www.infoglobe.sk » SR, Bratislava – unikátna rozhľadňa na Devínskej Kobyle

SR, Bratislava – unikátna rozhľadňa na Devínskej Kobyle

Publikované: 1.11.2020
Jeseň je ideálnym časom na výlety, preto sme sa rozhodli navštíviť relatívne novú vyhliadkovú vežu nachádzajúcu sa na najvyššom bode Devínskej Kobyly v areáli bývalej raketovej základne. Prístupná je z bratislavských mestských častí Devínska Nová Ves, Devín a Dúbravka.

výhľad na Devínsku Novú Ves

Impozantná rozhľadňa nachádzajúca sa na Devínskej Kobyle ponúka nielen nádherné panoramatické pohľady na Bratislavu, rakúske Moravské pole (Marchfeld), predhorie Álp (aj samotné Alpy reprezentované vrchom Schneeberg), na hranice s Českom i Maďarskom, ale aj na pohorie Tribeč či Neziderské jazero. Okrem toho samotná konštrukcia je architektonickým skvostom znázorňujúcim „vojenský“ postoj modlivky. Estetický tvar celokovovej konštrukcie s troma výškovo oddelenými plošinami symbolizujúcimi blízkosť trojmedzia (Slovensko, Rakúsko, Maďarsko) je pozoruhodná. 

vyhliadková veža na Devínskej Kobyle

Z počiatočnej nadmorskej výšky 514 metrov vystúpite po 112 schodoch cca 20 metrov nad okolitý terén. Každá plošina je vybavená smerovníkmi s popismi pozorovateľných miest, pohorí a objektov. Na najvyššej plošine je tiež umiestnený ďalekohľad, ktorý po vhodení jednej euromince poskytne detailnejšie pohľady na úchvatnú krajinu polí, riek, lesov a urbanistickej zástavby. Navyše celkovo vďaka svojmu neutrálnemu náteru (biely) a vzdušnej konštrukcii doslova zaniká v prírodnej scenérii čo je pri tomto type stavieb viac než výnimočné. Po chvíľke sami ucítite, že vnímate len okolie a nie samotnú stavbu. 

vyhliadková veža na Devínskej Kobyle

Ako sa sem dostanete

Prístupových možností je hneď viacero. Z Devínskej Novej Vsi vedie k rozhľadni zeleno značená trasa od Kostola Ducha Svätého k rázcestiu Lipové a vyhliadke Rovnica, následne k rázcestiu Bočná cesta, kde sa napojíte na červeno značený turistický chodník odkiaľ je to už len kúsok k rázcestiu Devínska Kobyla. Z Dúbravky (vhodná trasa pre rodiny s deťmi) od kostola sv. Kozmu a Damiána vedie žlto značený chodník k rázcestiu Dúbravská hlavica, odkiaľ sa po červenej značke (vojenskej ceste) dostanete na Devínsku Kobylu rázcestie. Výlet vám zaberie necelú hodinku. Neposlednou cestou vedúcou k vyhliadke je trasa od hradu Devín. Od stredovekej pamiatky vás povedie červená značka ku Kostolu sv. Kríža, následne k rázcestiu Úzky les odkiaľ poputujete až na rázcestie Devínskej Kobyly.  

výhľad na Devín a Hainburg

Okolité atrakcie

Návštevu vyhliadkovej veže môžete spojiť s výletom do jej okolia. Odporúčame prechádzku Chránenou krajinnou oblasťou Malé Karpaty, ktorá je akýmsi múzeom pod holým nebom. Jej perlou je dozaista lokalita Sandberg. Nevšedný je samozrejme aj hrad Devín či už z archeologického alebo historického hľadiska a nepochybne aj lokalita Villa Rustica (Veľká lúka) pri Dúbravke s náleziskom pozostatkov súkromného rímskeho kúpeľa z 3. storočia. Nepeknou atrakciou je aj samotná raketová základňa z čias studenej vojny resp. železnej opony, pozostávajúca zo schátraných budov. Zaujímavosťou je, že predchodcom súčasnej rozhľadne bola práve vojenská vyhliadková veža, ktorej pozostatky sú stále viditeľné. Nie moc atraktívny areál sa postupne mení na miesto príjemnej rekreácie, a to aj vďaka budovaniu lavičiek a náučných tabúľ. 

informačné tabule

bývalá raketová základňaprevádzkový poriadok

Pár upozornení na záver

Vstup na vyhliadkovú vežu je na vlastné nebezpečenstvo a zodpovednosť. Deti do 15-tich rokov majú vstup povolený len v sprievode dospelého. Maximálny počet osôb na rozhľadni je 30, a to z dôvodu komfortu i predídeniu úrazov. Rozhľadňa by mala byť prístupná celoročne, avšak výstup je podmienený priaznivými poveternostnými podmienkami.

výhľad na Dúbravku a Staré Mesto

Vyhliadková veža na Devínskej Kobyle sa hneď po sprístupnení (v júli 2020) stala turistickým hitom a zaradila sa svojou konštrukciou i výhľadmi k tým najkrajším na Slovensku. Preto pokiaľ si budete plánovať nenáročný výlet, tak danú rozhľadňu určite navštívte, dozaista si odnesiete mnoho zážitkov.

výhľad na Lamač

GPS: 48°11'21.4"N 16°59'43.8"E

Text: Oskár Mažgút

Foto: HIK, o.z.Diskusia k článku (0)

Vložiť nový príspevok


Súvisiace články

SR, Bratislava – s aplikáciou za oddychom
Publikované: 5.5.2021
Milovníci prechádzok po prírode či turistickí nadšenci sa môžu tešiť na úplne novú a zároveň unikátnu mobilnú aplikáciu, ktorá vás pomocou interaktívnej mapy zavedie na mnohé nepoznané miesta bratislavského lesoparku.

Slovensko: Bratislava - hrad Devín
Publikované: 14.7.2011
Na okraji slovenskej metropoly leží Národná kultúrna pamiatka, na ktorú by sa nemalo pri návšteve mesta zabúdať. Najmä v letných mesiacoch sa návštevníkovi odmení mimoriadnou vyhliadkou do šíreho okolia, hoci najvyššia časť hradu je už niekoľko rokov verejnosti neprístupná.

SR, Výlet do starobylej Bratislavy
Publikované: 18.4.2021
Viete, ako vyzerali ulice a námestia Bratislavy pred 300 rokmi? Viete si predstaviť, čím sa živili jej obyvatelia a ako vyzeral v tej dobe život v uliciach a domoch bohatých a menej bohatých občanov? Nová knižná publikácia Bratislava známa-neznáma nám ukáže, ako a čím žilo mesto v 18. storočí a zároveň nám umožní doslova nakuknúť do jeho jednotlivých zákutí.

SR: Aplikácia pre nadšencov prírody a výhľadov
Publikované: 31.3.2021
Pokiaľ máte radi prírodné scenérie z výšky, tak práve pre vás je určená nová a bezplatná mobilná aplikácia Rozhliadni sa, v ktorej nájdete informácie o všetkých turistických rozhľadniach a vyhliadkových vežiach na Slovensku a pohraničí.

SR: Devínska Kobyla – múzeum pod holým nebom
Publikované: 19.7.2012
Medzi Devínom, Devínskou Novou Vsou a Dúbravkou sa nachádza unikátna národná prírodná rezervácia Devínska Kobyla. Čím sa odlišuje táto rezervácia od iných, prečo je svetoznáma a ako ju najlepšie turisticky spoznať? Toto všetko si povieme v nasledujúcich riadkoch.

SR, Bratislava: Bikepark Koliba – kúsok bajkového raja
Publikované: 19.3.2014
Pokiaľ aj vy patríte k milovníkom horskej cyklistiky, tak vám nevysoké, približne 100 kilometrov dlhé horské pásmo Malých Karpát isto netreba veľmi predstavovať. Najmä Bratislavčania a ľudia zo západného Slovenska tu hľadajú relax v lone krásnej přírody, ale tiež adrenalín, ktorý im úplne vyčistí hlavu a pomôže zabudnúť na starosti všedných dní.

SR, Bratislava: Cyklomost slobody
Publikované: 27.9.2012
Cyklisti hlavného mesta Slovenska, a nie len tí, sa tešia z nedávno otvoreného cyklomostu medzi mestskou časťou Devínska Nová Ves a rakúskou obcou Schlosshof. Most je postavený na mieste, kde za čias Márie Terézie stával jeho predchodca . Na jeho slávnostnom otvorení sa zúčastnil aj náš portál Infoglobe.

SR, Bratislava: Slavín - pamätník a vyhliadka v jednom
Publikované: 22.1.2015
Počas pekného slnkom zaliateho dňa sme sa vybrali na malú prechádzku hlavným mestom Slovenska - Bratislavou. Za cieľ nášho výletu sme si zvolili jednu z dominánt mesta, ktorou je pamätník na Slavíne.

SR, Bratislava: Vodárenská záhrada a múzeum
Publikované: 24.8.2016
V prechádzkach po zelených miestach Bratislavy budeme pokračovať aj dnes. Navštívime nie až tak dávno pre verejnosť otvorenú Vodárenskú záhradu, nachádzajúcu sa neďaleko Dunaja v mestskej časti Karlova Ves.

SR, Bratislavský kraj – malokarpatský región zážitkov I.
Publikované: 22.4.2020
Bratislavský kraj je so svojou rozlohou 2052,6 km² najmenším spomedzi všetkých krajov Slovenska. Určite však za ostatnými nezaostáva, čo sa týka prírodných či historicky hodnotných miest, ktoré rozhodne stojí za to navštíviť.

SR, Bratislavský kraj – malokarpatský región zážitkov II.
Publikované: 29.4.2020
Minulý týždeň sme započali naše putovanie po slovenských krajoch. Prvým z nich bol Bratislavský, ktorý napriek svojej relatívne malej rozlohe ponúka množstvo zaujímavých tipov na výlety. Dnes budeme v jeho návšteve pokračovať a vydáme sa spoznávať jednu nevšednú ulicu, vydáme sa aj do prírody a povieme si čo-to o výnimočnom podujatí pre všetkých.

SR, Bratislavský kraj – malokarpatský región zážitkov III.
Publikované: 6.5.2020
Našou poslednou zastávkou v Bratislavskom kraji bude pútnické miesto Marianka a malokarpatský stredoveký klenot v podobe hradu Červený Kameň. Navštívime aj úchvatnú rozhľadňu a odporučíme vám i rodinný cyklovýlet.


Súvisiaca fotogaléria

Bratislava: Rytieri na Devíne
Ak sa vám často stáva, že neviete čo s načatým víkendom a nechcete len tak ostať sedieť doma, ale...

SR, Bratislava: Nevšedná terénna vychádzka
Druhú októbrovú nedeľu sa priaznivci portálu Infoglobe, ako aj Slovenského paleontologického klub...

Cyklovýlet: Z Bratislavy po Dolnom Rakúsku I.
Bratislava a jej okolie ponúka priam ideálne možnosti pre cykloturistiku. A tak sme sa rozhodli (...

SR, Bratislava – zrúcanina hradu Devín
Hrad Devín je veľmi dobre zachovaná zrúcanina. Rozprestiera sa na brale pri sútoku Moravy s Dunaj...


Súvisiace video

SR, Bratislavský hrad –  majestátna legenda nad Dunajom
Bratislavský hrad prešiel v r. 2010 rozsiahlou rekonštrukciou a od tej doby robí česť svojmu mest...

Lokácia:

Slovenská republika
Kalendár akcií:

PoUtStŠtPiSoNe
      1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031     

Partneri:

Aj vďaka vám sme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Sprievodca:

Fotosúťaž:

Slnečná dovolenka

1. 7. – 31. 8. 2021
1. cena:
Letné čítanie s vydavateľstvom CBS v podobe obrazovej publikácie
2. cena:
Letné čítanie s Dajamou v podobe turistického sprievodcu
1. cena redakcie:
Letný balíček prekvapení od portálu Infoglobe
2. cena redakcie:
Unikátna čokoláda s Vincentkou
3. cena redakcie:
Výber legendárnych turistických máp VKÚ

Aktuality:

4.8.2021
Radostná správa došla od Výboru svetového dedičstva organizácie OSN pre výchovu, vedu a kultúru, ktorá len pred pár dňami zaradila do zoznamu UNESCO rovno dve české pamiatky.
3.8.2021
Odvezte sa historickými tatranskými električkami typu Kométa z roku 1912 či Trojča z roku 1969, a to  každú sobotu (Trojča) i nedeľu (Kométa) počas celej letnej sezóny 2021.
31.7.2021
Milé deti, vezmite svojich rodičov aj prarodičov na prehliadku!
Archív aktualit

Do osobitej pozornosti:

Oznamy a upozornenia pred cestovaním do zahraničia nájdete TU (vrátane výskytu koronavírusu COVID-19).

Pridajte sa a súťažte!

Každý týždeň na facebooku nová súťaž o hodnotné ceny!

TOP 5 MIEST v Maďarsku:

Maďarsko

Prinášame vám mestské tipy na výlety, ktoré sa určite oplatí vidieť.

 

Mestečko Mosonmagyaróvár

Kráľovské mesto Székesfehérvár

Ostrihom nie je len známa bazilika

Kúpeľne mestečko Hévíz

Budapešť – pulzujúca metropola na Dunaji

 

Pokiaľ hľadáte ešte viac cestovateľsky atraktívnych miest, tak sa inšpirujte TU.

Najčítanejšie články:

Mobilná aplikácia :

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone 

 

Interaktívne katalógy:

Ďakujeme:

Google hodnotenie

dnes:štvrtok 5. 8. 2021
sviatok:Hortenzia
dnes:
štvrtok 5.8.
20 °C
zajtra:
piatok 6.8.
22 °C