www.infoglobe.sk » Aktuality » Archeologický park Carnuntum

Archeologický park Carnuntum

Publikované: 18.7.2010
Iba niekoľko kilometrov od Bratislavy, popri starej ceste do Viedne medzi mestečkami Bad Deutsch – Altenburg a Petronell Carnuntum, sa rozkladá zaujímavá turistická historická lokalita. Návštevník sa tu ocitá v prostredí rímskeho mesta či legionárskeho vojenského tábora. Počas leta tu organizujú rad podujatí, pripomínajúcich život pred dvoma tisíckami rokov.

Archaeologischer Park CarnuntumHistorické mesto Carnuntum ležalo v mieste, kde Jantárová obchodná cesta od Baltského mora križovala severnú hranicu Rímskej ríše – slávne Limes romanus pozdĺž toku Dunaja. Súčasný Archeologický park Carnuntum pripomína najstaršie dejiny lokality, kedy pred dvoma tisíc rokmi (106 n.l.) v okolí pôvodne vojenského tábora rímskych légií vzniklo hlavné mesto provincie Horná Panónia (Pannonia Superior), resp. kedy sa práve tu v roku 308 n.l. stretli traja cisári, aby prijali rozhodnutia, ktoré nielenže ovplyvnili skorý rozpad rímskej ríše, ale napríklad viedli aj k legalizácii a nástupu kresťanstva v Európe (Edikt milánsky cisára Konštantína 313 n.l.). Archeologické vykopávky však potvrdzujú aj keltské osídlenie (napríklad kmeňa Bójov, ktorých prítomnosť siahala až na juhozápadné Slovensko a ktorých meno sa zvečnilo v latinskom názve dnešných Čiech – Bohemia). V lokalite naďalej prebieha archeologický prieskum a rekonštrukcia nedávno objavených pamiatok. V rámci niektorých programov je tu možné ochutnať mulsum (medové víno) alebo špeciality starorímskej či pohanskej kuchyne.Archaeologischer Park Carnuntum

Expozície Archeologického parku Carnutnum sú prístupné od začiatku jari (21. marec) do konca októbra denne od 9. do 17. hodiny, rímske Múzeum Carnuntium je otvorené od januára do konca októbra (budovu múzea v štýle rímskej vidieckej vily slávnostne v roku 1904 otvoril cisár František Jozef I.). Výklad sprievodcu je možné si vopred objednať aj v slovenskom jazyku, pravidelné prehliadky v slovenčine bývajú počas májových sviatkov a 15. septembra. Vstupné je 9 €, v skupine od 15 osôb 7 €, deti do 10 rokov v sprievode rodiča majú vstup zdarma.Archaeologischer Park Carnuntum

Počas mesiacov júl – august sa v priestoroch parku odohráva medzinárodný divadelný festival Art Carnuntum (www.art-carnuntum.at), iba cez víkend 21.-22. augusta ho vystriedajú zápasy gladiátorov (www.carnuntum.co.at). Od 13. do 28. augusta pozýva na degustáciu miestnych vín festival Carnutnum Experience (www.carnuntum-experience.at), Rímska vínna cesta Carnuntum (Römerweinstrasse Carnuntum) je jednou z deviatich rakúskych vínnych oblastí, známa najmä výraznými červenými druhmi vína.Kulturfabrik Hainburg

Do 26. októbra je možné navštíviť aj výstavu pôvodných archeologických vykopávok pod názvom „Carnuntum – The making of“ v areáli bývalej tabakovej továrne v mestečku Hainburg, prebudovanej na umelecko-spoločenské centrum Kulturfabrik Hainburg (www.kulturfabrik-hainburg.at).

Text: Jiří Výborný

Zdroj a foto: Archäologicher Park Carnuntum, Kulturfabrik HainburgDiskusia k článku (0)

Vložiť nový príspevok


Súvisiace články

Slovensko: Bratislava - hrad Devín
Publikované: 14.7.2011
Na okraji slovenskej metropoly leží Národná kultúrna pamiatka, na ktorú by sa nemalo pri návšteve mesta zabúdať. Najmä v letných mesiacoch sa návštevníkovi odmení mimoriadnou vyhliadkou do šíreho okolia, hoci najvyššia časť hradu je už niekoľko rokov verejnosti neprístupná.

Carnuntum: Rímske lahôdky alebo mozaika
Publikované: 11.8.2011
Od apríla do polovice novembra sa na troch lokalitách v susedstve Bratislavy koná Dolnorakúska výstava 2011. Pod heslom „Získať – objaviť – zažiť“ pripomína dávnu minulosť, súčasnosť a prírodné hodnoty tohto regiónu. Súčasťou výstavy sú aj početné podujatia.

Spišský štvrtok: Objav slovanského osídlenia
Publikované: 11.10.2011
Pri terénnom prieskume na stavbe diaľnice Jánovce – Jablonov v katastri obce Spišský Štvrtok boli objavené pozostatky slovanskej osady datovanej na prelom 6. a 7. storočia.

Lokácia:

Slovenská republika
Kalendár akcií:

PoUtStŠtPiSoNe
      1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031     

Partneri:

Aj vďaka vám sme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Sprievodca:

Fotosúťaž:

Slnečná dovolenka

1. 7. – 31. 8. 2021
1. cena:
Letné čítanie s vydavateľstvom CBS v podobe obrazovej publikácie
2. cena:
Letné čítanie s Dajamou v podobe turistického sprievodcu
1. cena redakcie:
Letný balíček prekvapení od portálu Infoglobe
2. cena redakcie:
Unikátna čokoláda s Vincentkou
3. cena redakcie:
Výber legendárnych turistických máp VKÚ

Aktuality:

4.8.2021
Radostná správa došla od Výboru svetového dedičstva organizácie OSN pre výchovu, vedu a kultúru, ktorá len pred pár dňami zaradila do zoznamu UNESCO rovno dve české pamiatky.
3.8.2021
Odvezte sa historickými tatranskými električkami typu Kométa z roku 1912 či Trojča z roku 1969, a to  každú sobotu (Trojča) i nedeľu (Kométa) počas celej letnej sezóny 2021.
31.7.2021
Milé deti, vezmite svojich rodičov aj prarodičov na prehliadku!
Archív aktualit

Do osobitej pozornosti:

Oznamy a upozornenia pred cestovaním do zahraničia nájdete TU (vrátane výskytu koronavírusu COVID-19).

Pridajte sa a súťažte!

Každý týždeň na facebooku nová súťaž o hodnotné ceny!

TOP 5 MIEST v Maďarsku:

Maďarsko

Prinášame vám mestské tipy na výlety, ktoré sa určite oplatí vidieť.

 

Mestečko Mosonmagyaróvár

Kráľovské mesto Székesfehérvár

Ostrihom nie je len známa bazilika

Kúpeľne mestečko Hévíz

Budapešť – pulzujúca metropola na Dunaji

 

Pokiaľ hľadáte ešte viac cestovateľsky atraktívnych miest, tak sa inšpirujte TU.

Najčítanejšie články:

Mobilná aplikácia :

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone 

 

Interaktívne katalógy:

Ďakujeme:

Google hodnotenie

dnes:štvrtok 5. 8. 2021
sviatok:Hortenzia
dnes:
štvrtok 5.8.
20 °C
zajtra:
piatok 6.8.
22 °C