www.infoglobe.sk » Ostrava: mesto na rozcestí – VIDEO

Ostrava: mesto na rozcestí – VIDEO

Publikované: 20.9.2016
Nie je to tak dávno, čo turisti do Ostravy zablúdili skutočne len náhodou. Mesto žilo baníctvom a ťažkým priemyslom a v mnohých častiach sa človek bál chodiť sám aj vo dne, nie to ešte po zotmení. Lenže Ostrava sa zmenila. Dnes je to mesto plné kultúry, zaujímavých pamiatok a pribúda v ňom mladých ľudí, ktorí rozbiehajú stále nové ambiciózne projekty.

Najväčším lákadlom Ostravy je rozhodne Dolná oblasť Vítkovice, ktorá sa usiluje o zápis do zoznamu svetového dedičstva UNESCO. Môžete si tu prehliadnuť majestátne železiarne z 19. storočia, koksovňu aj ťažnú vežu. Okrem toho tu nájdete v dvoch halách aj interaktívnu expozíciu Svet techniky.

Baníckych pamiatok je ale v Ostrave omnoho viac a napríklad baňa Landek, o ktorej sme už písali, ponúka krásnu expozíciu, v ktorej sa dostanete na miesta, kde sa vám nad majestátnosťou strojov až dych zastaví. Navyše sa môžete pozrieť priamo do banských štôlní.

Landek Park

Odporúčame tiež výlet k Novej radnici. Môžete vyjsť na jej vežu s vyhliadkovou plošinou, odkiaľ sa vám otvorí nielen výhľad na celé mesto a okolitú aglomeráciu, ale tiež na neďaleké Beskydy a majestátnu Lysú horu. Z radnice tiež uvidíte, aké rozsiahle sú priemyselné komplexy v Ostrave – či už tie, ktoré sú dnes už zatvorené, alebo tie fungujúce.

Nová radnica   nádvorie Novej radnice

Arcellor Mittal a Beskydy v pozadí

Všimnite si tiež, ako krásne je mesto zelené. Bohužiaľ zatiaľ sa jedná hlavne o zarastené banské haldy a tzv. brownfields – nevyužité miesta, kde kedysi stáli bane a továrne. Lenže aj to sa pomaly mení. Ostrava plánuje mnoho týchto plôch premeniť na parky a ďalšie mestu užitočné priestory. Už dnes môžete vyšliapnuť napríklad na haldu Ema, kde sa vám opäť otvorí výhľad na celé mesto, ale uvidíte aj unikátny les, ktorý tu rastie vďaka tomu, že halda vo vnútri ešte stále tlie, a tak je na nej omnoho teplejšie než inde.

halda Ema a baňa Petr Bezruč

Ostrava však ponúka aj mnoho ďalších architektonických pamiatok, a to nielen v súčasnom centre, ale tiež vo vzdialenejších štvrtiach. Unikátna je napríklad robotnícka štvrť Ostrava-Hrabůvka alebo secesná mestská pamiatková zóna v Ostrave-Přívoze. Časť Ostrava-Poruba je zas známa veľkolepou socialistickou zástavbou z 50. rokov minulého storočia po vzore veľkých sovietskych miest.

Masarykovo námestie

Ostravice   katedrála Božského spasiteľa

Isté je, že mestu ešte mnoho rokov potrvá, než sa mu podarí úplne vyliečiť rany, ktoré v ňom zanechalo intenzívne dobývanie čierneho uhlia a železiarenský priemysel. Práve teraz ale máte možnosť byť svedkom dynamického prerodu z ťažko industriálneho veľkomesta na modernú metropolu. Pre milovníkov kultúry i histórie by mala byť návšteva Ostravy skoro povinnosťou.

GPS: (hlavná stanica) 49°51'07.4"N 18°16'09.8"E

 

Text a video: Matouš Vinš

Foto: Matouš Vinš, Klára Svobodová

Hudba: Alasdair Cooper

Preklad: O. MaňákováDiskusia k článku (0)


Súvisiace články

Ostrava: nová pobočka Národného poľnohospodárskeho múzea
Publikované: 20.10.2018
V industriálnom areáli ostravských Dolných Vítkovic sa začala stavať pobočka Národného poľnohospodárskeho múzea. Rekonštrukcia dvoch bývalých továrenských hál potrvá 15 mesiacov. Ostrava tak získa prvé štátne múzeum.

Ostrava: Garden Food Festival 2019
Publikované: 25.4.2019
Garden Food Festival sa spojil s Karnevalom chutí a pod značkou GFF sa bude v dňoch 27. a 28. apríla po prvý raz prezentovať na Slezskoostravskom hrade.

ČR, Ostrava: Vítkovice - prehliadka vysokej pece
Publikované: 2.9.2014
Oblasť Dolní Vítkovice, ktorá sa stala roku 2002 národnou kultúrnou pamiatkou, sa teší veľkému záujmu verejnosti. Za posledné dva roky sa stala štvrtým najnavštevovanejším turistickým cieľom v ČR. Priemyselný areál s vysokými pecami ale 170 rokov slúžil pri výrobe železa. Ako prebiehal výrobný proces, funkciu jednotlivých konštrukcií a hlavne autentické dojmy zažijete pri prehliadke vysokej pece.

ČR: Zámok Bruntál a hrad Sovinec – vľúdne oázy v drsnom kraji
Publikované: 7.7.2016
Bruntálsko je pomerne odľahlý kút Moravskosliezskeho kraja medzi Hrubým a Nízkym Jeseníkom, rázovitý a vraj drsný. Bruntálčania si zo sebe sympaticky vedia vystreliť, keď šíria recesistickú mystifikáciu o miestnom endemite – zubatých žabách. Ale nebojte sa a príďte, sú tu krásne miesta, ktoré stoja za poznanie.

ČR, Hranice – mesto, ktoré je škoda nenavštíviť
Publikované: 20.11.2016
Geomorfologický celok Moravská brána sa môže pochváliť krásnymi prírodnými zákutiami, ale aj zaujímavými mestami, medzi ktoré dozaista patria Hranice. Toto 23 kilometrov od Přerova vzdialené mesto je už od praveku križovatkou ciest, kde sa snúbi história s modernou.

ČR, Radhošť – sídlo slovanského boha slnka Radegasta – VIDEO
Publikované: 23.5.2017
Legendy vravia, že na vrchole beskydského vrcholu Radhošť odjakživa sídlil Radegast – pohanský boh slnka, vojny a víťazstva. Aj dnes je 1 129 metrov vysoký Radhošť posvätné pútnické miesto s krásnym kostolíkom a výhľadom, vďaka ktorému stojí aj samotný výstup za to.

Kunčice pod Ondřejníkem – skvelá základňa na výlety do Beskýd – VIDEO
Publikované: 30.5.2017
Malá a na prvý pohľad nenápadná dedina v Beskydoch si získava stále väčšiu obľubu nielen medzi výletníkmi z Ostravska. Tých sem tiahne hlavne nádherná príroda a ľahká dostupnosť či už autom, alebo vlakom.

ČR: Dolná oblasť Vítkovice – majestátna oceľová kráska – VIDEO
Publikované: 6.6.2017
Nazýva sa Ostravské Hradčany. Bývalé železiarne totiž naozaj z diaľky pôsobia ako obrovský hrad. Ruda sa v nich prestala taviť na konci minulého storočia, ale veľkú časť unikátneho priemyselného kolosu sa našťastie podarilo zachovať pre budúce generácie. Vydajte sa s nami na krátky výlet do oceľového srdca Ostravy.

ČR, Rožnov pod Radhoštěm: oáza pokoja pod Beskydami – VIDEO
Publikované: 13.6.2017
Malebné mestečko Rožnov pod Radhoštěm patrí medzi miesta, do ktorých sa zamilujete už v prvom okamžiku. A keď nie v prvom, tak hneď v tom druhom. Od konce 18. storočia do 2. svetovej vojny fungovalo toto mesto ako klimatické kúpele a dnes sa k tradícii opäť pomaly vracia.

ČR: Ostrava – Landek Park alebo ťažký život baníkov - VIDEO
Publikované: 1.11.2011
Ostrava - miesto, kde nie je jednoduchý život a kde je vzduch najťažší v celej EÚ. Napriek tomu naň Ostravčania nedajú dopustiť a neváhajú kvôli každému detailu. Na Pražanov sú niektorí Ostravčania, a nie je ich málo, obzvlášť alergickí.

Havířov
Publikované: 24.9.2007
Mesto Havířov leží medzi Frýdkom-Místkom a Karvinou na východe Českej republiky. Správne časti mesta, ktoré sa rozkladajú na ploche 3208 ha, sú Mesto, Šumbark, Životíce, Podlesí, Bludovice, Dolní a Prostřední Suchá a Dolní Datyně. Mesto, ktoré získalo názov vo verejnej súťaži, sa v roku 1990 stalo štatutárnym mestom a teraz má asi 89 000 obyvateľov.


Súvisiaca fotogaléria

ČR: Beskydy
Vo východnej časti Českej republiky sa pozdĺž hraníc s Poľskom a Slovenskom tiahne rozsiahle poho...

ČR: Ostrava – Moravská a Sliezska
K dominantám mesta patrí vyhliadková veža Novej radnice, odkiaľ máte celé mesto pekne na dlani. N...

ČR, Ostrava: Zoologická záhrada a botanický park
Ostravská zoo má v tomto roku nový prírastok v slonej ríši. Je ním roztomilá slečna slona indic...

ČR, Ostrava: Dolná oblasť Vítkovice
Priemyselný areál bývalých hút Vítkovických železiarní sa v r. 2002 stal národnou kultúrnou pamia...

ČR: Karviná
Mesto pri česko-poľskej hranici je preslávené ťažbou čierneho uhlia. Dodnes tu sú funkčné bane, o...


Súvisiace video

ČR, Rožnov pod Radhoštěm: Oáza pokoja pod Beskydami
Pred druhou svetovou vojnou fungovalo mesto ako klimatické kúpele a dnes sa táto tradícia pomaly ...

ČR: Dolná oblasť Vítkovice – oceľová kráska
Už ste počuli o ostravských Hradčanoch? Sú to bývalé železiarne, ktoré z diaľky pôsobia ako obrov...

Ostrava: mesto na rozcestí
Ostrava nie je zrovna miesto, kam by sa turisti hrnuli – mesto vždy žilo baníctvom a ťažkým priem...

Lokácia:

Slovenská republika
Kalendár akcií:

PoUtStŠtPiSoNe
      1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031     

Partneri:

Aj vďaka vám sme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Sprievodca:

Fotosúťaž:

Pamiatky okolo nás

1. 11. – 31. 12. 2019
1. cena:
Elektrický mlynček na korenie
2. cena:
Darčekový balíček od portálu Infoglobe
3. cena:
Darčeková kazeta VINCENTKA
1. cena redakcie:
Wellness pobyt pre 2 osoby na 2 noci s polpenziou a procedúrami v Grand Hoteli Bellevue**** Vysoké Tatry
2. cena redakcie:
Fitness náramok SAMSUNG Galaxy Fit e
3. cena redakcie:
Celodenný vstup do Aquacity Poprad pre 2 osoby

Aktuality:

5.12.2019
Chvíle pokoja a pohody zažijete v dňoch 7. a 8. decembra v súbore ľudových stavieb v Zubrniciach, najmladšom skanzene v Čechách. Od 9. do 16. hodiny si tu pripomeniete vianočné zvyky z prelomu 19. a 20. storočia.
4.12.2019
Múzeum slovenskej dediny v Martine vás pozýva na posledné tohtoročné podujatie s atmosférou Vianoc, ktoré sa uskutoční v nedeľu 8. decembra 2019.
3.12.2019
Prvá adventná nedeľa je za nami. Obdobie pred Vianocami môžete stráviť v pokoji napríklad na juhočeských pamiatkach. Juhočeská centrála cestovného ruchu pripravila pestrý a bohatý adventný program.
Archív aktualit

Do osobitej pozornosti:

Oznamy a upozornenia pred cestovaním do zahraničia nájdete TU.

Pridajte sa a súťažte!

Každý týždeň na facebooku nová súťaž o hodnotné ceny!

Krajina mesiaca - ANDORRA a VATIKÁN:

Najčítanejšie články:

Mobilná aplikácia :

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone 

 

Interaktívne katalógy:

Ďakujeme:

Google hodnotenie

dnes:štvrtok 5. 12. 2019
sviatok:Oto
dnes:
štvrtok 5.12.
-2 °C
zajtra:
piatok 6.12.
-2 °C