www.infoglobe.sk » ČR, Hranice – mesto, ktoré je škoda nenavštíviť

ČR, Hranice – mesto, ktoré je škoda nenavštíviť

Publikované: 4.11.2021
Geomorfologický celok Moravská brána sa môže pochváliť krásnymi prírodnými zákutiami, ale aj zaujímavými mestami, medzi ktoré dozaista patria Hranice. Toto 23 kilometrov od Přerova vzdialené mesto je už od praveku križovatkou ciest, kde sa snúbi história s modernou.

Hranice - vyhliadková veža so Starou radnicou

Takmer devätnásťtisícové mesto Hranice ležiace prevažne na pravom brehu rieky Bečva (pri sútoku s Veličkou) začalo svoje dejiny písať už v roku 1169, kedy sa stalo súčasťou územného sporu. Táto pôvodne trhová osada vďaka šikovnosti miestnych ľudí a strategickej polohe sa postupne stávala centrom obchodu, hospodárstva, dokonca aj správnym sídlom rozľahlého panstva. Je pravdou, že páni sa tu menili pomerne často, ale každý z nich prispel k rozvoju Hraníc. Od roku 1611 dochádzalo k odpredaju domov židovskému obyvateľstvu, čo bolo začiatkom vzniku pomerne významnej náboženskej obce. Neskôr sa Hranice dostali pod vplyv olomouckého biskupstva. Postupom času vývoj ovplyvnil príchod priemyslu v prevažnej miere strojárskeho a stavebného, ktorý sa pričinil o panelovú zástavbu. Postupne boli historické predmestia nahradzované „modernou“ architektúrou a za zmienku stojí aj rozvoj armádnej výstavby (napr. slávnych c. k. vojenských ústavov), ktorá je dodnes sídlom tzv. 7. mechanizovanej brigády Armády Českej republiky.

Hranice - centrum (vyhliadková veža so Starou radnicou)

Hranice - centrum Hranice - centrum

Hranice sú pre každého cestovateľa vynikajúco dostupné, keďže nimi prechádza hlavný cestný aj železničný ťah PřerovOstrava. Taktiež sú odbočkou na Valašské Meziřičí, Vsetín aj na Slovensko. V neposlednom rade v ich tesnom susedstve sa nachádza kúpeľné mestečko Teplice nad Bečvou s prírodným klenotom Zbrašovskými aragonitovými jaskyňami.

HraniceHranické viadukty

Samotné historické centrum je zaradené medzi mestskú pamiatkovú zónu, nakoľko ponúka hneď niekoľko historických unikátov, ktoré sme sa i my rozhodli navštíviť. Už pri príchode do mesta nás obklopovala zeleň v podobe Oderských vrchov a Podbeskydskej pahorkatiny. Jediné čo trošku kazilo celkový vzhľad mesta bola cementáreň veľmi nevhodne umiestnená na hrebeni jedného z pahorkov.

Samozrejme to nás neodradilo a po zaparkovaní  sme sa vydali na obhliadku mesta. Azda najzaujímavejšou stavbou pre nás bol Zámok Hranice, ktorý vznikol na základoch pernštejnského hradu. Tento renesančný skvost s unikátnymi arkádami v súčasnosti slúži nielen ako múzeum, ale aj ako sídlo mestského úradu či informačné centrum. Celý zámok len nedávno prešiel citlivou rekonštrukciou a k jednej z najkrajších častí patrí nádvorie, ktoré je prekryté skleneným stropom. V prípade záujmu je tu možnosť navštíviť aj zámockú vežu poskytujúcu výhľady do okolia. Hneď vedľa zámku vedú pozostatky neskoro gotického mestského opevnenia, pod ktorými sa nachádza úžasná nová oddychová zóna s malým vinárstvom, fontánou, oranžériou, detskými preliezkami, malým pódiom a množstvom lavičiek v tieni zelene.

Zámok Hranice

O kúsok ďalej sa nachádza rozľahlé Masarykovo námestie so Starou radnicou a vyhliadkovou vežou, na ktorú môžete po dohode vystúpiť a kochať sa nádherným výhľadom. V diaľke budete môcť badať okrem iného aj technickú pamiatku Hranické viadukty. Ale ešte pred samotným výstupom prejdete okolo azda najväčšej dominanty námestia - barokového kostola Sťatia sv. Jána Krstiteľa. V Hraniciach majú svoje zastúpenie aj meštianske domy či prírodná oáza v podobe Arboréta lesníckej školy o rozlohe 3,07 hektára.

Hranice - kostol Sťatia sv. Jána Krstiteľa

Hranice - kostol Sťatia sv. Jána KrstiteľaHranice - kostol Sťatia sv. Jána Krstiteľa

Vynechať by ste nemali ani návštevu židovského cintorína a synagógy postavenej v maursko-byzantskom slohu, ktoré sú mementom na židovské obyvateľstvo. Na východnom okraji mesta sa nachádza tiež pútnické miesto, ktorého centrom je kostol Narodenia Panny Márie, ľudovo nazývaný „Kostolíček“ a v neposlednom rade za návštevu stojí aj kultúrna pamiatka mestský park Sady Čs. légií.

Hranice - synagóga

Hranice - synagógaHranice - mestské opevnenie

A to samozrejme ani zďaleka nie je všetko. No viac zaujímavých miest už musíte spoznať sami, keďže my už prechádzku Hranicami ukončujeme a vydávame sa za spoznávaním ďalších nevšedných miest Moravy.

 

GPS: 49°32'53.1"N 17°44'05.0"E

Text a foto: Oskár Mažgút      Diskusia k článku (0)

Vložiť nový príspevok


Súvisiace články

ČR, Velké Karlovice – Valašský horský raj
Publikované: 6.1.2021
Velké Karlovice sú obcou s pozoruhodnými prírodnými krásami, pamiatkami a stavbami pôvodnej zrubovej architektúry a rozsiahlou ponukou služieb pre turistov. Dnes túto malebnú dedinku s približne 2400 obyvateľmi navštívime.

ČR, Přerov – mesto opevnené históriou
Publikované: 11.11.2021
Dnes sa budeme túlať po Morave, presnejšie po Olomouckom kraji, kde navštívime mesto Přerov. Toto len niečo cez 20 kilometrov od Olomouca vzdialené mesto je dôležitou dopravnou križovatkou, a zároveň zaujímavým výletným tipom pre cestovateľov.

ČR, Olomouc – mesto svetových unikátov IV.
Publikované: 8.3.2017
Od Námestia republiky sme sa vydali ku Katedrále svätého Václava, ktorá sa nachádza na Václavskom námestí a je sídlom olomouckej rímskokatolíckej arcidiecézy. Táto veľkolepá románsko-gotická stavba s prvkami baroka a bohatou sochárskou výzdobou je skutočnou ozdobou tohto mesta.

ČR, Teplice nad Bečvou – Zbrašovské aragonitové jaskyne
Publikované: 19.2.2017
Pri našej poslednej návšteve obce Teplice nad Bečvou sme obdivovali krásy kúpeľného mestečka, vychutnávali si blahodarné účinky tunajšej liečivej vody, a zároveň absolvovali turistickú vychádzku k najhlbšej zatopenej priepasti na svete – Hranickej priepasti. Avšak vynechali sme návštevu ešte jedného Európskeho unikátu, ktorý je vyhlásený za Národnú prírodnú pamiatku.

ČR, Teplice nad Bečvou – kúpele obdarené prírodným bohatstvom
Publikované: 7.12.2016
Prednedávnom sme objavovali krásu mesta Hranice. Po niekoľkohodinovej prechádzke sme v našich potulkách pokračovali ďalej. Ani sme sa nenazdali a už sme opäť parkovali nášho štvorkolesového tátoša na pomerne veľkom parkovisku pri obci Teplice nad Bečvou, ktorá je jednou z najvýznamnejších prírodných aj kúpeľných oblastí v Českej republike.

ČR, Teplice nad Bečvou – Hranická priepasť
Publikované: 14.12.2016
Po tom ako sme minulý týždeň začali prechádzku po ľavom brehu rieky Bečva, presnejšie po kúpeľnom areáli obce Teplice nad Bečvou, dnes sa presunieme na pravý breh, aby sme po krátkom turistickom výstupe mohli naplno obdivovať najhlbšiu priepasť na svete.

ČR, Holešov – história, osobnosti, pamiatky
Publikované: 29.1.2017
Na západnom okraji Hostýnskych vrchov v okrese Kroměříž sa rozprestiera mestečko Holešov, ktoré je známe hlavne vďaka ranobarokovému zámku s veľkolepým francúzskym parkom a pomerne bohatou židovskou históriou.

ČR, Rymice – obec s nádychom minulosti
Publikované: 1.2.2017
Približne 11 kilometrov od Holešova sa rozprestiera obec Rymice, ktorá láka turistov na pamätihodnosti ľudovej architektúry.

ČR, Bystřice pod Hostýnem – mesto ohýbaného nábytku
Publikované: 5.2.2017
Po navštívení pútnického miesta Svätý Hostýn sme nemohli vynechať ani návštevu len tri kilometre vzdialeného mesta Bystřice pod Hostýnem, ktoré je preslávené výrobou ohýbaného nábytku. Samozrejme nábytok nie je zďaleka všetko čo toto mestečko ponúka k videniu, čoho dôkazom budú nasledujúce riadky.

ČR, Svatý Kopeček – miesto viery a oddychu
Publikované: 12.2.2017
Pútnické miesta majú akúsi neopísateľnú atmosféru, ktorá láka tisícky z nás k ich návšteve. Nedávno sme sa pokochali krásami Svatého Hostýna, ktorý nám učaroval. Možno aj preto sme sa za krátko na to rozhodli vidieť ďalšie významné pútnické miesto v Česku – Svatý Kopeček.

ČR, Olomouc – mesto svetových unikátov I.
Publikované: 15.2.2017
V nasledujúcich riadkoch navštívime stredomoravské krajské mesto Olomouc, ktoré sa vo svete preslávilo nielen známou syrovou pochúťkou či pamiatkou UNESCO, ale aj kvetinovou výstavou či bohatou históriou.

ČR, Olomouc – mesto svetových unikátov II.
Publikované: 22.2.2017
Minulý týždeň sme začali poznávaciu prechádzku po Olomouci a v stručnosti sme si povedali o jeho histórii. Naším východiskovým bodom bolo Horné námestie obkolesené historickými domami a palácmi, avšak jeho skutočnými dominantami boli stĺp Najsvätejšej Trojice a budova radnice s vežou.

ČR: Ostrava – Landek Park alebo ťažký život baníkov - VIDEO
Publikované: 1.11.2011
Ostrava - miesto, kde nie je jednoduchý život a kde je vzduch najťažší v celej EÚ. Napriek tomu naň Ostravčania nedajú dopustiť a neváhajú kvôli každému detailu. Na Pražanov sú niektorí Ostravčania, a nie je ich málo, obzvlášť alergickí.

ČR, Ostrava: Vítkovice - prehliadka vysokej pece
Publikované: 2.9.2014
Oblasť Dolní Vítkovice, ktorá sa stala roku 2002 národnou kultúrnou pamiatkou, sa teší veľkému záujmu verejnosti. Za posledné dva roky sa stala štvrtým najnavštevovanejším turistickým cieľom v ČR. Priemyselný areál s vysokými pecami ale 170 rokov slúžil pri výrobe železa. Ako prebiehal výrobný proces, funkciu jednotlivých konštrukcií a hlavne autentické dojmy zažijete pri prehliadke vysokej pece.

Ostrava: mesto na rozcestí – VIDEO
Publikované: 20.9.2016
Nie je to tak dávno, čo turisti do Ostravy zablúdili skutočne len náhodou. Mesto žilo baníctvom a ťažkým priemyslom a v mnohých častiach sa človek bál chodiť sám aj vo dne, nie to ešte po zotmení. Lenže Ostrava sa zmenila. Dnes je to mesto plné kultúry, zaujímavých pamiatok a pribúda v ňom mladých ľudí, ktorí rozbiehajú stále nové ambiciózne projekty.


Súvisiaca fotogaléria

ČR, Olomouc a Svatý Kopeček
Moravská metropola Olomouc ponúka všetkým cestovateľom skutočné dobrodružstvo. Vydajte sa spoznáv...

ČR, Bystřice pod Hostýnem a Svatý Hostýn
Nechajte sa pozvať k návšteve mesta Bystřice pod Hostýnem, ktoré ponúka širokú paletu zážitkov. Č...

ČR, Holešov a Rymice – dva rozdielne svety
Mesto Holešov nachádzajúce sa na západnom okraji Hostýnskych vrchov ponúka návštevníkom prechádzk...

ČR, Přerov – centrum strednej Moravy
Dnes sa vydáme do ulíc mesta Přerov, ktoré pretína rieka Bečva. Toto vyše 40-tisícové mesto je dô...

ČR, Teplice nad Bečvou – kúpele a svetová priepasť
Máloktorá obec sa môže pochváliť toľkými prírodnými unikátmi ako Teplice nad Bečvou. Vďaka výnimo...

ČR, Hranice – križovatka ciest
V dnešnej fotogalérii sa vydáme na prechádzku po meste Hranice, ktoré sa nachádza v okrese Přerov...

ČR: Ostrava – Moravská a Sliezska
K dominantám mesta patrí vyhliadková veža Novej radnice, odkiaľ máte celé mesto pekne na dlani. N...

ČR, Ostrava: Zoologická záhrada a botanický park
Ostravská zoo má v tomto roku nový prírastok v slonej ríši. Je ním roztomilá slečna slona indic...

ČR, Ostrava: Dolná oblasť Vítkovice
Priemyselný areál bývalých hút Vítkovických železiarní sa v r. 2002 stal národnou kultúrnou pamia...


Súvisiace video

Ostrava: mesto na rozcestí
Ostrava nie je zrovna miesto, kam by sa turisti hrnuli – mesto vždy žilo baníctvom a ťažkým priem...

Lokácia:

Slovenská republika
Kalendár akcií:

Partneri:

Aj vďaka vám sme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Sprievodca:

Fotosúťaž:

Kúzlo Vianoc

1. 11. – 31. 12. 2021
1. cena:
Kúzelný balíček plný prekvapení!
2. cena:
Kúzelný balíček plný prekvapení!
3. cena:
Kúzelný balíček plný prekvapení!
1. cena redakcie:
Kúzelný balíček plný prekvapení!
2. cena redakcie:
Kúzelný balíček plný prekvapení!
3. cena redakcie:
Kúzelný balíček plný prekvapení!

Aktuality:

27.11.2021
V ankete strom roka 2021 získal prvé miesto vyše 70 ročný buk, stojaci v centre Starého Smokovca, ktorý bude reprezentovať Slovensko i v súťaži Európsky strom roka.
24.11.2021
Aj tento rok sa návštevníci Vysokých Tatier môžu tešiť na Tatranský ľadový dóm, ktorý tradične „vyrástol“ na Hrebienku. Nesie podobu jedného z najvýznamnejších pútnických miest v Európe, ako symbolu konca doby poznačenej pandémiou  a nového začiatku.
23.11.2021
Oblastná organizácia cestovného ruchu ,,ŠARIŠ“- Bardejov, v spolupráci s miestnymi združeniami a aktivistami, dokončila obnovu turistickej infraštruktúry v lokalite Kláštorisko – Mníchovský potok. Na tomto zrevitalizovanom archeologickom nálezisku pribudol altánok a informačná tabuľa.
Archív aktualit

Do osobitej pozornosti:

Oznamy a upozornenia pred cestovaním do zahraničia nájdete TU (vrátane výskytu koronavírusu COVID-19).

Pridajte sa a súťažte!

Každý týždeň na facebooku nová súťaž o hodnotné ceny!

Najčítanejšie články:

Mobilná aplikácia :

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone 

 

Interaktívne katalógy:

Ďakujeme:

Google hodnotenie

dnes:utorok 30. 11. 2021
sviatok:Ondrej, Andrej

TIP: Pre vaše zariadenie je k dispozícii mobilná aplikácia INFOGLOBE, stiahnuť TU.

X

TIP: Pre vaše zariadenie je k dispozícii mobilná aplikácia INFOGLOBE, stiahnuť TU.

X