www.infoglobe.sk » SR: Sandberg – svedok dávneho treťohorného mora pri Bratislave II.

SR: Sandberg – svedok dávneho treťohorného mora pri Bratislave II.

Publikované: 15.11.2012
Lokalita Sandberg pri Devínskej Novej Vsi je jedným z miest v okolí Bratislavy, ktoré je turistami a obyvateľmi tohto regiónu často vyhľadávané a navštevované. Možno tu obdivovať krásy živej a neživej prírody.

Človek má možnosť navštíviť miesta, ktoré sú nemým svedkom dávneho vyhynutého života prehistorického treťohorného mora, ktoré sa na našom území rozprestieralo pred približne 13 miliónmi rokov. Nálezisko je súčasťou Národnej prírodnej rezervácie Devínska Kobyla, preto je tu zber fosílií zakázaný. V druhej časti článku pojednávajúcom o tejto zaujímavej a neobyčajnej lokalite si viac povieme o pestrej geologickej histórii tohto významného chráneného územia a o jeho fosílnej faune, ktorá robí nálezisko Sandberg takým vzácnym a jedinečným.

Sandberg

Geologická história lokality

V priebehu uplynulých geologických období pokrývalo more územie Slovenska niekoľkokrát. V závislosti od geomorfologického vývoja nášho územia však moria neustále migrovali a menili svoju polohu. Takéto zmeny sa diali aj počas mladších treťohôr (neogén). Približne pred 13,65 miliónmi rokov postihol naše územie mohutný postup mora na pevninu. Malé Karpaty v tomto období vytvárali podlhovastý polostrov tiahnuci sa na juh až k Devínskej Kobyle a Hainburským vrchom. Morské sedimenty, ako aj početné fosílie rôznych morských a suchozemských živočíchov z tohto obdobia odkrývajú práve piesčité steny lomu Sandberg pri Devínskej Novej Vsi. V závislosti od vývoja daného územia malo prostredie najskôr charakter skalnatých vápencových pobreží, alebo piesčitých pláží, neskoršie po stúpnutí hladiny mora sa zmenilo na piesčité, až ílovité morské dno s bohatým zastúpením morských živočíchov a rias.

nálezy fosílií z lokality Sandberg nálezy fosílií z lokality Sandbergnálezy fosílií z lokality Sandberg 

Obyvatelia bratislavského mora

Treťohorné morské dno, ako i pobrežie bolo obývané pestrou paletou rôznych živočíchov. Skalnaté vápencové pobrežia bičované vlnobitím boli domovom najmä vŕtavých lastúrnikov, ktoré žili v komôrkach vyvŕtaných v hornine. Jemné piesčité dno obývali hlavne rôzne mäkkýše – lastúrniky a ulitníky. Z lastúrnikov sa najčastejšie vyskytovali ustrice, hrebenatky, kardity a srdcovky. Nálezy schránok hrebenatiek patria k charakteristickým a najčastejším nálezom z tejto lokality. Morské dno poskytovalo priestor a obživu aj pre ďalšie morské bezstavovce - machovky, hubky, mnohoštetinavce, ramenonožce, ježovky a kraby. Okrem toho sa darilo aj drobným nenápadným živočíchom – dierkavcom. Pobrežné vody však boli obývané aj viacerými druhmi rýb, žralokov a rají. Bohaté výskyty rýb poskytovali potravu aj pre ďalšie dravé živočíchy – tulene. Okrem nich sa tu vyskytovali aj sirény (dugony), ktoré boli viazané na prostredie s dnom porasteným morskými trávami, ktorými sa živili. Do pobrežných vôd Devínskej Kobyly občas zablúdili aj veľryby, ktorých ojedinelé kostrové zvyšky sa na tomto významnom nálezisku našli tiež. Okrem živočíchov sa veľmi dobre darilo aj červeným riasam – litotamniám, ktorých hromadné výskyty umožnili vznik riasových vápencov.

zuby žraloka z lokality Sandberg

Význam a ochrana lokality

Na chránenej paleontologickej lokalite Sandberg prebiehajú výskumy už od druhej polovice 19. storočia. Od tohto obdobia až po súčasnosť sa z tejto významnej lokality podarilo opísať množstvo druhov bohatej fosílnej morskej a suchozemskej fauny. Na základe doterajších poznatkov a nálezov možno toto nálezisko zaradiť medzi jednu z najvýznamnejších paleontologických lokalít na Slovensku. Aj z uvedeného dôvodu je potrebná aktívna ochrana tohto územia hlavne pred vandalizmom a nezodpovednými návštevníkmi. Nálezisko Sandberg pri Bratislave je jedinečnou ukážkou a vzácnym prírodným dedičstvom poukazujúcim na pestrosť a bohatosť vyhynutého života panujúcom na našom území počas mladších treťohôr. Fosílne zvyšky morských živočíchov objavené na tejto lokalite je možné si prezrieť v stálej paleontologickej expozícii Prírodovedného múzea SNM v Bratislave.

Sandberg

Text a foto: Radoslav Biskupič



Diskusia k článku (0)

Vložiť nový príspevok


Súvisiace články

Slovensko: Bratislava - hrad Devín
Publikované: 14.7.2011
Na okraji slovenskej metropoly leží Národná kultúrna pamiatka, na ktorú by sa nemalo pri návšteve mesta zabúdať. Najmä v letných mesiacoch sa návštevníkovi odmení mimoriadnou vyhliadkou do šíreho okolia, hoci najvyššia časť hradu je už niekoľko rokov verejnosti neprístupná.

SR: Malé Karpaty – Sandbersko-pajštúnsky geopark
Publikované: 20.7.2016
Malé Karpaty sú veľmi pekným a zaujímavým pohorím rozprestierajúcim sa v západnej časti Slovenska. V južnej časti pohoria sa nachádza viacero pozoruhodných geologických a paleontologických lokalít. Výnimočnosť a atraktivita tejto oblasti ju zaslúžene predurčila k vytvoreniu nového slovenského geoparku, ktorý dostal názov Sandbersko-pajštúnsky geopark (SAPAG).

SR: Bratislava - Prírodné a historické zaujímavosti Štokeravskej vápenky a okolia
Publikované: 29.8.2013
Bratislava a jej okolie ponúka viacero nevšedných turistických lokalít. Na severozápadnom okraji Bratislavy sa rozprestiera oblasť Devínskych Karpát, ktorá je vyhľadávaným cieľom turistov. Medzi mestskými časťami Dúbravka a Devínska Nová Ves, na úpätí vrchu Devínska Kobyla sa nachádzajú pozoruhodné lokality, ktoré sú obľúbenými miestami pre nenáročnú turistiku, či aktívne športové vyžitie.

Cyklovýlet: Schloss Hof - Bratislava
Publikované: 14.8.2013
V záverečnej časti nášho cyklovýletu sa vyberieme z najväčšieho barokového zámockého komplexu v Rakúsku - Schloss Hof, cez novopostavený Cyklomost slobody, až do mestských častí hlavného mesta Slovenska - Bratislavy.

SR: Sandberg – svedok dávneho treťohorného mora pri Bratislave I.
Publikované: 8.11.2012
Známu a turistami často navštevovanú chránenú paleontologickú lokalitu Sandberg pri Devínskej Novej Vsi pozná určite veľa Bratislavčanov. Tento pieskový lom je obľúbeným cieľom turistov, ako i obyvateľov nášho hlavného mesta. Odmenou za návštevu lokality je krásny výhľad na Záhorskú nížinu, rieku Moravu a Rakúsko v pozadí s Hainburskými vrchmi.

SR, Bratislava: Cyklomost slobody
Publikované: 27.9.2012
Cyklisti hlavného mesta Slovenska, a nie len tí, sa tešia z nedávno otvoreného cyklomostu medzi mestskou časťou Devínska Nová Ves a rakúskou obcou Schlosshof. Most je postavený na mieste, kde za čias Márie Terézie stával jeho predchodca . Na jeho slávnostnom otvorení sa zúčastnil aj náš portál Infoglobe.

SR: Devínska Kobyla – múzeum pod holým nebom
Publikované: 19.7.2012
Medzi Devínom, Devínskou Novou Vsou a Dúbravkou sa nachádza unikátna národná prírodná rezervácia Devínska Kobyla. Čím sa odlišuje táto rezervácia od iných, prečo je svetoznáma a ako ju najlepšie turisticky spoznať? Toto všetko si povieme v nasledujúcich riadkoch.

SR: Bratislava – únik do prírody
Publikované: 3.5.2012
Jar je v plnom prúde, všetko navôkol sa začína pekne zelenať, a aj ľudia žijúci v hlavnom meste čoraz častejšie opúšťajú svoje príbytky, utekajú skôr z kancelárií, či namiesto siahodlhých potuliek po nákupných centrách, ktoré často krát navštívili aj tak bezdôvodne, hľadajú útočisko v prebúdzajúcej sa prírode.


Súvisiaca fotogaléria

SR: Malé Karpaty – prechádzka jarnou Devínskou Kobylou
Národná prírodná rezervácia Devínska Kobyla sa rozprestiera na juhozápadných svahoch vrchu Devíns...

SR, Malé Karpaty – na potulkách po Karpatoch
Malé Karpaty sú pohorím popretkávaným početnými turistickými a lesnými chodníčkami. Smerujú k nim...

SR, Malé Karpaty – zimná príroda vrchu Vápenná
Tretím najvyšším vrchom pohoria Malých Karpát je vrch Vápenná (752 m n. m.), ktorý sa nachádza v ...

SR, Bratislava: Nevšedná terénna vychádzka
Druhú októbrovú nedeľu sa priaznivci portálu Infoglobe, ako aj Slovenského paleontologického klub...

SR, Bratislava – zrúcanina hradu Devín
Hrad Devín je veľmi dobre zachovaná zrúcanina. Rozprestiera sa na brale pri sútoku Moravy s Dunaj...


Lokácia:

Slovenská republika
Kalendár akcií:

Partneri:

Aj vďaka vám sme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Sprievodca:

Fotosúťaž:

V tejto chvíli nie je žiadna súťaž aktívna. Predchádzajúce súťaže nájdete v našom archíve súťaží.

Aktuality:

9.4.2024
Krásy Slovenska, Trenčín región a KST Dubnica nad Váhom vás pozývajú na 59. stretnutie čitateľov časopisu Krásy Slovenska, ktoré sa uskutoční tradične poslednú májovú sobotu, tentokrát na Vršatských bradlách.
9.4.2024
Objavte najkrajšie turistické miesta s trilógiou kníh Turistické Slovensko. Trojica knižných sprievodcov pozýva spoznávať prírodné zákutia, krásne scenérie, výhľady a inšpiruje pri plánovaní výletov. Vydanie unikátnej trilógie môžete teraz podporiť priamo na StartLabe.
20.3.2024
Druhé tohtoročné číslo časopisu Krásy Slovenska prináša zaujímavý rozhovor s dobrovoľným horským záchranárom, horským sprievodcom a tatranským nosičom Štefanom Bačkorom, predstaví príťažlivosť Kysuckých bradiel a ponúkne aj cykloturistiku krížom-krážom Malými Karpatami.
Archív aktualit

Do osobitej pozornosti:

Oznamy a upozornenia pred cestovaním do zahraničia nájdete TU

 

(vrátane výskytu koronavírusu COVID-19 či vojnového konfliktu na Ukrajine).

.

Pridajte sa a súťažte!

Každý týždeň na facebooku nová súťaž o hodnotné ceny!

Najčítanejšie články:

Mobilná aplikácia :

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone 

 

Interaktívne katalógy:

Ďakujeme:

Google hodnotenie

dnes:piatok 19. 4. 2024
sviatok:Jela
dnes:
piatok 19.4.
3 °C
zajtra:
sobota 20.4.
6 °C

TIP: Pre vaše zariadenie je k dispozícii mobilná aplikácia INFOGLOBE, stiahnuť TU.

X

TIP: Pre vaše zariadenie je k dispozícii mobilná aplikácia INFOGLOBE, stiahnuť TU.

X