www.infoglobe.sk » ČR, Otrokovice – priemyselné mesto na rozmedzí troch regiónov

ČR, Otrokovice – priemyselné mesto na rozmedzí troch regiónov

Publikované: 2.8.2017
Po minulotýždňovej návšteve Zlínskej zoologickej záhrady, dnes navštívime druhé najväčšie mesto v okrese Zlín, ktoré leží na sútoku riek Moravy a Dřevnice. Azda už tušíte, že hovoriť budeme o Otrokoviciach.

Otrokovice vzdialené necelých 10 kilometrov od Zlína sa rozprestierajú na rozhraní troch moravských regiónov. Sú nimi Slovácko, Valašsko a Haná. Osídlenie tejto oblasti sa datuje už na mladšiu dobu kamennú, ale vôbec prvá písomná zmienka o meste pochádza až z polovice 14. storočia. Históriu tentoraz jemne preskočíme až na významné zmeny v živote mestečka, ktoré nastali po vybudovaní železničnej trate v roku 1841 resp. zriadení železničnej zastávky v Otrokoviciach. Samotná trať prepájala Viedeň cez Břeclav a Ostravsko s Bochniou (Poľsko). Zakrátko bola vybudovaná aj prípojná trať do Zlína a Vizovíc.

Otrokovice

Vďaka tomuto dobrému spojeniu i polohe si mestečko všimol závod Baťa, ktorý tu v roku 1930 vybudoval pobočku zlínskeho závodu. To odštartovalo veľkú výstavbu počnúc sídliskom, obytnými domami a ďalšou infraštruktúrou. V rokoch 1934 až 1938 bol vybudovaný tzv. Baťov kanál, ktorý v dĺžke 52 km prepájal Otrokovice s Rohatcom a slúžil na prepravu tovaru, ako aj na závlahu územia.  Žiaľ, príchod druhej svetovej vojny zastavil tento nevídaný rozmach. Počas pôsobenia podniku Baťa bola snaha o premenovanie celého mesta na Baťov, čo sa síce podarilo, no len na pár rokov.

Otrokovice

Opätovné oživenie mesta priniesli 70. a 80. roky 20. storočia. Vďaka rozvíjajúcemu sa priemyslu nastal výrazný nárast počtu obyvateľov a s tým aj bytovej výstavby. Postupne tak zanikla tradičná zástavba a zdemolované boli aj vzácne pamiatky, ako lovecký zámoček či sýpka.

OtrokoviceOtrokovice

V súčasnosti si mesto zachovalo svoj priemyselný ráz. Vďaka priemyselnému areálu Toma, závodu na výrobu pneumatík Barum Continental  či svetoznámemu výrobcovi športových lietadiel značky Zlín nie je veľmi vyhľadávaným turistickým cieľom.

Otrokovice

OtrokoviceNapriek tomu tesná blízkosť prírodného parku Chřiby, prírodnej pamiatky Na letišti či množstva cyklotrás vás presvedčí, že sa tu oplatí zastaviť. Na bicykli sa môžete vydať za spoznávaním mesta alebo vyjsť si do okolia. Otrokovice sú prepojené s Kroměříži, Uherským Hradištem, Velehradem  atď. No aj samotné mesto ponúka prehliadku zaujímavých pamiatok. Za zmienku určite stoji kostol svätého Michaela archanjela z roku 1769, súbor drobných sakrálnych pamiatok, baťove domy, hotel Spoločenský dom, ktorého otvorenia sa zúčastnil aj prezident Eduard Beneš, socha Tomáša Baťu či jeden z dvoch teplárenských komínov, ktorý je jednou z najvyšších stojacich stavieb v Česku.         

Otrokovice ponúkajú aj športové vyžitie či už v rekreačných areáloch, športových centrách alebo na mestskom kúpalisku. Celoročne sa tu konajú mnohé podujatia a mesto je zároveň ideálnym východiskovým bodom pre turistov. A to je len pár dôvodov, prečo by ste si návštevu Otrokovíc  nemali nechať ujsť.

 

GPS: 49°12'13.9"N 17°31'54.1"E

Text: Oskár Mažgút

Foto: Roman TvarožkaDiskusia k článku (0)

Vložiť nový príspevok


Súvisiace články

Zlín – topánky a veľké športové talenty
Publikované: 13.4.2010
Keď sa povie Zlín, každému sa najskôr vybaví silný príbeh klanu podnikateľov Baťových. Ten z útrob mesta dýcha ďalej. Odráža sa na múroch starých tovární, na menách ulíc alebo v názve miestnej univerzity.

ČR, Luhačovice – krásne kúpele a zaujímavé okolie I.
Publikované: 9.8.2017
Kúpele Luhačovice sú krásne, malebné a liečivé v každom ročnom období. Vždy zas a znova okúzľujú návštevníkov rozmanitou architektúrou, krásnym okolím a všadeprítomnou zeleňou.

ČR, Zlín – unikátna zoologická záhrada
Publikované: 26.7.2017
Dnes vás zavedieme na jedno úžasné miesto, ktoré sa nachádza približne 10 kilometrov od centra Zlína. Miesto, ktoré v roku 1930 založil nepísaný kráľ obuvi Tomáš Baťa. Asi už tušíte, že reč bude o Zoologickej záhrade Zlín, ktorú miestni nazývajú aj Zoo Lešná.

ČR, Kroměříž – podmanivá krása I.
Publikované: 15.3.2017
V našom novom miniseriáli sa vydáme do mesta nádherných uličiek, námestí, sakrálnych stavieb, úžasných záhrad a UNESCO pamiatok. Budeme sa túlať po jednom z najkrajších historických miest Českej republiky, ktoré sa vďaka mimoriadnym dejinám, kultúre a vzdelanosti nazýva aj Hanáckymi Aténami. Asi už pomaly tušíte, že reč bude o meste Kroměříž.

ČR, Kroměříž – podmanivá krása II.
Publikované: 22.3.2017
Dnes nás čaká prvá prechádzka mestom Kroměříž, prostredníctvom ktorej nazrieme do tých najúchvatnejších architektonických skvostov a pokocháme sa veľkolepými námestiami i malebnými uličkami.

ČR, Kroměříž – podmanivá krása III.
Publikované: 29.3.2017
Minulý týždeň sme sa potulkami mestom Kroměříž dostali až k Arcibiskupskému zámku, ktorý sa nachádza na Snemovnom námestí. Dnes budeme v objavovaní krás tohto mesta pokračovať, avšak ešte pred vstupom do zámku sa vydáme k naľavo stojacej Mlynskej bráne, ktorá je súčasťou starého hradbového opevnenia.

ČR, Kroměříž – podmanivá krása V.
Publikované: 12.4.2017
Dnes zavŕšime naše putovanie mestom Kroměříž návštevou skutočného skvostu záhradnej architektúry vo svetovom meradle. Našou záverečnou zastávkou sa totiž stane Kvetná záhrada.

ČR: Kroměříž – podmanivá krása IV.
Publikované: 5.4.2017
Minulý týždeň sme naše rozprávanie o Kroměříži skončili na prahu Podzámockej záhrady, ktorá je zapísaná do zoznamu svetového dedičstva UNESCO a je prírodným skvostom tohto malebného mesta.

ČR: Luhačovice - Valašsko pravé – kúpeľné
Publikované: 9.9.2011
Aj keď naše zastavenia v niekoľkých kúpeľných mestách vypovedali skôr o tom, že kúpeľníctvo v Česku upadá, Luhačovice sú v tomto ohľade výnimočné.

ČR, Valašské Klobouky: mestečko mnohých podôb – VIDEO
Publikované: 31.3.2015
Juhovýchodne od mesta Zlín sa rozprestiera obec Valašské Klobouky, ktorou preteká riečka Klobučka (Brumovka) a obklopujú ju pohoria Bielych Karpát a Vízovických vrchov. Dopočuli sme sa, že obec ponúka viaceré zaujímavé zážitky, a tak sme sa rozhodli pre jej návštevu.


Súvisiaca fotogaléria

ČR, Zlín – najkrajšia zoo na Morave
Navštívte prostredníctvom nasledujúcich fotografií azda najkrajšiu zoologickú záhradu na Morave, ...

ČR, Kroměříž – český klenot
Prostredníctvom našej fotogalérie vás zavedieme do mesta úžasných záhrad a historických pamiatok,...

ČR, Valašské Klobouky a rozhľadňa na Královci
Juhovýchodne od mesta Zlín sa rozprestiera obec Valašské Klobouky, ktorú obklopujú pohoria Bielyc...

ČR, Luhačovice – očarujúce kúpele
V juhovýchodnej časti Českej republiky sa nachádza malé kúpeľné mestečko Luhačovice. Je situované...

ČR, Kúpele Luhačovice – oddych pre telo aj dušu
Kúpele Luhačovice sú nielen tradičné kúpeľné a relaxačné mestečko, ktoré ponúka širokú škálu služ...


Súvisiace video

ČR, Valašské Klobouky – mestečko z nadhľadu
Pri našich potulkách Českou republikou sme sa zastavili aj v malebnom mestečku Valašské Klobouky,...

Lokácia:

Slovenská republika
Kalendár akcií:

Partneri:

Aj vďaka vám sme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Sprievodca:

Fotosúťaž:

Pestrá jeseň

1. 9. – 31. 10. 2019
1. cena:
Balance test a Balance Oil od spoločnosti ZINZINO
2. cena:
sada čokolád značky Lindt a vstupenky na prehliadku Velkopopovického pivovaru Kozel
3. cena:
Poukážka na dve vstupenky do talkshow SUPERMAMY
1. cena redakcie:
Darčekový poukaz pre 2 osoby na 2 noci vrátane raňajok na Chate Magurka v Nízkych Tatrách
2. cena redakcie:
Hniezdo pre bábätko od ZUZ made with love
3. cena redakcie:
Darčeková kazeta VINCENTKA

Aktuality:

17.10.2019
Pri príležitosti Medzinárodného dňa archeológie vás Sázavský kláštor pozýva v sobotu 19. októbra na špeciálne tematické prehliadky s archeológmi, ktoré budú náhľadom nielen do výskumov kláštora a okolia, ale aj do prostredia českej počítačovej hry z obdobia neskorého stredoveku.
16.10.2019
Počas víkendu 26. a 27. októbra 2019 sa zámocký komplex Schloss Hof stane ideálnym miestom pre všetkých milovníkov tajomna, duchov a strašidiel.
15.10.2019
Šumavská príroda zaznamenala po viac ako sto rokoch výskyt pralesného bezstavovca – ploskáňa veľkého (Peltis grossa), 1,5 centimetra veľkého čierneho chrobáka, ktorý sa znovu objavil v národnom parku Šumava.
Archív aktualit

Do osobitej pozornosti:

Oznamy a upozornenia pred cestovaním do zahraničia nájdete TU.

Pridajte sa a súťažte!

Každý týždeň na facebooku nová súťaž o hodnotné ceny!

Krajina mesiaca - ÍRSKO:

Najčítanejšie články:

Mobilná aplikácia :

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone 

 

Interaktívne katalógy:

Ďakujeme:

Google hodnotenie

dnes:štvrtok 17. 10. 2019
sviatok:Hedviga
dnes:
štvrtok 17.10.
16 °C
zajtra:
piatok 18.10.
13 °C