www.infoglobe.sk » ČR: Medzi Jeseníkom a nebom – Branná a Relax centrum Kolštejn

ČR: Medzi Jeseníkom a nebom – Branná a Relax centrum Kolštejn

Publikované: 19.3.2020
Nekonečné turistické trasy v panenskej prírode, meditačný pokoj, útulná malá obec so zaujímavými stavebnými pamiatkami a v centre všetkého hotel s úžasným wellness, kde sa o hostí skvelo postarajú. Nevyzerá práve takto nebo turistu? My sme o tom presvedčení.

Práve na takéto miesto sme narazili v podhorí Hrubého Jeseníku, len 20 km od mesta Jeseník.

Podhorie Jeseníkov okolo Brannej

Goldenstein – Kolštejn – Branná

Obec Branná, ktorú máme na mysli, má dlhú a zaujímavú históriu. Vznikla už okolo roku 1282 ako Goldenstein (Zlatý kameň). Hrad, ktorý bol vybudovaný v stredoveku na obranu Zlatej cesty, tu zrejme stál ako prvý. Neskôr bola časť z neho prestavaná na renesančný zámok.

Názov obce Kolštejn je počeštená skomolenina pôvodného mena. Držala sa až do konca druhej svetovej vojny a teraz nesie meno Branná podľa miestnej riečky. Od roku 1992 je historické jadro obce mestskou pamiatkovou zónou.

Meno Kolštejn sa ale nestratilo, dnes sa tak volá Relax centrum, ktoré turistom poskytuje pohodlné zázemie. Ešte sa k nemu vrátime.

kostol sv. Michaela

Mestská pamiatková zóna Branná

Pamiatkovú zónu zdobí renesančná budova fojtstva a prekrásna dominantná stavba pôvodne evanjelického kostola Archanjela Michaela. Vo výklenku vonkajšieho múru sa nachádza baroková socha sv. Jana Nepomuckého a neďaleko v areáli stojí aj súsošie Piety, datované dokonca až do roku 1663! Kostol je s budovou fary spojený nadzemnou chodbou.

Pár krokov odtiaľ je námestie s pôvabnou renesančnou radnicou. Pod starými stromami stojí už takmer 200 rokov studňa a jedným z domov v rade za ňou je zmienené Relax centrum Kolštejn a Wellness hotel Kolštejn*** superior. Priamo na námestí, v pôvodnej budove fojtstva z roku 1325, sa nachádza Hotel garni Kolštejn***, reštaurácia Kolštejn a Minipivovar Kolštejn.

Branná v rannom opare

Kam na výlet?

Hlboké lesy, fotogenické hory a riedke osídlenie sú základnými kameňmi tunajšej turistom zasnúbenej krajiny. Hustá sieť značených ciest, lyžiarske areály, cyklotrasy a sem tam rozhľadňa sú tu pre každého, kto hľadá aktívny odpočinok. Priamo stredom obce prechádza náučný chodník Pasák, ktorý smeruje na hrebene Jeseníkov k rovnomenným skalám. Skala dlhá 250 m a vysoká 30 m je zvláštne geomorfologicky tvarovaná a odjakživa priťahuje pozornosť. Viaže sa k nej povesť o pastierovi, ktorý neustrážil svoje stádo, a v nej je aj pôvod názvu skaly. Aj pozoruhodná príroda tu má svojich vzácnych obyvateľov.  Žije tu chrapkáč poľný (Crexcrex), jariabok hôrny, prepelica poľná (Coturnixcoturnix), strakoš obyčajný(Lanius collurio) a rastlinná ríša tu má priamo drahokamy: vemenník dvojlistý (Platantherabifolia), bradáčik vajcovitý (Listeraovata) a ľaliu cibuľkonosnú (Lilium bulbiferum).

jeseň v BrannejMilovníci vojenskej histórie v okolí obdivujú zachovalú líniu predvojnového pohraničného opevnenia. Dva kilometre od Brannej je mnoho bunkrov a pechotných zrubov. Niektoré z nich Klub vojenskej histórie zrekonštruoval a sú príležitostne prístupné. 

Nachádzajú sa tu premyslene trasované cyklistické terény, aj keď v kopcoch cyklotrasy väčšinou vedú po vrstevnici. Prejdete sa krásnym lesným prostredím s výhľadmi na Jeseníky aj Králický Sněžník. Kto sa nechce príliš namáhať, môže si tu požičať elektrobicykel, pre netradičné zážitky sú v požičovni k dispozícii aj kolobežky. V zime len vymeníte bicykel za bežky.

Kto má večer ešte dosť energie, tomu sa tu ponúka dvojdráhový bowling a dva biliardové stoly.

 

Relax centrum Kolštejn

Je skvelé, že na noc nemusíte nikam odchádzať. Priamo uprostred tohoto turistického raja sú k dispozícii dva hotely, ktoré okrem ubytovacích služieb ponúkajú aj wellness – a to presne vaše športom a vychádzkami unavené telo potrebuje.

Po celý rok, za každého počasia je návštevníkom k dispozícii bazén so slanou vodou a protiprúdom. Slaná voda veľmi blahodárne pôsobí na pokožku a vdychovanie soľou nasýtených výparov uľavuje od dýchacích problémov. Preto je návšteva odporúčaná aj pre alergikov. Budete sa tu cítiť ako pri mori.

Bazén so slanou vodou je v prevádzke celoročneBiliard v Relax centre KolštejnTu sa robia saunové ceremoniály

Saunové ceremoniály a Vitálny svet

Saunovými ceremoniálmi povyšujú v Relax centre bežné saunovanie na božskú úroveň. Dopredu majú stanovený program a vedie ich skúsený profesionál.

Vitálny svet je názov celého saunového komplexu so širokou ponukou odpočinkových procedúr. K vybaveniu Vitálneho sveta patria 2 druhy suchých a 5 druhov parných sáun, Kneippove džbery, tepidárium, masážne sprchy, ochladzovací bazén a vírivý bazén.

Náš tajný tip: Unikátne priestory Vitálneho sveta sa dajú prenajať pre uzavretú spoločnosť!

Alebo naopak – využite možnosť relaxovať v intímnej atmosfére privátneho wellness. Kamenná pivnica obložená drevom, magická hudba, sekt a sviečky a úplné súkromie, v ktorom nebudete rušení. Užijete si fínsku saunu, parné kúpele so soľnou arómou, masážne sprchy, tropický dážď alebo vírivku?

Luxusnú a dokonalú firemnú akciu, rozlúčku so slobodou alebo relaxačnú fázu športového sústredenia si najlepšie vieme predstaviť práve tu. Je tu zázemie až pre 100 ľudí.

budova hotela Relax centrum Kolštejn je súčasťou pamiatkovej zóny

Relaxačné masáže

Unavenému organizmu najspoľahlivejšie pomôže masáž. Nech už ste len unavení z celodenného športovania, alebo máte nejaký určitý problém (boľavý chrbát, migrény, „ťažké nohy“…), masáže vám pomôžu k úľave. Prekrvujú pokožku, svalstvo aj kĺby, a tým zlepšujú ich celkovú kondíciu. Únava a bolesť zmiznú ako mávnutím kúzelného prútika.

Niekomu od problémov pomôže termoterapia s klasickou masážou, inému zas medová masáž alebo masáž lávovými kameňmi. Rašelinové a parafínové zábaly sú nielen zdravotnou, ale aj kozmetickou procedúrou, bankovanie a pivné kúpele tiež. A to sme ešte nespomenuli čokoládové zábaly a ílové masky!

v reštaurácii   Minipivovar Kolštejn

Minipivovar Kolštejn

V zázemí hotelovej reštaurácie sa nachádza Minipivovar Kolštejn, ktorý nadväzuje na miestnu pivovarnícku tradíciu. Varí svetlé a polotmavé ležiaky a pivné špeciály podľa sezóny. Pivá sú nepasterizované a nefiltrované a môžete ich ochutnať aj pri komentovanej prehliadke minipivovaru spojenej s degustáciou.

Tu nie je nuda, tu je pohoda.

GPS: 50°9'8.48"N; 17°0'36.86"E

Relax centrum Kolštejn
Branná 60, 788 25 Branná

Recepce: 
+420 583 286 421
+420 602 651 027
info@kolstejn.cz

Text a foto: Relax Centrum Kolštejn

Textová úprava: Radka SnížkováDiskusia k článku (0)

Vložiť nový príspevok


Súvisiace články

ČR, Olomouc – mesto svetových unikátov I.
Publikované: 15.2.2017
V nasledujúcich riadkoch navštívime stredomoravské krajské mesto Olomouc, ktoré sa vo svete preslávilo nielen známou syrovou pochúťkou či pamiatkou UNESCO, ale aj kvetinovou výstavou či bohatou históriou.

ČR, Olomouc – mesto svetových unikátov II.
Publikované: 22.2.2017
Minulý týždeň sme začali poznávaciu prechádzku po Olomouci a v stručnosti sme si povedali o jeho histórii. Naším východiskovým bodom bolo Horné námestie obkolesené historickými domami a palácmi, avšak jeho skutočnými dominantami boli stĺp Najsvätejšej Trojice a budova radnice s vežou.

ČR, Olomouc – mesto svetových unikátov III.
Publikované: 1.3.2017
Po zhliadnutí krás Dolného námestia a obhliadke Žerotínovho námestia sme sa na chvíľku zastavili, dali oddýchnuť nohám a občerstvili telo. Takto posilnení sme pokračovali ďalej. Spleťou uličiek sme sa opätovne dostali na Horné námestie, v ktorého tesnej blízkosti sa nachádza unikátny kostol sv. Mórica.

ČR, Olomouc – mesto svetových unikátov IV.
Publikované: 8.3.2017
Od Námestia republiky sme sa vydali ku Katedrále svätého Václava, ktorá sa nachádza na Václavskom námestí a je sídlom olomouckej rímskokatolíckej arcidiecézy. Táto veľkolepá románsko-gotická stavba s prvkami baroka a bohatou sochárskou výzdobou je skutočnou ozdobou tohto mesta.

ČR, Jeseník – Priessnitzove liečebné kúpele – VIDEO
Publikované: 25.6.2019
Na okraji mesta Jeseník môžete navštíviť ďalšie z unikátnych miest krásnej Českej republiky. Lekár Vincenz Priessnitz tu v roku 1822 založil prvý vodoliečebný ústav na svete. Dodnes tu fungujú obľúbené kúpele, obklopené nádhernou horskou prírodou.

ČR, Jeseníky: Rejvíz – najvyššie položené rašelinisko na Morave – VIDEO
Publikované: 4.9.2018
Vyrážate na výlet do Jeseníkov? Určite sa zastavte v národnej prírodnej rezervácii Rejvíz neďaleko mesta Jeseník. Čaká vás unikátne rašelinisko, mokrade a rovnomenná osada, kde sa môžete občerstviť.

ČR, údolie Bielej Opavy – najkrajší náučný chodník Jeseníkov – VIDEO
Publikované: 2.7.2019
Poďme sa spoločne vypraviť na 5 kilometrov dlhú trasu z obce Karlova Studánka proti prúdu Bielej Opavy skrz jedinečnú prírodnú rezerváciu. Riečka sa tu zarezáva do hlbokého kaňonu a tvorí nespočetne veľa kaskád, perejí aj vodopádov.

ČR, Karlova Studánka – horské kúpele pod Pradědom – VIDEO
Publikované: 9.7.2019
V srdci hlbokých lesov Hrubého Jeseníku navštívte malebnú kúpeľnú obec s krásnou architektúrou aj okolitou prírodou a pokojnou atmosférou. Nájdete tu aj vodopád, geologickú expozíciu či 600 metrov dlhú zjazdovku.

ČR, Svatý Kopeček – miesto viery a oddychu
Publikované: 12.2.2017
Pútnické miesta majú akúsi neopísateľnú atmosféru, ktorá láka tisícky z nás k ich návšteve. Nedávno sme sa pokochali krásami Svatého Hostýna, ktorý nám učaroval. Možno aj preto sme sa za krátko na to rozhodli vidieť ďalšie významné pútnické miesto v Česku – Svatý Kopeček.

ČR, Litomyšl – mesto slávnych osobností, kultúry i histórie – VIDEO
Publikované: 29.10.2019
Neďaleko bývalej hranice Čiech a Moravy leží mestečko Litomyšl, ktoré patrí k najmalebnejším v Česku. Aj vďaka tomu, že sa tu narodilo či pobývalo niekoľko významných osobností, nadväzuje na ich tradíciu množstvo kultúrnych akcií a festivalov. Poďme sa spoločne vypraviť do mesta Litomyšl.

ČR, Bystřice pod Hostýnem – mesto ohýbaného nábytku
Publikované: 5.2.2017
Po navštívení pútnického miesta Svätý Hostýn sme nemohli vynechať ani návštevu len tri kilometre vzdialeného mesta Bystřice pod Hostýnem, ktoré je preslávené výrobou ohýbaného nábytku. Samozrejme nábytok nie je zďaleka všetko čo toto mestečko ponúka k videniu, čoho dôkazom budú nasledujúce riadky.


Súvisiaca fotogaléria

ČR, Zoo Olomouc – zimná návšteva
Na Svatom Kopečku v Olomouci sa na ploche 42,5 hektára rozprestiera zoologická záhrada, ktorá pon...

ČR: Jeseníky
Rozľahlé a hlboké lesy Hrubého Jeseníku v severnej časti Moravy sú chráneným územím a zasahujú hn...

ČR, Olomouc a Svatý Kopeček
Moravská metropola Olomouc ponúka všetkým cestovateľom skutočné dobrodružstvo. Vydajte sa spoznáv...


Súvisiace video

ČR, Litomyšl – mesto slávnych osobností, kultúry i histórie
Neďaleko bývalej hranice Čiech a Moravy leží mestečko Litomyšl, ktoré patrí k najmalebnejším v Če...

ČR, Jeseník – Priessnitzove liečebné kúpele
Na okraji mesta Jeseník založil lekár Vincenz Priessnitz v roku 1822 prvý vodoliečebný ústav na s...

ČR, údolie Bielej Opavy – najkrajší náučný chodník Jeseníkov
Dnes sa spolu vydáme na 5kilometrovú trasu z Karlovej Studánky proti prúdu Bielej Opavy skrz jedi...

ČR, Jeseníky: Rejvíz – najvyššie položené rašelinisko na Morave
Dnes sa spolu s nami pozriete do Jeseníkov, konkrétne do národnej prírodnej rezervácie Rejvíz. Pr...

Lokácia:

Slovenská republika
Kalendár akcií:

Partneri:

Aj vďaka vám sme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Sprievodca:

Fotosúťaž:

Jeseň na bicykli

27. 8. – 31. 10. 2020
1. cena:
Dve vstupenky do expozície Nestville Distillery
2. cena:
Kniha Okolo Slovenska na bicykli od rodinného vydavateľstva Dajama
3. cena:
Kniha Čarovný Liptov od vydavateľstva CBS
1. cena redakcie:
Štartovací balíček do súťaže Všetci na bajk 2021
2. cena redakcie:
Nové vydanie ORAVA – Panoráma ľudovej piesňovej a hudobnej kultúry (október 2020)
3. cena redakcie:
Kniha Moje najkrajšie cesty za spoznaním sveta od Marcela Králika

Aktuality:

25.9.2020
Pri príležitosti Svetového dňa cestovného ruchu (27. september 2020), ponúka Gemersko-malohontské múzeum bezplatný vstup do výstavných a expozičných priestorov v čase od 13-tej do 18-tej hodiny.
24.9.2020
• 2 500 kilometrov českou a slovenskou prírodou.
• Peši, na bicykli, na lodi, na lyžiach aj na koni.
• Jednodenné výlety rôznej náročnosti.
• Príroda národných parkov a chránených oblastí.
• Profesionálne a panoramatické fotografie.
23.9.2020
Svetový deň cestovného ruchu sa každoročne slávi 27. septembra a jeho cieľom je zvyšovať povedomie v rámci medzinárodného spoločenstva o význame cestovného ruchu, jeho sociálnych, kultúrnych, environmentálnych aj ekonomických hodnotách a prínose k dosiahnutiu cieľov udržateľného rozvoja.
Archív aktualit

Do osobitej pozornosti:

Oznamy a upozornenia pred cestovaním do zahraničia nájdete TU (vrátane výskytu koronavírusu COVID-19).

Pridajte sa a súťažte!

Každý týždeň na facebooku nová súťaž o hodnotné ceny!

Krajina mesiaca - NEPÁL:

Najčítanejšie články:

Mobilná aplikácia :

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone 

 

Interaktívne katalógy:

Ďakujeme:

Google hodnotenie

dnes:sobota 26. 9. 2020
sviatok:Edita
dnes:
sobota 26.9.
12 °C
zajtra:
nedeľa 27.9.
14 °C