www.infoglobe.sk » ČR: vrchol Pardus, Rusava a okolie – potulky nádhernou prírodou

ČR: vrchol Pardus, Rusava a okolie – potulky nádhernou prírodou

Publikované: 8.4.2021
Dnes sa zatúlame do prírodného parku Hostýnske vrchy, konkrétne do okolia malebnej obce Rusavy. Vrchol Pardus sa totiž nachádza práve tu a vypína sa do výšky 672 m n. m., ponúka nádherné výhľady do širokého okolia a je to skrátka obľúbený vyhliadkový vrchol v centrálnej časti Hostýnskych hôr.

Vrchol tvoria terasovito upravené svahy s početnými lúkami, brezami, borievkami a ďalšími drevinami, ktoré vytvárajú príjemné romantické zákutia nabádajúce k odpočinku. Juhovýchodne vzdialená obec Rusava leží medzi kopcami v členitom údolí rovnomennej riečky. Ak dumáte nad názvom obce, tak je to vďaka tomu, že voda v rieke býva vďaka zloženiu a zafarbeniu pôdy pri výdatných dažďoch červenkastá – „rusá“ – a tu teda môžeme hľadať pôvod mena rieky aj obce. Rieka pramení priamo pod vrcholom Pardus a pri obci Záhlinice na Hané sa vlieva do rieky Moravy.

rieka Rusava

Na úbočí Pardusu sa už v 15. storočí rozkladala malá dedina Jestřábí, tá ale už zanikla. Táto zaniknutá obec sa teraz uvádza ako miesto, kde presne vyviera jeden z prameňov rieky Rusavy. Na niektorých lúkach, dodnes využívaných ako pastviny, sa nachádzajú zbytky starých hospodárskych stavieb, ktoré dokladajú typické pastierstvo a hospodárenie už od dávnych dôb. Okrem početných lúk pokrývajú vrcholové partie aj zalesnené svahy, a to predovšetkým zo severnej časti. Oproti predošlým rokom je ale vrchol značne odlesnený. Pri troške šťastia a dobrých viditeľných podmienkach možno na južnom obzore rozoznať vrcholky slovenských pohraničných hôr. K lepšej orientácii vám môže pomôcť rázcestník turistických značiek, ktorý vrcholy napomôže lepšie rozoznať.

nádherné lúky pri výstupe na vrchol výhľad z vrcholu

A kadiaľ na Pardus? Máte dve možnosti, pretože vydať sa na Pardus môžete prakticky z dvoch strán. V oboch prípadoch môže byť začiatočným bodom obec Rusava. Prvá trasa vedie z vrcholu dole smerom pod Klapinov. Približne po kilometri dorazíte k rázcestníku, ktorý je pomyselnou križovatkou. Odtiaľ sa dá vyraziť na Hostýn alebo Tesák. Od rázcestníka pod Klapinovom vedie spevnená asfaltová komunikácia priamo na Rusavu. Dôjdete až k obecnému úradu, po ceste je ešte Zelená hospoda, kde si môžete oddýchnuť a dať si niečo dobrého. Druhý variant trasy vedie opačným smerom, a to opäť na Rusavu.

výhľad do krajiny

Najbližšie obľúbené ciele v okolí Pardusu, ktoré môžete navštíviť, sú evanjelický kostol sv. Trojice, Skalný, Kašparova vila, zrúcanina hradu Křídlo a múzeum Rusava – pamätník obce.

 

GPS: 49°20'52.1"N 17°41'22.9"E (Rusava)

Text a foto: Veronika Hrabinová

Preklad: Oskár MažgútDiskusia k článku (0)


Súvisiace články

ČR: Tajomné miesta so silnou energiou
Publikované: 8.11.2015
V Českej republike je mnoho miest a starodávnych stavieb, ktoré na vás dýchnu tajuplnou až magickou atmosférou. O všetkých sa rozprávajú legendy, z ktorých niekedy až mrazí... Kto by rád nenahliadol pod rúšku tajomstva? V dnešnom článku vám niektoré mystické miesta priblížime.

ČR, Hrad Buchlov – zachovalá stredoveká nádhera
Publikované: 12.3.2015
V dnešnom článku sa vydáme do stredoveku, konkrétne na hrad Buchlov, ktorý sa nachádza na rovnomennom kopci. Tento majestátny kráľovský hrad je len na skok od obce Buchlovice, v okrese Uherské Hradište, známej hlavne vďaka barokovému zámku Buchlovice s rozsiahlym parkom.

ČR, Bystřice pod Hostýnem – mesto ohýbaného nábytku
Publikované: 5.2.2017
Po navštívení pútnického miesta Svätý Hostýn sme nemohli vynechať ani návštevu len tri kilometre vzdialeného mesta Bystřice pod Hostýnem, ktoré je preslávené výrobou ohýbaného nábytku. Samozrejme nábytok nie je zďaleka všetko čo toto mestečko ponúka k videniu, čoho dôkazom budú nasledujúce riadky.

ČR, Svatý Hostýn – pútnické miesto
Publikované: 25.1.2017
Tentokrát sa vydáme k najvyššie položenému mariánskemu pútnickému miestu na Morave, ktoré už celé storočia priťahuje pútnikov nielen z blízkeho okolia, ale aj ďalekých krajov. Tým miestom bude Svatý Hostýn.

ČR, Frenštát pod Radhoštěm – v srdci Beskýd
Publikované: 3.12.2020
Malé moravsko-sliezske mesto Frenštát pod Radhoštěm nie je síce žiadnou metropolou, avšak aj tak láka turistov z celého Česka. Slúži totiž ako skvelý východzí bod do okolitých hôr. Leží predsa len v samotnom srdci Moravsko-sliezskych Beskýd, hneď pri chránenej krajinnej oblasti Beskydy. Po celý rok je tu tak o skvelý program postarané. Či už sa jedná o turistiku a cyklistiku – oboje sú tu hojne prevádzkované od jari až do jesene, alebo potom skvelé zimné športové vyžitie v podobe množstva zjazdoviek aj bežkárskych trás. Do Frenštátu pod Radhoštěm vedie tiež železnica, takže aj bez auta sa sem dá pohodlne dostať.

ČR, Rožnov pod Radhoštěm: oáza pokoja pod Beskydami – VIDEO
Publikované: 13.6.2017
Malebné mestečko Rožnov pod Radhoštěm patrí medzi miesta, do ktorých sa zamilujete už v prvom okamžiku. A keď nie v prvom, tak hneď v tom druhom. Od konce 18. storočia do 2. svetovej vojny fungovalo toto mesto ako klimatické kúpele a dnes sa k tradícii opäť pomaly vracia.

ČR, Radhošť – sídlo slovanského boha slnka Radegasta – VIDEO
Publikované: 23.5.2017
Legendy vravia, že na vrchole beskydského vrcholu Radhošť odjakživa sídlil Radegast – pohanský boh slnka, vojny a víťazstva. Aj dnes je 1 129 metrov vysoký Radhošť posvätné pútnické miesto s krásnym kostolíkom a výhľadom, vďaka ktorému stojí aj samotný výstup za to.


Súvisiaca fotogaléria

ČR, Bystřice pod Hostýnem a Svatý Hostýn
Nechajte sa pozvať k návšteve mesta Bystřice pod Hostýnem, ktoré ponúka širokú paletu zážitkov. Č...

ČR, Rájec-Jestřebí – zámocká krása
Neďaleko mesta Blansko sa nachádza krásne mestečko Rájec-Jestřebí, ktoré sa hrdí národnou kultúrn...


Súvisiace video

ČR, Rožnov pod Radhoštěm: Oáza pokoja pod Beskydami
Pred druhou svetovou vojnou fungovalo mesto ako klimatické kúpele a dnes sa táto tradícia pomaly ...

ČR, Radhošť – tam, kde sídli boh slnka
Výstup na vrch Radhošť je v krásnom letnom dni skvelým zážitkom. Dokonca si môžete vybrať, či pôj...

Lokácia:

Slovenská republika
Kalendár akcií:

Partneri:

Aj vďaka vám sme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Sprievodca:

Fotosúťaž:

Dotyk jari

1. 3. – 30. 4. 2021
1. cena:
Obrazová publikácia z vydavateľstva CBS
2. cena:
Exkluzívne miniatúry: remeselný gin TOISON a bylinný likér Dr.Kramer
3. cena:
Darčekový balíček od portálu Infoglobe
1. cena redakcie:
Ročné predplatné časopisu Krásy Slovenska
2. cena redakcie:
Darčeková kazeta Vincentka
3. cena redakcie:
Liptov – turistický sprievodca z rodinného vydavateľstva Dajama

Aktuality:

16.4.2021
Aj tento rok sa môžete zapojiť do ankety Strom roka, ktorej cieľom je upozorniť na staré, vzácne či ohrozené stromy a vzbudiť záujem ľudí o životné prostredie. Do 30. apríla 2021 (do 22.4. v ČR) môžu jednotlivci, mestá, školy či organizácie nominovať stromy a po výbere odbornou porotou bude spustené hlasovanie.
14.4.2021
Pred pár dňami oznámil Bratislavský dopravný podnik informáciu o zatraktívnení cestovania verejnou dopravou spôsobom plošného zvýšenia ceny cestovného, zrušením obľúbeného 15 minútového lístka a zlacnením ročného lístka o 25%.
12.4.2021
Len nedávno vyšla nová štúdia Barcelonského inštitútu pre globálne zdravie (ISGlobal) o kvalite ovzdušia v tisíckach európskych miest. Spomedzi 31 štátov majú najhoršie výsledky Taliansko, Španielsko, Poľsko, Belgicko a Česká republika.
Archív aktualit

Do osobitej pozornosti:

Oznamy a upozornenia pred cestovaním do zahraničia nájdete TU (vrátane výskytu koronavírusu COVID-19).

Pridajte sa a súťažte!

Každý týždeň na facebooku nová súťaž o hodnotné ceny!

Krajina mesiaca - ALŽÍRSKO, POBREŽIE SLONOVINY a TUNISKO:

ALŽÍRSKO, POBREŽIE SLONOVINY a TUNISKO

TIPY NA VÝLETY - ALŽÍRSKO, POBREŽIE SLONOVINY a TUNISKO

 

Alžírsko, Alžír: Kombinácia európskej a islamskej architektúry

Pobrežie slonoviny, Abidjan - Tropický Manhattan

Tunisko – severom po stopách histórie

Tunisko – krajina bohatá na zážitky aj raj filmárov

Tunisko, Sahara – do púšte

 

Všetko dôležité, čo by ste o Alžírsku mali vedieť, nájdete TU, o Pobreží Slonoviny TU a Tunisku TU.

Najčítanejšie články:

Mobilná aplikácia :

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone 

 

Interaktívne katalógy:

Ďakujeme:

Google hodnotenie

dnes:nedeľa 18. 4. 2021
sviatok:Valér
dnes:
nedeľa 18.4.
10 °C
zajtra:
pondelok 19.4.
8 °C