www.infoglobe.sk » SR, Bratislavský kraj – malokarpatský región zážitkov I.

SR, Bratislavský kraj – malokarpatský región zážitkov I.

Publikované: 22.4.2020
Bratislavský kraj je so svojou rozlohou 2052,6 km² najmenším spomedzi všetkých krajov Slovenska. Určite však za ostatnými nezaostáva, čo sa týka prírodných či historicky hodnotných miest, ktoré rozhodne stojí za to navštíviť.

Bratislava

Hlavné mesto Slovenska

V Európe nájdete len málo miest s tak jedinečnou polohou a bohatou históriou, ako má práve Bratislava, ktorá spolu s Viedňou a Budapešťou patrí k trojici stredoeurópskych metropol, ktoré ležia na Dunaji, druhom najdlhšom európskom veľtoku. O bohatej minulosti mesta by sme mohli písať neuveriteľne dlho, prejdime však radšej k hmatateľnejším svedkom dávnej histórie, ktorí nás ešte aj dnes prenesú v čase a odkryjú nám kus bohatých bratislavských dejín.

Bratislavský hradHlavnou dominantou mesta, ktorá v sebe ukrýva obrovský kus histórie, je Bratislavský hrad týčiaci sa vysoko nad riekou Dunaj na hradnom návrší. V súčasnosti sú na hrade pre verejnosť prístupné viaceré expozície Slovenského národného múzea – Historického múzea a počas celého roka sa tu koná mnoho zaujímavých podujatí a rôznych kultúrnych akcií. Z hradného kopca sa otvára zaujímavý výhľad na veľkú časť Bratislavy, ako na dlani sa ponúka aj najväčšie slovenské sídlisko - Petržalka, ale tiež prihraničné časti susedného Rakúska či Maďarska.   

PetržalkaDozaista najznámejším cirkevným skvostom a ďalšou výraznou dominantou mesta je trojloďový gotický Dóm sv. Martina, ktorý nájdete hneď pod hradným kopcom. V období od roku 1563 až do roku 1830 v ňom bolo korunovaných 11 kráľov a 8 kráľovien, vrátane Márie Terézie. Dodnes nám korunovácie uhorských kráľov pripomína jeho nádherná veža s pozlátenou napodobeninou uhorskej kráľovskej koruny. Vo vnútri stojí za obdiv napríklad mohutná baroková socha sv. Martina od známeho rakúskeho sochára Georga Rafaela Donnera.

Dóm sv. MartinaPrechádzku po stredovekých uličkách Bratislavy môžete ďalej nasmerovať k jedinej dodnes zachovanej bráne mestského opevnenia – k Michalskej bráne, pri ktorej nájdete aj najstarší bratislavský kamenný most - Michalský most, postavený v roku 1727 nad vodnou priekopou pri mestských hradbách. Nad Michalskou bránou sa týči Michalská veža. Z jej terasy sa naskytá vskutku  nádherný výhľad na Staré Mesto. Vo veži dnes sídli Múzeum zbraní a mestského opevnenia. Pokiaľ budete niekedy pod Michalskou bránou prechádzať, isto zadržte dych a nerozprávajte, lebo ako vravia starí Bratislavčania, to, čo si budete želať, sa vám do konca života isto splní. Možno to dnes bude o čosi ťažšie ako kedysi, keďže pod Michalskou bránou umiestnili tzv. nultý kilometer s označením vzdialeností medzi Bratislavou a 29 svetovými metropolami, a tak sa tu pravdepodobne aj vy zastavíte aspoň na pár sekúnd.

Michalská bránaĎalšou zaujímavou zastávkou pri potulkách historickým jadrom mesta by mohlo byť Hlavné námestie s prekrásnou budovou Starej radnice a renesančnou Maximiliánovou fontánou, ktoré nielen v minulosti slúžilo ako centrum stredovekého mestského života, ale aj dnes sa na ňom húfne stretávajú ľudia napríklad počas obľúbených Vianočných trhov či Silvestrovských osláv.

Stará radnicaMedzi ďalšie historicky významné pamiatky, ktoré by ste pri potulkách Bratislavou rozhodne nemali vynechať patrí napríklad Kostol sv. Alžbety známy ako Modrý kostolík, najkrajšia klasicistická budova na Slovensku – Primaciálny palác, či rokokový klenot - Mirbachov palác, v ktorom je dnes Galéria mesta Bratislavy. Pokiaľ by ste chceli mať Bratislavu ako na dlani, určite by ste mali navštíviť televíznu vežu, ktorej súčasťou je aj reštaurácia s vyhliadkovou plošinou vo výške 70 metrov, či jedinečný Most SNP s neprehliadnuteľnou stavbou pripomínajúcou ufo na vrchole pylónu, ktorý jednoznačne patrí k najznámejším a najfotografovanejším dominantám Bratislavy. Vyhľadávaným cieľom turistov je aj pamätník a cintorín sovietskych vojakov na kopci Slavín, ktorý bol pre verejnosť sprístupnený už v roku 1960. Z jeho terás sa ponúka prekrásny výhľad na mesto i Bratislavský hrad.

Modrý kostolíkPokiaľ ste už unavený z túlania sa po meste, isto vám padne vhod príjemný relax v tieni košatých stromov uprostred najstaršieho verejného parku v strednej Európe. Doprajte si ničím nerušený odpočinok na niektorej z lavičiek v Sade Janka Kráľa na pravom brehu Dunaja v bratislavskej mestskej časti  Petržalka. Alebo sa ešte viacej vzdiaľte od ruchu centra veľkomesta a zavítajte do okrajovej časti Bratislavy, kde neďaleko sídliska Devínska Nová Ves, len na skok od krásnej zachovanej zrúcaniny hradu Devín, objavíte svetoznámu paleontologickú lokalitu Sandberg, ktorá spadá pod Národnú prírodnú rezerváciu Devínska Kobyla.  

hrad Devín

V objavovaní krás Bratislavy i Bratislavského kraja budeme pokračovať aj o týždeň.

 

GPS: 48°08'42.4"N 17°06'24.3"E (Bratislava)

Text: redakcia

Foto: Pixabay.comDiskusia k článku (0)

Vložiť nový príspevok


Súvisiace články

SR, Bratislava – s aplikáciou za oddychom
Publikované: 5.5.2021
Milovníci prechádzok po prírode či turistickí nadšenci sa môžu tešiť na úplne novú a zároveň unikátnu mobilnú aplikáciu, ktorá vás pomocou interaktívnej mapy zavedie na mnohé nepoznané miesta bratislavského lesoparku.

SR, Bratislava – unikátna rozhľadňa na Devínskej Kobyle
Publikované: 1.11.2020
Jeseň je ideálnym časom na výlety, preto sme sa rozhodli navštíviť relatívne novú vyhliadkovú vežu nachádzajúcu sa na najvyššom bode Devínskej Kobyly v areáli bývalej raketovej základne. Prístupná je z bratislavských mestských častí Devínska Nová Ves, Devín a Dúbravka.

SR, Bratislava – Botanická záhrada
Publikované: 31.8.2016
Po tom ako sme navštívili Vodárenskú záhradu s jej mnohými atrakciami sme sa popri Karloveskom ramene presunuli k ďalšiemu atraktívnemu miestu – k Botanickej záhrade Univerzity Komenského v Bratislave, ktorá bola vôbec prvá na Slovensku.

SR, Bratislava – Františkánska záhrada a letná čitáreň
Publikované: 7.9.2016
V okolí historického centra Bratislavy sa nachádza množstvo zaujímavých parkov, záhrad, či iných zelených plôch, ktoré poskytujú obyvateľom mesta, ako aj návštevníkom, oddych v prírode. No ani samotné centrum nie je až tak kamenné.

SR, Bratislava – Hlboká cesta: Lurdská jaskyňa
Publikované: 11.12.2014
Bratislava - hlavné mesto Slovenska, ktorého najznámejšie turistické atrakcie, ako Bratislavský hrad, Slavín, Dóm sv. Martina, Most SNP s povestným ufom či mnohé ďalšie kultúrne a historické pamiatky sú notoricky známe azda všetkým Slovákom bez toho, aby Bratislavu vôbec museli niekedy navštíviť.

SR, Bratislava – Kamzík symbol mesta
Publikované: 3.3.2016
Keď sa povie slovo kamzík, hneď si predstavíme dve veci. Prvou je zviera žijúce vysoko v horách a tou druhou je televízny vysielač, ktorý sa roky hrdo týči nad hlavným mestom Slovenska. A práve tento symbol Bratislavy sme sa rozhodli navštíviť.

SR, Bratislava – kostol Panny Márie Snežnej
Publikované: 1.1.2015
Len nedávno sme zavítali do pokojnej časti Bratislavy, ktorá síce leží len na skok od historického jadra mesta, no rozhodne nepatrí k turisticky hojne navštevovaným. Bratislavčania však na túto lokalitu nedajú dopustiť. Dnes sa po Hlbokej ceste vyberieme ďalej. Navštívime kostol Panny Márie Snežnej, ktorý je situovaný hneď nad Lurdskou jaskyňou.

SR, Bratislava – náučný chodník Rusovce
Publikované: 20.4.2016
Pozývame vás stráviť niektorý z príjemných slnečných jarných dní prechádzkou napríklad po bratislavskej mestskej časti Rusovce, kde okrem kaštieľa či archeologického náleziska (Gerulata) nájdete aj prekrásnu prírodu.

SR, Bratislava – nový Starý most
Publikované: 10.8.2016
Po vskutku malebnej prechádzke mestskými hradbami sme sa vydali historickým centrom Bratislavy k ďalšej pamätihodnosti, ktorej dejiny siahajú viac ako 120 rokov dozadu, no napriek tomu je úplne nová.

SR, Bratislava – petržalský ostrov Starý háj
Publikované: 8.4.2020
Najväčšie sídlisko Slovenska – bratislavská Petržalka skrýva mnoho prírodných zákutí. Jednou z nich je aj prírodná rezervácia Starý háj, ktorá sa nachádza vo východnej časti Petržalky, neďaleko Dolnozemskej cesty resp. Dunajskej cyklocesty (Eurovelo 6).

SR, Bratislava: Bikepark Koliba – kúsok bajkového raja
Publikované: 19.3.2014
Pokiaľ aj vy patríte k milovníkom horskej cyklistiky, tak vám nevysoké, približne 100 kilometrov dlhé horské pásmo Malých Karpát isto netreba veľmi predstavovať. Najmä Bratislavčania a ľudia zo západného Slovenska tu hľadajú relax v lone krásnej přírody, ale tiež adrenalín, ktorý im úplne vyčistí hlavu a pomôže zabudnúť na starosti všedných dní.

SR, Bratislava: Cyklomost slobody
Publikované: 27.9.2012
Cyklisti hlavného mesta Slovenska, a nie len tí, sa tešia z nedávno otvoreného cyklomostu medzi mestskou časťou Devínska Nová Ves a rakúskou obcou Schlosshof. Most je postavený na mieste, kde za čias Márie Terézie stával jeho predchodca . Na jeho slávnostnom otvorení sa zúčastnil aj náš portál Infoglobe.


Súvisiaca fotogaléria

SR, Bratislava – ostrov zelene
Možno sa niekto bude čudovať, no aj Bratislava ponúka množstvo prírodných zákutí. Navštívte spolu...

SR, Bratislava: Nevšedná terénna vychádzka
Druhú októbrovú nedeľu sa priaznivci portálu Infoglobe, ako aj Slovenského paleontologického klub...

SR, Bratislava – zelený Starý háj
Starý háj v Petržalke je oázou zelene uprostred najväčšieho slovenského sídliska. Les, kde na kon...

SR: Bratislava - fauna a flóra Chorvátskeho ramena
Chorvátske rameno je kanál, ktorý vedie bratislavskou mestskou časťou Petržalka. Je vybudovaný v ...

SR, Bratislava: Bratislavský hrad
Dnešnej kolosálnej stavbe predchádzalo mnoho podôb – od pôvodného keltského oppida cez hradisko, ...

ZOO Bratislava – expozície plné života
V bratislavskej zoologickej záhrade, ktorá svoje brány pre návštevníkov otvorila už v roku 1960, ...

SR: Bratislava - Stará radnica a výhľad z jej veže
Bratislavská Stará radnica sa nachádza v historickom jadre mesta. Z jej veže sa naskytá krásny kr...


Súvisiace video

SR, Bratislavský hrad –  majestátna legenda nad Dunajom
Bratislavský hrad prešiel v r. 2010 rozsiahlou rekonštrukciou a od tej doby robí česť svojmu mest...

SR, Bratislava – malé veľké mesto
Hlavné mesto Slovenska malo dlhú dobu povesť nudného miesta. To už ale neplatí. Do Bratislavy sa ...

Bratislava: súlad histórie s modernou
Bratislava je krásne mesto s bohatou históriou, ktoré leží na Dunaji a je obklopené panorámou Mal...

Lokácia:

Slovenská republika
Kalendár akcií:

PoUtStŠtPiSoNe
      1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031     

Partneri:

Aj vďaka vám sme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Sprievodca:

Fotosúťaž:

Slnečná dovolenka

1. 7. – 31. 8. 2021
1. cena:
Letné čítanie s vydavateľstvom CBS v podobe obrazovej publikácie
2. cena:
Letné čítanie s Dajamou v podobe turistického sprievodcu
1. cena redakcie:
Letný balíček prekvapení od portálu Infoglobe
2. cena redakcie:
Unikátna čokoláda s Vincentkou
3. cena redakcie:
Výber legendárnych turistických máp VKÚ

Aktuality:

4.8.2021
Radostná správa došla od Výboru svetového dedičstva organizácie OSN pre výchovu, vedu a kultúru, ktorá len pred pár dňami zaradila do zoznamu UNESCO rovno dve české pamiatky.
3.8.2021
Odvezte sa historickými tatranskými električkami typu Kométa z roku 1912 či Trojča z roku 1969, a to  každú sobotu (Trojča) i nedeľu (Kométa) počas celej letnej sezóny 2021.
31.7.2021
Milé deti, vezmite svojich rodičov aj prarodičov na prehliadku!
Archív aktualit

Do osobitej pozornosti:

Oznamy a upozornenia pred cestovaním do zahraničia nájdete TU (vrátane výskytu koronavírusu COVID-19).

Pridajte sa a súťažte!

Každý týždeň na facebooku nová súťaž o hodnotné ceny!

TOP 5 MIEST v Maďarsku:

Maďarsko

Prinášame vám mestské tipy na výlety, ktoré sa určite oplatí vidieť.

 

Mestečko Mosonmagyaróvár

Kráľovské mesto Székesfehérvár

Ostrihom nie je len známa bazilika

Kúpeľne mestečko Hévíz

Budapešť – pulzujúca metropola na Dunaji

 

Pokiaľ hľadáte ešte viac cestovateľsky atraktívnych miest, tak sa inšpirujte TU.

Najčítanejšie články:

Mobilná aplikácia :

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone 

 

Interaktívne katalógy:

Ďakujeme:

Google hodnotenie

dnes:štvrtok 5. 8. 2021
sviatok:Hortenzia
dnes:
štvrtok 5.8.
20 °C
zajtra:
piatok 6.8.
22 °C