www.infoglobe.sk » ČR, Bystřice pod Hostýnem – mesto ohýbaného nábytku

ČR, Bystřice pod Hostýnem – mesto ohýbaného nábytku

Publikované: 5.2.2017
Po navštívení pútnického miesta Svätý Hostýn sme nemohli vynechať ani návštevu len tri kilometre vzdialeného mesta Bystřice pod Hostýnem, ktoré je preslávené výrobou ohýbaného nábytku. Samozrejme nábytok nie je zďaleka všetko čo toto mestečko ponúka k videniu, čoho dôkazom budú nasledujúce riadky.

Prvý raz sa Bystřice pod Hostýnem spomína v roku 1368, avšak štatút mesta získala až o niekoľko storočí neskôr, presnejšie v roku 1864. Počas dejín zažila ničivé povodne i požiare, napriek tomu v súčasnosti ponúka prechádzku malebnými ulicami plnými zelene.

Bystřice pod Hostýnem

Bystřice pod HostýnemRadnica

Medzi najvyhľadávanejšie pamiatky dozaista patrí pútnický chrám Nanebovzatia Panny Márie na Svätom Hostýne, avšak pokiaľ zostaneme v meste, tak určite za návštevu stojí barokovo-klasicistický  zámok pri riečke Bystřička. Ten bol postavený na mieste pôvodnej tvrdze z 15. storočia. Počas nasledujúcich storočí prešiel viacerými architektonickými zmenami, stal sa centrom kultúrneho života, pôsobiskom zámockého divadla a sídlom manufaktúry vyrábajúcej keramiku. Posledným majiteľom zámku bol šľachtický rod Loudonových, ktorý sa postaral o jeho modernizáciu, postavil novogotickú kaplnku a napríklad aj skleník, kde sa pestovali exotické rastliny. Zámok v roku 1897 navštívil aj samotný rakúsky cisár František Jozef I. Pozoruhodnou zaujímavosťou sú slnečné hodiny situované medzi oknami druhej zámockej budovy od českého maliara Hanuša Schwaigera.

zámok

zámokSalzkottenská promenáda

V súčasnosti zámok ponúka prehliadku rôznych expozícií a počas roka sa v jeho areáli koná množstvo spoločenských podujatí. Svoje sídlo tu má aj mestské informačné centrum. Za zámkom sa nachádza rozsiahly park, kedysi považovaný za jeden z najkrajších na Morave aj s pomníkom maršala Ernsta Gideon von Laudona. Odporúčame tiež nazretie do tunajšieho kostola sv. Egídia (Jiljího) na námestí T. G. Masaryka či návštevu starého cintorína, kde sa nachádzajú hrobky už spomínaného šľachtického rodu Loudonových, ako aj ďalších dejinných osobností. Pri prechádzke centrom mesta natrafíte na kašňu ozdobenú bronzovou sochou Panny Márie Víťaznej, na viaceré busty či pamätné tabule a tiež na hravú dúhovú fontánu.

 kostola sv. Egídia (Jiljího)

fontána Dúhakašňa ozdobená bronzovou sochou Panny Márie Víťaznej

Bystřice pod Hostýnem je taktiež mestom zelene. Okrem zámockého parku sa môžete prejsť tzv. Salzkottenskou promenádou či mestským parkom Zahájené, kde sa nachádza aj kúpalisko, minigolf, futbalový štadión i tenisové kurty. V okolí mesta si na svoje prídu milovníci húb, ako aj turisti, keďže je tu viacero značených turistických trás. Ani nadšenci cyklistiky alebo lyžiarskych bežeckých tratí nezostanú bokom.   

Bystřice pod Hostýnem - zeleň

Bystřice pod HostýnemBystřice pod Hostýnem

Okrem spomínaných pamiatok môžete nájsť v meste aj viacero cenných stavieb modernej architektúry od významného českého architekta Bohuslava Fuchsa. Pokiaľ neviete, o ktoré sa jedná, tak prezradíme, že sú nimi časť sokolovne a riaditeľstvo firmy Tauber.

Michael Thonet (busta)Továreň ohýbaného nábytku

No azda najväčší prínos a rozmach mesta sa viaže k budovám továrne na ohýbaný nábytok a stoličky, ktorá tu bola založená v roku 1861 podnikateľom, vynálezcom a návrhárom Michaelom Thonetom. Svojho času najväčšia továreň ohýbaného nábytku v Európe a dodnes fungujúca najstaršia továreň svojho druhu na svete sa preslávila ikonickou stoličkou „thonetka“ (stolička č. 14 – predaných viac ako 80 miliónov kusov), ktorá našla svoje miesto v koncertných, reprezentačných sálach a budovách po celom svete. Dokonca sa dostala aj do pracovne amerického prezidenta. Zaujímavosťou je, že synovia zakladateľa firmy pokračovali v tradícii výroby a viacerí z nich zastávali pozíciu miestneho starostu. Vďaka vplyvnej rodine bola do mesta privedená železnica a postupným rozrastaním továrne a pribúdaním zamestnancov nastala aj rozsiahla domová výstavba. Výroba v roku 1912 dosahovala 445 000 kusov ohýbaného nábytku ročne, o ktorý sa staralo takmer 2000 zamestnancov.

Thonetova vila

Pokiaľ by ste sa chceli zúčastniť prehliadky tejto legendárnej továrne, tak máme pre vás dobrú správu. Párkrát do roka je s odborným historickým výkladom prístupná širokej verejnosti, ak však nebudete mať šťastie na vopred oznámené termíny, tak určite navštívte Thonetovu vilu, ktorá bola obytným domom podnikateľovej rodiny. V súčasnosti tu nájdete modernú predajnú expozíciu firmy TON (Továreň ohýbaného nábytku), ktorá je pokračovateľom thonetovskej tradície.

moderná predajná expozícia firmy TON moderná predajná expozícia firmy TON

Mesto Bystřice pod Hostýnem ponúka vskutku širokú paletu zážitkov. Od duchovenstva, cez architektúru a dizajn, po históriu a športovo-relaxačné vyžitie. Je ideálnym východiskovým miestom pre výlety s dobrým dopravným spojením, ktorého návštevu vám určite odporúčame.

 

GPS: 49°23'59.2"N 17°40'19.2"E

Text a foto: Oskár MažgútDiskusia k článku (0)

Vložiť nový príspevok


Súvisiace články

Bystřice pod Hostýnem
Publikované: 9.10.2007
Bystřice pod Hostýnem leží na úpätí Hostýnskych vrchov v nadmorskej výške okolo 310 metrov. Mesto je vzdialené asi 20 km východne od Přerova a preteká ním riečka Bystřička. Počet obyvateľov sa blíži k 9000. Toto mesto je známe výrobou stoličiek nazývaných Tonetky, ktoré sa tu vyrábajú už od roku 1861.

ČR, Kroměříž – podmanivá krása V.
Publikované: 12.4.2017
Dnes zavŕšime naše putovanie mestom Kroměříž návštevou skutočného skvostu záhradnej architektúry vo svetovom meradle. Našou záverečnou zastávkou sa totiž stane Kvetná záhrada.

ČR, Luhačovice – krásne kúpele a zaujímavé okolie II.
Publikované: 16.8.2017
Po minulotýždňovom predstavení Luhačovíc a ich svetoznámych kúpeľov sa dnes vydáme za krásnymi prírodnými, kultúrnymi i historickými pamiatkami okolia. Pohybovať sa budeme po oblasti svojrázneho Valašska, pohostinného Slovácka a úrodnej Hanej.

ČR, SR – Po stopách Dušana Samuela Jurkoviča
Publikované: 25.7.2018
Tento rok si pripomíname 150. výročie narodenia najvýznamnejšieho slovenského architekta Dušana Samuela Jurkoviča. V dnešnom článku si túto slávnu osobnosť pripomenieme prostredníctvom návštev unikátnych stavieb a prezradíme vám i čo-to o jeho živote.

Valašské Meziříčí: kostol svätej Trojice bol slávnostne otvorený
Publikované: 23.11.2019
Rok a pol trvala generálna rekonštrukcia kostola, ktorý patrí do pätice objektov pod správou Múzea regiónu Valašsko. Pre verejnosť sa po prvý raz otvorí pred tohtoročnými Vianocami na tradičný adventný koncert Rybovej Českej vianočnej omše.

ČR: Kroměříž – podmanivá krása IV.
Publikované: 5.4.2017
Minulý týždeň sme naše rozprávanie o Kroměříži skončili na prahu Podzámockej záhrady, ktorá je zapísaná do zoznamu svetového dedičstva UNESCO a je prírodným skvostom tohto malebného mesta.

ČR, Kroměříž – podmanivá krása III.
Publikované: 29.3.2017
Minulý týždeň sme sa potulkami mestom Kroměříž dostali až k Arcibiskupskému zámku, ktorý sa nachádza na Snemovnom námestí. Dnes budeme v objavovaní krás tohto mesta pokračovať, avšak ešte pred vstupom do zámku sa vydáme k naľavo stojacej Mlynskej bráne, ktorá je súčasťou starého hradbového opevnenia.

ČR: Medzi Jeseníkom a nebom – Branná a Relax centrum Kolštejn
Nekonečné turistické trasy v panenskej prírode, meditačný pokoj, útulná malá obec so zaujímavými stavebnými pamiatkami a v centre všetkého hotel s úžasným wellness, kde sa o hostí skvelo postarajú. Nevyzerá práve takto nebo turistu? My sme o tom presvedčení.

ČR, Svatý Kopeček – miesto viery a oddychu
Publikované: 12.2.2017
Pútnické miesta majú akúsi neopísateľnú atmosféru, ktorá láka tisícky z nás k ich návšteve. Nedávno sme sa pokochali krásami Svatého Hostýna, ktorý nám učaroval. Možno aj preto sme sa za krátko na to rozhodli vidieť ďalšie významné pútnické miesto v Česku – Svatý Kopeček.

ČR, Olomouc – mesto svetových unikátov II.
Publikované: 22.2.2017
Minulý týždeň sme začali poznávaciu prechádzku po Olomouci a v stručnosti sme si povedali o jeho histórii. Naším východiskovým bodom bolo Horné námestie obkolesené historickými domami a palácmi, avšak jeho skutočnými dominantami boli stĺp Najsvätejšej Trojice a budova radnice s vežou.

ČR, Olomouc – mesto svetových unikátov III.
Publikované: 1.3.2017
Po zhliadnutí krás Dolného námestia a obhliadke Žerotínovho námestia sme sa na chvíľku zastavili, dali oddýchnuť nohám a občerstvili telo. Takto posilnení sme pokračovali ďalej. Spleťou uličiek sme sa opätovne dostali na Horné námestie, v ktorého tesnej blízkosti sa nachádza unikátny kostol sv. Mórica.

ČR, Kroměříž – podmanivá krása I.
Publikované: 15.3.2017
V našom novom miniseriáli sa vydáme do mesta nádherných uličiek, námestí, sakrálnych stavieb, úžasných záhrad a UNESCO pamiatok. Budeme sa túlať po jednom z najkrajších historických miest Českej republiky, ktoré sa vďaka mimoriadnym dejinám, kultúre a vzdelanosti nazýva aj Hanáckymi Aténami. Asi už pomaly tušíte, že reč bude o meste Kroměříž.

ČR, Kroměříž – podmanivá krása II.
Publikované: 22.3.2017
Dnes nás čaká prvá prechádzka mestom Kroměříž, prostredníctvom ktorej nazrieme do tých najúchvatnejších architektonických skvostov a pokocháme sa veľkolepými námestiami i malebnými uličkami.

ČR, Holešov – história, osobnosti, pamiatky
Publikované: 29.1.2017
Na západnom okraji Hostýnskych vrchov v okrese Kroměříž sa rozprestiera mestečko Holešov, ktoré je známe hlavne vďaka ranobarokovému zámku s veľkolepým francúzskym parkom a pomerne bohatou židovskou históriou.

ČR, Rymice – obec s nádychom minulosti
Publikované: 1.2.2017
Približne 11 kilometrov od Holešova sa rozprestiera obec Rymice, ktorá láka turistov na pamätihodnosti ľudovej architektúry.

ČR, Svatý Hostýn – pútnické miesto
Publikované: 25.1.2017
Tentokrát sa vydáme k najvyššie položenému mariánskemu pútnickému miestu na Morave, ktoré už celé storočia priťahuje pútnikov nielen z blízkeho okolia, ale aj ďalekých krajov. Tým miestom bude Svatý Hostýn.

ČR, Hranice – mesto, ktoré je škoda nenavštíviť
Publikované: 20.11.2016
Geomorfologický celok Moravská brána sa môže pochváliť krásnymi prírodnými zákutiami, ale aj zaujímavými mestami, medzi ktoré dozaista patria Hranice. Toto 23 kilometrov od Přerova vzdialené mesto je už od praveku križovatkou ciest, kde sa snúbi história s modernou.

ČR, Přerov – mesto opevnené históriou
Publikované: 30.10.2016
Dnes sa budeme túlať po Morave, presnejšie po Olomouckom kraji, kde navštívime mesto Přerov. Toto len niečo cez 20 kilometrov od Olomouca vzdialené mesto je dôležitou dopravnou križovatkou, a zároveň zaujímavým výletným tipom pre cestovateľov.

ČR, Teplice nad Bečvou – Hranická priepasť
Publikované: 14.12.2016
Po tom ako sme minulý týždeň začali prechádzku po ľavom brehu rieky Bečva, presnejšie po kúpeľnom areáli obce Teplice nad Bečvou, dnes sa presunieme na pravý breh, aby sme po krátkom turistickom výstupe mohli naplno obdivovať najhlbšiu priepasť na svete.

ČR, Teplice nad Bečvou – kúpele obdarené prírodným bohatstvom
Publikované: 7.12.2016
Prednedávnom sme objavovali krásu mesta Hranice. Po niekoľkohodinovej prechádzke sme v našich potulkách pokračovali ďalej. Ani sme sa nenazdali a už sme opäť parkovali nášho štvorkolesového tátoša na pomerne veľkom parkovisku pri obci Teplice nad Bečvou, ktorá je jednou z najvýznamnejších prírodných aj kúpeľných oblastí v Českej republike.


Súvisiaca fotogaléria

ČR, Olomouc a Svatý Kopeček
Moravská metropola Olomouc ponúka všetkým cestovateľom skutočné dobrodružstvo. Vydajte sa spoznáv...

ČR, Bystřice pod Hostýnem a Svatý Hostýn
Nechajte sa pozvať k návšteve mesta Bystřice pod Hostýnem, ktoré ponúka širokú paletu zážitkov. Č...

ČR, Holešov a Rymice – dva rozdielne svety
Mesto Holešov nachádzajúce sa na západnom okraji Hostýnskych vrchov ponúka návštevníkom prechádzk...

ČR, Přerov – centrum strednej Moravy
Dnes sa vydáme do ulíc mesta Přerov, ktoré pretína rieka Bečva. Toto vyše 40-tisícové mesto je dô...

ČR, Teplice nad Bečvou – kúpele a svetová priepasť
Máloktorá obec sa môže pochváliť toľkými prírodnými unikátmi ako Teplice nad Bečvou. Vďaka výnimo...

ČR, Hranice – križovatka ciest
V dnešnej fotogalérii sa vydáme na prechádzku po meste Hranice, ktoré sa nachádza v okrese Přerov...

ČR: Ostrava – Moravská a Sliezska
K dominantám mesta patrí vyhliadková veža Novej radnice, odkiaľ máte celé mesto pekne na dlani. N...

ČR, Brno – metropola Moravy
Hlavným kultúrnym, spoločenským a vzdelanostným centrom Moravy je druhé najväčšie mesto v Čechách...

ČR, Moravský kras – vápencová nádhera
Zavítajte prostredníctvom našej fotogalérie do oblasti Moravského krasu, ktorý patrí medzi najvýz...

Znojmo: Poklad južnej Moravy
Historické mesto Znojmo na vysokom brehu nad údolím rieky Dyje patrí k najpozoruhodnejším pamiatk...

Lokácia:

Slovenská republika
Kalendár akcií:

Partneri:

Aj vďaka vám sme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Sprievodca:

Fotosúťaž:

Jarné vábenie

1. 3. – 30. 4. 2020
1. cena:
Dve voľné vstupenky na prednášku projektu Cestovateľské kino
2. cena:
Dve voľné vstupenky na inšpiratívnu prednášku od Lab.cafe
3. cena:
Vitamínový balíček od portálu Infoglobe
1. cena redakcie:
Fantastický pobyt pre 2 osoby na 3 dni v rodinnom hoteli Solisko**** s výhľadom na Štrbské pleso, raňajkami, večerou a neobmedzeným vstupom do wellness
2. cena redakcie:
Krásny šperk od kamenej predajne ZLATNÍCTVO MILI
3. cena redakcie:
Kniha Trnava – retro od rodinného vydavateľstva DAJAMA

Aktuality:

8.4.2020
Veľká noc je tu, a preto sme moc radi, že vám v spolupráci s Múzeom Polička môžeme priniesť fotonávod na výrobu vrkoča.
7.4.2020
Stavba nového kostola blahoslavenej Márie Restituty je dokončená a čaká na otvorenie. Slávnostná omša bola plánovaná na 1. mája tohto roku.
6.4.2020
V týchto dňoch bola odovzdaná spoločná nominácia tradície spojenej s chovom koní plemena lipican (Lipizzan) do Reprezentatívneho zoznamu nehmotného kultúrneho dedičstva ľudstva UNESCO, ktorá by mala byť aj ochranou tohto jedného z najstarších kultúrnych plemien koní chovaných v Európe.
Archív aktualit

Do osobitej pozornosti:

Oznamy a upozornenia pred cestovaním do zahraničia nájdete TU (vrátane výskytu koronavírusu COVID-19).

Pridajte sa a súťažte!

Každý týždeň na facebooku nová súťaž o hodnotné ceny!

Krajina mesiaca - BRAZÍLIA a SALVÁDOR:

Brazília, Salvádor

TIPY NA VÝLETY V BRAZÍLII a SALVÁDORE:

 

BRAZÍLIA:

Paraty – bez áut

Rio de Janeiro – divoký karneval a krásne pláže (I., II.)

Amazónia – cesta do pralesa

Manaus: Paríž Južnej Ameriky

Z Uruguaja do Porto Alegre

SALVÁDOR:

Alegría – cesta k lagúne

Joya de Cerén a San Salvador

 

Všetko dôležité, čo by ste o Brazílii mali vedieť, nájdete TU a o Salvádore TU.

Najčítanejšie články:

Mobilná aplikácia :

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone 

 

Interaktívne katalógy:

Ďakujeme:

Google hodnotenie

dnes:streda 8. 4. 2020
sviatok:Albert
dnes:
streda 8.4.
18 °C
zajtra:
štvrtok 9.4.
21 °C