www.infoglobe.sk » Ostrava: mesto na rozcestí – VIDEO

Ostrava: mesto na rozcestí – VIDEO

Publikované: 20.9.2016
Nie je to tak dávno, čo turisti do Ostravy zablúdili skutočne len náhodou. Mesto žilo baníctvom a ťažkým priemyslom a v mnohých častiach sa človek bál chodiť sám aj vo dne, nie to ešte po zotmení. Lenže Ostrava sa zmenila. Dnes je to mesto plné kultúry, zaujímavých pamiatok a pribúda v ňom mladých ľudí, ktorí rozbiehajú stále nové ambiciózne projekty.

Najväčším lákadlom Ostravy je rozhodne Dolná oblasť Vítkovice, ktorá sa usiluje o zápis do zoznamu svetového dedičstva UNESCO. Môžete si tu prehliadnuť majestátne železiarne z 19. storočia, koksovňu aj ťažnú vežu. Okrem toho tu nájdete v dvoch halách aj interaktívnu expozíciu Svet techniky.

Baníckych pamiatok je ale v Ostrave omnoho viac a napríklad baňa Landek, o ktorej sme už písali, ponúka krásnu expozíciu, v ktorej sa dostanete na miesta, kde sa vám nad majestátnosťou strojov až dych zastaví. Navyše sa môžete pozrieť priamo do banských štôlní.

Landek Park

Odporúčame tiež výlet k Novej radnici. Môžete vyjsť na jej vežu s vyhliadkovou plošinou, odkiaľ sa vám otvorí nielen výhľad na celé mesto a okolitú aglomeráciu, ale tiež na neďaleké Beskydy a majestátnu Lysú horu. Z radnice tiež uvidíte, aké rozsiahle sú priemyselné komplexy v Ostrave – či už tie, ktoré sú dnes už zatvorené, alebo tie fungujúce.

Nová radnica   nádvorie Novej radnice

Arcellor Mittal a Beskydy v pozadí

Všimnite si tiež, ako krásne je mesto zelené. Bohužiaľ zatiaľ sa jedná hlavne o zarastené banské haldy a tzv. brownfields – nevyužité miesta, kde kedysi stáli bane a továrne. Lenže aj to sa pomaly mení. Ostrava plánuje mnoho týchto plôch premeniť na parky a ďalšie mestu užitočné priestory. Už dnes môžete vyšliapnuť napríklad na haldu Ema, kde sa vám opäť otvorí výhľad na celé mesto, ale uvidíte aj unikátny les, ktorý tu rastie vďaka tomu, že halda vo vnútri ešte stále tlie, a tak je na nej omnoho teplejšie než inde.

halda Ema a baňa Petr Bezruč

Ostrava však ponúka aj mnoho ďalších architektonických pamiatok, a to nielen v súčasnom centre, ale tiež vo vzdialenejších štvrtiach. Unikátna je napríklad robotnícka štvrť Ostrava-Hrabůvka alebo secesná mestská pamiatková zóna v Ostrave-Přívoze. Časť Ostrava-Poruba je zas známa veľkolepou socialistickou zástavbou z 50. rokov minulého storočia po vzore veľkých sovietskych miest.

Masarykovo námestie

Ostravice   katedrála Božského spasiteľa

Isté je, že mestu ešte mnoho rokov potrvá, než sa mu podarí úplne vyliečiť rany, ktoré v ňom zanechalo intenzívne dobývanie čierneho uhlia a železiarenský priemysel. Práve teraz ale máte možnosť byť svedkom dynamického prerodu z ťažko industriálneho veľkomesta na modernú metropolu. Pre milovníkov kultúry i histórie by mala byť návšteva Ostravy skoro povinnosťou.

GPS: (hlavná stanica) 49°51'07.4"N 18°16'09.8"E

 

Text a video: Matouš Vinš

Foto: Matouš Vinš, Klára Svobodová

Hudba: Alasdair Cooper

Preklad: O. MaňákováDiskusia k článku (0)


Súvisiace články

Ostrava: Dolné Vítkovice otvorili priestor pod pecou a koksovňu
Publikované: 13.7.2019
V ostravskej oblasti Dolné Vítkovice sprístupnili ďalšiu plochu pre návštevníkov. Jedná sa o revitalizovaný priestor pod vysokou pecou, ktorý by mal v industriálnom areáli slúžiť nielen pre návštevníkov, ale v budúcnosti aj samostatným akciám.

Ostrava: nová pobočka Národného poľnohospodárskeho múzea
Publikované: 20.10.2018
V industriálnom areáli ostravských Dolných Vítkovic sa začala stavať pobočka Národného poľnohospodárskeho múzea. Rekonštrukcia dvoch bývalých továrenských hál potrvá 15 mesiacov. Ostrava tak získa prvé štátne múzeum.

Ostrava: Garden Food Festival 2019
Publikované: 25.4.2019
Garden Food Festival sa spojil s Karnevalom chutí a pod značkou GFF sa bude v dňoch 27. a 28. apríla po prvý raz prezentovať na Slezskoostravskom hrade.

Ostrava: Festival Landscape 2019
Publikované: 25.5.2019
V amfiteátri za ostravským domom kultúry v sadoch Dr. Milady Horákovej sa 29. mája o 18. hodine uskutoční zahájenie 7. ročníka Landscape festivalu a sprievodného programu, vystúpenie kapiel o deň neskôr začne už o 17. hodine. Ostrava prevzala štafetu po šiestich ročníkoch konaných v Prahe, Plzni a Opave.

ČR, Ostrava: Vítkovice - prehliadka vysokej pece
Publikované: 2.9.2014
Oblasť Dolní Vítkovice, ktorá sa stala roku 2002 národnou kultúrnou pamiatkou, sa teší veľkému záujmu verejnosti. Za posledné dva roky sa stala štvrtým najnavštevovanejším turistickým cieľom v ČR. Priemyselný areál s vysokými pecami ale 170 rokov slúžil pri výrobe železa. Ako prebiehal výrobný proces, funkciu jednotlivých konštrukcií a hlavne autentické dojmy zažijete pri prehliadke vysokej pece.

ČR: Zámok Bruntál a hrad Sovinec – vľúdne oázy v drsnom kraji
Publikované: 7.7.2016
Bruntálsko je pomerne odľahlý kút Moravskosliezskeho kraja medzi Hrubým a Nízkym Jeseníkom, rázovitý a vraj drsný. Bruntálčania si zo sebe sympaticky vedia vystreliť, keď šíria recesistickú mystifikáciu o miestnom endemite – zubatých žabách. Ale nebojte sa a príďte, sú tu krásne miesta, ktoré stoja za poznanie.

ČR, Hranice – mesto, ktoré je škoda nenavštíviť
Publikované: 20.11.2016
Geomorfologický celok Moravská brána sa môže pochváliť krásnymi prírodnými zákutiami, ale aj zaujímavými mestami, medzi ktoré dozaista patria Hranice. Toto 23 kilometrov od Přerova vzdialené mesto je už od praveku križovatkou ciest, kde sa snúbi história s modernou.

ČR, Radhošť – sídlo slovanského boha slnka Radegasta – VIDEO
Publikované: 23.5.2017
Legendy vravia, že na vrchole beskydského vrcholu Radhošť odjakživa sídlil Radegast – pohanský boh slnka, vojny a víťazstva. Aj dnes je 1 129 metrov vysoký Radhošť posvätné pútnické miesto s krásnym kostolíkom a výhľadom, vďaka ktorému stojí aj samotný výstup za to.

Kunčice pod Ondřejníkem – skvelá základňa na výlety do Beskýd – VIDEO
Publikované: 30.5.2017
Malá a na prvý pohľad nenápadná dedina v Beskydoch si získava stále väčšiu obľubu nielen medzi výletníkmi z Ostravska. Tých sem tiahne hlavne nádherná príroda a ľahká dostupnosť či už autom, alebo vlakom.

ČR: Dolná oblasť Vítkovice – majestátna oceľová kráska – VIDEO
Publikované: 6.6.2017
Nazýva sa Ostravské Hradčany. Bývalé železiarne totiž naozaj z diaľky pôsobia ako obrovský hrad. Ruda sa v nich prestala taviť na konci minulého storočia, ale veľkú časť unikátneho priemyselného kolosu sa našťastie podarilo zachovať pre budúce generácie. Vydajte sa s nami na krátky výlet do oceľového srdca Ostravy.

ČR, Rožnov pod Radhoštěm: oáza pokoja pod Beskydami – VIDEO
Publikované: 13.6.2017
Malebné mestečko Rožnov pod Radhoštěm patrí medzi miesta, do ktorých sa zamilujete už v prvom okamžiku. A keď nie v prvom, tak hneď v tom druhom. Od konce 18. storočia do 2. svetovej vojny fungovalo toto mesto ako klimatické kúpele a dnes sa k tradícii opäť pomaly vracia.

ČR: Ostrava – Landek Park alebo ťažký život baníkov - VIDEO
Publikované: 1.11.2011
Ostrava - miesto, kde nie je jednoduchý život a kde je vzduch najťažší v celej EÚ. Napriek tomu naň Ostravčania nedajú dopustiť a neváhajú kvôli každému detailu. Na Pražanov sú niektorí Ostravčania, a nie je ich málo, obzvlášť alergickí.

Havířov
Publikované: 24.9.2007
Mesto Havířov leží medzi Frýdkom-Místkom a Karvinou na východe Českej republiky. Správne časti mesta, ktoré sa rozkladajú na ploche 3208 ha, sú Mesto, Šumbark, Životíce, Podlesí, Bludovice, Dolní a Prostřední Suchá a Dolní Datyně. Mesto, ktoré získalo názov vo verejnej súťaži, sa v roku 1990 stalo štatutárnym mestom a teraz má asi 89 000 obyvateľov.


Súvisiaca fotogaléria

ČR: Ostrava – Moravská a Sliezska
K dominantám mesta patrí vyhliadková veža Novej radnice, odkiaľ máte celé mesto pekne na dlani. N...

ČR, Ostrava: Zoologická záhrada a botanický park
Ostravská zoo má v tomto roku nový prírastok v slonej ríši. Je ním roztomilá slečna slona indic...

ČR, Ostrava: Dolná oblasť Vítkovice
Priemyselný areál bývalých hút Vítkovických železiarní sa v r. 2002 stal národnou kultúrnou pamia...

ČR: Karviná
Mesto pri česko-poľskej hranici je preslávené ťažbou čierneho uhlia. Dodnes tu sú funkčné bane, o...


Súvisiace video

ČR, Rožnov pod Radhoštěm: Oáza pokoja pod Beskydami
Pred druhou svetovou vojnou fungovalo mesto ako klimatické kúpele a dnes sa táto tradícia pomaly ...

ČR: Dolná oblasť Vítkovice – oceľová kráska
Už ste počuli o ostravských Hradčanoch? Sú to bývalé železiarne, ktoré z diaľky pôsobia ako obrov...

Ostrava: mesto na rozcestí
Ostrava nie je zrovna miesto, kam by sa turisti hrnuli – mesto vždy žilo baníctvom a ťažkým priem...

Lokácia:

Slovenská republika
Kalendár akcií:

Partner:

Vyžaduje Adobe Flash Player

Partneri:

Aj vďaka vám sme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Sprievodca:

Fotosúťaž:

Leto plné radosti

1. 7. – 31. 8. 2019
1. cena:
Dve vstupenky na koncert Lucie Bíla v Tatrách
2. cena:
Dámske štýlové slnečné okuliare Polaroid od Optik Morvay
3. cena:
Turistický sprievodca z rodinného vydavateľstva Dajama
1. cena redakcie:
Poukážka pre dve osoby na dve noci s raňajkami v Hoteli Európa Liptovský Mikuláš
2. cena redakcie:
Letný kozmetický balíček z dm drogérie
3. cena redakcie:
Kombinovaná vstupenka na zámok Schloss Hof a Niederweiden

Aktuality:

19.7.2019
Všetci nadšenci turistiky sa aj tento rok môžu tešiť na v poradí už osemnásty Národný výstup na Sitno, ktorý sa uskutoční v nedeľu 21. júla 2019.
18.7.2019
V poradí už tretí ročník Dní ľudovej architektúry v Stredočeskom kraji, ktorých hlavným centrom sa stali Skalné domy Regionálneho múzea Mělník a centrum obce Lhotka, sa uskutoční od 20. do 28. júla. Slávnostné zahájenie v obci Lhotka pri Mělníku prebehne v sobotu 20. júla od 11. hodiny.
17.7.2019
Pozývame vás na nevšedný festival viachlasného chrámového a ľudového spevu z rôznych oblastí Slovenska a Východnej Európy, ktorý sa uskutoční cez víkend 20. a 21 júla 2019 v Telgárte.

Archív aktualit

Do osobitej pozornosti:

Oznamy a upozornenia pred cestovaním do zahraničia nájdete TU.

Pridajte sa a súťažte!

Každý týždeň na facebooku nová súťaž o hodnotné ceny!

Krajina mesiaca - LAOS:

Najčítanejšie články:

Mobilná aplikácia :

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone 

 

Interaktívne katalógy:

Ďakujeme:

Google hodnotenie

dnes:piatok 19. 7. 2019
sviatok:Dušana
dnes:
piatok 19.7.
27 °C
zajtra:
sobota 20.7.
31 °C