www.infoglobe.sk » Hrady Malých Karpát

Hrady Malých Karpát

Publikované: 27.1.2011
Malá, no malebná slovenská krajina sa vyznačuje okrem iného výnimočne vysokým počtom hradov. Podľa niektorých štatistík je ich hustota práve tu najvyššia v Európe! Ak ich všetky zrátame, vrátane tých zaniknutých, po ktorých je už ťažké aj kameň objaviť, vyjde nám číslo vyššie ako 200.

Vačšina slovenských hradov bola postavená okolo polovice 13. storočia, teda s gotickou architektúrou tesne po vpáde Mongolov (nesprávne „tatárskom vpáde“) do Uhorska v roku 1241. Mnohé boli do značnej miery prestavané a rozšírené hlavne v renesancii. A hoci ich dávnu minulosť nám z prevažnej časti pripomínajú už len ruiny, práve tie nesú v sebe unikátny a priam mystický genius loci. To platí aj pre hrady Malých Karpát.

Cachticky hrad

Nie každý vie, že Malé Karpaty sa začínajú už v Rakúsku na druhej strane Dunaja pri Bratislave. Napríklad z Devína sa môžeme pozerať na vrch Braunsberg, na ktorého úpätí môžeme dodnes vidieť ruiny hradu Rothelstein. Ešte bližsie k Petržalke je však Pottenburg z 11. storočia.

Preskočme však na náš breh. Medzi zachované, respektíve zrekonštruované hrady môžeme zaradiť popri tom Bratislavskom aj Červený Kameň, Smolenický zámok, mestský hrad v Pezinku či čiastočne zrekonštruovaný Devín. Menej navštevované sú však tie, pri ktorých bol zub času v boji s ľudským záujmom silnejší: Biely kameň nad Svätým Jurom, Pajštún s Dračím hrádkom, Kuchyňa, Plavecký hrad, Korlátka, Ostrý kameň, Dobrá voda, no hlavne asi najznámejší Čachtický hrad – a to všetko na jednom nie veľkom pohorí (a to sme ešte nespomenuli veľkomoravské hradiská). V priebehu jedného dňa nie je problém navštíviť hneď niekoľko z nich. Ich hustota musela byť aj tu skutočne vysoká, keďže v stredoveku tu bola západná hranica Uhorska a pohraničných strážcov nikdy nie je dosť. Pozrime sa v stručnosti aspoň na tri z nich.

Čachtice

Čachtický hrad leží vo výške 375 m n.m. nad obcami Čachtice a Višňové. Postavený bol – tak ako väčšina ďalších – v 13. storočí a mal prevažne obrannú funkciu. Svojmu účelu slúžil rôznym šľachtickým rodom až do začiatku 18. storočia, kedy začal pustnúť. Na prelome 16. a 17. storočia tu svojím poddaným vládla Alžbeta Báthoryová, ktorá sa stala populárnou vďaka svojej krutosti – podľa legiend sa kúpala v krvi vyše 600 zavraždených panien z blízkeho okolia. Vyslúžila si okrem iného prezývku „ženská Dracula“ a je ústrednou postavou najdrahšieho slovenského filmu v histórii, nazvanom jednoducho Bathory (r. Juraj Jakubisko, 2007). K hradu vedie zelená turistická značka z Čachtíc i z Višňového. Prudký výšľap si môžu pohodlnejší uľahčiť: asfaltová cesta prístupná pre osobné vozidlá vedie takmer až k hradnej bráne.

Plavecký hrad

Plavecký hrad patrí medzi ďalšie relatívne dobre zachované ruiny aj vďaka svojej veľkej rozlohe a je obľubeným miestom víkendových prechádzok či turistiky. Postavený bol rovnako v 13. storočí a prestavaný v 15. – 16. storočí a nazvaný je podľa rodu Plavcov. Dodnes možno vcelku jasne rozlíšiť pôvodnú a neskoršiu rozlohu. Najkratší výstup – asi 30 minút – je z Plaveckého Podhradia po modrej. Po ňom si už len užívajte výhľady do širokého okolia. Pri dobrej viditeľnosti vidno odtiaľto aj rakúske Alpy.

Meno zrúcaniny hradu Pajštún je poslovenčením pôvodne nemeckého mena Paullenstein, resp. Ballenstein. Postavený bol rovnako až po vpáde Mongolov v 13. storočí, medzi majiteľov patrili dlhú dobu Pálffyovci. Osud hradu spečatili rok 1809, kedy ho vyhodili do vzduchu napoleonské vojská. V súčasnosti patrí medzi najobľúbenejšie ruiny Bratislavčanov, keďže je to k hlavnému mestu najbližšia ruina takéhoto charakteru a jeho priestory využívajú na piknik a opekačky. Na svoje si tu prídu aj skalolezci, ktorým je k dispozícii mohutné bralo, na ktorom je hrad postavený. Prudký výstup z Borinky trvá asi polhodinu. Z hradu je možné šliapať po hrebeni ďalej až k malému takmer zaniknutému Dračiemu hrádku.

Exkurzie „Späť do minulosti“ ponúka incomingová cestovná kancelária Authentic Slovakia s.r.o.

Hrad Dobrá Voda

Text: Braňo Chrenka

Foto: Peter ChrenkaDiskusia k článku (0)

Vložiť nový príspevok


Súvisiace články

Modra: Habáni a habánska keramika
Publikované: 2.9.2011
Habáni boli príslušníci protestantskej sekty, ktorí sa od 16. storočia rozšírili zo Švajčiarska a Nemecka takmer do celého sveta. Až do počiatku 20. storočia pôsobili aj na Slovensku, kde ich uhorská šľachta podporovala najmä vďaka ich remeselnej zručnosti.

Slovensko: Limbach – vinárska tradícia pri Bratislave
Publikované: 22.9.2011
Jeseň je čas vrcholiacich prác na poliach, v sadoch aj na vinohradoch. Práve do jednej z typických vinohradníckych obcí v okolí Bratislavy sa dnes vydáme.

Malé Karpaty: Hrad Červený Kameň nespí zimným spánkom
Publikované: 14.1.2012
Napriek tomu, že hlavná sezóna plná rôznych kultúrnych podujatí či iných aktivít na hrade trvá od mája do septembra, hrad Červený Kameň nezaspal zimným spánkom ani počas týchto chladných mesiacov.

SR: Smolenice – malebná obec s rozprávkovým zámkom
Publikované: 10.5.2012
Pokiaľ žijete na západnom Slovensku, alebo sa sem len chystáte na pár dní za rodinou či známymi, máme pre vás ďalší tip, kde môžete stráviť príjemný jarný deň.

SR: Smolenice - Smolenický zámok a krásy okolia
Publikované: 17.5.2012
Rozprávkovo krásny Smolenický zámok dnes slúži ako kongresové centrum Slovenskej akadémie vied, a tak si mnohí ľudia myslia, že je pre verejnosť uzavretý. Nie je tomu celkom tak.

ZOO Bratislava - exotická divočina uprostred veľkomesta
Publikované: 5.7.2012
Aj v hlavnom meste Slovenska, neďaleko jednej z najrušnejších križovatiek - Patrónky, sa rozprestiera obrovská plocha zelene, ktorá sa stala domovom pre mnohé, často krát exotické či ohrozené druhy zvierat – ZOO Bratislava.

SR, Malé Karpaty - rozhľadňa Veľká homoľa
Publikované: 11.7.2013
Už od nepamäti lákali ľudí vyvýšené miesta, aby sa mohli porozhliadnuť po šírom okolí. Ako huby po daždi vyrastali rozhľadne v strednej Európe najmä v druhej polovici 19. a začiatkom 20. storočia. Na našom území ich je tiež neúrekom a dá sa povedať, že každým rokom pribudne nejaká ďalšia.

SR, Bratislava: Bikepark Koliba – kúsok bajkového raja
Publikované: 19.3.2014
Pokiaľ aj vy patríte k milovníkom horskej cyklistiky, tak vám nevysoké, približne 100 kilometrov dlhé horské pásmo Malých Karpát isto netreba veľmi predstavovať. Najmä Bratislavčania a ľudia zo západného Slovenska tu hľadajú relax v lone krásnej přírody, ale tiež adrenalín, ktorý im úplne vyčistí hlavu a pomôže zabudnúť na starosti všedných dní.

SR, Malé Karpaty – skalné útvary Traja jazdci a Kamenná brána
Publikované: 30.3.2014
Malé Karpaty síce nepatria medzi najvyššie pohoria Slovenska, no aj napriek tomu majú svojim návštevníkom a turistom čo ponúknuť. Toto pohorie je neobyčajne bohaté na mnohé zaujímavé a malebné prírodné zákutia. Z niektorých vrchov sa naskytajú nádherné výhľady na široké okolie, no návštevníka očaria tiež hlboké lesy, jaskyne, či početné skalné mestá tiahnuce sa hrebeňmi vrchov.

SR, Malé Karpaty – vrch Vysoká
Publikované: 6.4.2014
Ako každé pohorie, aj Malé Karpaty majú svoje dominantné vrchy, ktoré výrazne vyčnievajú ponad široké okolie. Vrcholky týchto málo početných velikánov dotvárajú charakteristickú panorámu Malých Karpát. Tvoria výrazné dominanty, sú výbornými orientačnými bodmi a taktiež ponúkajú nádherné výhľady na okolitú krajinu. Jedným z týchto impozantných Malokarpatských titanov je aj vrch Vysoká.

SR: Bratislava - Stará radnica opäť krásna ako za mladi
Publikované: 4.8.2011
Od začiatku júla 2011 sa pre všetkých opäť otvorila brána bratislavskej Starej radnice, ktorá v posledných rokoch prechádzala kompletnou rekonštrukciou. Radnica a jej priestory sú pre verejnosť otvorené každý deň okrem pondelka.

SR: Stupava - Biofarma Príroda je oázou pokoja
Publikované: 28.7.2011
Každodenné pracovné povinnosti, starostlivosť o domácnosť a rodinu – to je len časť toho, s čím sa musíme denne popasovať. Keď sa k tomu pridajú vybavovačky po úradoch či každodenná jazda preplnenou dopravou, stáva sa, že cez víkend sa nám už nechce ani päty z domu vytiahnuť. Ale to je chyba. Práve vtedy by sme mali načerpať nové sily, a to najlepšie na čerstvom vzduch v čarokrásnej prírode.

Bratislava - hlavné mesto Slovenska
Publikované: 20.11.2009
Bratislava patrí k trojici stredoeurópskych metropolí – Viedni, Budapešti – ktoré ležia na modrom Dunaji. Usadená v nížine, je obklopená rozprávkovou panorámou Malých Karpát.

Pezinok
Publikované: 1.7.2010
Pezinok je okresné mesto ležiace 18 km od hlavného mesta Slovenska Bratislavy. Nájdeme ho na úpätí Malých Karpát vo výške 156 m n.m.

Stretnutie šarkanov na Devíne
Publikované: 24.9.2010
Bohatý letný program na historickom hrade Devín nad sútokom riek Moravy a Dunaja vyvrcholí túto sobotu tradičnou súťažou šarkanov, ktorých bude v tomto roku ešte viac, lebo podobná prehliadka šarkanov sa pripravuje aj na rakúskej strane Moravy.

Smolenice: Päť živlov na ceste k láske
Publikované: 10.6.2011
Bohatý program, symbolizujúci hlavné živly okolo nás, čaká návštevníkov zámku v Smoleniciach v sobotu 11. júna.

Stredoveké dni a noci na hrade Modrý Kameň
Publikované: 28.6.2011
V dňoch 1. - 3. júla 2001 sa na hrade Modrý Kameň uskutočnia „Stredoveké dni a noci“, počas ktorých návštevníci majú možnosť zažiť nevšednú stredovekú atmosféru v duchu rytierskych súbojov, sokoliarskych vystúpení, orientálnych tanečníc i detského rozprávkového lesa.

Slovensko: Bratislava - hrad Devín
Publikované: 14.7.2011
Na okraji slovenskej metropoly leží Národná kultúrna pamiatka, na ktorú by sa nemalo pri návšteve mesta zabúdať. Najmä v letných mesiacoch sa návštevníkovi odmení mimoriadnou vyhliadkou do šíreho okolia, hoci najvyššia časť hradu je už niekoľko rokov verejnosti neprístupná.

Hrad Červený Kameň: Ženy z rodu Pálffy
Publikované: 22.7.2011
Nepoznanú minulosť vznešeného pokolenia šľachticov odhaľujú nočné prehliadky na hrade Červený kameň. Počas letných mesiacov sa za svitu mesiaca a sviečok hrad v Malých Karpatoch vracia do obdobia 16. – 20. storočia, kedy ho obývali nežnejšie polovičky rodu Pálffy.

SR, Borinka – zrúcanina hradu Pajštún
Publikované: 18.5.2014
Príjemné jarné teploty lákajú stále viac ľudí na výlet do prírody. Veľmi častým cieľom turistických vychádzok Bratislavčanov, ale nielen ich, je zrúcanina hradu Pajštún v Malých Karpatoch, kam sa aj my dnes spoločne vyberieme.


Súvisiaca fotogaléria

Západné Slovensko - Vyhliadkový let
Od našich skvelých kamarátov sme ako svadobný dar dostali nádherný darček -hodinový vyhliadkový l...

SR: Stupava – Biofarma Príroda
Pokiaľ aj vy máte chuť nachvíľku si odbehnúť z rýchleho každodenného kolobehu pracovných povinnos...

Slovensko: Bratislava stará a nová
Prakticky v každom meste sa dajú nájsť zaujímavé zákutia a pohľady pre objektív fotoaparátu, slov...

Lokácia:

Slovenská republika
Kalendár akcií:

PoUtStŠtPiSoNe
      1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031     

Partneri:

Aj vďaka vám sme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Sprievodca:

Fotosúťaž:

Slnečná dovolenka

1. 7. – 31. 8. 2021
1. cena:
Letné čítanie s vydavateľstvom CBS v podobe obrazovej publikácie
2. cena:
Letné čítanie s Dajamou v podobe turistického sprievodcu
1. cena redakcie:
Letný balíček prekvapení od portálu Infoglobe
2. cena redakcie:
Unikátna čokoláda s Vincentkou
3. cena redakcie:
Výber legendárnych turistických máp VKÚ

Aktuality:

4.8.2021
Radostná správa došla od Výboru svetového dedičstva organizácie OSN pre výchovu, vedu a kultúru, ktorá len pred pár dňami zaradila do zoznamu UNESCO rovno dve české pamiatky.
3.8.2021
Odvezte sa historickými tatranskými električkami typu Kométa z roku 1912 či Trojča z roku 1969, a to  každú sobotu (Trojča) i nedeľu (Kométa) počas celej letnej sezóny 2021.
31.7.2021
Milé deti, vezmite svojich rodičov aj prarodičov na prehliadku!
Archív aktualit

Do osobitej pozornosti:

Oznamy a upozornenia pred cestovaním do zahraničia nájdete TU (vrátane výskytu koronavírusu COVID-19).

Pridajte sa a súťažte!

Každý týždeň na facebooku nová súťaž o hodnotné ceny!

TOP 5 MIEST v Maďarsku:

Maďarsko

Prinášame vám mestské tipy na výlety, ktoré sa určite oplatí vidieť.

 

Mestečko Mosonmagyaróvár

Kráľovské mesto Székesfehérvár

Ostrihom nie je len známa bazilika

Kúpeľne mestečko Hévíz

Budapešť – pulzujúca metropola na Dunaji

 

Pokiaľ hľadáte ešte viac cestovateľsky atraktívnych miest, tak sa inšpirujte TU.

Najčítanejšie články:

Mobilná aplikácia :

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone 

 

Interaktívne katalógy:

Ďakujeme:

Google hodnotenie

dnes:štvrtok 5. 8. 2021
sviatok:Hortenzia
dnes:
štvrtok 5.8.
20 °C
zajtra:
piatok 6.8.
22 °C