Slovensko: Bratislava - hrad Devín
Publikované: 14.7.2011
Na okraji slovenskej metropoly leží Národná kultúrna pamiatka, na ktorú by sa nemalo pri návšteve mesta zabúdať. Najmä v letných mesiacoch sa návštevníkovi odmení mimoriadnou vyhliadkou do šíreho okolia, hoci najvyššia časť hradu je už niekoľko rokov verejnosti neprístupná.
Hrad Devín patrí medzi najstaršie slovenské hrady a pod názvom Dowina sa s historických prameňoch spomína už z čias Veľkej Moravy. Rozkladá sa na zaujímavom a odpradávna strategickom mieste – na mohutnom skalnom brale nad sútokom riek Moravy a Dunaja. Spolu s neďalekým rakúskym hradom Hainburg tak kontroloval tzv. Dunajskú bránu, ktorou si stredoeurópsky veľtok preráža cestu cez pohorie Malé Karpaty. Je pravdepodobné, že skalné bralo poznali už rímske légie, ktoré mali neďaleko na rakúskom brehu Dunaja jeden z táborov obranného valu Limes romanus – Carnuntum.
Podľa archeologických vykopávok, ktoré pripomínajú vyznačené pôdorysy dávno zaniknutých stavieb vrátane románskeho kostolíka, vo veľkomoravských dobách na tomto mieste stálo opevnené hradisko. Až neskôr v stredoveku sa hradné opevnenie a horná časť hradu rozrástli do dnešných rozmerov. Údajne na ňom sídlilo legendárne knieža Rastislav, ktorý sa odtiaľ bránil náporu zo strany franských vojsk. Preukázateľne však jeho pánmi boli napríklad kráľ železný a zlatý Přemysl Otakar II. (zahynul v r. 1278 v bitke na Moravskom poli asi štyridsať kilometrov odtiaľ proti prúdu Moravy), ale aj mocné šľachtické rody vládnuce na území dnešného západného Slovenska, medzi nimi aj vari najznámejšie z nich – Pálfyovci a Báthoryovci. Po skončení tureckej hrozby začal hrad pustnúť a jeho zánik dovŕšili napoleonské vojská na začiatku 19. storočia.
Už krátko na to sa však ruiny stali vyhľadávaným a navštevovaným miestom najmä zásluhou mladých štúrovcov, ktorí spoločným výstupom na Devín v r. 1836 odštartovali – obrazne povedané – éru národného obrodenia. Koncom 19. storočia na vrcholku horného hradu vztýčili v rámci osláv milénia uhorského kráľovstva symbolický obelisk, ten však zničili legionári hneď po vzniku samostatného Československa. Neskôr pod hradom vybudovali prírodný amfiteáter s javiskom na streche dnes schátralého výletného hostinca a hľadiskom na stráni pod hradom. V 90. rokoch bola nakrátko sprístupnená horná časť hradu s expozíciou o dejinách hradu v upravenej skalnej jaskyni. Výstup po zachovanom torze kamenných schodov, doplnených miestami oceľovými stupňami nad zrázom bol síce trochu náročnejší, avšak odmenou za tento výkon bola jedinečná panoráma po okolí, najmä na rakúsku stranu Dunaja a Moravy, zámok Schloss Hof a pri dobrej viditeľnosti až na viedenské veže a kontúry Álp na horizonte. Z dôvodu nestability skalného brala, ktoré sa postupne rozpadá, bola táto – pre turistov asi najatraktívnejšia – časť hradu uzatvorená a v súčasnosti nie je známe, či a kedy by mohol byť horný hrad znovu prístupný verejnosti.
Symbolom devínskeho hradu sa stala neveľká tzv. Panenská veža, žiaľ, turistom tiež nedostupná. Názov sa odvíja od legendy, podľa ktorej sa chudý rytier zaľúbil do urodzenej šľachtičnej, ktorej rodina však so svadbou nesúhlasila. Krásna nevesta uprchla so svojím milým na hrad Devín a tu sa nechali tajne zosobášiť. V deň svadby ich však dostihlo prenasledujúce vojsko, ktoré milencov zastihlo až v najmenšej veži nad útesom, kde sa rytier nedokázal ubrániť presile a nevesta zo žiaľu skočila zo skaly do rieky.
V súčasnosti je hradný areál v správe Múzea mesta Bratislava, ktoré pokračuje v archeologickom výskume a postupne upravuje jednotlivé časti. Do hradu viedlo niekoľko brán, v súčasnosti hlavný vchod je od parkoviska na konci obce Devín, v budúcnosti by mala byť otvorená aj brána od dunajského prístaviska, prípadne aj od dediny. Na hlavnom nádvorí spodného hradu s vyše 50 m hlbokou studňou sú vo zvyškoch renesančného paláca sprístupnené výstavné priestory s predajom suvenírov. Rozľahlý zatrávnený areál hradu je po celý rok príjemným miestom na posedenie s podmanivým výhľadom na rieku Dunaj a jej rakúsky breh z jednej strany a z druhej strany na majestátny horský masív Devínskej Kobyly s obcou Devín a záhradkami na jej úpätí. V lete pod hrad Devín premávajú výletné lode z Bratislavy, po celý rok je z mesta dostupný pravidelnou autobusovou dopravou (linka č. 29 spod Nového mosta).
Text a foto: Jiří Výborný
Vložiť nový príspevokSúvisiace články
Publikované: 1.11.2020
Jeseň je ideálnym časom na výlety, preto sme sa rozhodli navštíviť relatívne novú vyhliadkovú vežu nachádzajúcu sa na najvyššom bode Devínskej Kobyly v areáli bývalej raketovej základne. Prístupná je z bratislavských mestských častí Devínska Nová Ves, Devín a Dúbravka.
Publikované: 8.1.2015
Už vás nebaví spoznávanie historických a kultúrnych pamiatok, či bezcieľne túlanie sa po bratislavských zákutiach, ktoré neraz ukrývajú očarujúce miesta s neopakovateľnou atmosférou? Máte dosť mestského smogu a radi by ste aspoň na chvíľku vybehli niekam do prírody? Máme pre vás skvelý tip! Poďte sa spolu s nami pomotkať po Horskom parku, ktorý sa nachádza takmer v geografickom strede Bratislavy!
Publikované: 20.3.2014
V jednu marcovú sobotu sme sa vydali v ústrety poznávaniu nášho hlavného mesta – Bratislavy. Dozvedeli sme sa totiž, že má novú atrakciu nielen pre návštevníkov zo zahraničia, ale hlavne pre domácich. Tou atrakciou je tzv. Ulica svetla.
Publikované: 16.12.2019
Pred pár dňami sa podarilo Slovenskej republike na 14. zasadnutí Medzivládneho výboru na ochranu nehmotného kultúrneho dedičstva UNESCO konajúceho sa v kolumbijskej metropole – Bogote zapísať Drotárstvo do zoznamu svetového dedičstva.
Publikované: 16.9.2020
Vydajte sa na potulky po 25 najkrajších hradoch na západnom Slovensku, ktoré vám prináša nový turistický sprievodca z rodinného vydavateľstva Dajama. Knižka Hrady pre deti je ďalšou pútavou publikáciou v edícii Výlety s deťmi, ktorá vám priblíži nielen slovenské stredoveké skvosty.
Publikované: 23.9.2020
Svetový deň cestovného ruchu sa každoročne slávi 27. septembra a jeho cieľom je zvyšovať povedomie v rámci medzinárodného spoločenstva o význame cestovného ruchu, jeho sociálnych, kultúrnych, environmentálnych aj ekonomických hodnotách a prínose k dosiahnutiu cieľov udržateľného rozvoja.
Publikované: 19.4.2012
Už deviaty ročník akcie, pri ktorej Bratislava otvára svoje pomyselné dvere a dovoľuje návštevníkom spoznať mesto zblízka, prebieha v dňoch 19. až 22. apríla. Návštevníci sa môžu tešiť na bezplatné vstupy do rôznych objektov či na zaujímavú burzu kníh.
Publikované: 12.1.2016
Hlavné mesto Slovenska vidí väčšina ľudí len z okna vlaku, autobusu alebo auta pri ceste medzi Slovenskou republikou a Maďarskom. Bola by ale veľká škoda sa aspoň na chvíľku v takmer polmiliónovej metropole na brehoch Dunaja nezastaviť. Bratislava sa zmenila, jej povesť niekdajšieho nudného mesta už dávno neplatí. Pomaly, ale isto sa darí napraviť to, čo na pamiatkach napáchali komunisti. S novou generáciou sa do Bratislavy vracia život.
Publikované: 24.4.2014
Jedna z najhustejšie obývaných oblastí na Slovensku a dokonca aj celej strednej Európy ponúka hneď niekoľko nevšedných prírodných zákutí. Jedným z nich je lužný les Starý háj, ktorý je vyhlásený za chránenú krajinnú oblasť . A práve do tohto lesa sa dnes vydáme.
Publikované: 1.1.2015
Len nedávno sme zavítali do pokojnej časti Bratislavy, ktorá síce leží len na skok od historického jadra mesta, no rozhodne nepatrí k turisticky hojne navštevovaným. Bratislavčania však na túto lokalitu nedajú dopustiť. Dnes sa po Hlbokej ceste vyberieme ďalej. Navštívime kostol Panny Márie Snežnej, ktorý je situovaný hneď nad Lurdskou jaskyňou.
Publikované: 11.12.2014
Bratislava - hlavné mesto Slovenska, ktorého najznámejšie turistické atrakcie, ako Bratislavský hrad, Slavín, Dóm sv. Martina, Most SNP s povestným ufom či mnohé ďalšie kultúrne a historické pamiatky sú notoricky známe azda všetkým Slovákom bez toho, aby Bratislavu vôbec museli niekedy navštíviť.
Publikované: 19.7.2012
Medzi Devínom, Devínskou Novou Vsou a Dúbravkou sa nachádza unikátna národná prírodná rezervácia Devínska Kobyla. Čím sa odlišuje táto rezervácia od iných, prečo je svetoznáma a ako ju najlepšie turisticky spoznať? Toto všetko si povieme v nasledujúcich riadkoch.
Publikované: 16.11.2011
Po rozsiahlej rekonštrukcii Bratislavského hradu ho opäť sprístupnia pre všetkých návštevníkov.
Publikované: 6.11.2011
Bratislavský dopravný podnik od 2. novembra pozastavil električkovú dopravu na Hlavnú stanicu. Dôvodom je rekonštrukcia trate medzi zastávkami Radlinského a samotnou Hlavnou stanicou.
Publikované: 9.5.2011
Iba na dohľad od predmestia Bratislavy leží rozsiahly areál zámku Schloss Hof, ktorého história je spojená s cisárskou habsburskou rodinou. Rozsiahly park, priľahlý veľkostatok s chovom zvierat, ale aj bohatý kultúrny program od jari do jesene z neho urobili atraktívny cieľ na výlet.
Publikované: 27.1.2011
Malá, no malebná slovenská krajina sa vyznačuje okrem iného výnimočne vysokým počtom hradov. Podľa niektorých štatistík je ich hustota práve tu najvyššia v Európe! Ak ich všetky zrátame, vrátane tých zaniknutých, po ktorých je už ťažké aj kameň objaviť, vyjde nám číslo vyššie ako 200.
Publikované: 24.9.2010
Bohatý letný program na historickom hrade Devín nad sútokom riek Moravy a Dunaja vyvrcholí túto sobotu tradičnou súťažou šarkanov, ktorých bude v tomto roku ešte viac, lebo podobná prehliadka šarkanov sa pripravuje aj na rakúskej strane Moravy.
Publikované: 17.9.2010
Tradícia pretekov osemveslíc na Dunaji v Bratislave siaha až do konca 19. storočia. Najbližšie preteky sú na rade túto sobotu 18. septembra.
Publikované: 8.11.2012
Známu a turistami často navštevovanú chránenú paleontologickú lokalitu Sandberg pri Devínskej Novej Vsi pozná určite veľa Bratislavčanov. Tento pieskový lom je obľúbeným cieľom turistov, ako i obyvateľov nášho hlavného mesta. Odmenou za návštevu lokality je krásny výhľad na Záhorskú nížinu, rieku Moravu a Rakúsko v pozadí s Hainburskými vrchmi.
Publikované: 15.11.2012
Lokalita Sandberg pri Devínskej Novej Vsi je jedným z miest v okolí Bratislavy, ktoré je turistami a obyvateľmi tohto regiónu často vyhľadávané a navštevované. Možno tu obdivovať krásy živej a neživej prírody.
Publikované: 21.4.2013
V Slovenskom národnom múzeu v Bratislave je otvorená nová výstava venovaná Levočskej bielej pani, ktorá prostredníctvom originálnych exponátov a dobových dokumentov zachytáva osud slávnej zradkyne.
Publikované: 29.8.2013
Bratislava a jej okolie ponúka viacero nevšedných turistických lokalít. Na severozápadnom okraji Bratislavy sa rozprestiera oblasť Devínskych Karpát, ktorá je vyhľadávaným cieľom turistov. Medzi mestskými časťami Dúbravka a Devínska Nová Ves, na úpätí vrchu Devínska Kobyla sa nachádzajú pozoruhodné lokality, ktoré sú obľúbenými miestami pre nenáročnú turistiku, či aktívne športové vyžitie.
Publikované: 14.8.2013
V záverečnej časti nášho cyklovýletu sa vyberieme z najväčšieho barokového zámockého komplexu v Rakúsku - Schloss Hof, cez novopostavený Cyklomost slobody, až do mestských častí hlavného mesta Slovenska - Bratislavy.
Publikované: 24.7.2013
Bicykel – jednoduchý stroj na dvoch kolesách sme sa rozhodli využiť počas našej letnej dovolenky na spoznávanie krás prírody, oboznamovanie sa s históriou miest a v neposlednom rade na zlepšenie osobnej kondície. Vydajte sa spolu s nami na nevšednú cyklotúru, ktorú dnes začneme v najväčšom sídlisku na Slovensku - Petržalke a ukončíme v malebnej rakúskej dedinke Wolfstahal.
Publikované: 18.7.2010
Iba niekoľko kilometrov od Bratislavy, popri starej ceste do Viedne medzi mestečkami Bad Deutsch – Altenburg a Petronell Carnuntum, sa rozkladá zaujímavá turistická historická lokalita. Návštevník sa tu ocitá v prostredí rímskeho mesta či legionárskeho vojenského tábora. Počas leta tu organizujú rad podujatí, pripomínajúcich život pred dvoma tisíckami rokov.
Súvisiaca fotogaléria
Národná prírodná rezervácia Devínska Kobyla sa rozprestiera na juhozápadných svahoch vrchu Devíns...
Ak sa vám často stáva, že neviete čo s načatým víkendom a nechcete len tak ostať sedieť doma, ale...
Vrch Devínska Kobyla, ktorý svojou výškou 514 m n. m. patrí k najvyšším vrchom Devínskych Karpát,...
Starý háj v Petržalke je oázou zelene uprostred najväčšieho slovenského sídliska. Les, kde na kon...
V predošlej fotogalérií sme zo sedla bicykla obdivovali krásy prírody, zaujímavých zákutí a miest...
Hrad Devín je veľmi dobre zachovaná zrúcanina. Rozprestiera sa na brale pri sútoku Moravy s Dunaj...
Prakticky v každom meste sa dajú nájsť zaujímavé zákutia a pohľady pre objektív fotoaparátu, slov...
Súvisiace video
Hlavné mesto Slovenska malo dlhú dobu povesť nudného miesta. To už ale neplatí. Do Bratislavy sa ...