www.infoglobe.sk » ČR, Svatý Kopeček – miesto viery a oddychu

ČR, Svatý Kopeček – miesto viery a oddychu

Publikované: 12.2.2017
Pútnické miesta majú akúsi neopísateľnú atmosféru, ktorá láka tisícky z nás k ich návšteve. Nedávno sme sa pokochali krásami Svatého Hostýna, ktorý nám učaroval. Možno aj preto sme sa za krátko na to rozhodli vidieť ďalšie významné pútnické miesto v Česku – Svatý Kopeček.

Svatý Kopeček sa nachádza severovýchodne od mesta Olomouc, s ktorým je prepojený aj priamymi linkami mestskej hromadnej dopravy, čo umožňuje komfortný presun, pokiaľ nemáte auto. Vďaka 393 m n. m. a premonštránskemu kláštoru s bazilikou Navštívenia Panny Márie, hrdo týčiacou sa na samotnom vrchole, je v pomerne rovinatej krajine výrazným prvkom, ktorý sa nedá nevšimnúť. 

Svatý Kopeček od Olomouca

Vznik tohto pútnického miesta, ktoré bolo ešte do 17. storočia zalesnené sa viaže k menu bohatého olomouckého obchodníka s vínom – Jána Andrýska, ktorý dal postaviť malú kaplnku na terajšom kopci, kedysi nazývanom Svätá hora. Traduje sa, že miesto bolo zvolené na základe zjavenia Matky Božej v sne, ktorý mal. Kaplnka bola postavená na pozemku premonštránskeho opátstva a už čoskoro na to sa stala vyhľadávaným miestom veriacich ľudí.

Svatý Kopeček od Olomouca

Dejiny tohto miesta pokračovali zničením kaplnky počas tridsaťročnej vojny a výstavbou Chrámu Navštívenia Panny Márie. Postupne pribudli ďalšie účelové stavby, a tak sa nám v dnešnej dobe naskytá pohľad na veľmi cenný barokový komplex zo 17. a počiatku 18. storočia. O bohatú vonkajšiu a vnútornú výzdobu sa postarali popredný umelci  tej doby. Azda medzi najväčšie architektonické skvosty patrí chrámové priečelie s bočnými krídlami ozdobenými alegóriou božských cností. Nechýbajú tu ani sochy svätcov a dvanástich apoštolov. Vnútorný priestor chrámu pozostáva z hlavnej a priečnej lode, nad ktorou sa nachádza impozantná kupola, a po bokoch je umiestnených až osem bočných kaplniek. K videniu je tu bohatá umelecká výzdoba či nádherný organ. Je až neuveriteľné, že ani dve svetové vojny či požiar nezničili toto pútnické miesto a do súčasnosti ho tak môžeme obdivovať.   

Svatý Kopeček - chrám Navštívenia Panny Márie

Svatý Kopeček privítal aj mnohé osobnosti, medzi ktorými boli Mária Terézia, či z novodobej histórie svätý pápež Ján Pavol II., ktorý chrám povýšil na „baziliku minor“, ako aj krakovský arcibiskup Stanisław Dziwisz.     

Svatý Kopeček - chrám Navštívenia Panny Márie   Okrem svetských stavieb sa na Svatom Kopečku nachádza aj zoologická záhrada, ktorá na ploche 42,5 hektára ponúka k videniu vyše 1800 zvierat rôznych druhov. V jej areály môžete navštíviť aj 32 metrov vysokú vyhliadkovú vežu, avšak na dosiahnutie jej vrcholu musíte prekonať 128 schodov. Na Svatom Kopečku sa nachádza aj lanový park, neďaleko zoo, tiež hospic či tzv. Wolkerova vila, kde bývala babička slávneho českého básnika Jiřiho Wolkera, ktorý tu trávil prázdniny do svojich dvadsiatych rokov. Ako pripomienku  na toto obdobie zložil aj báseň „Svatý Kopeček“.

Svatý Kopeček

Týmto pútnickým  miestom prechádza aj niekoľko turistických trás či cyklotrás. Upozorňujeme, že pokiaľ by ste chceli zdolať Svatý Kopeček na pešo alebo bicyklom, tak rátajte s prevýšením približne 70 metrov. Pod vrcholom sa nachádza tiež Náučný chodník Svatý Kopeček, ktorý sa zameriava na históriu a súčasnosť tunajšieho kraja. Dĺžka náučnej trasy je 7,1 km a má 9 zastavení. Zaujímavosťou je, že pri štvrtom zastavení sa nachádzajú pozostatky zrúcaniny tzv. Kartouzky, kde pôsobil mníšsky rád kartuziánov.  

Svatý Kopeček - chrám Navštívenia Panny MárieSvatý Kopeček - aleja

Svatý Kopeček je miestom pokoja, viery, nádherných stavieb a viacerých turistických atrakcií. Konajú sa tu svadby, krsty, veľkolepé bohoslužby či viaceré celonárodné púte. Pôvab tohto miesta dotvárajú stánky so suvenírmi či malým pohostením, ktoré je vítaným spestrením celodennej návštevy. Pokiaľ teda chcete zmysluplne stráviť niektorý z voľných dní, tak návšteva tohto miesta určite stojí za to

 

GPS: 49°37'44.7"N 17°20'15.4"E

 Text a foto: Oskár Mažgút

 

 Diskusia k článku (0)

Vložiť nový príspevok


Súvisiace články

Olomouc: kostol sa zmení na kultúrne centrum
Publikované: 12.10.2019
Ešte tento rok začne Olomoucký kraj s rekonštrukciou červeného kostola v Olomouci, ktorý stojí na triede Slobody medzi Tylovou a Bezručovou ulicou. V roku 1957 bol odsvätený a teraz sa zmení na miesto určené pre koncerty, prednášky, výstavy a kaviareň.

ČR, Jeseníky: Rejvíz – najvyššie položené rašelinisko na Morave – VIDEO
Publikované: 4.9.2018
Vyrážate na výlet do Jeseníkov? Určite sa zastavte v národnej prírodnej rezervácii Rejvíz neďaleko mesta Jeseník. Čaká vás unikátne rašelinisko, mokrade a rovnomenná osada, kde sa môžete občerstviť.

Olomouc: obnova baziliky na Svätom Kopečku
Publikované: 25.9.2018
V areáli Navštívenia Panny Márie na Svätom Kopečku pri Olomouci začali dlho plánované stavebné a reštaurátorské práce, ktoré potrvajú do konca budúceho roka. Areál aj naďalej zostáva otvorený pre verejnosť, v bazilike sú zachované aj bohoslužby.

ČR, Olomouc – mesto svetových unikátov III.
Publikované: 1.3.2017
Po zhliadnutí krás Dolného námestia a obhliadke Žerotínovho námestia sme sa na chvíľku zastavili, dali oddýchnuť nohám a občerstvili telo. Takto posilnení sme pokračovali ďalej. Spleťou uličiek sme sa opätovne dostali na Horné námestie, v ktorého tesnej blízkosti sa nachádza unikátny kostol sv. Mórica.

ČR, Olomouc – mesto svetových unikátov II.
Publikované: 22.2.2017
Minulý týždeň sme začali poznávaciu prechádzku po Olomouci a v stručnosti sme si povedali o jeho histórii. Naším východiskovým bodom bolo Horné námestie obkolesené historickými domami a palácmi, avšak jeho skutočnými dominantami boli stĺp Najsvätejšej Trojice a budova radnice s vežou.

ČR, Olomouc – mesto svetových unikátov I.
Publikované: 15.2.2017
V nasledujúcich riadkoch navštívime stredomoravské krajské mesto Olomouc, ktoré sa vo svete preslávilo nielen známou syrovou pochúťkou či pamiatkou UNESCO, ale aj kvetinovou výstavou či bohatou históriou.

ČR, Svatý Hostýn – pútnické miesto
Publikované: 25.1.2017
Tentokrát sa vydáme k najvyššie položenému mariánskemu pútnickému miestu na Morave, ktoré už celé storočia priťahuje pútnikov nielen z blízkeho okolia, ale aj ďalekých krajov. Tým miestom bude Svatý Hostýn.

ČR, Teplice nad Bečvou – Hranická priepasť
Publikované: 14.12.2016
Po tom ako sme minulý týždeň začali prechádzku po ľavom brehu rieky Bečva, presnejšie po kúpeľnom areáli obce Teplice nad Bečvou, dnes sa presunieme na pravý breh, aby sme po krátkom turistickom výstupe mohli naplno obdivovať najhlbšiu priepasť na svete.

ČR, Teplice nad Bečvou – kúpele obdarené prírodným bohatstvom
Publikované: 7.12.2016
Prednedávnom sme objavovali krásu mesta Hranice. Po niekoľkohodinovej prechádzke sme v našich potulkách pokračovali ďalej. Ani sme sa nenazdali a už sme opäť parkovali nášho štvorkolesového tátoša na pomerne veľkom parkovisku pri obci Teplice nad Bečvou, ktorá je jednou z najvýznamnejších prírodných aj kúpeľných oblastí v Českej republike.

ČR, Hranice – mesto, ktoré je škoda nenavštíviť
Publikované: 20.11.2016
Geomorfologický celok Moravská brána sa môže pochváliť krásnymi prírodnými zákutiami, ale aj zaujímavými mestami, medzi ktoré dozaista patria Hranice. Toto 23 kilometrov od Přerova vzdialené mesto je už od praveku križovatkou ciest, kde sa snúbi história s modernou.

ČR, Přerov – mesto opevnené históriou
Publikované: 30.10.2016
Dnes sa budeme túlať po Morave, presnejšie po Olomouckom kraji, kde navštívime mesto Přerov. Toto len niečo cez 20 kilometrov od Olomouca vzdialené mesto je dôležitou dopravnou križovatkou, a zároveň zaujímavým výletným tipom pre cestovateľov.

ČR, Bystřice pod Hostýnem – mesto ohýbaného nábytku
Publikované: 5.2.2017
Po navštívení pútnického miesta Svätý Hostýn sme nemohli vynechať ani návštevu len tri kilometre vzdialeného mesta Bystřice pod Hostýnem, ktoré je preslávené výrobou ohýbaného nábytku. Samozrejme nábytok nie je zďaleka všetko čo toto mestečko ponúka k videniu, čoho dôkazom budú nasledujúce riadky.

ČR, Holešov – história, osobnosti, pamiatky
Publikované: 29.1.2017
Na západnom okraji Hostýnskych vrchov v okrese Kroměříž sa rozprestiera mestečko Holešov, ktoré je známe hlavne vďaka ranobarokovému zámku s veľkolepým francúzskym parkom a pomerne bohatou židovskou históriou.

ČR, Rymice – obec s nádychom minulosti
Publikované: 1.2.2017
Približne 11 kilometrov od Holešova sa rozprestiera obec Rymice, ktorá láka turistov na pamätihodnosti ľudovej architektúry.


Súvisiaca fotogaléria

ČR, Olomouc a Svatý Kopeček
Moravská metropola Olomouc ponúka všetkým cestovateľom skutočné dobrodružstvo. Vydajte sa spoznáv...

ČR, Holešov a Rymice – dva rozdielne svety
Mesto Holešov nachádzajúce sa na západnom okraji Hostýnskych vrchov ponúka návštevníkom prechádzk...

ČR, Teplice nad Bečvou – kúpele a svetová priepasť
Máloktorá obec sa môže pochváliť toľkými prírodnými unikátmi ako Teplice nad Bečvou. Vďaka výnimo...

ČR, Hranice – križovatka ciest
V dnešnej fotogalérii sa vydáme na prechádzku po meste Hranice, ktoré sa nachádza v okrese Přerov...

ČR: Ostrava – Moravská a Sliezska
K dominantám mesta patrí vyhliadková veža Novej radnice, odkiaľ máte celé mesto pekne na dlani. N...

ČR, Brno – metropola Moravy
Hlavným kultúrnym, spoločenským a vzdelanostným centrom Moravy je druhé najväčšie mesto v Čechách...

ČR, Moravský kras – vápencová nádhera
Zavítajte prostredníctvom našej fotogalérie do oblasti Moravského krasu, ktorý patrí medzi najvýz...


Súvisiace video

ČR, Jeseníky: Rejvíz – najvyššie položené rašelinisko na Morave
Dnes sa spolu s nami pozriete do Jeseníkov, konkrétne do národnej prírodnej rezervácie Rejvíz. Pr...

Lokácia:

Slovenská republika
Kalendár akcií:

Partneri:

Aj vďaka vám sme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Sprievodca:

Fotosúťaž:

Pestrá jeseň

1. 9. – 31. 10. 2019
1. cena:
Balance test a Balance Oil od spoločnosti ZINZINO
2. cena:
sada čokolád značky Lindt a vstupenky na prehliadku Velkopopovického pivovaru Kozel
3. cena:
Poukážka na dve vstupenky do talkshow SUPERMAMY
1. cena redakcie:
Darčekový poukaz pre 2 osoby na 2 noci vrátane raňajok na Chate Magurka v Nízkych Tatrách
2. cena redakcie:
Hniezdo pre bábätko od ZUZ made with love
3. cena redakcie:
Darčeková kazeta VINCENTKA

Aktuality:

15.10.2019
Šumavská príroda zaznamenala po viac ako sto rokoch výskyt pralesného bezstavovca – ploskáňa veľkého (Peltis grossa), 1,5 centimetra veľkého čierneho chrobáka, ktorý sa znovu objavil v národnom parku Šumava.
14.10.2019
V sobotu 19. októbra 2019 ožijú Pezinské vinohrady pod Starou horou lahodnými vínami, piknikovými lahôdkami aj uchu lahodiacou hudbou v obklopení pestrých farieb jesene.
13.10.2019
Známy cestovateľský portál aj tento rok vytvoril celosvetový rebríček tých najobľúbenejších leteckých spoločností, ktorý vám prinášame v nasledujúcich riadkoch.
Archív aktualit

Do osobitej pozornosti:

Oznamy a upozornenia pred cestovaním do zahraničia nájdete TU.

Pridajte sa a súťažte!

Každý týždeň na facebooku nová súťaž o hodnotné ceny!

Krajina mesiaca - ÍRSKO:

Najčítanejšie články:

Mobilná aplikácia :

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone 

 

Interaktívne katalógy:

Ďakujeme:

Google hodnotenie

dnes:utorok 15. 10. 2019
sviatok:Terézia
dnes:
utorok 15.10.
20 °C
zajtra:
streda 16.10.
14 °C