www.infoglobe.sk » ČR, Hrad Buchlov – zachovalá stredoveká nádhera

ČR, Hrad Buchlov – zachovalá stredoveká nádhera

Publikované: 12.3.2015
V dnešnom článku sa vydáme do stredoveku, konkrétne na hrad Buchlov, ktorý sa nachádza na rovnomennom kopci. Tento majestátny kráľovský hrad je len na skok od obce Buchlovice, v okrese Uherské Hradište, známej hlavne vďaka barokovému zámku Buchlovice s rozsiahlym parkom.

V jedno slnkom zaliate ráno sme sa rozhodli pre malý výlet. Nechceli sme navštíviť žiadne mesto, no zároveň ani sa len tak potulovať nejakou prírodnou rezerváciou, a tak sme si za cieľ vybrali hrad s nenáročným prístupom v obkolesení Stredomoravských Karpát, presnejšie geomorfologického celku Chřiby. Tým hradom bol Buchlov, ktorého história siaha do prvej polovice 13. storočia.

hrad Buchlov

Cestu, k nami zvolenému cieľu, sme si krátili štúdiom histórie tejto stredovekej pamiatky. Hrad Buchlov bol založený českým kráľom ako strategická obranná pevnosť, a tiež ako stredisko so súdnou právomocou s tzv. loveckým právom. Vďaka dobrému zachovaniu dnes vieme, že najstaršie časti hradu tvorili obranné veže, veľká sieň, palác a kaplnka. Zaujímavosťou pre nás bol fakt, že kaplnka bola postavená podľa vzoru kráľovskej kaplnky St. Chapelle v Paríži. Trošku sme si tak zaspomínali na minuloročnú návštevu tohto francúzskeho veľkomesta.

hrad Buchlov

hrad Buchlovhrad Buchlov

Z knižky, ktorá bola venovaná histórii stredovekých stavieb, sme sa ešte dozvedeli, že hrad Buchlov bol síce do 16. storočia kráľovským majetkom, no často bol prenajímaný šľachtickým rodom, čoho výsledkom bolo pozitívne zvelebovanie stavby. Hrad tak napríklad získal krásnu reprezentačnú neskorogotickú rytiersku sálu. Medzi 16. a 18. storočím prešiel hrad do súkromného vlastníctva moravských rodov. Najvýraznejšie sa azda zapísal rod pánov zo Zástřizl, počas ktorého panovania prebehli najväčšie stavebné úpravy, a to už v duchu renesancie. Poslední jeho majitelia boli Berchtoldové z Uherčic, ktorí ho vlastnili do roku 1945. Opäť nás zaujalo, že už od polovice 19. storočia bolo na hrade zriadené verejne prístupné múzeum s rozsiahlou zbierkou predmetov, čo prispelo k udržiavaniu tejto pamiatky. Po roku 1945 prešiel hrad do majetku československého štátu, a následne bol vyhlásený za národnú kultúrnu pamiatku. V súčasnosti ho spravujú NPÚ Praha, ÚOP v Kroměříži a SH Buchlov.

hrad Buchlov     

Ani sme sa nenazdali a ocitli sme pred bránami hradu. Z ponuky prehliadkových okruhov sme si vybrali kombinovaný okruh, ktorý v sebe spájal návštevu strážnice, zbrojnice, knižnice, rôznych účelových miestností, až po kaplnku sv. Barbory, vzdialenej 15 minút chôdze od hradu, ktorá bola postavená v roku 1672 na vrchu Modla. Jedná sa o rodinnú hrobku pánov z Petřvaldu a Berchtoldov. Avšak najviac nás dostala 35 metrov vysoká vyhliadková veža s panoramatickou vyhliadkou na okolie vysočiny Chřiby, Dolnomoravského úvalu či na horu Hostýn, na ktorej sa nachádza významné mariánske pútnické miesto. Dokonca sme mohli vidieť aj Pálavu, či kúsok Viedne, ale ako sa hovorí, ruku do ohňa by sme zato nedali.

hrad Buchlov (panoráma)hrad Buchlov (panoráma)

V čase našej návštevy na hrade prebiehala tematická výstava, a ako sme sa dozvedeli, celoročne tu prebiehajú aj rôzne iné podujatia. Z tých najznámejších resp. najnavštevovanejších sú to Veľká noc na hrade, Strašidelný hrad, púť ku kaplnke sv. Barbory, nočné prehliadky hradu, či koncoročná akcia Na Štefana na Buchlove otvorená brána.

hrad Buchlov

Návšteva hradu Buchlov bola nesmierne príjemná, poučná a plná krásnych zážitkov, ktoré by ste si nemali nechať ujsť ani vy, preto pokiaľ neviete kam na jednodňový výlet, hor sa na hrad Buchlov.

Text: Oskár Mažgút

Foto: Michaela KondákorováDiskusia k článku (0)

Vložiť nový príspevok


Súvisiace články

ČR: V znamení Merkúra
Publikované: 30.4.2020
Národný pamiatkový ústav vydal neprehliadnuteľnú knihu s názvom V znamení Merkúra s podtitulom Šľachta českých zemí v európskej diplomacii. Knižná novinka sa zaoberá svetovou aj európskou diplomaciou v rôznych súvislostiach.

ČR, Valašské Klobouky: mestečko mnohých podôb – VIDEO
Publikované: 31.3.2015
Juhovýchodne od mesta Zlín sa rozprestiera obec Valašské Klobouky, ktorou preteká riečka Klobučka (Brumovka) a obklopujú ju pohoria Bielych Karpát a Vízovických vrchov. Dopočuli sme sa, že obec ponúka viaceré zaujímavé zážitky, a tak sme sa rozhodli pre jej návštevu.

ČR: Česko vyberá najlepšiu destináciu pre rok 2016
Publikované: 6.8.2016
Agentúra CzechTourism vyhlasuje štvrtý ročník súťaže o najlepšie turistické atraktivity DestinaCZe 2016. Aj tento rok sa hlasuje v piatich kategóriách, zastúpené sú všetky turistické regióny ČR.

ČR, Svatý Hostýn – pútnické miesto
Publikované: 25.1.2017
Tentokrát sa vydáme k najvyššie položenému mariánskemu pútnickému miestu na Morave, ktoré už celé storočia priťahuje pútnikov nielen z blízkeho okolia, ale aj ďalekých krajov. Tým miestom bude Svatý Hostýn.

ČR, Frýdštejn: českorajskou prírodou okolo starého hradu - VIDEO
Publikované: 17.12.2013
K hradu Frýdštejn sa turisti dostanú priamo z rovnomennej obce Frýdštejn alebo z blízkej Malej Skály, dedinky označovanej ako srdce Českého raja.

ČR, Karlštejn: notoricky známy hrad - VIDEO
Publikované: 12.11.2013
Neviem, či nie je zbytočné pozývať vás na miesto tak notoricky známe pre všetkých Čechov – na hrad Karlštejn.

Zlín – topánky a veľké športové talenty
Publikované: 13.4.2010
Keď sa povie Zlín, každému sa najskôr vybaví silný príbeh klanu podnikateľov Baťových. Ten z útrob mesta dýcha ďalej. Odráža sa na múroch starých tovární, na menách ulíc alebo v názve miestnej univerzity.

ČR: Bezděz - hradné ruiny nad Máchovým jazerom - VIDEO
Publikované: 18.10.2011
Malý a Velký Bezděz – dva vrcholy Dokeskej pahorkatiny, ten vyšší už pekne veľa rokov zdobí hrad Bezděz – presnejšie povedané - jeho zrúcanina.

ČR, Valečov: mystická zrúcanina skalného hradu – VIDEO
Publikované: 10.7.2012
Pri všetkej úcte k Mnichovmu Hradišťu - toto mesto príliš veľa dôvodov pre návštevu neponúka. Zato jeho okolie je doslova posiate miestami, ktoré stojí za to vidieť. Jedným z takých je aj zrúcanina skalného hradu Valečov, ležiaceho v obci Boseň, vzdialenej od Mnichovho Hradišťa len štyri kilometre.

ČR, Jestřebí: torzo hradu v Máchovom kraji – VIDEO
Publikované: 14.8.2012
Väčšina turistov, ktorí sa vypravia do Máchovho kraja, si leto užíva na plážach a v rezortoch okolo Máchovho jazera. Lenže bolo by to tak trochu neférové spájať Českolipsko výhradne s Máchovým jazerom alebo Bezdězom, ktorý krajine dominuje snáď zo všetkých strán.

SR: Malebná obec Lednica a zrúcanina rovnomenného hradu
Publikované: 1.11.2012
Neveľká obec Lednica, v ktorej žije niečo vyše 1000 stálych obyvateľov, sa stala ďalším z cieľov našich výletov po Slovensku. Kde sa nachádza, aké krásy ukrýva a čím si získala naše srdcia sa dočítate v nasledujúcich riadkoch.

SR, Levický hrad – ideálne miesto na rodinnú vychádzku
Publikované: 11.5.2014
Mesiac máj sa často označuje ako „čas lásky“. No a k láske neodmysliteľne patria romantické vychádzky, či už vo dvojici, alebo spolu s vašimi šantiacimi sa ratolesťami, či milovanými rodičmi. Čo tak tentoraz vyraziť na nenáročnú prechádzku všetci spolu, celá rodina? Dnes si spoločne pripomíname Deň matiek, a tak by bolo pekné stráviť deň všetci pohromade.

Rakúsko: Hrad Röthelstein – malý strážca Dunaja
Publikované: 11.9.2013
Pri našich cyklopotulkách Rakúskom sme sa zastavili v mestečku Hainburg. Táto stredoveká obec, nad ktorou sa týči Hainburský hrad, ukrýva mnohé prírodne ale aj historické tajomstvá. Jedným z nich je aj zrúcanina hradu Röthelstein, ktorý sa skrýva v náručí národného parku.

ČR: Praha - Skvosty Hradčanského námestia I.
Publikované: 13.4.2012
V bezprostrednej blízkosti Pražského hradu sa nachádza priestranstvo, ktoré nadväzuje na hradné nádvorie aj Kráľovskú cestu. Hradčanské námestie je centrom Hradčan, kde dávny les a pohrebisko nahradili historické domy a paláce.

ČR: Hrad Hukvaldy - krajom Leoša Janáčka
Publikované: 16.6.2013
Dnes navštívime jeden z najrozsiahlejších hradov na Morave, ktorého slávna história sa datuje od začiatku 13. storočia. Ako sa žilo v pevnosti, ktorá sa ubránila aj švédskemu obliehaniu počas tridsaťročnej vojny?


Súvisiaca fotogaléria

ČR, Valašské Klobouky a rozhľadňa na Královci
Juhovýchodne od mesta Zlín sa rozprestiera obec Valašské Klobouky, ktorú obklopujú pohoria Bielyc...

ČR: hrad Kámen
Na členitej skale neďaleko Pelhřimova bol v polovici 13. storočia vystavaný gotický hrad, ktorý s...

SR: Spišský hrad, hradný vrch a okolie
Symbol Spiša – Spišský hrad postavený na travertínovej kope patrí k najväčším hradom strednej Eur...

SR, Trenčiansky hrad – monument stredného Považia
Neprehliadnuteľná dominanta mesta Trenčín, ktorá oddávna strážila obchodné trasy spájajúce stredo...

SR, Bratislava: Bratislavský hrad
Dnešnej kolosálnej stavbe predchádzalo mnoho podôb – od pôvodného keltského oppida cez hradisko, ...

SR, Bratislava – zrúcanina hradu Devín
Hrad Devín je veľmi dobre zachovaná zrúcanina. Rozprestiera sa na brale pri sútoku Moravy s Dunaj...

ČR: Praha: Cesta na Pražský hrad
Výjavy z krásnych zákutí na ceste k Pražskému hradu. Foto: Maxim Kucer

SR: Región Šariš - Šarišský hrad
Severozápadne od mestečka Veľký Šariš, len na skok od okresného mesta Sabinov, sa na zalesnenom s...

ČR: Hrad Červený Újezd
Pokiaľ máte radi históriu, skúste navštíviť v okrese Praha – západ súkromnú stavbu nadšencov, kto...

ČR: Jenštejn: zabudnutý hrad v jednej malej obci
Jenštejn je nenápadná dedinka len pár kilometrov od Prahy. Jej dominantou je hradná zrúcanina s v...

SR: Oravský hrad
Rozsiahly Oravský Hrad sa týči na skalnatom vápencovom brale (607 m n. m.) a na jeho bočnom teras...


Súvisiace video

ČR, Valašské Klobouky – mestečko z nadhľadu
Pri našich potulkách Českou republikou sme sa zastavili aj v malebnom mestečku Valašské Klobouky,...

Lokácia:

Slovenská republika
Kalendár akcií:

Partneri:

Aj vďaka vám sme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Sprievodca:

Fotosúťaž:

Zostaňme doma

1. 7. – 31. 8. 2020
1. cena:
Voucher na službu SledovanieTV.sk
2. cena:
Kniha Čarovné Slovensko 2 od vydavateľstva CBS
3. cena:
Kniha Čarovné Tatry a Zamagurie od vydavateľstva CBS
1. cena redakcie:
Dve voľné vstupenky na prednášku projektu Cestovateľské kino + cestovateľský balíček od festivalu Infofest
2. cena redakcie:
Krásny šperk s polodrahokamom od Zlatníctva MILI
3. cena redakcie:
Tatranský balíček od vydavateľstva Tatrica.sk

Aktuality:

8.7.2020
Fond na podporu umenia rozhodol o víťazovi v poradí 3. ročníka projektu slovenského Mesta kultúry. Budúci rok sa popýši týmto titulom mesto Stará Ľubovňa, ktoré je kultúrnym uzlom v danom regióne.
5.7.2020
Rekonštrukcia štátneho zámku Slatiňany prináša takmer po troch rokoch svojim návštevníkom bezbariérové návštevnícke centrum, unikátne detské hospodárstvo a revitalizovaný zámocký park. Obnovou prešli aj interiéry, z ktorých niektoré budú slúžiť na nové účely.
3.7.2020
Nenechajte si ujsť úžasné výstavy a podujatia počas tohto leta v Slovenskom národnom múzeu. Azda najväčším lákadlom pre návštevníkov bude svetová výstava Poklad Inkov, ktorá sa koná v priestoroch Bratislavského hradu.

Archív aktualit

Do osobitej pozornosti:

Oznamy a upozornenia pred cestovaním do zahraničia nájdete TU (vrátane výskytu koronavírusu COVID-19).

Pridajte sa a súťažte!

Každý týždeň na facebooku nová súťaž o hodnotné ceny!

Krajina mesiaca - MAURÍCIUS:

Najčítanejšie články:

Mobilná aplikácia :

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone 

 

Interaktívne katalógy:

Ďakujeme:

Google hodnotenie

dnes:streda 8. 7. 2020
sviatok:Ivan
dnes:
streda 8.7.
26 °C
zajtra:
štvrtok 9.7.
27 °C