história, prečo bol postavený a následne v 60. rokoch 20. storočia musel opustiť svoje miesto?

ČR, Krušné hory – spanie pod širákom, bikepark aj kúpanie
Publikované: 30.7.2020
Tohtoročné nevyspytateľné počasie a zložitejšie podmienky na vycestovanie nás stále viac nabádajú k preskúmaniu našej rodnej krajiny. Našťastie možností, ako skvelo využiť voľný čas, je u nás v Česku viac než dosť. Tentokrát sa vydávame na víkend do Krušných hôr, v pláne máme nocovanie pod širákom kúsok od dediny Měděnec, športový deň v Trail Parku Klínovec aj relaxáciu pri rybníku.

Dolné Rakúsko: 10 skvelých tipov na krátke letné výlety (2)
Publikované: 29.7.2020
Dolné Rakúsko ponúka množstvo výletných miest, ktoré zabezpečia pohodu, zábavu i osvieženie pre každého člena rodiny - deti i dospelých. Praktická dostupnosť vám navyše zjednoduší cestovanie, preto dnes dokončíme inšpirácie na krátke letné výlety.

ČR, Karlove Vary – Objavte omnoho viac než len slávne kúpele – VIDEO
Publikované: 28.7.2020
Slávne západočeské mesto na Ohře asi väčšina z nás pozná vďaka jeho kúpeľom a liečivým prameňom, možno vďaka Medzinárodnému filmovému festivalu. Dôvodov na návštevu je ale omnoho viac. Poďme sa do Karlových Varov spoločne vypraviť.

SR, Pezinok - Levanduľová záhrada
Publikované: 26.7.2020
Unikátne spojenie vinohradov a stredomorskej botaniky sa len tak nevidí. V Pezinku, vo vinohradníckej oblasti Stará hora, ho však ľahko nájdete. Reč je o jedinečnej levanduľovej záhrade, ktorá každý rok priláka stovky návštevníkov a milovníkov vína.

ČR, Český Krumlov – za históriou do južných Čiech
Publikované: 23.7.2020
Za normálnych okolností je mesto preplnené turistami, v dôsledku boja s koronavírusom teraz ale môžete vidieť Krumlov poloprázdny. Takže neváhajte a choďte, pretože zachovalejší historický celok v Českej republike totiž reprezentuje už len Praha.

Dolné Rakúsko: 10 skvelých tipov na krátke letné výlety (1)
Publikované: 22.7.2020
Letné prázdniny a dovolenkové obdobie sú v plnom prúde. Vďaka nasledujúcim tipom hravo zvládnete plánovanie programu víkendovej rodinnej dovolenky a výlety premeníte na nezabudnuteľné dobrodružstvo.

ČR, Třeboň – Mesto kaprov, kúpeľov a renesančnej architektúry – VIDEO
Publikované: 21.7.2020
Třeboň právom patrí medzi najnavštevovanejšie miesta južných Čiech. Snúbi totiž bohatú históriu a zachovalé historické centrum, nádhernú okolitú krajinu, ktorá je rajom pre cyklistov, aj skvelú rybiu gastronómiu. Poďme sa do Třebone spoločne vypraviť vo videu.

7 pikošiek zo severovýchodu Slovenska
Publikované: 20.7.2020
Každá správna turistická destinácia či mesto má okrem serióznych pamiatok aj legendami a zvláštnosťami opradené atrakcie, nazývané aj pikošky. Severovýchod Slovenska - Bardejov a okolie má takýchto pikošiek lákajúcich turistov dostatok. Vybrali sme 7 z nich.

SR, Leto na Slovensku s výhľadom na hory
Publikované: 19.7.2020
Tento rok to nebude apartmán s výhľadom na more, ale na hory. Nevadí! Spolu s letom nadišla vhodná chvíľa na výber ideálneho miesta pre dovolenku. Nastalo obdobie, počas ktorého si dobijete energiu, zabavíte sa a prežijete množstvo nevšedných zážitkov. Aby, ale naozaj splnila plánovaná dovolenka vaše očakávania a účel, musíte si na jej výber nájsť čas, všetko dobre premyslieť a dopredu naplánovať.

ČR, Krabčice – hora Říp
Publikované: 16.7.2020
Pár kilometrov od Roudnice nad Labem stojí hora, ktorá sa nezmazateľne zapísala do dejín českého národa. Vystúpiť na ňu môžete z Rovného, z časti obce Krabčice v Ústeckom kraji, kde aj dobre zaparkujete.

SR, Trenčiansky kraj - Matúšovo kráľovstvo IV.
Publikované: 15.7.2020
Našu púť po Trenčianskom kraji dnes zavŕšime návštevou viacerých nevšedných miest. Začneme prechádzkou po obci Mojtín, ktorá sa rozprestiera v severnej časti Strážovských vrchov a známa je predovšetkým lyžiarskym strediskom.

ČR, Třebíč – židovská perla na zozname UNESCO – VIDEO
Publikované: 14.7.2020
V roku 2003 pribudla na zoznam svetového dedičstva UNESCO unikátna Třebícka židovská štvrť a neďaleká bazilika svätého Prokopa. Poďme sa do nich teraz spoločne prostredníctvom videa vypraviť.

SR: Morové stĺpy - kamenní svedkovia víťazstva nad epidémiami III. (2)
Publikované: 12.7.2020
Po týždni sa opäť vraciame do Kremnice, konkrétne k neskorobarokovému stĺpu Najsvätejšej Trojice, ktorý pripomína epidémiu, zobrazuje Najsvätejšiu Trojicu, tiež Immaculatu, ako aj svätcov. No okrem týchto štyroch ideových zobrazení má aj iný význam, resp. pripomína aj inú významnú udalosť.

Rakúsko, Saalbach Hinterglemm – leto v horách
Publikované: 11.7.2020
Naším cieľom dnes bude rakúska obec Saalbach Hinterglemm (skladá sa z dvoch malých miest Saalbach a Hinterglemm) ležiaca v okrese Zell am See. Obec je známym strediskom snáď pre všetky zimné športy, nachádza sa tu sieť štyroch zjazdoviek o celkovej dĺžke až 270 kilometrov. Avšak aj v lete sem prichádza plno turistov.

   1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 20 | 30 | 40 | 50 | 60   

Lokácia:

Slovenská republika
Kalendár akcií:

PoUtStŠtPiSoNe
     12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31      

Partneri:

Aj vďaka vám sme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Sprievodca:

Fotosúťaž:

Zostaňme doma

1. 7. – 31. 8. 2020
1. cena:
Voucher na službu SledovanieTV.sk
2. cena:
Kniha Čarovné Slovensko 2 od vydavateľstva CBS
3. cena:
Kniha Čarovné Tatry a Zamagurie od vydavateľstva CBS
1. cena redakcie:
Dve voľné vstupenky na prednášku projektu Cestovateľské kino + cestovateľský balíček od festivalu Infofest
2. cena redakcie:
Krásny šperk s polodrahokamom od Zlatníctva MILI
3. cena redakcie:
Tatranský balíček od vydavateľstva Tatrica.sk

Aktuality:

7.8.2020
V týchto dňoch bola verejnosti predstavená nová bezplatná mobilná aplikácia Horskej záchrannej služby (ďalej len HZS), ktorá okrem privolania pomoci prostredníctvom jedného tlačidla prináša hneď niekoľko ďalších noviniek.
5.8.2020
Spišské múzeum vás pozýva stráviť leto na Spišskom hrade. Pripravený je pre vás bohatý program, ktorý tvoria koncerty, divadelné predstavenia, šerm i nočné prehliadky.

3.8.2020
Karlove Vary budú hostiť 25. ročník karlovarského folklórneho festivalu tento rok v septembri, počas predĺženého víkendu 3.–6. vystúpia folklórne súbory na rôznych scénach v regióne.
Archív aktualit

Do osobitej pozornosti:

Oznamy a upozornenia pred cestovaním do zahraničia nájdete TU (vrátane výskytu koronavírusu COVID-19).

Pridajte sa a súťažte!

Každý týždeň na facebooku nová súťaž o hodnotné ceny!

Krajina mesiaca - KEŇA:

Najčítanejšie články:

Mobilná aplikácia :

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone 

 

Interaktívne katalógy:

Ďakujeme:

Google hodnotenie

dnes:piatok 7. 8. 2020
sviatok:Štefánia
dnes:
piatok 7.8.
30 °C
zajtra:
sobota 8.8.
30 °C