SR: Sandberg – svedok dávneho treťohorného mora pri Bratislave I.

Toto zaujímavé miesto je tiež dobrým orientačným a východiskovým bodom, z ktorého možno podniknúť množstvo ďalších výletov na blízku Devínsku Kobylu.
Lokalita Sandberg sa rozprestiera na južnom okraji bratislavskej mestskej časti Devínska Nová Ves hraničiacom so severnými svahmi vrchu Devínska Kobyla (514 m n. m.). V minulosti sa lom využíval na ťažbu piesku, no v súčasnosti je chráneným paleontologickým náleziskom – a to už od roku 1964. V roku 1965 bolo jeho územie rozšírené a premenované na Štátnu prírodnú rezerváciu Devínska Kobyla, pričom od 1. januára 1995 bola táto oblasť premenovaná na Národnú prírodnú rezerváciu Devínska Kobyla. Uvedený chránený areál tiahnuci sa na západných svahoch Devínskej Kobyly od Devínskej Novej Vsi smerom na juh až po Devín s rozlohou až 102 ha je súčasťou chránenej krajinnej oblasti Malé Karpaty so štvrtým stupňom ochrany. Priestor pieskového lomu je ohradený symbolickým dreveným oplotením, za ktorý vstupovať je zakázané, na čo poukazujú aj informačné tabule umiestnené pred lokalitou. Turisti sa môžu pohybovať len po vyznačených chodníčkoch a trasách vedúcich mimo ohradeného areálu. Hneď vedľa hlavného turistického chodníka sa nachádza tabuľa s bližšími informáciami o lokalite, pojednávajúca o jej geologickom vývoji a živočíchoch, ktoré obývali toto územie počas mladších treťohôr.
Cesta na lokalitu
Samotná lokalita je pre návštevníkov veľmi dobre dostupná. Z neďalekej Devínskej Novej Vsi, ako aj z Devínskej Kobyly, či Devína k nej vedie niekoľko turistických cestičiek. Časť lokality je vidieť aj priamo z Devínskej Novej Vsi - v diaľke na úpätí Devínskej Kobyly je možné si povšimnúť neprehliadnuteľnú siluetu odkrytej pieskovej steny. Rýchlo sa tak dokáže zorientovať každý turista, ktorý toto miesto ešte nenavštívil a prišiel sem po prvý krát. Lokalita Sandberg je vhodná aj pre krátke, nenáročné rodinné výlety s deťmi, prístupná je aj pre cyklistov. Hlavný turistický chodník označený modrou značkou začína v Devínskej Novej Vsi na Námestí 6. apríla, odkiaľ vedie cez ulicu Slovinec lemovanou rodinnými domami. Cesta začína postupne stúpať do kopca, až celkom hore na jej konci vyúsťuje ulica do otvorenej krajiny...
Sandberg – prírodný skvost Bratislavy
Pri vystúpení na vrchol, kde končí asfaltová cesta a pokračuje už iba kamenistým chodníkom, sa návštevníkovi zrazu naskytne neopakovateľný pohľad na prekrásnu prírodnú scenériu. Pred sebou môže vidieť masívnu pieskovú stenu, pôsobiacu ako veľkolepú baštu strážiacu vstup do národnej prírodnej rezervácie. V priebehu desaťročí vymodelovali z tejto pieskovej steny vietor, dážď a mráz dielo hodné majstra. Každému turistovi nepochybne utkvie v pamäti pohľad na úchvatné a fantastické útvary v podobe výčnelkov, strmých zrázov, previsov, veží, či pieskovcových ríms lemujúcich steny lomu. Po pár metroch chôdze modro vyznačeným chodníčkom sa postupne vynárajú obrysy hlavnej – najväčšej steny pieskovne, ktorej veľkosť a majestátnosť vzbudzujú obdiv a rešpekt zároveň. V jej vrchnej časti môžeme pozorovať masívne lavice ťažkých riasových vápencov, ktoré miestami zo stien vyčnievajú tak nebezpečne, akoby sa mali v každej chvíli odtrhnúť a zrútiť do sute. Pri pohľade zo Sandbergu smerom na Rakúsko s otvorenou širokou nížinnou krajinou a riekou Moravou tiahnucou sa až k Devínu, a v diaľke so siluetami Hainburských vrchov, začne mať človek ohromný a príjemný pocit, pocit úžasu, pokoja a krásy, ktorý si bude pamätať ešte veľmi dlho.
Miesto oddychu a relaxu
Lokalita Sandberg pri Bratislave nie je iba paleontologickým náleziskom, ktoré je zaujímavé len pre vedcov. Práve naopak. Toto miesto je jedinečnou oázou ticha, oddychu a relaxu, či cieľom vhodným pre nenáročnú turistiku. Je však i miestom poznania prírodných krás živej a neživej prírody a dávnej histórie tohto regiónu. Každý z návštevníkov, ktorý už Sandberg čo i len jeden krát navštívil, má chuť sa sem opäť niekedy vrátiť a ešte raz vidieť túto čarovnú lokalitu na úpätí Devínskej Kobyly.
Text a foto: Radoslav Biskupič
Diskusia k článku (0) |
Vložiť nový príspevok
Súvisiace články

Slovensko: Bratislava - hrad Devín

SR: Malé Karpaty – Sandbersko-pajštúnsky geopark

Bratislava: Nevšedná terénna vychádzka

SR: Bratislava - Prírodné a historické zaujímavosti Štokeravskej vápenky a okolia

Cyklovýlet: Schloss Hof - Bratislava

SR: Bratislava - Prírodné zákutia a zaujímavosti Petržalky

SR: Nová kniha od Gabriely Revickej - Ukážem Ti Slovensko II.

SR: Sandberg – svedok dávneho treťohorného mora pri Bratislave II.

SR, Bratislava: Cyklomost slobody

SR: Devínska Kobyla – múzeum pod holým nebom

SR: Bratislava – únik do prírody
Súvisiaca fotogaléria

SR: Malé Karpaty – prechádzka jarnou Devínskou Kobylou

SR, Malé Karpaty – na potulkách po Karpatoch

SR, Malé Karpaty – zimná príroda vrchu Vápenná

SR, Bratislava: Nevšedná terénna vychádzka

SR: Dunaj – splav najväčšieho európskeho veľtoku

SR, Bratislava – zrúcanina hradu Devín
Lokácia:

Slovenská republika
Partneri:
Sprievodca:
Fotosúťaž:
Dotyk jari
Aktuality:
Do osobitej pozornosti:
Oznamy a upozornenia pred cestovaním do zahraničia nájdete TU (vrátane výskytu koronavírusu COVID-19).
Krajina mesiaca - ALŽÍRSKO, POBREŽIE SLONOVINY a TUNISKO:
TIPY NA VÝLETY - ALŽÍRSKO, POBREŽIE SLONOVINY a TUNISKO
Alžírsko, Alžír: Kombinácia európskej a islamskej architektúry
Pobrežie slonoviny, Abidjan - Tropický Manhattan
Tunisko – severom po stopách histórie
Tunisko – krajina bohatá na zážitky aj raj filmárov
Všetko dôležité, čo by ste o Alžírsku mali vedieť, nájdete TU, o Pobreží Slonoviny TU a Tunisku TU.