www.infoglobe.sk » SR, Bratislavský kraj – malokarpatský región zážitkov III.

SR, Bratislavský kraj – malokarpatský región zážitkov III.

Publikované: 6.5.2020
Našou poslednou zastávkou v Bratislavskom kraji bude pútnické miesto Marianka a malokarpatský stredoveký klenot v podobe hradu Červený Kameň. Navštívime aj úchvatnú rozhľadňu a odporučíme vám i rodinný cyklovýlet.

Pútnické miesto

Potulky okolím Bratislavy začneme v južnej časti Záhoria, kde leží známe pútnické miesto Marianka. Dominantnou stavbou tejto obce je jednoloďový mariatálský kostol s vežou (kostol Narodenia Panny Márie), ktorého základný kameň položil v roku 1377 samotný kráľ Ľudovít Veľký. Učinil tak z dôvodu dopočutia sa o legendách mariatálskej sošky Panny Márie, ktorá bola dovtedy umiestnená na drevenom stĺpe pri zázračnom prameni. 

Marianka - kostol Narodenia Panny MárieOd tých čias sa začala písať slávna história obce. Okrem sakrálnej stavby je zaujímavá aj krížová cesta nachádzajúca sa v prírodnej scenérii zalesneného úbočia pri potoku. Neďaleko nej bola v roku 1936 vybudovaná Lurdská jaskyňa, ktorej steny sú pokryté stovkami pamätných tabuliek s vďakyvzdaniami, ktorých počet sa do súčasnosti stále rozrastá. Medzi ďalšie svetské stavby patrí kaplnka Svätej studne, kde si môžu návštevníci nabrať liečivú vodu, ako aj kaplnka sv. Anny či bývalý kláštor Pavlínov. 

Marianka - krížová cestaMarianka - banícka minulosťMálokto však vie, že táto príjemná obec ukrýva aj slávnu banícku históriu (ťažila sa tu bridlica) a zároveň je ideálnym východiskovým či cieľovým bodom nenáročnej pešej turistiky či náročnejšej horskej cykloturistiky v Malých Karpatoch. Preto neváhajte a vydajte sa aj vy za poznaním krás a tajov Marianky

Stredoveký klenot

hrad Červený Kameň, (c) Pixabay.comHrad Červený Kameň patrí k najkrajším a najnavštevovanejším hradom v Malých Karpatoch a ročne ho navštívia tisíce turistov. Napriek tomu, že hlavná sezóna plná kultúrnych či iných podujatí trvá od mája do septembra, hrad ponúka svoje komnaty aj počas zimného obdobia. Stredoveká dominanta pri obci Častá vás zaujme hradným múzeom i rôznymi typmi okružných prehliadok či zábavno-poučnou hrou pre deti zvanou Hradný záhadník. 

hrad Červený Kameň - pohľad z výškyPohľad z výšky

rozhľadňa Veľká HomoľaRozhľadňa na Veľkej Homole (709 m n. m.) bola vybudovaná v roku 2018, na základoch staršej rozhľadne z roku 2001. Táto skoro 21 metrov vysoká turistická vyhliadka nesie oficiálne pomenovanie rozhľadňa Alexandra Filípka, má 6 poschodí a dovedna 120 schodov. Za dobrého počasia sa z nej naskytá úžasný kruhový pohľad na panorámu Malých Karpát, Považského Inovca, Tríbeča, a za naozaj dobrej viditeľnosti aj na rakúske Alpy (predholie). Po hustej sieti turistických chodníkov je ľahko dostupná zo všetkých strán a v každom ročnom období. Z autobusovej zastávky pri Zochovej chate sa sem po červenej turistickej značke dostanete približne za hodinu a po rovnakej značke z Pezinka za 3 hodiny. Z Modry sem vedie modrá značka a výstup vám zaberie asi 2 hodiny. 

pohľad na Malé Karpaty - ilustračné fotoCyklotip

Milovníci cyklistiky si v Bratislavskom kraji isto prídu na svoje. Malé Karpaty sú priam stvorené pre vyznávačov horskej cyklistiky a medzinárodná Dunajská cyklotrasa, ktorá prechádza až cez štyri štáty (Nemecko, Rakúsko, Slovensko, Maďarsko), je najfrekventovanejšou v rámci celej Európy. Slovenský úsek cyklotrasy začína pri hraničnom prechode Berg (Rakúsko) a pokračuje smerom k bratislavskému Prístavnému mostu. Odtiaľ sa môžete vydať po oboch stranách Dunaja. Cyklotrasa na pravom brehu vás povedie cez Petržalku, ďalej okolo jazera v Rusovciach, cez Čunovo, kde sa ponúka možnosť návštevy areálu vodných športov či galérie moderného umenia Danubiana, až do Vojky nad Dunajom. Odtiaľ sa dá kompou aj s bicyklami preplaviť do obce Kyselica ležiacej na ľavom brehu Dunaja. Tak sa môžete po cyklotrase na druhej strane pekne vrátiť nazad do Bratislavy. 

cyklotrasaPokiaľ už v Bratislave prejdete cez Prístavný most a napojíte na Dunajskú cyklotrasu vedúcu po ľavom brehu Dunaja, môžete sa dostať do okolia Hamuliakova a ďalších miest a obcí na Dunaji až do Štúrova a odtiaľ plynulo do susedného Maďarska

Dunajská cyklotrasaDunajská cyklotrasaJe teda len na vás, či sa rozhodnete pre príjemný poldenný okružný cyklovýlet spojený s plavbou na kompe alebo pre dlhší a náročnejší výlet, ktorý vás zavedie nielen za hranice kraja, ale dokonca aj republiky. Keďže sa jedná o stredne náročnú väčšinou asfaltovú cestu vedenú prevažne po rovine s mnohými bufetovými zastávkami, je trasa  vhodná aj pre rodiny s deťmi.

 

GPS: 48°14'52.7"N 17°03'54.8"E (Marianka)

Text: redakcia

Foto: redakcia, Pixabay.comDiskusia k článku (0)

Vložiť nový príspevok


Súvisiace články

SR, Bratislava – unikátna rozhľadňa na Devínskej Kobyle
Publikované: 1.11.2020
Jeseň je ideálnym časom na výlety, preto sme sa rozhodli navštíviť relatívne novú vyhliadkovú vežu nachádzajúcu sa na najvyššom bode Devínskej Kobyly v areáli bývalej raketovej základne. Prístupná je z bratislavských mestských častí Devínska Nová Ves, Devín a Dúbravka.

SR, Malé Karpaty – skalné útvary Traja jazdci a Kamenná brána
Publikované: 30.3.2014
Malé Karpaty síce nepatria medzi najvyššie pohoria Slovenska, no aj napriek tomu majú svojim návštevníkom a turistom čo ponúknuť. Toto pohorie je neobyčajne bohaté na mnohé zaujímavé a malebné prírodné zákutia. Z niektorých vrchov sa naskytajú nádherné výhľady na široké okolie, no návštevníka očaria tiež hlboké lesy, jaskyne, či početné skalné mestá tiahnuce sa hrebeňmi vrchov.

SR, Malé Karpaty – vrch Vápenná
Publikované: 12.2.2015
V Malých Karpatoch sa nachádza množstvo zaujímavých lokalít, ktoré patria medzi často navštevované a turistami obľúbené cieľové oblasti. Sú to predovšetkým vrchy ponúkajúce úžasné výhľady na okolie, ktoré lákajú mnohých turistov k výstupu. Medzi tri najvyššie vrcholy Malých Karpát, z ktorých sa naskytajú fantastické panoramatické výhľady na okolie, patrí aj vrch Vápenná.

SR, Malé Karpaty – vrch Vysoká
Publikované: 6.4.2014
Ako každé pohorie, aj Malé Karpaty majú svoje dominantné vrchy, ktoré výrazne vyčnievajú ponad široké okolie. Vrcholky týchto málo početných velikánov dotvárajú charakteristickú panorámu Malých Karpát. Tvoria výrazné dominanty, sú výbornými orientačnými bodmi a taktiež ponúkajú nádherné výhľady na okolitú krajinu. Jedným z týchto impozantných Malokarpatských titanov je aj vrch Vysoká.

SR, Malé Karpaty: Roštún – neobyčajne krásna príroda
Publikované: 5.3.2015
Na sklonku zimy sme sa vydali na turistickú vychádzku do Národnej prírodnej rezervácie Roštún, ktorá sa rozprestiera v pohorí Malé Karpaty. Za vstupnú bránu sme si vybrali obec Plavecké Podhradie. Čo všetko sme videli a zažili sa dočítate v nasledujúcich riadkoch.

SR, Malé Karpaty: túra na Kršlenicu a Čiernu skalu - VIDEO
Publikované: 1.11.2016
Pokiaľ máte radi turistiku a krásne výhľady, vydajte sa spolu s nami na jednu nenáročnú turistickú vychádzku do Malých Karpát. Jej začiatok bude v obci Plavecký Mikuláš, odkiaľ vedú viaceré značené turistické trasy.

SR: Geopark Malé Karpaty
Publikované: 9.6.2019
V blízkej dobe by sa malo začať s realizáciou budovania nového geoparku Malé Karpaty, ktorý má už v súčasnosti do istej miery vybudovanú turistickú infraštruktúru a existuje už aj množstvo významných a pre návštevníkov pripravených geotopov, ktoré sú výsledkom dlhoročných aktivít rôznych nadšencov a organizácii.

SR: Malé Karpaty – Sandbersko-pajštúnsky geopark
Publikované: 20.7.2016
Malé Karpaty sú veľmi pekným a zaujímavým pohorím rozprestierajúcim sa v západnej časti Slovenska. V južnej časti pohoria sa nachádza viacero pozoruhodných geologických a paleontologických lokalít. Výnimočnosť a atraktivita tejto oblasti ju zaslúžene predurčila k vytvoreniu nového slovenského geoparku, ktorý dostal názov Sandbersko-pajštúnsky geopark (SAPAG).

SR: Malé Karpaty – Z Perneka na Skalnatú
Publikované: 14.2.2018
V Malých Karpatoch je možné vykonávať turistiku celoročne, po značených turistických chodníkoch môžeme navštíviť mnohé krásne a zaujímavé lokality počas každého ročného obdobia. V tomto článku si bližšie predstavíme zimnú túru na jednu z malokarpatských sedemstoviek, ktorou je vrch Skalnatá.

SR: Devínska Kobyla – múzeum pod holým nebom
Publikované: 19.7.2012
Medzi Devínom, Devínskou Novou Vsou a Dúbravkou sa nachádza unikátna národná prírodná rezervácia Devínska Kobyla. Čím sa odlišuje táto rezervácia od iných, prečo je svetoznáma a ako ju najlepšie turisticky spoznať? Toto všetko si povieme v nasledujúcich riadkoch.

SR, Marianka – slovenské Lurdy
Publikované: 23.5.2013
Obec Marianka sa nachádza pár kilometrov od Bratislavy v južnej časti Záhoria. Známa je predovšetkým ako pútnické miesto, no my si ju predstavíme aj ako banícku obec, či miesto nenáročnej turistiky a cykloturistiky.

SR, Malé Karpaty - rozhľadňa Veľká homoľa
Publikované: 11.7.2013
Už od nepamäti lákali ľudí vyvýšené miesta, aby sa mohli porozhliadnuť po šírom okolí. Ako huby po daždi vyrastali rozhľadne v strednej Európe najmä v druhej polovici 19. a začiatkom 20. storočia. Na našom území ich je tiež neúrekom a dá sa povedať, že každým rokom pribudne nejaká ďalšia.


Súvisiaca fotogaléria

SR: Malé Karpaty – v pestrých farbách jesene
Malé Karpaty majú svoje osobitné čaro počas každého ročného obdobia. Obzvlášť očarujúce sú najmä ...

SR: Malé Karpaty – naprieč jarnou prírodou Malých Karpát
Je skorá jar, zo svahov a údolí Malých Karpát zmizli posledné zvyšky snehu. Slnečné lúče hrejú čo...

SR: Malé Karpaty – prechádzka jarnou Devínskou Kobylou
Národná prírodná rezervácia Devínska Kobyla sa rozprestiera na juhozápadných svahoch vrchu Devíns...

SR, Bratislava – jarné prebúdzanie v Rusovciach
Pokiaľ máte radi prebúdzajúcu sa prírodu, tak sa vydajte prostredníctvom našej fotogalérie do bra...

SR, Malé Karpaty – na potulkách po Karpatoch
Malé Karpaty sú pohorím popretkávaným početnými turistickými a lesnými chodníčkami. Smerujú k nim...

SR, Malé Karpaty – krásy zimnej Devínskej Kobyly
Vrch Devínska Kobyla, ktorý svojou výškou 514 m n. m. patrí k najvyšším vrchom Devínskych Karpát,...

Cyklovýlet: Z Bratislavy po Dolnom Rakúsku I.
Bratislava a jej okolie ponúka priam ideálne možnosti pre cykloturistiku. A tak sme sa rozhodli (...

Západné Slovensko - Vyhliadkový let
Od našich skvelých kamarátov sme ako svadobný dar dostali nádherný darček -hodinový vyhliadkový l...

Lokácia:

Slovenská republika
Kalendár akcií:

Partneri:

Aj vďaka vám sme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Sprievodca:

Fotosúťaž:

Náučné prechádzky

30. 4. – 30. 6. 2021
1. cena:
Obrazová publikácia z vydavateľstva CBS
2. cena:
Sada vitamínov pre Vaše zdravie + respirátory FFP2
3. cena:
Dobrodružné fantasy - Linda a kľúč od Andary
1. cena redakcie:
Darčeková kazeta Vincentka + respirátory FFP2
2. cena redakcie:
Exkluzívna kolekcia mini dámskych vôní VERSACE
3. cena redakcie:
Knižná publikácia Bratislava známa - neznáma z rodinného vydavateľstva Dajama

Aktuality:

19.6.2021
Rovnako ako vlani podporí hlavné mesto Praha cestovný ruch programom V Prahe ako doma. A ako to funguje?
16.6.2021
Kráľ Žigmund, krátko po nástupe na uhorský trón, musí zachrániť svoju manželku kráľovnú Máriu z chorvátskeho zajatia. Vyzbieraním výkupného poverí svojho verného vojvodu Stibora zo Stiboríc. Pomôžte aj vy Stiborovi. Vyrazte na štyri jeho hrady Uhrovec, Beckov, Čachtice a Plavecký hrad. Razte Žigmundove dukáty a osloboďte kráľovnú Máriu zo zajatia.

15.6.2021
Sedačková lanová dráha Solisko Expres na Štrbskom Plese vo Vysokých Tatrách sa stala prvou osobnou lanovkou na Slovensku vybavenou špeciálnymi ochrannými prvkami, ktoré by mali zabrániť kolíziám s prelietajúcim vtáctvom.
Archív aktualit

Do osobitej pozornosti:

Oznamy a upozornenia pred cestovaním do zahraničia nájdete TU (vrátane výskytu koronavírusu COVID-19).

Pridajte sa a súťažte!

Každý týždeň na facebooku nová súťaž o hodnotné ceny!

TOP 5 MIEST na Slovensku:

TOP 5 MIEST na Slovensku

Prinášame vám mestské tipy na výlety, ktoré sa určite oplatí vidieť.

 

Martin - hlavné mesto kultúry Slovákov

Bratislava - malé veľké mesto

Košice – unikátna metropola východného Slovenska

Banská Štiavnica: starobylá kráska v lone prírody

Trenčín – majestátny hrad nad Váhom

 

Pokiaľ hľadáte ešte viac cestovateľsky atraktívnych miest, tak sa inšpirujte TU.

Najčítanejšie články:

Mobilná aplikácia :

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone 

 

Interaktívne katalógy:

Ďakujeme:

Google hodnotenie

dnes:nedeľa 20. 6. 2021
sviatok:Valéria
dnes:
nedeľa 20.6.
31 °C
zajtra:
pondelok 21.6.
32 °C