www.infoglobe.sk » SR, Borinka – zrúcanina hradu Pajštún

SR, Borinka – zrúcanina hradu Pajštún

Publikované: 18.5.2014
Príjemné jarné teploty lákajú stále viac ľudí na výlet do prírody. Veľmi častým cieľom turistických vychádzok Bratislavčanov, ale nielen ich, je zrúcanina hradu Pajštún v Malých Karpatoch, kam sa aj my dnes spoločne vyberieme.

Či už chcete stráviť príjemný deň s rodinou na vychádzke v prírode, alebo si chcete opiecť špekáčiky, slaninku a klobásku s priateľmi niekde na ohnisku v prírode, alebo ste milovníkom histórie, či nebodaj holdujete horolezectvu, výlet na zrúcaninu hradu Pajštún vás isto nesklame. 

krásna príroda Malých Karpátkrásna príroda Malých Karpát

Prístupové cesty na hrad

Je len na vás, akú dlhú a náročnú vychádzku chcete absolvovať. Na zrúcaninu hradu Pajštún sa totiž dostanete rôznymi prístupovými cestami. Najkratšia značená trasa vedie z obce Borinka, do ktorej sa môžete priviesť vlastným autom alebo prímestskou autobusovou dopravou. Najlepšie je auto odstaviť neďaleko kostola, na parkovisku oproti miestnej krčme, ktorá sa pre mnohých stáva cieľovým (pre niekoho možno aj východiskovým) bodom celého výletu. Priamo tu nájdete smerovník, ktorý vás navedie na turistickú značku vedúcu priamo k zrúcanine hradu. Napriek tomu, že je táto prístupová cesta najkratšia, ja osobne ju nepovažujem za najlepšie riešenie. Jednak na vás onedlho čaká pomerne prudké stúpanie a navyše 20minútovú vychádzku nepovažujem za žiadnu túru. Takže túto trasu odporúčam skôr pre tých, ktorých zaujíma iba opekačka na niektorom z vyhradených ohnísk a nie nejaká turistická vychádzka.

výlet na Pajštúnzrúcanina hradu Pajštún

Ďalšia, už citeľne dlhšia trasa, vedie z poslednej zastávky mestskej hromadnej dopravy linky č. 37 v Záhorskej Bystrici. Najprv sa treba vydať po modrej turistickej značke do Marianky, no a tam sa napojiť na červenú, ktorá vás cez Borinku dovedie až na Pajštún. Táto vychádzka vám zaberie približne hodinku a pol.

zrúcanina hradu Pajštún 

Mojou srdcovkou je však jednoznačne asi štyri a pol hodinová túra z bratislavskej mestskej časti Rača, ktorú však isto hravo zvládnu aj vaše deti. Veď aj nás so sestrou sem rodičia brávali už od útleho detstva a musím podotknúť, že nám na tieto výlety zostali len tie najkrajšie spomienky. Pamätám si napríklad na úžasné stretnutie so srnkami, tatinove rozprávanie vymyslených „lesných“ príbehov, či na rôzne súťaže, ktorými nás rodičia motivovali k tomu, aby sme trasu hravo prešli po vlastných. Od zastávky električiek v Rači sa treba peši presunúť popri letnom kúpalisku buď po modrej alebo po zelenej značke na Medené Hámre. Odtiaľ sa dá pokračovať po žltej na Kozlisko (tu by som vám však odporúčala odskočiť si na Dračí hrádok, čo vám nezaberie ani 15 minút), a potom už len po červenej až k samotnej zrúcanine hradu. 

 Pajštún Pajštún 

Ak si chcete aj niečo opiecť, tak je vhodné prísť trošku skôr, lebo najmä počas teplých jarných víkendov, či v priebehu letných prázdnin, sa vám môže ľahko stať, že všetky ohniská budú už okolo obeda obsadené. No i tak nemusíte zúfať, aj v okolí hradu sa nachádza mnoho krásnych prírodných zákutí, kde sú upravené ohniská vhodné na opekanie.

 Výlet na Pajštún

Zrúcanina hradu Pajštún  

Určite stojí za to povedať si zopár slov aj o samotnom hrade, ktorého história sa začala písať niekedy v 13.storočí. Hrad Pajštún postavený na vápencovom brale nad obcou Borinka v minulosti patril do sústavy hraničných hradov v Malých Karpatoch, kde plnil obrannú funkciu. V roku 1810 ho zničili napoleonské vojská a odvtedy už len postupne chátral. Dodnes sa však z tohto stredovekého hradu, ktorý podstatne prestavali v období renesancie, zachovali aspoň niektoré fragmenty hradných budov, podstatná časť obvodového muriva palácov a viaceré opevnenia vstavané do masívu hradného brala. Dajú sa tu vidieť napríklad viaceré otvory, ktoré v minulosti vypĺňali okná, vstupy či arkiere. Zo zrúcaniny hradu Pajštún sa za dobrého počasia naskytá aj krásny výhľad do okolia. Obdivovať môžete Malé Karpaty, Záhorskú nížinu a niekedy dokonca až Alpy.   

zrúcanina hradu Pajštúnzrúcanina hradu Pajštún

výhľad do okolia

Vápencové hradné bralo – útočisko horolezcov

Vápencové bralo hradu Pajštún má bohatú lezeckú históriu a dodnes patrí k najobľúbenejším lezeckým oblastiam na západnom Slovensku. Veď nie nadarmo sa toto miesto nazýva aj tzv. Mekka lezcov. Zdolali ho takí velikáni slovenského horolezectva akými  zaiste sú  Psotka, Demján, Dieška a mnohí iní. V súčasnosti je na tejto skale okolo 70 horolezeckých ciest s dĺžkou 25 až 30 metrov, ktoré sú rôzneho stupňa obtiažnosti , pričom väčšina z nich je pomerne dobre odistená, takže si tu lezenie užije naozaj každý, či už skúsený lezec alebo lezec začiatočník.

 

GPS: 48°16'32.67"N, 17°4'59.59"E

 

Text: O. Maňáková

Foto: O. Mažgút

   Diskusia k článku (1)

Vložiť nový príspevok


Súvisiace články

SR, Bratislavský kraj – malokarpatský región zážitkov II.
Publikované: 29.4.2020
Minulý týždeň sme započali naše putovanie po slovenských krajoch. Prvým z nich bol Bratislavský, ktorý napriek svojej relatívne malej rozlohe ponúka množstvo zaujímavých tipov na výlety. Dnes budeme v jeho návšteve pokračovať a vydáme sa spoznávať jednu nevšednú ulicu, vydáme sa aj do prírody a povieme si čo-to o výnimočnom podujatí pre všetkých.

SR, región Záhorie - Kostol sv. Margity Antiochijskej
Publikované: 29.6.2014
Čím ďalším si nás získal západoslovenský región Záhorie? Kde leží jediná dodnes zachovaná sakrálna stavba z čias Veľkej Moravy a ktorá to vlastne je? Odpovede na tieto, ale aj mnohé iné otázky sa dozviete v dnešnom článku.

Stupava: Dni zelá 2019
Publikované: 4.10.2019
V malebnom mestečku na Záhorí v Stupave sa už od roku 1996 na jeseň pravidelne konajú zaujímavé slávnosti kapusty známe ako Dni zelá, čo v preklade zo záhoráčtiny znamená Dni kapusty.

SR, Bratislava: Bikepark Koliba – kúsok bajkového raja
Publikované: 19.3.2014
Pokiaľ aj vy patríte k milovníkom horskej cyklistiky, tak vám nevysoké, približne 100 kilometrov dlhé horské pásmo Malých Karpát isto netreba veľmi predstavovať. Najmä Bratislavčania a ľudia zo západného Slovenska tu hľadajú relax v lone krásnej přírody, ale tiež adrenalín, ktorý im úplne vyčistí hlavu a pomôže zabudnúť na starosti všedných dní.

SR, Marianka – slovenské Lurdy
Publikované: 23.5.2013
Obec Marianka sa nachádza pár kilometrov od Bratislavy v južnej časti Záhoria. Známa je predovšetkým ako pútnické miesto, no my si ju predstavíme aj ako banícku obec, či miesto nenáročnej turistiky a cykloturistiky.

SR: Bratislava – únik do prírody
Publikované: 3.5.2012
Jar je v plnom prúde, všetko navôkol sa začína pekne zelenať, a aj ľudia žijúci v hlavnom meste čoraz častejšie opúšťajú svoje príbytky, utekajú skôr z kancelárií, či namiesto siahodlhých potuliek po nákupných centrách, ktoré často krát navštívili aj tak bezdôvodne, hľadajú útočisko v prebúdzajúcej sa prírode.

SR: Rozprávková Modra 2015
Publikované: 24.6.2015
Jubilejný 5. ročník podujatia Rozprávková Modra prinesie zážitky v podaní bábkových divadiel malým aj veľkým divákom , a to už 27. a 28. júna 2015.

SR: Stupava - Biofarma Príroda je oázou pokoja
Publikované: 28.7.2011
Každodenné pracovné povinnosti, starostlivosť o domácnosť a rodinu – to je len časť toho, s čím sa musíme denne popasovať. Keď sa k tomu pridajú vybavovačky po úradoch či každodenná jazda preplnenou dopravou, stáva sa, že cez víkend sa nám už nechce ani päty z domu vytiahnuť. Ale to je chyba. Práve vtedy by sme mali načerpať nové sily, a to najlepšie na čerstvom vzduch v čarokrásnej prírode.

SR, Malé Karpaty - rozhľadňa Veľká homoľa
Publikované: 11.7.2013
Už od nepamäti lákali ľudí vyvýšené miesta, aby sa mohli porozhliadnuť po šírom okolí. Ako huby po daždi vyrastali rozhľadne v strednej Európe najmä v druhej polovici 19. a začiatkom 20. storočia. Na našom území ich je tiež neúrekom a dá sa povedať, že každým rokom pribudne nejaká ďalšia.

SR, Malé Karpaty – skalné útvary Traja jazdci a Kamenná brána
Publikované: 30.3.2014
Malé Karpaty síce nepatria medzi najvyššie pohoria Slovenska, no aj napriek tomu majú svojim návštevníkom a turistom čo ponúknuť. Toto pohorie je neobyčajne bohaté na mnohé zaujímavé a malebné prírodné zákutia. Z niektorých vrchov sa naskytajú nádherné výhľady na široké okolie, no návštevníka očaria tiež hlboké lesy, jaskyne, či početné skalné mestá tiahnuce sa hrebeňmi vrchov.

SR, Malé Karpaty – vrch Vysoká
Publikované: 6.4.2014
Ako každé pohorie, aj Malé Karpaty majú svoje dominantné vrchy, ktoré výrazne vyčnievajú ponad široké okolie. Vrcholky týchto málo početných velikánov dotvárajú charakteristickú panorámu Malých Karpát. Tvoria výrazné dominanty, sú výbornými orientačnými bodmi a taktiež ponúkajú nádherné výhľady na okolitú krajinu. Jedným z týchto impozantných Malokarpatských titanov je aj vrch Vysoká.

Hrady Malých Karpát
Publikované: 27.1.2011
Malá, no malebná slovenská krajina sa vyznačuje okrem iného výnimočne vysokým počtom hradov. Podľa niektorých štatistík je ich hustota práve tu najvyššia v Európe! Ak ich všetky zrátame, vrátane tých zaniknutých, po ktorých je už ťažké aj kameň objaviť, vyjde nám číslo vyššie ako 200.


Súvisiaca fotogaléria

SR: Prechádzka Korzom Zálesie a parkom v Malinove
Dnes vás pozývame na malebnú foto prechádzku relatívne novou atrakciou v podobe drevenej promenád...

Metamorfóza ľadu – neznámy pohľad
V dnešnej fotogalérií vás zavedieme do fascinujúceho sveta ľadu. Nahliadnete na rôznorodosť, svoj...

Západné Slovensko - Vyhliadkový let
Od našich skvelých kamarátov sme ako svadobný dar dostali nádherný darček -hodinový vyhliadkový l...

Lokácia:

Slovenská republika
Kalendár akcií:

Partneri:

Aj vďaka vám sme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Sprievodca:

Fotosúťaž:

Dotyk jari

1. 3. – 30. 4. 2021
1. cena:
Obrazová publikácia z vydavateľstva CBS
2. cena:
Exkluzívne miniatúry: remeselný gin TOISON a bylinný likér Dr.Kramer
3. cena:
Darčekový balíček od portálu Infoglobe
1. cena redakcie:
Ročné predplatné časopisu Krásy Slovenska
2. cena redakcie:
Darčeková kazeta Vincentka
3. cena redakcie:
Liptov – turistický sprievodca z rodinného vydavateľstva Dajama

Aktuality:

14.4.2021
Pred pár dňami oznámil Bratislavský dopravný podnik informáciu o zatraktívnení cestovania verejnou dopravou spôsobom plošného zvýšenia ceny cestovného, zrušením obľúbeného 15 minútového lístka a zlacnením ročného lístka o 25%.
12.4.2021
Len nedávno vyšla nová štúdia Barcelonského inštitútu pre globálne zdravie (ISGlobal) o kvalite ovzdušia v tisíckach európskych miest. Spomedzi 31 štátov majú najhoršie výsledky Taliansko, Španielsko, Poľsko, Belgicko a Česká republika.
9.4.2021
Táto doba nie je ľahká ani pre zoologické záhrady. Najskôr zvieratám chýbali prúdiace davy návštevníkov, teraz sú veľkým problémom chýbajúce príjmy zo vstupného. Peniaze rýchlo dochádzajú, pomoc od štátu nie je dostatočná, ale zvieratá musia jesť každý deň. A vy môžete pomôcť ich nakŕmiť.
Archív aktualit

Do osobitej pozornosti:

Oznamy a upozornenia pred cestovaním do zahraničia nájdete TU (vrátane výskytu koronavírusu COVID-19).

Pridajte sa a súťažte!

Každý týždeň na facebooku nová súťaž o hodnotné ceny!

Krajina mesiaca - ALŽÍRSKO, POBREŽIE SLONOVINY a TUNISKO:

ALŽÍRSKO, POBREŽIE SLONOVINY a TUNISKO

TIPY NA VÝLETY - ALŽÍRSKO, POBREŽIE SLONOVINY a TUNISKO

 

Alžírsko, Alžír: Kombinácia európskej a islamskej architektúry

Pobrežie slonoviny, Abidjan - Tropický Manhattan

Tunisko – severom po stopách histórie

Tunisko – krajina bohatá na zážitky aj raj filmárov

Tunisko, Sahara – do púšte

 

Všetko dôležité, čo by ste o Alžírsku mali vedieť, nájdete TU, o Pobreží Slonoviny TU a Tunisku TU.

Najčítanejšie články:

Mobilná aplikácia :

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone 

 

Interaktívne katalógy:

Ďakujeme:

Google hodnotenie

dnes:streda 14. 4. 2021
sviatok:Justína
dnes:
streda 14.4.
7 °C
zajtra:
štvrtok 15.4.
7 °C