www.infoglobe.sk » ČR, Přerov – mesto opevnené históriou

ČR, Přerov – mesto opevnené históriou

Publikované: 11.11.2021
Dnes sa budeme túlať po Morave, presnejšie po Olomouckom kraji, kde navštívime mesto Přerov. Toto len niečo cez 20 kilometrov od Olomouca vzdialené mesto je dôležitou dopravnou križovatkou, a zároveň zaujímavým výletným tipom pre cestovateľov.

Mesto Přerov, ktoré pretína rieka Bečva, ponúka bežnému turistovi zrekonštruovaný zámok, nádherné hradby s baštami, farebné renesančné domy i upravené parky, ako aj ďalšie zelené plochy. No skutočnú tvár mesta môžete poodhaliť, až keď sa vydáte do jeho ulíc, sadnete si na kávičku alebo zákusok do cukrárne a nerušene začnete pozorovať miestny pulzujúci život. Povieme vám, že je pomerne rýchly.

Přerov - pohľad na mesto od rieky Bečva

Pri následných potulkách natrafíte na obchody, ktoré ste považovali za už v dnešnej dobe neexistujúce, aj na paradoxy v podobe ciest a parkovísk, ktoré trochu zakrývajú či skôr uberajú z krásy mesta.

Přerov - Horné námestie (renesančný zámok)

Každopádne odporúčame návštevu Mestskej pamiatkovej zóny na Hornom námestí, ktorej dominuje už spomínaný renesančný zámok, ktorý je vôbec prvým miestom na svete, kde bolo zriadené múzeum J. A. Komenského. Preto pokiaľ sa vydáte na spoznávanie expozícií, dozviete sa nielen o tomto učiteľovi národov, ale ocitnete sa aj v školských triedach z rôznych období. Odporúčame tiež absolvovanie výstupu na zámockú vežu, ktorá vám poskytne pohľad na krásne zvony i panorámy mesta. Z renesančných domov si všimnite tzv. dom Korvínský, v ktorom údajne býval aj kráľ Matej  Korvín.   

Přerov - Horné námestie (renesančný zámok)

Přerov - Horné námestie (renesančné domy a pamätník)Přerov - Horné námestie (renesančné domy a lipy)

Samotný zámok spolu s Horným námestím je situovaný na návrší (travertínový kopec). Zo strany rieky Bečva ho lemuje mohutné opevnenie, ktoré dodnes ožíva počas kultúrnych podujatí. Unikátne spojenie medzi hradbami a námestím zabezpečuje tzv. „výpadní“ ulička, ktorá je skrytá medzi renesančnými domami. Po zídení hradieb sa ocitnete na nábreží, kde si všimnite tzv. Rybársku aleju, ktorá vyrástla na ochrannej hrádzi a už vyše 100 rokov patrí medzi neodmysliteľné prvky mesta. Kúsok ďalej stojí most Dr. M. Tyrša zakladateľa Sokolstva, ktorý zdobí nadrozmerná socha zubra (symbol mesta). Ako zaujímavosť uvádzame, že od roku 1872 v meste sídli aj rovnomenný pivovar.

Přerov - Horné námestie (renesančné domy)

Přerov - Horné námestie (renesančné domy)Přerov - „výpadní“ ulička

Samozrejme aj ďalšie miesta či stavby, ako napríklad námestie T.G. Masaryka s kašňou, Mestský dom alebo Kostol sv. Vavrinca s kaplnkou určite stoja za návštevu.

Přerov - Mestský dom (naľavo) a Kostol sv. Vavrinca

Pod celkový vzhľad mesta, ktoré bolo osídlené už od praveku, no založené v roku 1131, sa postarali králi, slávne rody Pernštejnov či Žerotínov. Přerov je významným sídlom priemyselných podnikov a je tiež hospodárskym, kultúrnym aj administratívnym centrom celého regiónu.

Přerov - námestie T.G. MasarykaPřerov - námestie T.G. Masaryka

Turizmus v Přerove je obohatený aj o zaujímavé náučné trasy – tzv. Citywalk. Jedná sa o česko-poľský projekt, ktorý navádza návštevníkov k prechádzke mestom a informuje ich o histórii, pamiatkach, či zaujímavých miestach. Nemenej zaujímavý je aj náučný chodník „Předmostím až do pravěku“, ktorý dokumentuje bohaté archeologické nálezy paleolitického človeka a tiež tzv. mamutiu faunu. Za návštevu stoja aj chodníky Přerovským luhom či Po stopách vojny z roku 1866 na Přerovsku. Mesto je priateľské aj k cyklistom, nakoľko sa tu nachádza niekoľko cyklotrás, z ktorých musíme vyzdvihnúť napojenie na veľkú Cyklotrasu Bečva dosahujúcu celkovej vzdialenosti 141 kilometrov.  

Přerov - mestské hradby

Toto vyše 40-tisícové mesto ponúka návštevníkovi všetko čo potrebuje. Od pamiatok cez malebné miesta až po nevšedné obchodíky a príjemné kaviarne. Preto jeho návštevu na výlete po Morave určite nevynechajte.

 Přerov - „výpadní“ ulička

GPS: 49°27'20.4"N 17°27'05.6"E

Text a foto: Oskár MažgútDiskusia k článku (0)

Vložiť nový príspevok


Súvisiace články

ČR, Teplice nad Bečvou – Zbrašovské aragonitové jaskyne
Publikované: 19.2.2017
Pri našej poslednej návšteve obce Teplice nad Bečvou sme obdivovali krásy kúpeľného mestečka, vychutnávali si blahodarné účinky tunajšej liečivej vody, a zároveň absolvovali turistickú vychádzku k najhlbšej zatopenej priepasti na svete – Hranickej priepasti. Avšak vynechali sme návštevu ešte jedného Európskeho unikátu, ktorý je vyhlásený za Národnú prírodnú pamiatku.

ČR, Olomouc – mesto svetových unikátov IV.
Publikované: 8.3.2017
Od Námestia republiky sme sa vydali ku Katedrále svätého Václava, ktorá sa nachádza na Václavskom námestí a je sídlom olomouckej rímskokatolíckej arcidiecézy. Táto veľkolepá románsko-gotická stavba s prvkami baroka a bohatou sochárskou výzdobou je skutočnou ozdobou tohto mesta.

ČR, Velké Karlovice – Valašský horský raj
Publikované: 6.1.2021
Velké Karlovice sú obcou s pozoruhodnými prírodnými krásami, pamiatkami a stavbami pôvodnej zrubovej architektúry a rozsiahlou ponukou služieb pre turistov. Dnes túto malebnú dedinku s približne 2400 obyvateľmi navštívime.

ČR, Olomouc – mesto svetových unikátov II.
Publikované: 22.2.2017
Minulý týždeň sme začali poznávaciu prechádzku po Olomouci a v stručnosti sme si povedali o jeho histórii. Naším východiskovým bodom bolo Horné námestie obkolesené historickými domami a palácmi, avšak jeho skutočnými dominantami boli stĺp Najsvätejšej Trojice a budova radnice s vežou.

ČR, Olomouc – mesto svetových unikátov I.
Publikované: 15.2.2017
V nasledujúcich riadkoch navštívime stredomoravské krajské mesto Olomouc, ktoré sa vo svete preslávilo nielen známou syrovou pochúťkou či pamiatkou UNESCO, ale aj kvetinovou výstavou či bohatou históriou.

ČR: Úsov - mesto pri významnom hrade
Publikované: 1.7.2011
V Olomouckom kraji leží mesto, ktoré bolo kedysi významné pre svoj priľahlý hrad.

ČR, Hranice – mesto, ktoré je škoda nenavštíviť
Publikované: 4.11.2021
Geomorfologický celok Moravská brána sa môže pochváliť krásnymi prírodnými zákutiami, ale aj zaujímavými mestami, medzi ktoré dozaista patria Hranice. Toto 23 kilometrov od Přerova vzdialené mesto je už od praveku križovatkou ciest, kde sa snúbi história s modernou.

ČR, Teplice nad Bečvou – kúpele obdarené prírodným bohatstvom
Publikované: 7.12.2016
Prednedávnom sme objavovali krásu mesta Hranice. Po niekoľkohodinovej prechádzke sme v našich potulkách pokračovali ďalej. Ani sme sa nenazdali a už sme opäť parkovali nášho štvorkolesového tátoša na pomerne veľkom parkovisku pri obci Teplice nad Bečvou, ktorá je jednou z najvýznamnejších prírodných aj kúpeľných oblastí v Českej republike.

ČR, Holešov – história, osobnosti, pamiatky
Publikované: 29.1.2017
Na západnom okraji Hostýnskych vrchov v okrese Kroměříž sa rozprestiera mestečko Holešov, ktoré je známe hlavne vďaka ranobarokovému zámku s veľkolepým francúzskym parkom a pomerne bohatou židovskou históriou.

ČR, Rymice – obec s nádychom minulosti
Publikované: 1.2.2017
Približne 11 kilometrov od Holešova sa rozprestiera obec Rymice, ktorá láka turistov na pamätihodnosti ľudovej architektúry.

ČR, Bystřice pod Hostýnem – mesto ohýbaného nábytku
Publikované: 5.2.2017
Po navštívení pútnického miesta Svätý Hostýn sme nemohli vynechať ani návštevu len tri kilometre vzdialeného mesta Bystřice pod Hostýnem, ktoré je preslávené výrobou ohýbaného nábytku. Samozrejme nábytok nie je zďaleka všetko čo toto mestečko ponúka k videniu, čoho dôkazom budú nasledujúce riadky.

ČR, Svatý Kopeček – miesto viery a oddychu
Publikované: 12.2.2017
Pútnické miesta majú akúsi neopísateľnú atmosféru, ktorá láka tisícky z nás k ich návšteve. Nedávno sme sa pokochali krásami Svatého Hostýna, ktorý nám učaroval. Možno aj preto sme sa za krátko na to rozhodli vidieť ďalšie významné pútnické miesto v Česku – Svatý Kopeček.


Súvisiaca fotogaléria

ČR, Olomouc a Svatý Kopeček
Moravská metropola Olomouc ponúka všetkým cestovateľom skutočné dobrodružstvo. Vydajte sa spoznáv...

ČR, Bystřice pod Hostýnem a Svatý Hostýn
Nechajte sa pozvať k návšteve mesta Bystřice pod Hostýnem, ktoré ponúka širokú paletu zážitkov. Č...

ČR, Holešov a Rymice – dva rozdielne svety
Mesto Holešov nachádzajúce sa na západnom okraji Hostýnskych vrchov ponúka návštevníkom prechádzk...

ČR, Přerov – centrum strednej Moravy
Dnes sa vydáme do ulíc mesta Přerov, ktoré pretína rieka Bečva. Toto vyše 40-tisícové mesto je dô...

ČR, Teplice nad Bečvou – kúpele a svetová priepasť
Máloktorá obec sa môže pochváliť toľkými prírodnými unikátmi ako Teplice nad Bečvou. Vďaka výnimo...

ČR, Hranice – križovatka ciest
V dnešnej fotogalérii sa vydáme na prechádzku po meste Hranice, ktoré sa nachádza v okrese Přerov...

Lokácia:

Slovenská republika
Kalendár akcií:

Partneri:

Aj vďaka vám sme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Sprievodca:

Fotosúťaž:

Kúzlo Vianoc

1. 11. – 31. 12. 2021
1. cena:
Kúzelný balíček plný prekvapení!
2. cena:
Kúzelný balíček plný prekvapení!
3. cena:
Kúzelný balíček plný prekvapení!
1. cena redakcie:
Kúzelný balíček plný prekvapení!
2. cena redakcie:
Kúzelný balíček plný prekvapení!
3. cena redakcie:
Kúzelný balíček plný prekvapení!

Aktuality:

27.11.2021
V ankete strom roka 2021 získal prvé miesto vyše 70 ročný buk, stojaci v centre Starého Smokovca, ktorý bude reprezentovať Slovensko i v súťaži Európsky strom roka.
24.11.2021
Aj tento rok sa návštevníci Vysokých Tatier môžu tešiť na Tatranský ľadový dóm, ktorý tradične „vyrástol“ na Hrebienku. Nesie podobu jedného z najvýznamnejších pútnických miest v Európe, ako symbolu konca doby poznačenej pandémiou  a nového začiatku.
23.11.2021
Oblastná organizácia cestovného ruchu ,,ŠARIŠ“- Bardejov, v spolupráci s miestnymi združeniami a aktivistami, dokončila obnovu turistickej infraštruktúry v lokalite Kláštorisko – Mníchovský potok. Na tomto zrevitalizovanom archeologickom nálezisku pribudol altánok a informačná tabuľa.
Archív aktualit

Do osobitej pozornosti:

Oznamy a upozornenia pred cestovaním do zahraničia nájdete TU (vrátane výskytu koronavírusu COVID-19).

Pridajte sa a súťažte!

Každý týždeň na facebooku nová súťaž o hodnotné ceny!

Najčítanejšie články:

Mobilná aplikácia :

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone 

 

Interaktívne katalógy:

Ďakujeme:

Google hodnotenie

dnes:utorok 30. 11. 2021
sviatok:Ondrej, Andrej

TIP: Pre vaše zariadenie je k dispozícii mobilná aplikácia INFOGLOBE, stiahnuť TU.

X

TIP: Pre vaše zariadenie je k dispozícii mobilná aplikácia INFOGLOBE, stiahnuť TU.

X