www.infoglobe.sk » ČR, Zlín – unikátna zoologická záhrada

ČR, Zlín – unikátna zoologická záhrada

Publikované: 26.7.2017
Dnes vás zavedieme na jedno úžasné miesto, ktoré sa nachádza približne 10 kilometrov od centra Zlína. Miesto, ktoré v roku 1930 založil nepísaný kráľ obuvi Tomáš Baťa. Asi už tušíte, že reč bude o Zoologickej záhrade Zlín, ktorú miestni nazývajú aj Zoo Lešná.

Zoologická záhrada v Zlíne nie je klasickou záhradou. Na jej území totiž stojí zámok, ako aj nádherný park. Jej návšteva je ideálna pre rodiny s deťmi, keďže ponúka pestrý a výhodný zľavový program. Môžete sa tu stretnúť s ošetrovateľmi, navštíviť zázemie, absolvovať exkurzie a komentované kŕmenie, dokonca sa ubytovať v jej tesnej blízkosti, ako aj osviežiť sa, či zjesť nejakú tú maškrtu. Parkovanie je na viacerých miestach bezplatné a pri platbe vám tu poslúži nielen česká koruna, ale aj euro či bankomatové karty. Nájdete tu aj úschovňu batožiny, bicyklov, prebaľovací pult, požičovňu kočíkov, vozíkov pre seniorov, detský kútik a samozrejmosťou je pokrytie WIFI sieťou. No azda najlepšou správou je, že je prístupná celoročne

Zoologická záhrada v Zlíne

Zoologická záhrada v Zlíne - informačná tabuľaZoologická záhrada v Zlíne

Po praktických informáciách sa už presunieme do sveta zvierat, ktorých tu žije viac než 200 druhov. Celá záhrada je rozdelená na základe kontinentov. Postupne navštívite Afriku, kde sa vám predstavia paviány, plameniaky, lemúre, hyeny, surikaty, nosorožce, žirafy, ako aj slony. Ďalej si prejdete Áziu s pandami červenými, tapírmi, gibonmi, rôznymi druhmi vtáctva a samozrejme nechýbajú tu ani tigre. Nemenej pútava bude pre vás Austrália s typickými klokanmi, novoguinejskými psami, ktoré zoo mimochodom chová ako jediná v Európe a svoje zastúpenie tu má aj napríklad čierna labuť. Expozícia Ameriky vás zas prevedie svetom trópov, kde žijú leňochody, tukany, ryby atď. Nachádzajú sa tu aj vydry obrovské, roztomilé tulene, kapybary či mravčiare veľké. Všetky expozície sú tematicky zariadené, farebne a stavebne odlíšené. Doplnené sú o rôzne kamenné reliéfy, ukážky obydlí, maľby, sochy a informačné tabule, ktoré vás pútavým spôsobom prevedú svetom zvierat, prírody a histórie.     

Zoologická záhrada v Zlíne

Zoologická záhrada v Zlíne Zoologická záhrada v Zlíne

Unikátny zážitok ponúkajú vstupy do expozícií operencov, pštrosov či klokanov, kde sa dostanete za pletivo a môžete tak pozorovať tieto živočíchy v bezprostrednej blízkosti. Určite nevynechajte ani zátoku rají, ktorá nemá v Európe obdobu. Raje tu budete nielen pozorovať, ale dokonca ich tu môžete aj nakŕmiť. V pavilóne sú umiestnené aj menšie akvária s morskými živočíchmi. Ďalšou veľkou atrakciou sú tučniaky, ktoré ako jediné v strednej Európe plávajú v slanej vode. Zaujímavé je aj chovné centrum mlokov či teráriá.

Zoologická záhrada v Zlíne

Priaznivcom botaniky zoologická záhrada zas ponúka výlety do Japonska. Záhrada Mu-Shin je najväčšou japonskou záhradou v Českej republike. Svoje zastúpenie tu má aj Mexiko s kaktusmi, agáve a inými druhmi a v neposlednom rade je tu zriadená expozícia rastlín z éry dinosaurov.

Zoologická záhrada v Zlíne - japonská záhrada

Čerešničkou vašej návštevy bude dozaista prehliadka zámku Lešná, ktorý bol postavený v rokoch 1887 až 1894 a v interiéri ponúka k videniu zbierky obrazov, porcelánu a dobového nábytku. Zámok je ukážkou vysokej úrovne bývania šľachty z obdobia konca 19. storočia. V súčasnosti je okrem prehliadok zámok využívaný aj na svadobné obrady.

zámok Lešná

zámok LešnáZoologická záhrada v Zlíne

Súčasťou zámku je romantický anglický park, ktorý vyzdvihuje jeho krásu a zároveň vytvára oázu pokoja. Svoje zastúpenie tu má vyše 1100 druhov drevín, čo ho radí medzi jeden z najcennejších zámockých parkov na Morave. Jeho prejdenie, spolu s prehliadkou zoo a návštevou zámku, sa žiaľ za jeden deň stihnúť nedá. Preto si výlet určite naplánujte na viac dní. Pokiaľ sa vám to nepodarí, tak určite odporúčame využiť tzv. zoo vláčik, ktorý vám skráti cestu k jednotlivým expozíciám.   

Zoologická záhrada v Zlíne

Navyše v blízkej budúcnosti pripravuje zoo projekt Karibuni, ktorý návštevníkov prevedie po oblasti strednej a západnej Afriky. Hlavnou atrakciou bude nový komplex výbehov slonov. Svoje zastúpenie tu budú mať aj primáty, šelmy, kopytníky či hrošíky. Nové expozície dostanú aj papagáje kea a vzácny nelietavý vták kivi. A to ani zďaleka nie je všetko.

Zoologická záhrada v Zlíne

Zoologická záhrada v Zlíne je vskutku nádhernou rodinnou atrakciou, kde si na svoje prídu nielen deti, ale aj dospelý. Preto, pokiaľ máte radi prírodu, zvieratá, architektúru, históriu a pokojnú atmosféru, vyrazte do  Zlína a určite si odnesiete nepreberné množstvo zážitkov.

Zoologická záhrada v Zlíne  

GPS: 49°16'17.5"N 17°42'53.6"E

Text: Oskár Mažgút

Foto: Roman TvarožkaDiskusia k článku (0)

Vložiť nový príspevok


Súvisiace články

ČR: Sadíme budúcnosť
Publikované: 7.11.2019
Nadácia „Partnerství“ sa za podpory Ministerstva životného prostredia rozhodla zmeniť krajinu k lepšiemu tým, že hodlá vysadiť 10 miliónov stromov mimo les, a to v priebehu piatich rokov. V sobotu 9. novembra máte jedinečnú možnosť pridať ruku k dielu v obci Vestec pri Prahe, kde vzniká výsadba Aleje slobody pri príležitosti osláv 30 rokov od nežnej revolúcie.

Valašské Meziříčí: kostol svätej Trojice bol slávnostne otvorený
Publikované: 23.11.2019
Rok a pol trvala generálna rekonštrukcia kostola, ktorý patrí do pätice objektov pod správou Múzea regiónu Valašsko. Pre verejnosť sa po prvý raz otvorí pred tohtoročnými Vianocami na tradičný adventný koncert Rybovej Českej vianočnej omše.

ČR, Luhačovice – krásne kúpele a zaujímavé okolie II.
Publikované: 16.8.2017
Po minulotýždňovom predstavení Luhačovíc a ich svetoznámych kúpeľov sa dnes vydáme za krásnymi prírodnými, kultúrnymi i historickými pamiatkami okolia. Pohybovať sa budeme po oblasti svojrázneho Valašska, pohostinného Slovácka a úrodnej Hanej.

ČR, Luhačovice – krásne kúpele a zaujímavé okolie I.
Publikované: 9.8.2017
Kúpele Luhačovice sú krásne, malebné a liečivé v každom ročnom období. Vždy zas a znova okúzľujú návštevníkov rozmanitou architektúrou, krásnym okolím a všadeprítomnou zeleňou.

ČR, Otrokovice – priemyselné mesto na rozmedzí troch regiónov
Publikované: 2.8.2017
Po minulotýždňovej návšteve Zlínskej zoologickej záhrady, dnes navštívime druhé najväčšie mesto v okrese Zlín, ktoré leží na sútoku riek Moravy a Dřevnice. Azda už tušíte, že hovoriť budeme o Otrokoviciach.

Zlín – topánky a veľké športové talenty
Publikované: 13.4.2010
Keď sa povie Zlín, každému sa najskôr vybaví silný príbeh klanu podnikateľov Baťových. Ten z útrob mesta dýcha ďalej. Odráža sa na múroch starých tovární, na menách ulíc alebo v názve miestnej univerzity.

ČR: Valašské Meziříčí – pokojná moravská sila – VIDEO
Publikované: 21.6.2011
Významným moravským mestom Valašské Meziříčí pretekajú dve rieky, a obe sa volajú Bečva - Vsetínská a Rožnovská. A obe sa ešte vo ValMeze alebo Valašských Benátkach, ako sa Valašské Meziřící prezýva, spoja v jednu jedinú – Bečvu. ValMez má teda vlastne rieky tri.

ČR, Valašské Klobouky: mestečko mnohých podôb – VIDEO
Publikované: 31.3.2015
Juhovýchodne od mesta Zlín sa rozprestiera obec Valašské Klobouky, ktorou preteká riečka Klobučka (Brumovka) a obklopujú ju pohoria Bielych Karpát a Vízovických vrchov. Dopočuli sme sa, že obec ponúka viaceré zaujímavé zážitky, a tak sme sa rozhodli pre jej návštevu.

ČR: Luhačovice - Valašsko pravé – kúpeľné
Publikované: 9.9.2011
Aj keď naše zastavenia v niekoľkých kúpeľných mestách vypovedali skôr o tom, že kúpeľníctvo v Česku upadá, Luhačovice sú v tomto ohľade výnimočné.

ČR, Kroměříž – podmanivá krása I.
Publikované: 15.3.2017
V našom novom miniseriáli sa vydáme do mesta nádherných uličiek, námestí, sakrálnych stavieb, úžasných záhrad a UNESCO pamiatok. Budeme sa túlať po jednom z najkrajších historických miest Českej republiky, ktoré sa vďaka mimoriadnym dejinám, kultúre a vzdelanosti nazýva aj Hanáckymi Aténami. Asi už pomaly tušíte, že reč bude o meste Kroměříž.

ČR, Holešov – história, osobnosti, pamiatky
Publikované: 29.1.2017
Na západnom okraji Hostýnskych vrchov v okrese Kroměříž sa rozprestiera mestečko Holešov, ktoré je známe hlavne vďaka ranobarokovému zámku s veľkolepým francúzskym parkom a pomerne bohatou židovskou históriou.


Súvisiaca fotogaléria

ČR, Zlín – najkrajšia zoo na Morave
Navštívte prostredníctvom nasledujúcich fotografií azda najkrajšiu zoologickú záhradu na Morave, ...

ČR, Kroměříž – český klenot
Prostredníctvom našej fotogalérie vás zavedieme do mesta úžasných záhrad a historických pamiatok,...

ČR, Holešov a Rymice – dva rozdielne svety
Mesto Holešov nachádzajúce sa na západnom okraji Hostýnskych vrchov ponúka návštevníkom prechádzk...

ČR, Valašské Klobouky a rozhľadňa na Královci
Juhovýchodne od mesta Zlín sa rozprestiera obec Valašské Klobouky, ktorú obklopujú pohoria Bielyc...

ČR, Kúpele Luhačovice – oddych pre telo aj dušu
Kúpele Luhačovice sú nielen tradičné kúpeľné a relaxačné mestečko, ktoré ponúka širokú škálu služ...


Súvisiace video

ČR, Valašské Klobouky – mestečko z nadhľadu
Pri našich potulkách Českou republikou sme sa zastavili aj v malebnom mestečku Valašské Klobouky,...

ČR: Valašské Meziříčí alebo tiež ValMez
Valašské Meziříčí, ktorému sa však nepovie inak ako ValMez. Mesto, ktoré má dve rieky a dva zámky...

Lokácia:

Slovenská republika
Kalendár akcií:

Partneri:

Aj vďaka vám sme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Sprievodca:

Fotosúťaž:

Zostaňme doma

1. 7. – 31. 8. 2020
1. cena:
Voucher na službu SledovanieTV.sk
2. cena:
Kniha Čarovné Slovensko 2 od vydavateľstva CBS
3. cena:
Kniha Čarovné Tatry a Zamagurie od vydavateľstva CBS
1. cena redakcie:
Dve voľné vstupenky na prednášku projektu Cestovateľské kino + cestovateľský balíček od festivalu Infofest
2. cena redakcie:
Krásny šperk s polodrahokamom od Zlatníctva MILI
3. cena redakcie:
Tatranský balíček od vydavateľstva Tatrica.sk

Aktuality:

5.7.2020
Rekonštrukcia štátneho zámku Slatiňany prináša takmer po troch rokoch svojim návštevníkom bezbariérové návštevnícke centrum, unikátne detské hospodárstvo a revitalizovaný zámocký park. Obnovou prešli aj interiéry, z ktorých niektoré budú slúžiť na nové účely.
3.7.2020
Nenechajte si ujsť úžasné výstavy a podujatia počas tohto leta v Slovenskom národnom múzeu. Azda najväčším lákadlom pre návštevníkov bude svetová výstava Poklad Inkov, ktorá sa koná v priestoroch Bratislavského hradu.

1.7.2020
Len nedávno bola spustená online platforma Behaj s rozumom, kde si môže ktokoľvek stiahnuť zaujímavú trať na Slovensku a ísť si ju zabehnúť, prípadne ju využiť ako príjemnú prechádzku v prírode.
Archív aktualit

Do osobitej pozornosti:

Oznamy a upozornenia pred cestovaním do zahraničia nájdete TU (vrátane výskytu koronavírusu COVID-19).

Pridajte sa a súťažte!

Každý týždeň na facebooku nová súťaž o hodnotné ceny!

Krajina mesiaca - MAURÍCIUS:

Najčítanejšie články:

Mobilná aplikácia :

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone 

 

Interaktívne katalógy:

Ďakujeme:

Google hodnotenie

dnes:pondelok 6. 7. 2020
sviatok:Patrik, Patrícia
dnes:
pondelok 6.7.
26 °C
zajtra:
utorok 7.7.
19 °C