www.infoglobe.sk » ČR, Holešov – história, osobnosti, pamiatky

ČR, Holešov – história, osobnosti, pamiatky

Publikované: 29.1.2017
Na západnom okraji Hostýnskych vrchov v okrese Kroměříž sa rozprestiera mestečko Holešov, ktoré je známe hlavne vďaka ranobarokovému zámku s veľkolepým francúzskym parkom a pomerne bohatou židovskou históriou.

Pri našich potulkách po Morave sme navštívili aj mestečko Holešov nachádzajúce sa na hranici dvoch etnografických oblastí, konkrétne Hanej a Valašska. Ešte pred návštevou azda najväčšej atrakcie mestečka – zámku, sme sa poprechádzali po centre, kde sme nazreli aj do histórie.

Holešov

Holešov, ako aj mnohé iné mestá a obce v okolí, sa nachádzal neďaleko známej Jantárovej cesty čo v nemalej miere prispelo k jeho rozvoju. Vôbec prvé písomné zmienky sa objavujú v roku 1131. Spočiatku bol biskupským majetkom, no po nástupe Přemyslovcov získal Holešov štatút mesta. Krušné obdobie zažíval v čase reformácie. Veľmi výraznou vtedajšou osobnosťou bol dnes už svätý Ján Sarkandera, ktorý tu pôsobil ako farár. Výrazný rozmach Holešova nastal po získaní mesta zbohatlíkom Johannom z Rottalu, v ktorom následne pokračovali aj jeho nástupcovia. Z tohto obdobia pochádza veľkoryso vybudovaný zámok či záhrady (park), ktoré istú dobu konkurovali aj tým v Kroměříži. V medzivojnovom období sa do histórie mesta v podobe dvoch diel zapísal aj slávny architekt Bohuslav Fuchs, ktorý tu predtým študoval.      

HolešovHolešov

Samostatnú kapitolu z dejín mesta tvoria Židia. Holešov sa stal útočiskom ultraortodoxných Židov vrátane viacerých kabalistických učencov, čo z neho zakrátko učinilo pútnické miesto ortodoxného judaizmu. Najväčší počet židovského obyvateľstva bol zaznamenaný v roku 1848, kedy bola vytvorená aj samostatná administratívna jednotka nazývaná „Židovský Holešov“. Tunajšie pôsobenie židovského obyvateľstva neskôr viedlo k rozporom s domácim, čoho dôsledkom boli tzv. pogromy (násilné akcie) a žiaľ s nástupom fašizmu a druhej svetovej vojny postupne tunajšia židovská komunita zanikla (holokaust). V súvislosti s prítomnosťou Židov tu vzniklo najprogresívnejšie české fašistické hnutie, z ktorého sa utvorila politická strana Národná obec fašistická. Po skončení vojny bola náboženská obec síce obnovená, no opäť vplyvom nastávajúceho režimu zanikla. Posledný pôvodný obyvateľ zomrel v roku 1986. V súčasnosti môžeme židovskú minulosť mesta vnímať cez kultúrne podujatia a pamiatky, ku ktorým sa radí Šachova synagóga – jedna z najvýznamnejších pamiatok v Česku, ktorá je jedinou synagógou tzv. poľského typu údajne na svete a židovský cintorín, kde je pochovaný rabín Šabtaje ben Me’ir ha-Kohena, ktorého pietne miesto navštevujú každoročne stovky ortodoxných Židov z celého sveta.    

Holešov

Pre odľahčenie týchto smutných dejín Holešova uvádzame, že mesto bolo rodiskom i celoživotným domovom najvyššieho človeka v ČeskuJozefa Drásala, ktorý vďaka svojim približne 242 cm bol prezývaný aj hanáckym obrom. Vystupoval ako varietná a cirkusová atrakcia po celej Európe, dokonca aj pred francúzskym cisárom Napoleonom Bonaparte. Mesto je známe aj výchovou bezpečnostných zložiek. V tridsiatych rokoch tu vyučovali elitných pohraničiarov, neskôr nemeckú Schutzpolizei i protektoriátnych žandárov, za komunizmu Zbor národnej bezpečnosti  a v súčasnej dobe tu pôsobí jedna z troch najväčších policajných škôl. Na území mesta stojí aj najvýchodnejšia profesionálna meteorologická stanica v Českej republike.  

Holešov - kostol Nanebovzatia Panny Márie

Holešov - kostol Nanebovzatia Panny MárieHolešov 

Pekné centrum mesta ponúka k videniu kostol Nanebovzatia Panny Márie, morový stĺp z počiatku 18. storočia, ako aj zástavbu domov kde sídlia banky, obchody či reštaurácie a kaviarne. Pár metrov od centra sa nachádza už spomínaný zámok Holešov, ktorý bol postavený v roku 1574 na mieste bývalej tvrdze. Zámok bol viac ráz prestavaný a v čase našej návštevy prebiehala rozsiahla rekonštrukcia. Počas tridsaťročnej vojny bol Švédmi vyplienený a vypálený. V čase panovania grófa Rottala bol jedným z kultúrnych centier Moravy. Aj dnes ponúka vo svojich priestoroch viacero výstav, celoročné spoločenské podujatia, ako aj možnosť usporiadania svadby či oslavy priamo na zámku.

zámok Holešov

zámok Holešovzámok Holešov

Odporúčame navštíviť aj zámockú reštauráciu, kde sme sa doslova kráľovsky najedli v nádhernom prostredí s príjemnou obsluhou a našej peňaženke to vôbec neuškodilo. Po ukončení prehliadky zámku určite navštívte aj jeho veľkolepú záhradu, ktorá bola po etapách budovaná už od 17. storočia. K videniu sú tu nielen sochárske diela, ale aj vodný systém symbolizujúci Neptúnovo žezlo – Trojzubec, Ružová záhrada s hvezdárňou či bustou známeho barokového hudobného skladateľa Františka Xavera Richtera, ktorý sa tu narodil a neskôr aj pôsobil, ako aj mnoho ďalších zákutí.

Holešov - francúzsky park

Holešov - francúzsky park (hvezdáreň)Holešov - francúzsky park (busta Františka Xavera Richtera)

Holešov je mesto, ktoré spočiatku možno pôsobí, že okrem zámku nemá čo ponúknuť, no opak je pravdou. Preto pokiaľ pôjdete niekedy okolo, určite ho navštívte, keďže je miestom zaujímavých osobností, dejinných udalostí a samozrejme v neposlednom rade pozoruhodných pamiatok.

 

GPS: 49°19'54.5"N 17°34'47.6"E

Text a foto: Oskár Mažgút Diskusia k článku (0)

Vložiť nový príspevok


Súvisiace články

ČR: Južná Morava – kraj slnka, vína a pohostinnosti
Publikované: 9.6.2016
Keď stvoriteľ rozdával, bol k Juhomoravanom skutočne štedrý. Aby mohli svojej zemi vravieť „kraj vína“, nadelil im najväčšiu dávku slnečného žiarenia v celom Česku. A tiež teplú klímu, svedčiacu nielen vínnej réve, ale tiež rekreácii – trebárs u Vranovskej či Brnenskej priehrady alebo pri jazerách pod Pálavou. A čo tu čaká návštevníkov? Pamiatky Veľkomoravskej ríše, hrady, zámky, cirkevné a technické pamiatky alebo vojenské pohraničné opevnenie a v neposlednom rade nevšedné krásy krajiny. Nie náhodou je južná Morava hneď po Prahe turisticky najvyhľadávanejším regiónom Českej republiky.

ČR: Kroměříž – podmanivá krása IV.
Publikované: 5.4.2017
Minulý týždeň sme naše rozprávanie o Kroměříži skončili na prahu Podzámockej záhrady, ktorá je zapísaná do zoznamu svetového dedičstva UNESCO a je prírodným skvostom tohto malebného mesta.

ČR, Kroměříž – podmanivá krása V.
Publikované: 12.4.2017
Dnes zavŕšime naše putovanie mestom Kroměříž návštevou skutočného skvostu záhradnej architektúry vo svetovom meradle. Našou záverečnou zastávkou sa totiž stane Kvetná záhrada.

ČR, Zlín – unikátna zoologická záhrada
Publikované: 26.7.2017
Dnes vás zavedieme na jedno úžasné miesto, ktoré sa nachádza približne 10 kilometrov od centra Zlína. Miesto, ktoré v roku 1930 založil nepísaný kráľ obuvi Tomáš Baťa. Asi už tušíte, že reč bude o Zoologickej záhrade Zlín, ktorú miestni nazývajú aj Zoo Lešná.

ČR, Luhačovice – krásne kúpele a zaujímavé okolie I.
Publikované: 9.8.2017
Kúpele Luhačovice sú krásne, malebné a liečivé v každom ročnom období. Vždy zas a znova okúzľujú návštevníkov rozmanitou architektúrou, krásnym okolím a všadeprítomnou zeleňou.

ČR, Kroměříž – podmanivá krása III.
Publikované: 29.3.2017
Minulý týždeň sme sa potulkami mestom Kroměříž dostali až k Arcibiskupskému zámku, ktorý sa nachádza na Snemovnom námestí. Dnes budeme v objavovaní krás tohto mesta pokračovať, avšak ešte pred vstupom do zámku sa vydáme k naľavo stojacej Mlynskej bráne, ktorá je súčasťou starého hradbového opevnenia.

ČR, Kroměříž – podmanivá krása II.
Publikované: 22.3.2017
Dnes nás čaká prvá prechádzka mestom Kroměříž, prostredníctvom ktorej nazrieme do tých najúchvatnejších architektonických skvostov a pokocháme sa veľkolepými námestiami i malebnými uličkami.

ČR, Kroměříž – podmanivá krása I.
Publikované: 15.3.2017
V našom novom miniseriáli sa vydáme do mesta nádherných uličiek, námestí, sakrálnych stavieb, úžasných záhrad a UNESCO pamiatok. Budeme sa túlať po jednom z najkrajších historických miest Českej republiky, ktoré sa vďaka mimoriadnym dejinám, kultúre a vzdelanosti nazýva aj Hanáckymi Aténami. Asi už pomaly tušíte, že reč bude o meste Kroměříž.

ČR, Přerov – mesto opevnené históriou
Publikované: 11.11.2021
Dnes sa budeme túlať po Morave, presnejšie po Olomouckom kraji, kde navštívime mesto Přerov. Toto len niečo cez 20 kilometrov od Olomouca vzdialené mesto je dôležitou dopravnou križovatkou, a zároveň zaujímavým výletným tipom pre cestovateľov.

ČR, Hranice – mesto, ktoré je škoda nenavštíviť
Publikované: 4.11.2021
Geomorfologický celok Moravská brána sa môže pochváliť krásnymi prírodnými zákutiami, ale aj zaujímavými mestami, medzi ktoré dozaista patria Hranice. Toto 23 kilometrov od Přerova vzdialené mesto je už od praveku križovatkou ciest, kde sa snúbi história s modernou.

ČR, Svatý Hostýn – pútnické miesto
Publikované: 25.1.2017
Tentokrát sa vydáme k najvyššie položenému mariánskemu pútnickému miestu na Morave, ktoré už celé storočia priťahuje pútnikov nielen z blízkeho okolia, ale aj ďalekých krajov. Tým miestom bude Svatý Hostýn.

ČR, Rymice – obec s nádychom minulosti
Publikované: 1.2.2017
Približne 11 kilometrov od Holešova sa rozprestiera obec Rymice, ktorá láka turistov na pamätihodnosti ľudovej architektúry.

ČR, Bystřice pod Hostýnem – mesto ohýbaného nábytku
Publikované: 5.2.2017
Po navštívení pútnického miesta Svätý Hostýn sme nemohli vynechať ani návštevu len tri kilometre vzdialeného mesta Bystřice pod Hostýnem, ktoré je preslávené výrobou ohýbaného nábytku. Samozrejme nábytok nie je zďaleka všetko čo toto mestečko ponúka k videniu, čoho dôkazom budú nasledujúce riadky.

ČR, Svatý Kopeček – miesto viery a oddychu
Publikované: 12.2.2017
Pútnické miesta majú akúsi neopísateľnú atmosféru, ktorá láka tisícky z nás k ich návšteve. Nedávno sme sa pokochali krásami Svatého Hostýna, ktorý nám učaroval. Možno aj preto sme sa za krátko na to rozhodli vidieť ďalšie významné pútnické miesto v Česku – Svatý Kopeček.

ČR, Olomouc – mesto svetových unikátov II.
Publikované: 22.2.2017
Minulý týždeň sme začali poznávaciu prechádzku po Olomouci a v stručnosti sme si povedali o jeho histórii. Naším východiskovým bodom bolo Horné námestie obkolesené historickými domami a palácmi, avšak jeho skutočnými dominantami boli stĺp Najsvätejšej Trojice a budova radnice s vežou.

ČR, Olomouc – mesto svetových unikátov III.
Publikované: 1.3.2017
Po zhliadnutí krás Dolného námestia a obhliadke Žerotínovho námestia sme sa na chvíľku zastavili, dali oddýchnuť nohám a občerstvili telo. Takto posilnení sme pokračovali ďalej. Spleťou uličiek sme sa opätovne dostali na Horné námestie, v ktorého tesnej blízkosti sa nachádza unikátny kostol sv. Mórica.

ČR, Teplice nad Bečvou – Hranická priepasť
Publikované: 14.12.2016
Po tom ako sme minulý týždeň začali prechádzku po ľavom brehu rieky Bečva, presnejšie po kúpeľnom areáli obce Teplice nad Bečvou, dnes sa presunieme na pravý breh, aby sme po krátkom turistickom výstupe mohli naplno obdivovať najhlbšiu priepasť na svete.

ČR, Teplice nad Bečvou – kúpele obdarené prírodným bohatstvom
Publikované: 7.12.2016
Prednedávnom sme objavovali krásu mesta Hranice. Po niekoľkohodinovej prechádzke sme v našich potulkách pokračovali ďalej. Ani sme sa nenazdali a už sme opäť parkovali nášho štvorkolesového tátoša na pomerne veľkom parkovisku pri obci Teplice nad Bečvou, ktorá je jednou z najvýznamnejších prírodných aj kúpeľných oblastí v Českej republike.


Súvisiaca fotogaléria

ČR, Zlín – najkrajšia zoo na Morave
Navštívte prostredníctvom nasledujúcich fotografií azda najkrajšiu zoologickú záhradu na Morave, ...

ČR, Olomouc a Svatý Kopeček
Moravská metropola Olomouc ponúka všetkým cestovateľom skutočné dobrodružstvo. Vydajte sa spoznáv...

ČR, Bystřice pod Hostýnem a Svatý Hostýn
Nechajte sa pozvať k návšteve mesta Bystřice pod Hostýnem, ktoré ponúka širokú paletu zážitkov. Č...

ČR, Holešov a Rymice – dva rozdielne svety
Mesto Holešov nachádzajúce sa na západnom okraji Hostýnskych vrchov ponúka návštevníkom prechádzk...

ČR, Přerov – centrum strednej Moravy
Dnes sa vydáme do ulíc mesta Přerov, ktoré pretína rieka Bečva. Toto vyše 40-tisícové mesto je dô...

ČR, Teplice nad Bečvou – kúpele a svetová priepasť
Máloktorá obec sa môže pochváliť toľkými prírodnými unikátmi ako Teplice nad Bečvou. Vďaka výnimo...

ČR, Hranice – križovatka ciest
V dnešnej fotogalérii sa vydáme na prechádzku po meste Hranice, ktoré sa nachádza v okrese Přerov...

ČR: Ostrava – Moravská a Sliezska
K dominantám mesta patrí vyhliadková veža Novej radnice, odkiaľ máte celé mesto pekne na dlani. N...

ČR, Brno – metropola Moravy
Hlavným kultúrnym, spoločenským a vzdelanostným centrom Moravy je druhé najväčšie mesto v Čechách...

ČR, Moravský kras – vápencová nádhera
Zavítajte prostredníctvom našej fotogalérie do oblasti Moravského krasu, ktorý patrí medzi najvýz...

Znojmo: Poklad južnej Moravy
Historické mesto Znojmo na vysokom brehu nad údolím rieky Dyje patrí k najpozoruhodnejším pamiatk...

Lokácia:

Slovenská republika
Kalendár akcií:

PoUtStŠtPiSoNe
     12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31      

Partneri:

Aj vďaka vám sme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Sprievodca:

Fotosúťaž:

Mrazivý deň

1. 1. – 28. 2. 2022
1. cena:
Zimný balíček pre potešenie tela i duše
1. cena redakcie:
Zimný balíček pre potešenie tela i duše
2. cena redakcie:
Zimný balíček pre potešenie tela i duše
3. cena redakcie:
Zimný balíček pre potešenie tela i duše

Aktuality:

31.12.2021
Už nás delí len pár hodín od nového roku 2022, no vďaka dátumovej hranici sa vítanie na ostrovoch Kiribati a Samoa odohrá už o 11tej hodine nášho stredoeurópskeho času, zatiaľ čo neosídlený Bakerov a Howlandov ostrov ho uvítajú ako posledné, a to o 13-tej hodine nasledujúceho dňa (1.1. 2022).
23.12.2021
Vyhliadku s útulňou uviedli do prevádzky nad bývalým vlekom v meste Svidník. Stavba v ťažko prístupnom teréne sprístupnila jedinečný výhľad z veže, ponúkajúci panorámu mesta Svidník od Pamätníka sovietskej armády až po lesný komplex Osy.
22.12.2021
Najväčšia databáza leteckých fotografií celého Slovenska bola vytvorená za pomoci fondov EU a je dostupná aj verejnosti. Ako vianočný pozdrav môžete zaslať fotografiu svojej obce z neba, a to komukoľvek.
Archív aktualit

Do osobitej pozornosti:

Oznamy a upozornenia pred cestovaním do zahraničia nájdete TU (vrátane výskytu koronavírusu COVID-19).

Pridajte sa a súťažte!

Každý týždeň na facebooku nová súťaž o hodnotné ceny!

TOP 5 MIEST v Taliansku:

Taliansko

Prinášame vám mestské tipy na výlety, ktoré sa určite oplatí vidieť.

 

Pisa – Campo Santo a skvosty mesta

Benátky – mesto medzi vodnými kanálmi

Sardínia – Cagliari a jeho široké okolie

Neapol – hlavné mesto Kampánie a pizze

Bari – prístavné mestečko na pobreží Jadranského mora

 

Pokiaľ hľadáte ešte viac cestovateľsky atraktívnych miest, tak sa inšpirujte TU.

Najčítanejšie články:

Mobilná aplikácia :

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone 

 

Interaktívne katalógy:

Ďakujeme:

Google hodnotenie

dnes:nedeľa 23. 1. 2022
sviatok:Miloš
dnes:
nedeľa 23.1.
0 °C
zajtra:
pondelok 24.1.
-2 °C

TIP: Pre vaše zariadenie je k dispozícii mobilná aplikácia INFOGLOBE, stiahnuť TU.

X

TIP: Pre vaše zariadenie je k dispozícii mobilná aplikácia INFOGLOBE, stiahnuť TU.

X