www.infoglobe.sk » ČR, Teplice nad Bečvou – Zbrašovské aragonitové jaskyne

ČR, Teplice nad Bečvou – Zbrašovské aragonitové jaskyne

Publikované: 19.2.2017
Pri našej poslednej návšteve obce Teplice nad Bečvou sme obdivovali krásy kúpeľného mestečka, vychutnávali si blahodarné účinky tunajšej liečivej vody, a zároveň absolvovali turistickú vychádzku k najhlbšej zatopenej priepasti na svete – Hranickej priepasti. Avšak vynechali sme návštevu ešte jedného Európskeho unikátu, ktorý je vyhlásený za Národnú prírodnú pamiatku.

Tým unikátom sú Zbrašovské aragonitové jaskyne ležiace v malebnom údolí rieky Bečva, presnejšie na jej ľavom brehu v nadmorskej výške 247 až 312 metrov. Doteraz preskúmané podzemie ukrýva sedem jaskýň, no verejnosti je prístupná len najväčšia z nich. Prístup k nej vedie z prevádzkovej budovy, kde si zakúpite vstupenky, ako aj nejaký ten suvenír alebo si spríjemníte čakanie na prehliadku popíjaním kávičky.

Zbrašovské aragonitové jaskyne - prevádzková budova

Tešiť sa môžete na vskutku jedinečnú výzdobu, ktorú nikde inde nenájdete, nakoľko jej pôvod vzniku sa viaže na teplú uhličitú kyselku, ktorá spolu s pôsobením atmosférických zrážok po celé tisícročia formovala okolitý hydrotermálny kras. Z geologického hľadiska sa jaskyne nachádzajú na rozhraní dvoch geomorfologických celkov – Českého masívu a Západných Karpát. Pozoruhodný je aj výskyt smrtiaceho plynu – oxidu uhličitého, ktorý sa v nižšie položených častiach jaskyne uvoľňuje z podzemných jazierok kyselky, ale keďže je ťažší ako vzduch, udržuje sa nad ich hladinou a neohrozuje tak zdravie návštevníkov. Jeho viditeľnú formu je možné pozorovať aj v koryte rieky Bečva, ktorá ako keby bublinkovala.   

Zbrašovské aragonitové jaskyne

Zbrašovské aragonitové jaskyneZbrašovské aragonitové jaskyne

Zaujímavosťou je, že Zbrašovské aragonitové jaskyne sú najteplejšími jaskyňami v Českej republike a priemerná ročná teplota sa tu pohybuje okolo 14,5˚C. Počas 375 metrov dlhej prehliadkovej trasy budete mať možnosť pozorovať viaceré formy hydrotermálnej výzdoby v podobe minerálu aragonit, tzv. raftové (gejzírové) stalagmity, stalaktity, „šišky (koblihy)“, sintrové povlaky, ale aj moderné meracie prístroje na zisťovanie koncentrácie oxidu uhličitého v priestore. Sprievodca vám dokonca v istej časti predvedie jeho prítomnosť, a to zapálením sviečky, ktorú postupne bude spúšťať do nižších častí jaskyne až do kým svieca nezhasne.   

Zbrašovské aragonitové jaskyne - finančná zbierka

Zbrašovské aragonitové jaskyne - pamätná tabuľaZbrašovské aragonitové jaskyne - merací prístroj

Objavenie jaskyne sa viaže k roku 1912, kedy počas pomerne tuhej zimy bola pracovníkmi miestneho kameňolomu nazývaného Na Baránce spozorovaná puklina, z ktorej stúpala para. Bratia Jozef a Čeněk Chromí, ktorí už v tej dobe skúmali krasové javy v okolí, sa podujali na rozšírenie tejto pukliny a komínom hlbokým 42 metrov zostúpili priamo do najväčšieho jaskynného priestoru (terajší Jurikov dóm). Postupne s ďalšími nadšencami preskúmali dovtedy utajený jaskynný systém, ktorý v roku 1926 sprístupnili širokej verejnosti. Jaskyňu v roku 1997 zasiahla povodeň, ktorá okrem zatopenia tzv. Mramorovej siene vyzdvihla hladinu minerálnych jazierok, čo viedlo k výronu plynu do vyšších polôh jaskyne. Túto udalosť dokumentuje aj mramorová tabuľa, na ktorú vás sprievodca počas prehliadky dozaista upozorní. Od roku 2003 sú jaskyne vyhlásené za Národnú prírodnú pamiatku a vďaka rozsiahlej rekonštrukcii v rokoch 2002 až 2005 bola s citom zmodernizovaná prehliadková trasa, elektroinštalácia a tiež prinavrátená pôvodná podoba viacerým častiam jaskynného systému.

Zbrašovské aragonitové jaskyneZbrašovské aragonitové jaskyne - pripomienka povodne

Zbrašovské aragonitové jaskyne sú prístupné celoročne (okrem januára) avšak v zimných mesiacoch je prevádzkový režim upravený, preto sa o možnostiach prehliadky dopredu informujte. Okrem prírodnej krásy tu môžete pozorovať aj umelecké exponáty, keďže od roku 1981 sa v jaskyni pravidelne konajú výstavy súčasného výtvarného umenia. Takéto využitie jaskynných priestorov je z celoeurópskeho hľadiska ojedinelé. Prehliadka jaskyne trvá približne 45 minút. Ročne jaskyňu navštívi dovedna 60 tisíc návštevníkov.

Zbrašovské aragonitové jaskyne - umenie

Zbrašovské aragonitové jaskyne - umenieZbrašovské aragonitové jaskyne - umenie

Zbrašovské aragonitové jaskyne sú jedny zo 14 sprístupnených jaskýň v Česku, ale ako jediné sú hydrotermálneho pôvodu s jazierkami kyselky, preto určite vám ich návštevu spolu s okolitými pozoruhodnosťami odporúčame.

Zbrašovské aragonitové jaskyne - východ z jaskyneZbrašovské aragonitové jaskyne - východ z jaskyne 

GPS: 49°31'54.3"N 17°44'45.1"E

Text: Oskár Mažgút

Foto: Monika Babická, caves.czDiskusia k článku (0)

Vložiť nový príspevok


Súvisiace články

ČR, Prírodné krásy krajiny príbehov – Česka II.
Publikované: 29.5.2019
Minulý týždeň sme vás zaviedli do Veľkej Ameriky pri Prahe, ku krasovej priepasti Macocha či k skalnému mestečku Toulovcovy maštale. Dnes budeme v spoznávaní krásnych prírodných miest Českej republiky pokračovať. Našou ďalšou zastávkou bude prírodná sopečná rarita Soos.

ČR, Olomouc – mesto svetových unikátov IV.
Publikované: 8.3.2017
Od Námestia republiky sme sa vydali ku Katedrále svätého Václava, ktorá sa nachádza na Václavskom námestí a je sídlom olomouckej rímskokatolíckej arcidiecézy. Táto veľkolepá románsko-gotická stavba s prvkami baroka a bohatou sochárskou výzdobou je skutočnou ozdobou tohto mesta.

ČR, Olomouc – mesto svetových unikátov III.
Publikované: 1.3.2017
Po zhliadnutí krás Dolného námestia a obhliadke Žerotínovho námestia sme sa na chvíľku zastavili, dali oddýchnuť nohám a občerstvili telo. Takto posilnení sme pokračovali ďalej. Spleťou uličiek sme sa opätovne dostali na Horné námestie, v ktorého tesnej blízkosti sa nachádza unikátny kostol sv. Mórica.

ČR, Olomouc – mesto svetových unikátov II.
Publikované: 22.2.2017
Minulý týždeň sme začali poznávaciu prechádzku po Olomouci a v stručnosti sme si povedali o jeho histórii. Naším východiskovým bodom bolo Horné námestie obkolesené historickými domami a palácmi, avšak jeho skutočnými dominantami boli stĺp Najsvätejšej Trojice a budova radnice s vežou.

ČR, Olomouc – mesto svetových unikátov I.
Publikované: 15.2.2017
V nasledujúcich riadkoch navštívime stredomoravské krajské mesto Olomouc, ktoré sa vo svete preslávilo nielen známou syrovou pochúťkou či pamiatkou UNESCO, ale aj kvetinovou výstavou či bohatou históriou.

ČR, Teplice nad Bečvou – Hranická priepasť
Publikované: 14.12.2016
Po tom ako sme minulý týždeň začali prechádzku po ľavom brehu rieky Bečva, presnejšie po kúpeľnom areáli obce Teplice nad Bečvou, dnes sa presunieme na pravý breh, aby sme po krátkom turistickom výstupe mohli naplno obdivovať najhlbšiu priepasť na svete.

ČR, Teplice nad Bečvou – kúpele obdarené prírodným bohatstvom
Publikované: 7.12.2016
Prednedávnom sme objavovali krásu mesta Hranice. Po niekoľkohodinovej prechádzke sme v našich potulkách pokračovali ďalej. Ani sme sa nenazdali a už sme opäť parkovali nášho štvorkolesového tátoša na pomerne veľkom parkovisku pri obci Teplice nad Bečvou, ktorá je jednou z najvýznamnejších prírodných aj kúpeľných oblastí v Českej republike.

ČR, Hranice – mesto, ktoré je škoda nenavštíviť
Publikované: 20.11.2016
Geomorfologický celok Moravská brána sa môže pochváliť krásnymi prírodnými zákutiami, ale aj zaujímavými mestami, medzi ktoré dozaista patria Hranice. Toto 23 kilometrov od Přerova vzdialené mesto je už od praveku križovatkou ciest, kde sa snúbi história s modernou.

ČR, Přerov – mesto opevnené históriou
Publikované: 30.10.2016
Dnes sa budeme túlať po Morave, presnejšie po Olomouckom kraji, kde navštívime mesto Přerov. Toto len niečo cez 20 kilometrov od Olomouca vzdialené mesto je dôležitou dopravnou križovatkou, a zároveň zaujímavým výletným tipom pre cestovateľov.


Súvisiaca fotogaléria

ČR, Olomouc a Svatý Kopeček
Moravská metropola Olomouc ponúka všetkým cestovateľom skutočné dobrodružstvo. Vydajte sa spoznáv...

ČR, Bystřice pod Hostýnem a Svatý Hostýn
Nechajte sa pozvať k návšteve mesta Bystřice pod Hostýnem, ktoré ponúka širokú paletu zážitkov. Č...

ČR, Holešov a Rymice – dva rozdielne svety
Mesto Holešov nachádzajúce sa na západnom okraji Hostýnskych vrchov ponúka návštevníkom prechádzk...

ČR, Přerov – centrum strednej Moravy
Dnes sa vydáme do ulíc mesta Přerov, ktoré pretína rieka Bečva. Toto vyše 40-tisícové mesto je dô...

ČR, Teplice nad Bečvou – kúpele a svetová priepasť
Máloktorá obec sa môže pochváliť toľkými prírodnými unikátmi ako Teplice nad Bečvou. Vďaka výnimo...

ČR, Hranice – križovatka ciest
V dnešnej fotogalérii sa vydáme na prechádzku po meste Hranice, ktoré sa nachádza v okrese Přerov...

ČR: Ostrava – Moravská a Sliezska
K dominantám mesta patrí vyhliadková veža Novej radnice, odkiaľ máte celé mesto pekne na dlani. N...

ČR, Moravský kras – vápencová nádhera
Zavítajte prostredníctvom našej fotogalérie do oblasti Moravského krasu, ktorý patrí medzi najvýz...

Znojmo: Poklad južnej Moravy
Historické mesto Znojmo na vysokom brehu nad údolím rieky Dyje patrí k najpozoruhodnejším pamiatk...

Lokácia:

Slovenská republika
Kalendár akcií:

PoUtStŠtPiSoNe
      1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031     

Partneri:

Aj vďaka vám sme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Sprievodca:

Fotosúťaž:

Jarné vábenie

1. 3. – 30. 4. 2020
1. cena:
Dve voľné vstupenky na prednášku projektu Cestovateľské kino
2. cena:
Dve voľné vstupenky na inšpiratívnu prednášku od Lab.cafe
3. cena:
Vitamínový balíček od portálu Infoglobe
1. cena redakcie:
Fantastický pobyt pre 2 osoby na 3 dni v rodinnom hoteli Solisko**** s výhľadom na Štrbské pleso, raňajkami, večerou a neobmedzeným vstupom do wellness
2. cena redakcie:
Krásny šperk od kamenej predajne ZLATNÍCTVO MILI
3. cena redakcie:
Kniha Trnava – retro od rodinného vydavateľstva DAJAMA

Aktuality:

31.3.2020
Národné múzeum je rovnako ako ostatné múzeá v súčasnej dobe pre návštevníkov zatvorené. Vybrané výstavy ale môžete vidieť online a ďalšie sa pripravujú.
30.3.2020
Na základe novej štúdie magazínu Ceoworld bol aj tento rok zostavený rebríček najdrahších krajín pre život. Výsledné poradie bolo zostavené na základe údajov o životných nákladov, nájomnom, cenách potravín, stravovania a o celkovej kúpnej sile obyvateľstva.
29.3.2020
Napriek šíriacemu sa koronavírusu vás chceme informovať o novej turisticko-kultúrnej ceste vedúcej naprieč Španielskom, ktorá vás zavedie po stopách Rodriga Díaza de Vivar - stredovekého rytiera známeho ako Cid Campeador.
Archív aktualit

Do osobitej pozornosti:

Oznamy a upozornenia pred cestovaním do zahraničia nájdete TU (vrátane výskytu koronavírusu COVID-19).

Pridajte sa a súťažte!

Každý týždeň na facebooku nová súťaž o hodnotné ceny!

Najčítanejšie články:

Mobilná aplikácia :

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone 

 

Interaktívne katalógy:

Ďakujeme:

Google hodnotenie

dnes:utorok 31. 3. 2020
sviatok:Benjamín
dnes:
utorok 31.3.
6 °C
zajtra:
streda 1.4.
7 °C