www.infoglobe.sk » ČR, Obecnice: Vodná nádrž a partizánske úkryty

ČR, Obecnice: Vodná nádrž a partizánske úkryty

Publikované: 11.4.2019
Vonku všetko kvitne, vtáky spievajú a všetko je akési veselšie. Po dlhej zime väčšina z nás túži len vyraziť do prírody a užívať si prvé jarné lúče. S nami sa môžete na jednu takúto prechádzku teraz vydať.

Obecnice ležia v údolí Obecnického potoka asi päť kilometrov od mesta Příbram. Prvá zmienka o obci pochádza už zo 14. storočia. Obecnice pravdepodobne vznikli vďaka dôležitej obchodnej ceste spájajúcej okolie mesta Příbram so Zaječovom a Komárovom, ktorá prekonáva hlavný brdský hrebeň. Vďaka svojej polohe na okraji CHKO Brdy je ideálnym východiskovým miestom pre poznávanie tejto oblasti.

Octárna

Oficiálne sa síce táto vodná nádrž volá Vodné dielo Obecnice, no nikto z miestnych ju nenazve inak než Octárna, a to podľa rybníka, ktorý kedysi stával na tomto mieste. Nádrž pôvodne slúžila ako zásobáreň vody pre obecnické hute, dnes zásobuje pitnou vodou mesto Příbram a priľahlé obce. Názov Octárna pochádza z roku 1848, kedy bola výroba železa na čas prerušená a pod rybníkom bola spustená malá továreň na výrobu octu. Názov rybníku dosť sadne, keďže potoky, ktoré privádzajú vodu do nádrže, pretekajú zalesneným územím a voda v nádrži je tak pomerne kyslá. Na pitné účely sa musí upravovať, nedarí sa v nej ani rybám. No chytanie rýb a kúpanie je tu aj tak zakázané.

Octárna

K nádrži sa najlepšie dostanete z námestíčka, na ktorom zastavuje aj autobus. Od zastávky sa vydajte rovno okolo hostinca po miestnej asfaltovej ceste, z ktorej na prvej križovatke odbočte doľava. Asfaltová cestička vás dovedie priamo k hájovni, ktorá stojí pri vodnej nádrži.

kostol na námestí

Partizánsky pomník a úkryt

K Obecnici patrí aj neďaleká dedina Oseč. V lese nad obcou sa nachádza partizánsky pomník a úkryt. Pokiaľ o nich neviete, tak nie je úplne jednoduché ich nájsť. Najlepšie sa sem dostanete od križovatky Pod Malou Třemošnou. Odtiaľ sa vydáte rovno po neoznačenej lesnej ceste (cestičkou by mala prechádzať Fabiánov náučný chodník, značenie je však veľmi riedke a ľahko ho prehliadnete). Po tejto ceste dorazíte na križovatku lesných ciest, na ktorej zabočíte doľava a po asi dvadsiatich metroch sa vydáte úzkou cestičkou. Potom sa dostanete priamo k pomníku, partizánsky úkryt leží len kúsok od neho. Úkryt vybudoval partizánsky oddiel, ktorému pomáhal aj miestny hájnik Mikulka. Toho gestapo odsúdilo na trest smrti a deportovalo do Terezína. Ten sa však dožil konca vojny a vrátil sa na tunajšiu hájovňu. Funkciu hájnika tu vykonával až do konce 50. rokov minulého storočia. Kamenný pomník pripomínajúci činnosť všetkých miestnych partizánov bol odhalený krátko po konci 2. svetovej vojny v septembri 1946.

na úbočí Malej Třemošnej  pomník  partizánsky bunker

Od partizánskeho pomníka sa môžete vrátiť buď na rozcestie Pod Malou Třemošnou, alebo na lesnú cestičku, z ktorej ste odbočovali a pokračovať ďalej rovno. Cesta vedie po úbočí Malej Třemošnej, míňa strom s obrázkom Panny Márie, a nakoniec sa napojí na zelenú značku vedúcu na Kazatelnu.

Lesné divadlo a zázračný prameň

Ďalším zaujímavým miestom je lesný amfiteáter Skalka v Novom Podlesí. Obec leží na ceste vedúcej z Obecnice cez Oseč smerom na Staré Podlesí a Příbram. V lete tu pravidelne hrajú miestni ochotníci, taktiež sa tu konajú folkové festivaly. Na námestí v Novom Podlesí sa môžete napiť zo zázračného prameňa chráneného strieškou. Z Nového Podlesí sa dá po miestnej komunikácii dôjsť do Starého Podlesí, odkiaľ je to už len kúsok na Brezové hory. Na námestí v Starom Podlesí môžete navštíviť aj miestny pivovar.

hľadisko lesného divadla

Zo Starého Podlesí sa dá po žltej turistickej značke vrátiť cez rozcestie U Bieleho Krížiku do Orlova. Odtiaľ môžete autobusom pokračovať do mesta Příbram alebo si výlet ešte predĺžiť a vydať sa do neďalekého Lazca alebo Kozičína. Pokiaľ sa rozhodnete pre poslednú možnosť, po ľavej strane cesty miniete skalné útvary, ktoré miestni nazývajú Kozičínske skalky.

útvary nad Kozičínom

GPS: 49°42'59.0"N 13°56'55.6"E

Text: Eliška Gregorová

Foto: Eliška Gregorová, Wikimedia Commons: Chmee2, Chmee2 (2), Wakowlk

Preklad: O. MaňákováDiskusia k článku (0)


Súvisiace články

ČR, Klobouček: Na brdský kopec po novom náučnom chodníku
Publikované: 26.9.2019
Klobouček síce leží tak trochu v tieni Toku, Prahy, Třemošnej a ďalších známych vrcholov, ale rozhodne stojí za návštevu. Z blízkej Obecnice je Klobouček ľahko dosiahnuteľný, po novom naň vedie aj náučný lesnícky chodník.

ČR, Příbram – prechádzky po meste
Publikované: 31.8.2017
Příbram leží na okraji Brdskej vrchoviny a môže sa pýšiť napríklad bohatou baníckou minulosťou a jedným z najznámejších mariánskych pútnických miest v Čechách.

ČR: Příbram – Banícke Březové Hory
Publikované: 24.8.2017
Příbram asi najviac preslávilo baníctvo a mariánske pútnické miesto Svätá Hora. V dnešnom článku sa vydáme práve na havířské Březové Hory.

ČR: Vysoká u Příbramě – vyrážame za Antonínom Dvořákom
Publikované: 17.8.2017
Nebyť Antonína Dvořáka, ktorý vo Vysokej u Příbrami rád pobýval a tvoril, väčšina z nás by o nej pravdepodobne nikdy nepočula. Okrem spomienok na slávneho hudobného skladateľa sa sem ale vyplatí vyraziť aj za krásnymi okolitými lesmi alebo výhľadmi na šumavský masív, ktorý sa otvára z mnohých okolitých miest.

ČR, Brdy – cesta na vrchol Praha
Publikované: 28.3.2019
Praha je ľahko rozpoznateľný kopec týčiaci sa nad Nepomukom, za najvyššou horou Bŕd – Tokom – zaostáva len o tri metre. Na jej vrchu sa týči meteorologický radar a nájdeme tu tiež pozostatky nemeckej rádiolokačnej stanice.

ČR, Brdy – Houpák a dopadová plocha Jordán: zimný výlet na bežkách
Publikované: 14.2.2019
Brdy sa nenavštevujú len v lete, aj zasnežené majú svoje kúzlo. Houpák aj bývalá dopadová plocha Jordán boli sprístupnené len nedávno. Na svoje si tu prídu hlavne milovníci ďalekých výhľadov. Houpák sa totiž pýši takmer kruhovým výhľadom, ktorý patrí medzi najkrajšie v celých Brdoch.

ČR, Brdy – na bežkách okolo Pilského rybníka
Publikované: 21.2.2019
Zasnežené Brdy majú svoje kúzlo a v poslednom čase v zimnej sezóne priťahujú stále viac bežkárov. V zime je v celej oblasti mnoho upravených lesných ciest, a keď budete mať šťastie, narazíte aj na vyšliapané stopy. Vydať sa môžete napríklad na dominantu Příbramska Třemošnú alebo o čosi hlbšie do brdských lesov na Skelnú Huť.

ČR, Brdy: Lázská a Pilská vodná nádrž – oázy pokoja uprostred lesov
Publikované: 11.10.2018
Brdské priehrady na rieke Litavke boli pôvodne založené pre potreby příbramských baní. Dnes zásobujú pitnou vodou mesto Příbram a priľahlé obce.

ČR, Brdy: Padrťské rybníky – prechádzka zaniknutými osadami
Publikované: 15.11.2018
Najväčší rybník Plzenského kraja nájdete uprostred brdských lesov a neďaleko pozostatkov mnohých zaniknutých miest.

ČR: Brdy – základné informácie a charakteristika oblasti
Publikované: 28.9.2017
Pretože sa v nasledujúcich týždňoch vydáme na niekoľko krásnych miest v Brdoch, najskôr si o nich niečo povieme. CHKO Brdy je jednou z najmladších českých chránených krajinných oblastí. Za CHKO ju vyhlásili len nedávno, v januári 2016 a turistom sa tak otvorili aj oblasti, ktoré boli predtým neprístupné.

ČR: Brdy, Plešivec – cesta na brdský Olymp
Publikované: 12.10.2017
Plešivec, výrazný pretiahnutý kopec v blízkosti Jinec, sa nedá prehliadnuť. Toto miesto patrí k tým najtajomnejším, aké môžeme v Brdoch nájsť. Viaže sa k nemu mnoho povestí.

Lokácia:

Slovenská republika
Kalendár akcií:

Partneri:

Aj vďaka vám sme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Sprievodca:

Fotosúťaž:

Pestrá jeseň

1. 9. – 31. 10. 2019
1. cena:
Balance test a Balance Oil od spoločnosti ZINZINO
2. cena:
sada čokolád značky Lindt a vstupenky na prehliadku Velkopopovického pivovaru Kozel
3. cena:
Poukážka na dve vstupenky do talkshow SUPERMAMY
1. cena redakcie:
Darčekový poukaz pre 2 osoby na 2 noci vrátane raňajok na Chate Magurka v Nízkych Tatrách
2. cena redakcie:
Hniezdo pre bábätko od ZUZ made with love
3. cena redakcie:
Darčeková kazeta VINCENTKA

Aktuality:

15.10.2019
Šumavská príroda zaznamenala po viac ako sto rokoch výskyt pralesného bezstavovca – ploskáňa veľkého (Peltis grossa), 1,5 centimetra veľkého čierneho chrobáka, ktorý sa znovu objavil v národnom parku Šumava.
14.10.2019
V sobotu 19. októbra 2019 ožijú Pezinské vinohrady pod Starou horou lahodnými vínami, piknikovými lahôdkami aj uchu lahodiacou hudbou v obklopení pestrých farieb jesene.
13.10.2019
Známy cestovateľský portál aj tento rok vytvoril celosvetový rebríček tých najobľúbenejších leteckých spoločností, ktorý vám prinášame v nasledujúcich riadkoch.
Archív aktualit

Do osobitej pozornosti:

Oznamy a upozornenia pred cestovaním do zahraničia nájdete TU.

Pridajte sa a súťažte!

Každý týždeň na facebooku nová súťaž o hodnotné ceny!

Krajina mesiaca - ÍRSKO:

Najčítanejšie články:

Mobilná aplikácia :

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone 

 

Interaktívne katalógy:

Ďakujeme:

Google hodnotenie

dnes:utorok 15. 10. 2019
sviatok:Terézia
dnes:
utorok 15.10.
20 °C
zajtra:
streda 16.10.
14 °C