www.infoglobe.sk » SR, Bratislavský kraj – malokarpatský región zážitkov II.

SR, Bratislavský kraj – malokarpatský región zážitkov II.

Publikované: 29.4.2020
Minulý týždeň sme započali naše putovanie po slovenských krajoch. Prvým z nich bol Bratislavský, ktorý napriek svojej relatívne malej rozlohe ponúka množstvo zaujímavých tipov na výlety. Dnes budeme v jeho návšteve pokračovať a vydáme sa spoznávať jednu nevšednú ulicu, vydáme sa aj do prírody a povieme si čo-to o výnimočnom podujatí pre všetkých.

Cestou necestou

Počuli ste už niekedy o bratislavskej „Ulici svetla“? Že nie? Máte pravdu, ulica s takým názvom v Bratislave naozaj neexistuje. Je to však názov jednej veľmi zaujímavej bratislavskej atrakcie, ktorá má charakter novodobej interaktívnej hry spojenej so zaujímavou náučnou prechádzkou po uličkách starej Bratislavy. Jej začiatok je na nábreží Dunaja oproti Slovenskej národnej galérii, kde je umiestnený informačný panel s podrobnejšími informáciami o tejto nevšednej atrakcii. O interaktívnosť sa postarajú QR kódy. Po ich naskenovaní vašim smartfónom získate zaujímavo-poučnú mobilnú aplikáciu. Ulicu svetla tvorí 14 zastávok, či skôr lámp, na ktorých si môžete prečítať zaujímavé fakty o osvetlení.

Ulica svetlaVýlety do prírody

Partizánska lúka a Železná studienka v Bratislave sú vyhľadávaným a obľúbeným miestom oddychu nielen pre rodiny s deťmi, ale pre všetkých milovníkov aktívneho relaxu v prírode. Ako súčasť bratislavského lesoparku ponúkajú pre návštevníkov nielen detské, ale tiež  futbalové, basketbalové, volejbalové a iné ihriská, ako aj upravené lesné chodníky vhodné na prechádzku, beh či bicyklovanie.

Bratislava - ilustračné fotoTaktiež sa tu nachádzajú zaujímavé náučné chodníky. Príjemnou prechádzkou sa dá dostať až k sedačkovej lanovke, ktorá vás vyvezie na  jeden z vrchov Malých Karpát, na Kamzík. Okrem športového vyžitia si môžu návštevníci pripraviť aj vlastné občerstvenie na verejnom grile alebo mnohých ohniskách. Pre lenivejších je k dispozícii bufet. V letnom období sa tu konajú rôzne kultúrne podujatia v prírodnom amfiteátri. Celý areál je prístupný širokej verejnosti.

Železná studničkaRekreačná lokalita Železná studienka, ktorej súčasťou je aj Partizánska lúka sa rozprestiera v dostupnej vzdialenosti od zastávky mestskej hromadnej dopravy. Hneď pod Červeným mostom sa nachádza aj bezplatné záchytné parkovisko.

Traja jazdciPokiaľ sa vydáme mimo hlavné mesto, tak vrelo odporúčame turistami obľúbenú lokalitu nazývanú Traja jazdci. Nachádza sa severozápadne od mestečka Modra, na západnom svahu vrchu Veľká Homoľa (709 m n. m.), na ktorom stojí aj hojne navštevovaná drevená rozhľadňa. K Trom jazdcom sa dá dostať z Pezinka alebo z Modry, prípadne od Zochovej chaty z lokality Piesok, po dobre značených turistických trasách. Lokalitu Traja jazdci (687 m n. m.) tvoria masívne skalné bralá strmo vystupujúce na západnom hrebeni Veľkej Homole. Skalné útvary Traja jazdci s obľubou vyhľadávajú aj skalolezci, ktorí ich využívajú ako cvičné skaly.

zrúcanina Pajštún

zrúcanina Pajštúnzrúcanina Pajštún (výhľad)Nemenej zaujímavá je krásna zrúcanina Pajštúnskeho  hradu, ktorá stojí pri obci Borinka na vápencovom brale. Stredoveká pamiatka pochádza z 13. storočia a v minulosti patrila do sústavy hraničných hradov v Malých Karpatoch, kde plnila obrannú funkciu. V roku 1809 hrad zničili napoleonské vojská a odvtedy už len postupne chátral. V súčasnosti je z neho vyhľadávaný cieľ výletov. Z hradu sa naskytá krásny výhľad na Karpaty, Záhorskú nížinu a za veľmi dobrého počasia aj na Alpy resp. ich predholie. Pajštúnske hradné bralo je tzv. Mekka lezcov. Zdolali ho aj taký velikáni slovenského horolezectva akými  sú Psotka, Demján, Dieška a mnohí iní.

Bratislava - ilustračné foto

Top podujatie

Aj keď momentálna situácia nedovoľuje organizovať podujatia, tak určite po jej skončení budete môcť zažiť tzv. Bratislavu pre všetkých! Táto úžasná akcia, ktorou sa každoročne (na jar) sprístupňuje Hlavné mesto naozaj pre všetkých, ponúka bez rozdielu veku, pohlavia či dokonca finančných možností veľké množstvo vstupov či podujatí bezplatne.  

BratislavaV rámci týchto Dní otvorených dverí samosprávy máte jedinečnú príležitosť spoznať Bratislavu s okolím trochu inak, ako v bežné dni. Tak napríklad môžete v čase podujatia navštíviť primátora, zúčastniť sa na odpečatení mestských brán, zažiť Svätojurajskú veselicu, zavítať na Bratislavskú burzu kníh, vypočuť si rôzne koncerty, obdivovať umelecké výstavy, navštíviť mestské múzeá a galérie, absolvovať tematické prehliadky so sprievodcom či jazdu historickou električkou. Taktiež sa núka možnosť navštíviť zoologickú záhradu alebo si napríklad užiť korčuľovanie pre verejnosť, a to zďaleka nie je všetko...

Malé KarpatyUž o týždeň vás pozveme na prechádzku po známom pútnickom mieste a odporučíme vám aj jeden výnimočný cyklovýlet.

 

GPS: 48°10'35.7"N 17°04'26.6"E (Bratislava, Partizánska lúka)

Text: redakcia

Foto: redakcia, Pixabay.comDiskusia k článku (0)

Vložiť nový príspevok


Súvisiace články

SR: Bratislava – únik do prírody
Publikované: 3.5.2012
Jar je v plnom prúde, všetko navôkol sa začína pekne zelenať, a aj ľudia žijúci v hlavnom meste čoraz častejšie opúšťajú svoje príbytky, utekajú skôr z kancelárií, či namiesto siahodlhých potuliek po nákupných centrách, ktoré často krát navštívili aj tak bezdôvodne, hľadajú útočisko v prebúdzajúcej sa prírode.

SR, Malé Karpaty – skalné útvary Traja jazdci a Kamenná brána
Publikované: 30.3.2014
Malé Karpaty síce nepatria medzi najvyššie pohoria Slovenska, no aj napriek tomu majú svojim návštevníkom a turistom čo ponúknuť. Toto pohorie je neobyčajne bohaté na mnohé zaujímavé a malebné prírodné zákutia. Z niektorých vrchov sa naskytajú nádherné výhľady na široké okolie, no návštevníka očaria tiež hlboké lesy, jaskyne, či početné skalné mestá tiahnuce sa hrebeňmi vrchov.

SR, Bratislava – Kamzík symbol mesta
Publikované: 3.3.2016
Keď sa povie slovo kamzík, hneď si predstavíme dve veci. Prvou je zviera žijúce vysoko v horách a tou druhou je televízny vysielač, ktorý sa roky hrdo týči nad hlavným mestom Slovenska. A práve tento symbol Bratislavy sme sa rozhodli navštíviť.

SR, Borinka – zrúcanina hradu Pajštún
Publikované: 18.5.2014
Príjemné jarné teploty lákajú stále viac ľudí na výlet do prírody. Veľmi častým cieľom turistických vychádzok Bratislavčanov, ale nielen ich, je zrúcanina hradu Pajštún v Malých Karpatoch, kam sa aj my dnes spoločne vyberieme.

SR: Malé Karpaty – Sandbersko-pajštúnsky geopark
Publikované: 20.7.2016
Malé Karpaty sú veľmi pekným a zaujímavým pohorím rozprestierajúcim sa v západnej časti Slovenska. V južnej časti pohoria sa nachádza viacero pozoruhodných geologických a paleontologických lokalít. Výnimočnosť a atraktivita tejto oblasti ju zaslúžene predurčila k vytvoreniu nového slovenského geoparku, ktorý dostal názov Sandbersko-pajštúnsky geopark (SAPAG).

SR, Marianka – slovenské Lurdy
Publikované: 23.5.2013
Obec Marianka sa nachádza pár kilometrov od Bratislavy v južnej časti Záhoria. Známa je predovšetkým ako pútnické miesto, no my si ju predstavíme aj ako banícku obec, či miesto nenáročnej turistiky a cykloturistiky.


Súvisiaca fotogaléria

SR: Malé Karpaty – potulky zimnou prírodou Karpát
Malé Karpaty sú nevysokým pohorím ležiacim v západnej časti Slovenska, ktoré netreba nejako zvláš...

SR: Malé Karpaty – v pestrých farbách jesene
Malé Karpaty majú svoje osobitné čaro počas každého ročného obdobia. Obzvlášť očarujúce sú najmä ...

SR: Malé Karpaty – naprieč jarnou prírodou Malých Karpát
Je skorá jar, zo svahov a údolí Malých Karpát zmizli posledné zvyšky snehu. Slnečné lúče hrejú čo...

SR: Malé Karpaty – prechádzka jarnou Devínskou Kobylou
Národná prírodná rezervácia Devínska Kobyla sa rozprestiera na juhozápadných svahoch vrchu Devíns...

SR, Malé Karpaty – Kršlenica a Čierna skala
Pohorie Malých Karpát ukrýva mnoho krásnych miest. My tentoraz navštívime Národnú prírodnú rezerv...

SR, Malé Karpaty – na potulkách po Karpatoch
Malé Karpaty sú pohorím popretkávaným početnými turistickými a lesnými chodníčkami. Smerujú k nim...


Súvisiace video

SR, Bratislavský hrad –  majestátna legenda nad Dunajom
Bratislavský hrad prešiel v r. 2010 rozsiahlou rekonštrukciou a od tej doby robí česť svojmu mest...

SR, Bratislava – malé veľké mesto
Hlavné mesto Slovenska malo dlhú dobu povesť nudného miesta. To už ale neplatí. Do Bratislavy sa ...

Lokácia:

Slovenská republika
Kalendár akcií:

Partneri:

Aj vďaka vám sme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Sprievodca:

Fotosúťaž:

Výlet s rúškom

1. 5. – 30. 6. 2020
1. cena:
Exkluzívne rúško na tvár od Milishop.sk
2. cena:
Bavlnené rúška na tvár
1. cena redakcie:
Tatranský balíček od Hory.sk
2. cena redakcie:
Kolekcia kníh S batohom po Slovensku od vydavateľstva Dajama
3. cena redakcie:
Cestovateľský balíček od festivalu Infofest

Aktuality:

27.5.2020
Najstarší kalendár síce vznikol v Egypte už v 4. tisícročí pred Kristom, no jeho dennodenné využívanie sa zachovalo dodnes. Okrem mien a rôznych sviatkov si prostredníctvom kalendára pripomíname všakovaké medzinárodné dni. A práve prehľad tých (podľa nás) najzaujímavejších vám prinášame v nasledujúcich riadkoch.
25.5.2020
Do 9. ročníka udeľovania cien o najobľúbenejší hotel roka Czech Hotel Awards 2020 sa zapojilo viac než 1200 hotelov. Poslaním organizátorov je vytvorenie zodpovednej platformy, ktorá prepojuje, oceňuje a podporuje všetkých hotelierov pristupujúcich k svojmu podnikaniu s otvorenou mysľou a láskyplným srdcom. Táto vízia nadobúda na význame najmä v súčasnom dianí.

22.5.2020
Všetci milovníci múzeí sa môžu tešiť na postupné otváranie týchto klenotníc histórie. Návštevníkov čakajú mnohé výstavy, tematické prehliadky, ako aj stále expozície.
Archív aktualit

Do osobitej pozornosti:

Oznamy a upozornenia pred cestovaním do zahraničia nájdete TU (vrátane výskytu koronavírusu COVID-19).

Pridajte sa a súťažte!

Každý týždeň na facebooku nová súťaž o hodnotné ceny!

Krajina mesiaca - VENEZUELA a PARAGUAJ:

Najčítanejšie články:

Mobilná aplikácia :

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone 

 

Interaktívne katalógy:

Ďakujeme:

Google hodnotenie

dnes:štvrtok 28. 5. 2020
sviatok:Viliam
dnes:
štvrtok 28.5.
13 °C
zajtra:
piatok 29.5.
17 °C