Tip na výlet

Pokiaľ sa práve rozhliadate, limitovaní nemožnosťou cestovania do zahraničia, kde by bolo pekné stráviť pár dní dovolenky, máme pre vás dobrý tip – Žatec, mesto chmeľu a piva na rieke Ohře. Jedná sa o útulné malomesto s radom turistických lákadiel a zaujímavostí s jedným veľmi príťažlivým hotelom a luxusnou cyklotrasou pozdĺž Ohře.

Komíny a vyhliadky

Začneme na námestí Slobody. Podlubia okolo námestia a dvojpodlažné domy mu dodávajú malebnosť. Dominuje mu radnica so 47 metrov vysokou vežou z roku 1362. Na vrchol vedie 140 schodov a pokiaľ ich zdoláte, budete odmenení pekným výhľadom na mesto, jeho zachovalé pamiatky a tiež na pár zvláštností, na ktoré sú Žatečania pyšní. Najskôr vám asi „padne do oka“ les komínov, ktoré patria sušiarňam chmeľu. Je ich cez tridsať a vraj majú svoje mená – môžu sláviť meniny ;-). Raz za rok tu prebieha akcia „Hurá na komíny“, počas ktorej sa konajú hromadné výstupy pod vedením Zväzu českých kominárov. Nám, pohodlnejším turistom, samozrejme stačí radničná veža. Za pekného počasia si z nej pozriete celé České Stredohorie a traduje sa, že kto zahliadne charakteristickú siluetu hradu Hazmburk, môže si niečo priať! S veľkou pravdepodobnosťou bude jeho prianie vypočuté. Ak sa budete chcieť popozerať po kraji ešte pred dokončením rekonštrukcie radnice, je vám k dispozícii vyhliadková veža Chmeliarskeho múzea.

Žatec (Pixabay)

Minichmelnička a pivár Lupulín

V informačnom centre na námestí si môžete vyzdvihnúť mapky a prospekty k vychádzkam po miestnych pamiatkach a pozoruhodnostiach. Hneď za infocentrom je najmenšia chmelnička na svete a tiež hrob najstaršieho pivára. Lojzo Lupulín prezývaný Homo lupulus dostal meno podľa botanického názvu chmeľu Humulus lupulus. Jeho hrob bol archeológmi objavený pri rekonštrukcii námestia a nebola v ňom iba kostra! Ležal vedľa nej aj pohár o objeme 0,492 l a plochý kameň so siedmimi vrypmi. Z toho, že vrypy neboli preškrtnuté, historici usúdili, že Lupulín zomrel skôr, než stihol zaplatiť.

Na námestí neprehliadnete ani nápadný a dominantný morový stĺp a prechádzku najskorej zakončíte v pivovare alebo na druhom konci mesta v Chmeliarskom múzeu.

Žatec

Kde zložiť hlavu?

V centre všetkého diania, len za jedným rohom od námestia, stojí štvorhviezdičkový hotel Zlatý lev ****. Samotná budova hotela je stavebnou pamiatkou z obdobia prvej republiky, ale po rekonštrukcii sa z nej stal pohodlný hotel so skvelými službami pre unavených turistov. Hostia môžu relaxovať vo wellness, ktorého súčasťou je aj fínska sauna, parné kúpele, ochladzovňa, ľadová kaďa, whirlpool... Relatívne novou súčasťou hotela je tiež indická reštaurácia Jaipur, v ktorej indický personál pripravuje naozaj autentické pokrmy. Rezervujte si svoje miesta včas, nakoľko podnik sa rýchlo dostáva do povedomia.

Zlatý lev, izby Zlatý lev, bar Zlatý lev, wellness

Na výlety do okolia

Cyklisti si tu vychutnajú nosnú časť cyklotrasy č. 6, ktorá vedie pozdĺž Ohře z Litoměřic až do Saska. Zo Žatce teda na obe strany a v oboch smeroch vedie cyklochodník do pekných výletných miest. Medzi doposiaľ málo známe ciele patrí napríklad zámok Stekník.

Zámok Stekník

Romanticky ošumelá stavba s rokokovou fasádou leží v terasovito rozľahlej záhrade. V sezóne sa tu konajú prehliadky, ktorých zlatým klincom sú fresky a iluzívne nástenné maľby doplnené štukovým dekorom z obdobia baroka. Necelé dva kilometre odtiaľto stojí známy menhir (kultový piliér) - Zakliaty mních. Kto je citlivý na rôzne energetické prúdy, tak na tomto mieste ich dozaista silno pocíti.

medzi chmelnicami

Rezervujte si svoj pobyt v hoteli Zlatý lev****, Oblouková 228, Žatec.

GPS: 50°19'40.9"N 13°32'44.6"E

Webové stránky: zlaty-lev.cz

Telefón na recepciu: +420 776 348 000

Email: recepce@zlaty-lev.cz

Hotel Zlatý Lev Žatec

Text: Radka Snížková, hotel Zlatý lev****

Preklad: Oskár Mažgút

Foto: archív hotela Zlatý lev****, Pixabay


SR, Zálesie – dedinka pri Malom Dunaji
Publikované: 21.10.2020
Poďte spolu s nami na výlet. Vydáme sa kúsok za Bratislavu (približne 10 km), presnejšie do obce Zálesie (historicky Gessayov), ktorá ponúka zaujímavé dejiny, ale hlavne prírodnú atrakciu lákajúcu tisíce návštevníkov.

ČR, Koruna a Bor – výlet do srdca Bŕd
Publikované: 20.10.2020
Koruna sa nachádza v samom srdci Bŕd neďaleko Strašíc a patrí medzi skupinu brdských osemstoviek. Miesto sa okrem krásnych lesov a prírody pýši tiež zaujímavou históriou.

SR, Pieniny – turistická vychádzka na Vysoké Skalky
Publikované: 18.10.2020
Túlavé topánky nás dnes zavedú do Pieninského národného parku, ktorý je síce najmenším národným parkom na Slovensku, no svojou krásou a jedinečnosťou patrí k tým najkrajším. Cieľom našej turistickej vychádzky bude najvyšší vrch tunajšieho pohoria nazývaný Vysoké Skalky.

ČR, Poledník – na najvyšší vrchol Prášilska
Publikované: 17.10.2020
Zďaleka viditeľný vrchol Poledníku neďaleko Prášil je ľahko rozpoznateľný aj vďaka rozhľadni, ktorá patrí medzi najvyššie položené stavby tohto typu v Českej republike.

ČR, Mníšek pod Brdy: 50 km na bicykli
Publikované: 15.10.2020
Vonku je už síce vcelku zima, ale vy by ste ešte radi vyrazili na bicykel? Tak máme pre vás ďalší cyklovýlet, ktorý sme absolvovali okolo malebnej krajiny plnej lesov pri Mníšku pod Brdy a rozhodne to bola dobrá voľba.

SR, Hadviga – potulka zaniknutou osadou
Publikované: 14.10.2020
Dnes sa vydáme objavovať jednu malebnú, v súčasnosti už síce zaniknutú, turčiansku osadu ležiacu v severnej časti pohoria Žiar. Avšak ešte predtým sa na chvíľku zastavíme v obci Brieštie, ktorá sa nachádza neďaleko cesty II. triedy 519 (odbočka Slovenské Pravno) v okrese Turčianske Teplice.

SR, Piešťany – nezabudnuteľný zážitok v Eko Parku
Publikované: 11.10.2020
Tentoraz vás zavedieme do malého zvieracieho raja, ktorý našiel svoje miesto neďaleko Piešťan, pri brehu Vodnej nádrže Sĺňava. Tunajší Eko Park v sebe snúbi kontaktnú zoo, nezvyčajné ubytovanie i príjemné posedenie.

ČR: Tipy na výlety za pamiatkami východných Čiech
Publikované: 10.10.2020
Pokiaľ sa chystáte na výlet do východných Čiech a radi navštevujete hrady a zámky, máme pre vás niekoľko lákavých tipov na pamiatky, ktoré by ste určite nemali minúť.

USA: Záhadné miesta
Publikované: 9.10.2020
Záhady ľudstvo odjakživa fascinovali. Človek chce bádať, skúmať, spoznať nepoznané, odhaliť neodhalené. Bojíme sa strachu, ale pritom ho vyhľadávame. Kto z vás nevidel aspoň jeden hororový film, či si nevypočul aspoň jeden strašidelný príbeh?

ČR, Třebíč: Z Hladova na bicykli až do Třebíča a späť
Publikované: 8.10.2020
Třebíč leží na rozhraní Vysočiny a Moravy. Tam sa dnes vydáme na bicykli z Hladova a čaká nás celkom 63 km okruh. Třebíč je ideálnym miestom, kde môžete preskúmavať bohatú históriu a zároveň pobývať v nerušenej prírode. Malebný ráz tunajšej krajiny a príroda vytvárajú vhodné relaxačné podmienky a široké možnosti k aktívnemu odpočinku, najmä v turistike či cykloturistike.

ČR, Rudice – menej známy skvost Moravského krasu – VIDEO
Publikované: 6.10.2020
Macochu, Punkevní jaskyňu alebo Býčí skálu pozná väčšina z vás. Moravský kras ale ponúka ďalšie krásne miesta a Rudice sú bezpochyby jedným z nich. Čaká vás v nich unikátne Rudické prepadanie, skaly Kolíbky alebo starý veterný mlyn.

ČR: Tipy na výlety za pamiatkami južných Čiech
Publikované: 3.10.2020
Na stromoch sa farbí lístie, ale slniečko sa ešte nevzdáva. Babie leto k výletom len nabáda. Viete, kam vyraziť v južných Čechách?

ČR, Pálava: Veľký okruh na bicykli okolo Pálavy
Publikované: 1.10.2020
Opäť sa nachádzame na juhu Moravy, v kraji vína, ovocných stromov, tradícií a ľudí s vrelou povahou. Tento raz sa budeme pohybovať okolo chráneného krajinného územia Pálava, ktorý je najsuchším a zároveň najteplejším miestom celej Českej republiky. Pálava je nesmierne cennou krajinou, nachádzajú sa tu jedny z najúrodnejších viníc na celej Morave.

Dolné Rakúsko: Vinárska jeseň – snúbenie tradície a inovácií
Publikované: 30.9.2020
Na vinárskych podujatiach si počas vinárskej jesene v Dolnom Rakúsku môžu návštevníci vychutnať víno takmer všade - priamo vo vinohradoch, vínnych uličkách, pivničkách, reštauráciách, ale aj na ulici. Domáci nazývajú dolnorakúsku vinársku jeseň aj piatym ročným obdobím. Od augusta do novembra je totiž víno stredobodom pozornosti miestneho života.

ČR, Lomnice nad Lužnicí: Mesto obklopené rybníkmi
Publikované: 29.9.2020
Malebné mestečko ležiace na juhu Čiech neďaleko Třebone láka predovšetkým milovníkov turistiky. Obklopuje ho hneď niekoľko významných prírodných rezervácií a území, kde sa zhromažďuje vodné vtáctvo.

ČR, južná Morava: 25 km na bicykli okolo Modrých hôr
Publikované: 26.9.2020
Oblasť Modrých hôr sa nachádza na južnej Morave a združuje obce Kobylí, Vrbice, Bořetice, Němčičky a Velké Pavlovice. My sa dnes prevezieme na bicykli z Kobylí cez Bořetice, Vrbice a Velké Pavlovice. Tento okruh má 25 pomerne nenáročných kilometrov a na trase náš čaká veľké množstvo zaujímavostí, ktoré stoja za pozretie.

ČR, Příbram – pútnické miesto Svätá Hora
Publikované: 24.9.2020
Vrch nad Příbramom, kde pôvodne stávala drevená malá kaplnka pre pustovníkov, sa v priebehu storočí zmenil na najznámejšie pútnické miesto v Čechách. V 17. storočí tu bola vybudovaná rozsiahla stavba s ambitmi a niekoľkými kaplnkami. Procesie pútnikov sem mieria za soškou Panny Márie Svätohorskej neustále.

SR, Kúpele – Slovensko, krajina živej vody
Publikované: 23.9.2020
Vydajte sa prostredníctvom nového knižného sprievodcu po súčasných kúpeľných miestach Slovenska. Zoznámite sa nielen so samotnými kúpeľmi, liečbou či rehabilitačnými programami, ale spoznáte kúpele aj z pohľadu zaujímavých turistických destinácií zdravotného cestovného ruchu.

SR, Zuberec – výlet do histórie v Múzeu oravskej dediny – VIDEO
Publikované: 22.9.2020
V západnom podhorí Roháčov nájdete v malebnom údolí obec Zuberec. Tá okrem výletov do hôr láka aj na rozsiahly skanzen Múzeum oravskej dediny a Brestovskú jaskyňu. Poďme sa sem spoločne vypraviť a nahliadnuť do histórie oravského regiónu.

SR, Liptovský Mikuláš – oddych v turistami najvyhľadávanejšom regióne
Publikované: 20.9.2020
Liptov sa radí medzi najkrajšie a turistami najvyhľadávanejšie regióny cestovného ruchu na Slovensku. Ak tu chcete stráviť príjemné chvíle, užiť si prírodu, ale aj kultúru, odporúčame si zvoliť azda to najkomfortnejšie ubytovanie v celom regióne, ktoré je navyše cenovo dostupné!

ČR, Južná Morava: Na bicykli až do Moravského Toskánska
Publikované: 17.9.2020
Pojem Moravské Toskánsko sa objavil až v posledných pár rokoch. Táto zvlnená časť južnej Moravy sa svojimi farebnými poliami a vinicami svojou podobou skutočne pripomína slávnu oblasť Talianska. Niet teda divu, že je veľmi obľúbená medzi fotografmi z celého sveta, ktorí sem jazdia vytvárať ich najlepšie snímky. A nielen medzi fotografmi.

SR, Výlety s deťmi – spoznávajte hrady aj okolie Trnavy
Publikované: 16.9.2020
Vydajte sa na potulky po 25 najkrajších hradoch na západnom Slovensku, ktoré vám prináša nový turistický sprievodca z rodinného vydavateľstva Dajama. Knižka Hrady pre deti je ďalšou pútavou publikáciou v edícii Výlety s deťmi, ktorá vám priblíži nielen slovenské stredoveké skvosty.

ČR, Rakovník: Do kraja chmeľníc na bicykli
Publikované: 10.9.2020
Tento raz sme sa rozhodli vyraziť za chmeľnicami západne od Rakovníka, kde vo zvlnenej krajine v červenkastej pôde sa rastlinkám chmeľu výborne darí. Pôjdeme po miestnych komunikáciách, poľných cestách alebo lesom. Táto trasa meria celkom 47 km a dá sa považovať za mierne náročnú pre horský bicykel.

SR, Záhadné miesta – 160 tajomných výletov
Publikované: 9.9.2020
Slovensko ponúka množstvo najrôznejších tajomstiev a záhad. Nie náhodou preto po prvom a druhom diele kníh Záhadné miesta od rodinného vydavateľstva Dajama, ktoré sa venujú tajomným javom a udalostiam západného a severného Slovenska, je tu tretí diel o záhadách východného Slovenska.

   1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 20 | 30 | 40 | 50 | 60   

Lokácia:

Slovenská republika
Kalendár akcií:

Partneri:

Aj vďaka vám sme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Sprievodca:

Fotosúťaž:

Jeseň na bicykli

27. 8. – 31. 10. 2020
1. cena:
Dve vstupenky do expozície Nestville Distillery
2. cena:
Kniha Okolo Slovenska na bicykli od rodinného vydavateľstva Dajama
3. cena:
Kniha Čarovný Liptov od vydavateľstva CBS
1. cena redakcie:
Štartovací balíček do súťaže Všetci na bajk 2021
2. cena redakcie:
Nové vydanie ORAVA – Panoráma ľudovej piesňovej a hudobnej kultúry (október 2020)
3. cena redakcie:
Kniha Moje najkrajšie cesty za spoznaním sveta od Marcela Králika

Aktuality:

21.10.2020
Pozývame vás na návštevu výnimočných turistických atrakcií, ktoré sa nachádzajú v prírode a potešia nielen dospelých, ale aj deti. Prvou z nich je najväčší drevený labyrint na Slovensku.
19.10.2020
Medzinárodná organizácia Skytrax zaoberajúca sa hodnotením letísk a leteckých spoločností každoročne zverejňuje rebríček tých najlepších na svete. Avšak v súvislosti s koronakrízou tento rok zverejnila netradičnejší rebríček najlepšej hygieny letísk zatiaľ v rámci Európy.
16.10.2020
Už čoskoro si budete môcť prelistovať nové knižky zachytávajúce krásy Považskej Bystrice i Topoľčian a ich okolia z vtáčej perspektívy.  
Archív aktualit

Do osobitej pozornosti:

Oznamy a upozornenia pred cestovaním do zahraničia nájdete TU (vrátane výskytu koronavírusu COVID-19).

Pridajte sa a súťažte!

Každý týždeň na facebooku nová súťaž o hodnotné ceny!

Krajina mesiaca - KAZACHSTAN, UZBEKISTAN a TADŽIKISTAN:

Najčítanejšie články:

Mobilná aplikácia :

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone 

 

Interaktívne katalógy:

Ďakujeme:

Google hodnotenie

dnes:streda 21. 10. 2020
sviatok:Uršuľa
dnes:
streda 21.10.
14 °C
zajtra:
štvrtok 22.10.
11 °C