www.infoglobe.sk » SR: Sandberg – svedok dávneho treťohorného mora pri Bratislave I.

SR: Sandberg – svedok dávneho treťohorného mora pri Bratislave I.

Publikované: 8.11.2012
Známu a turistami často navštevovanú chránenú paleontologickú lokalitu Sandberg pri Devínskej Novej Vsi pozná určite veľa Bratislavčanov. Tento pieskový lom je obľúbeným cieľom turistov, ako i obyvateľov nášho hlavného mesta. Odmenou za návštevu lokality je krásny výhľad na Záhorskú nížinu, rieku Moravu a Rakúsko v pozadí s Hainburskými vrchmi.

Toto zaujímavé miesto je tiež dobrým orientačným a východiskovým bodom, z ktorého možno podniknúť množstvo ďalších výletov na blízku Devínsku Kobylu.

Lokalita Sandberg sa rozprestiera na južnom okraji bratislavskej mestskej časti Devínska Nová Ves hraničiacom so severnými svahmi vrchu Devínska Kobyla (514 m n. m.). V minulosti sa lom využíval na ťažbu piesku, no v súčasnosti je chráneným paleontologickým náleziskom – a to už od roku 1964. V roku 1965 bolo jeho územie rozšírené a premenované na Štátnu prírodnú rezerváciu Devínska Kobyla, pričom od 1. januára 1995 bola táto oblasť premenovaná na Národnú prírodnú rezerváciu Devínska Kobyla. Uvedený chránený areál tiahnuci sa na západných svahoch Devínskej Kobyly od Devínskej Novej Vsi smerom na juh až po Devín s rozlohou až 102 ha je súčasťou chránenej krajinnej oblasti Malé Karpaty so štvrtým stupňom ochrany. Priestor pieskového lomu je ohradený symbolickým dreveným oplotením, za ktorý vstupovať je zakázané, na čo poukazujú aj informačné tabule umiestnené pred lokalitou. Turisti sa môžu pohybovať len po vyznačených chodníčkoch a trasách vedúcich mimo ohradeného areálu. Hneď vedľa hlavného turistického chodníka sa nachádza tabuľa s bližšími informáciami o lokalite, pojednávajúca o jej geologickom vývoji a živočíchoch, ktoré obývali toto územie počas mladších treťohôr.

Sandberg

Cesta na lokalitu

Samotná lokalita je pre návštevníkov veľmi dobre dostupná. Z neďalekej Devínskej Novej Vsi, ako aj z Devínskej Kobyly, či Devína k nej vedie niekoľko turistických cestičiek. Časť lokality je vidieť aj priamo z Devínskej Novej Vsi - v diaľke na úpätí Devínskej Kobyly je možné si povšimnúť neprehliadnuteľnú siluetu odkrytej pieskovej steny. Rýchlo sa tak dokáže zorientovať každý turista, ktorý toto miesto ešte nenavštívil a prišiel sem po prvý krát. Lokalita Sandberg je vhodná aj pre krátke, nenáročné rodinné výlety s deťmi, prístupná je aj pre cyklistov. Hlavný turistický chodník označený modrou značkou začína v Devínskej Novej Vsi na Námestí 6. apríla, odkiaľ vedie cez ulicu Slovinec lemovanou rodinnými domami. Cesta začína postupne stúpať do kopca, až celkom hore na jej konci vyúsťuje ulica do otvorenej krajiny...

Sandberg 

Sandberg – prírodný skvost Bratislavy

Pri vystúpení na vrchol, kde končí asfaltová cesta a pokračuje už iba kamenistým chodníkom, sa návštevníkovi zrazu naskytne neopakovateľný pohľad na prekrásnu prírodnú scenériu. Pred sebou môže vidieť masívnu pieskovú stenu, pôsobiacu ako veľkolepú baštu strážiacu vstup do národnej prírodnej rezervácie. V priebehu desaťročí vymodelovali z tejto pieskovej steny vietor, dážď a mráz dielo hodné majstra. Každému turistovi nepochybne utkvie v pamäti pohľad na úchvatné a fantastické útvary v podobe výčnelkov, strmých zrázov, previsov, veží, či pieskovcových ríms lemujúcich steny lomu. Po pár metroch chôdze modro vyznačeným chodníčkom sa postupne vynárajú obrysy hlavnej – najväčšej steny pieskovne, ktorej veľkosť a majestátnosť vzbudzujú obdiv a rešpekt zároveň. V jej vrchnej časti môžeme pozorovať masívne lavice ťažkých riasových vápencov, ktoré miestami zo stien vyčnievajú tak nebezpečne, akoby sa mali v každej chvíli odtrhnúť a zrútiť do sute. Pri pohľade zo Sandbergu smerom na Rakúsko s otvorenou širokou nížinnou krajinou a riekou Moravou tiahnucou sa až k Devínu, a v diaľke so siluetami Hainburských vrchov, začne mať človek ohromný a príjemný pocit, pocit úžasu, pokoja a krásy, ktorý si bude pamätať ešte veľmi dlho.

výhľad zo Sandbergu na Moravské pole

Sandbergvýhľad zo Sandbergu

Miesto oddychu a relaxu

Lokalita Sandberg pri Bratislave nie je iba paleontologickým náleziskom, ktoré je zaujímavé len pre vedcov. Práve naopak. Toto miesto je jedinečnou oázou ticha, oddychu a relaxu, či cieľom vhodným pre nenáročnú turistiku. Je však i miestom poznania prírodných krás živej a neživej prírody a dávnej histórie tohto regiónu. Každý z návštevníkov, ktorý už Sandberg čo i len jeden krát navštívil, má chuť sa sem opäť niekedy vrátiť a ešte raz vidieť túto čarovnú lokalitu na úpätí Devínskej Kobyly. 
 
Text a foto: Radoslav BiskupičDiskusia k článku (0)

Vložiť nový príspevok


Súvisiace články

Slovensko: Bratislava - hrad Devín
Publikované: 14.7.2011
Na okraji slovenskej metropoly leží Národná kultúrna pamiatka, na ktorú by sa nemalo pri návšteve mesta zabúdať. Najmä v letných mesiacoch sa návštevníkovi odmení mimoriadnou vyhliadkou do šíreho okolia, hoci najvyššia časť hradu je už niekoľko rokov verejnosti neprístupná.

SR: Malé Karpaty – Sandbersko-pajštúnsky geopark
Publikované: 20.7.2016
Malé Karpaty sú veľmi pekným a zaujímavým pohorím rozprestierajúcim sa v západnej časti Slovenska. V južnej časti pohoria sa nachádza viacero pozoruhodných geologických a paleontologických lokalít. Výnimočnosť a atraktivita tejto oblasti ju zaslúžene predurčila k vytvoreniu nového slovenského geoparku, ktorý dostal názov Sandbersko-pajštúnsky geopark (SAPAG).

Bratislava: Nevšedná terénna vychádzka
Publikované: 5.10.2014
Milí priaznivci portálu Infoglobe, pozývame vás na nevšednú terénnu vychádzku, počas ktorej sa budeme spoločne snažiť vyčistiť vzácne geologicko-paleontologické lokality Sandberg a Waitov lom od odpadkov.

SR: Bratislava - Prírodné a historické zaujímavosti Štokeravskej vápenky a okolia
Publikované: 29.8.2013
Bratislava a jej okolie ponúka viacero nevšedných turistických lokalít. Na severozápadnom okraji Bratislavy sa rozprestiera oblasť Devínskych Karpát, ktorá je vyhľadávaným cieľom turistov. Medzi mestskými časťami Dúbravka a Devínska Nová Ves, na úpätí vrchu Devínska Kobyla sa nachádzajú pozoruhodné lokality, ktoré sú obľúbenými miestami pre nenáročnú turistiku, či aktívne športové vyžitie.

Cyklovýlet: Schloss Hof - Bratislava
Publikované: 14.8.2013
V záverečnej časti nášho cyklovýletu sa vyberieme z najväčšieho barokového zámockého komplexu v Rakúsku - Schloss Hof, cez novopostavený Cyklomost slobody, až do mestských častí hlavného mesta Slovenska - Bratislavy.

SR: Bratislava - Prírodné zákutia a zaujímavosti Petržalky
Publikované: 8.8.2013
Petržalka je najväčšou a najhustejšie obývanou mestskou časťou Bratislavy, zároveň je najväčším sídliskom v strednej Európe. Mnohí ju často v minulosti označovali prívlastkom “betónová džungľa“. V súčasnosti sa však táto mestská časť môže pýšiť nielen bohatou zeleňou, ale i viacerými zaujímavými prírodnými zákutiami rozprestierajúcimi sa priamo medzi zástavbou, ale i v jej blízkom okolí.

SR: Nová kniha od Gabriely Revickej - Ukážem Ti Slovensko II.
Publikované: 9.5.2013
Cestovateľský informačný portál Infoglobe by vám dnes rád predstavil novú dvojjazyčnú knižnú publikáciu od Gabriely Revickej s názvom Ukážem Ti Slovensko II. alebo tiež I will show you Slovakia, ktorú máte možnosť vyhrať aj v práve prebiehajúcej fotosúťaži.

SR: Sandberg – svedok dávneho treťohorného mora pri Bratislave II.
Publikované: 15.11.2012
Lokalita Sandberg pri Devínskej Novej Vsi je jedným z miest v okolí Bratislavy, ktoré je turistami a obyvateľmi tohto regiónu často vyhľadávané a navštevované. Možno tu obdivovať krásy živej a neživej prírody.

SR, Bratislava: Cyklomost slobody
Publikované: 27.9.2012
Cyklisti hlavného mesta Slovenska, a nie len tí, sa tešia z nedávno otvoreného cyklomostu medzi mestskou časťou Devínska Nová Ves a rakúskou obcou Schlosshof. Most je postavený na mieste, kde za čias Márie Terézie stával jeho predchodca . Na jeho slávnostnom otvorení sa zúčastnil aj náš portál Infoglobe.

SR: Devínska Kobyla – múzeum pod holým nebom
Publikované: 19.7.2012
Medzi Devínom, Devínskou Novou Vsou a Dúbravkou sa nachádza unikátna národná prírodná rezervácia Devínska Kobyla. Čím sa odlišuje táto rezervácia od iných, prečo je svetoznáma a ako ju najlepšie turisticky spoznať? Toto všetko si povieme v nasledujúcich riadkoch.

SR: Bratislava – únik do prírody
Publikované: 3.5.2012
Jar je v plnom prúde, všetko navôkol sa začína pekne zelenať, a aj ľudia žijúci v hlavnom meste čoraz častejšie opúšťajú svoje príbytky, utekajú skôr z kancelárií, či namiesto siahodlhých potuliek po nákupných centrách, ktoré často krát navštívili aj tak bezdôvodne, hľadajú útočisko v prebúdzajúcej sa prírode.


Súvisiaca fotogaléria

SR: Malé Karpaty – prechádzka jarnou Devínskou Kobylou
Národná prírodná rezervácia Devínska Kobyla sa rozprestiera na juhozápadných svahoch vrchu Devíns...

SR, Malé Karpaty – na potulkách po Karpatoch
Malé Karpaty sú pohorím popretkávaným početnými turistickými a lesnými chodníčkami. Smerujú k nim...

SR, Malé Karpaty – zimná príroda vrchu Vápenná
Tretím najvyšším vrchom pohoria Malých Karpát je vrch Vápenná (752 m n. m.), ktorý sa nachádza v ...

SR, Bratislava: Nevšedná terénna vychádzka
Druhú októbrovú nedeľu sa priaznivci portálu Infoglobe, ako aj Slovenského paleontologického klub...

SR: Dunaj – splav najväčšieho európskeho veľtoku
Partia kamarátov nás s manželom zlákala vyskúšať si víkendový splav Dunaja. Aj napriek tomu, že p...

SR, Bratislava – zrúcanina hradu Devín
Hrad Devín je veľmi dobre zachovaná zrúcanina. Rozprestiera sa na brale pri sútoku Moravy s Dunaj...

Lokácia:

Slovenská republika
Kalendár akcií:

Partneri:

Aj vďaka vám sme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Sprievodca:

Fotosúťaž:

Dotyk jari

1. 3. – 30. 4. 2021
1. cena:
Obrazová publikácia z vydavateľstva CBS
2. cena:
Exkluzívne miniatúry: remeselný gin TOISON a bylinný likér Dr.Kramer
3. cena:
Darčekový balíček od portálu Infoglobe
1. cena redakcie:
Ročné predplatné časopisu Krásy Slovenska
2. cena redakcie:
Darčeková kazeta Vincentka
3. cena redakcie:
Liptov – turistický sprievodca z rodinného vydavateľstva Dajama

Aktuality:

14.4.2021
Pred pár dňami oznámil Bratislavský dopravný podnik informáciu o zatraktívnení cestovania verejnou dopravou spôsobom plošného zvýšenia ceny cestovného, zrušením obľúbeného 15 minútového lístka a zlacnením ročného lístka o 25%.
12.4.2021
Len nedávno vyšla nová štúdia Barcelonského inštitútu pre globálne zdravie (ISGlobal) o kvalite ovzdušia v tisíckach európskych miest. Spomedzi 31 štátov majú najhoršie výsledky Taliansko, Španielsko, Poľsko, Belgicko a Česká republika.
9.4.2021
Táto doba nie je ľahká ani pre zoologické záhrady. Najskôr zvieratám chýbali prúdiace davy návštevníkov, teraz sú veľkým problémom chýbajúce príjmy zo vstupného. Peniaze rýchlo dochádzajú, pomoc od štátu nie je dostatočná, ale zvieratá musia jesť každý deň. A vy môžete pomôcť ich nakŕmiť.
Archív aktualit

Do osobitej pozornosti:

Oznamy a upozornenia pred cestovaním do zahraničia nájdete TU (vrátane výskytu koronavírusu COVID-19).

Pridajte sa a súťažte!

Každý týždeň na facebooku nová súťaž o hodnotné ceny!

Krajina mesiaca - ALŽÍRSKO, POBREŽIE SLONOVINY a TUNISKO:

ALŽÍRSKO, POBREŽIE SLONOVINY a TUNISKO

TIPY NA VÝLETY - ALŽÍRSKO, POBREŽIE SLONOVINY a TUNISKO

 

Alžírsko, Alžír: Kombinácia európskej a islamskej architektúry

Pobrežie slonoviny, Abidjan - Tropický Manhattan

Tunisko – severom po stopách histórie

Tunisko – krajina bohatá na zážitky aj raj filmárov

Tunisko, Sahara – do púšte

 

Všetko dôležité, čo by ste o Alžírsku mali vedieť, nájdete TU, o Pobreží Slonoviny TU a Tunisku TU.

Najčítanejšie články:

Mobilná aplikácia :

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone 

 

Interaktívne katalógy:

Ďakujeme:

Google hodnotenie

dnes:streda 14. 4. 2021
sviatok:Justína
dnes:
streda 14.4.
7 °C
zajtra:
štvrtok 15.4.
7 °C