www.infoglobe.sk » ČR, Baťov odtlačok na Morave i vo svete II.

ČR, Baťov odtlačok na Morave i vo svete II.

Publikované: 7.4.2021
Po minulotýždňovom krátkom predstavení osobnosti Tomáša Baťu sa dnes zameriame na jeho dedičstvo v podobe princípov podnikania či pamiatok, ktoré nám tu zanechal.

Tomáš Baťa bol pánom podnikateľom. Svedčí o tom nielen vzťah a zabezpečenie tých najlepších podmienok pre svojich zamestnancov, ale aj napríklad jeho cenenie. Využíval to, že sa nám zdá pre peňaženku prijateľnejšie, ak je na cenovke napísané 999 namiesto čísla 1000. Tento trik do súčasnosti používa celý svet. 

princíp Baťa obuv, (c) Zdeněk Urbanovský, CCRVM

Šikovný obchodník nepodceňoval ani reklamu, a tak si v Zlíne nechal postaviť filmové ateliéry, ktoré sa čoskoro zameriavali okrem obuvníckych reklám aj na celovečerné filmy. Dodnes tu funguje Filmový uzel Zlín, ako jedinečné filmové, kultúrne a vzdelávacie centrum pre celé rodiny. Vďaka vzniku filmových ateliérov môže mesto Zlín tiež pravidelne organizovať medzinárodne uznávaný filmový festival. 

Obchodný dom, (c) Zdeněk Urbanovský, CCRVM

Baťove pamiatky

Medzi ďalšie „baťovské“ dedičstvo dozaista patria pamätihodnosti. Tých v Zlíne je neúrekom. Spomeňme napríklad Obchodný dom, Baťovu vilu, mesto v záhradách či areál Továrne. Avšak symbolom „baťovskej ríše“ je dozaista mrakodrap v Zlíne, ktorému sa podľa popisného čísla hovorí „dvadsaťjednotka“. 

mrakodrap 21, (c) m-ark

Budovu nechal postaviť nevlastný brat Tomáša - Jan Antonín Baťa podľa amerického vzoru, a tak bol Baťov mrakodrap svojho času druhou najvyššou budovou v Európe. Navyše raritou, ktorú inde v Česku neuvidíte, je dodnes plne funkčný výťah, ktorý slúžil ako kancelária šéfa firmy Baťa s rozmermi 6 x 6 m s umývadlom a klimatizáciou. Vďaka tomu mal Baťa vždy prehľad, čo sa kde práve robí.

pomník T. - J. Baťa, (c) Zdeněk Urbanovský, CCRVM

Pokiaľ opustíme domovský Zlín, tak azda turistický najatraktívnejšia je vodná cesta nazývaná Baťov kanál, ktorú však spoločnosť postavila až po tragickej smrti svojho zakladateľa. Úchvatné dielo ulahodí nielen vodákom, ale aj priaznivcom cyklistiky, nakoľko popri kanáli vedie aj nádherná cyklotrasa. 

Zlín, (c) Zdeněk Urbanovský, CCRVM

Baťovské impérium sa spája aj s mestami Partizánske, Otrokovice, Svit a v rámci rozširovania rodinného majetku aj so zámkami v Napajedlích, Vsetíne či Bojniciach. Ak máte chuť spoznávať ďalšie miesta späté s fenoménom Baťa, tak si môžete bezplatne stiahnuť nasledovnú brožúru TU

Zlín, (c) Vladimír Kubík, CzechTourism

Pamätník Tomáša Baťu

Tomáš Baťa zahynul pri leteckej havárii v roku 1932. Za 56 rokov svojho života však stihol vybudovať obuvnícke kráľovstvo, vďaka ktorému teraz červené logo Baťa svieti nad tisíckami obchodov v desiatkach miest po celom svete. 

Pamätník Tomáša Baťu, (c) BoysPlayNice

Na jeho počesť bol v roku 1933 postavený v duchu zlínskeho funkcionalizmu pamätník, ktorého autorom bol významný zlínsky architekt F. L. Gahura. V posledných rokoch prešla budova náročnou obnovou a dnes opäť slúži svojmu účelu, a to k pripomienke života a diela československého priemyselníka. Jeho interiéru dominuje maketa lietadla Junkers F13, v ktorom Tomáš Baťa v roku 1932 zahynul.

Pamätník Tomáša Baťu, (c) BoysPlayNicePamätník Tomáša Baťu, (c) BoysPlayNice

GPS: 49°13'22.1"N 17°39'30.6"E

Zdroj a foto: CzechTourism, CCRVM, m-ark (úvodná), (c) pri fotografiách

Textová úprava: redakcia Diskusia k článku (0)

Vložiť nový príspevok


Súvisiace články

Zlín – topánky a veľké športové talenty
Publikované: 13.4.2010
Keď sa povie Zlín, každému sa najskôr vybaví silný príbeh klanu podnikateľov Baťových. Ten z útrob mesta dýcha ďalej. Odráža sa na múroch starých tovární, na menách ulíc alebo v názve miestnej univerzity.

ČR, Baťov odtlačok na Morave i vo svete I.
Publikované: 31.3.2021
Pred 145 rokmi sa narodil významný obuvník, podnikateľ a vizionár Tomáš Baťa, ktorý zmenil tvár jedného moravského mesta, trendy v celosvetovom obuvníctve aj princípy úspešného manažmentu. Dnes sa vydáme po jeho stopách.

ČR, Zlín – unikátna zoologická záhrada
Publikované: 26.7.2017
Dnes vás zavedieme na jedno úžasné miesto, ktoré sa nachádza približne 10 kilometrov od centra Zlína. Miesto, ktoré v roku 1930 založil nepísaný kráľ obuvi Tomáš Baťa. Asi už tušíte, že reč bude o Zoologickej záhrade Zlín, ktorú miestni nazývajú aj Zoo Lešná.

SR: Svit – Baťove mestečko I.
Publikované: 30.10.2014
Jeseň je najfarebnejším obdobím roka a ideálnym časom na rodinné výlety. Počas jedného slnečného dňa sme sa vydali do mestečka Svit, o ktorom sme vedeli len toľko, že patrí medzi najmladšie slovenské mestá.

SR: Svit - Baťove mestečko II.
Publikované: 6.11.2014
Minulý týždeň sme začali jesennú prechádzku po mestečku Svit a budeme v nej pokračovať aj dnes. Povedali sme si o vzniku tohto jedného z najmladších miest Slovenska, poprechádzali sme sa medzi jeho typickými tehlovými domčekmi, kde sme natrafili na značku náučného chodníka.

ČR, Otrokovice – priemyselné mesto na rozmedzí troch regiónov
Publikované: 2.8.2017
Po minulotýždňovej návšteve Zlínskej zoologickej záhrady, dnes navštívime druhé najväčšie mesto v okrese Zlín, ktoré leží na sútoku riek Moravy a Dřevnice. Azda už tušíte, že hovoriť budeme o Otrokoviciach.

SR, ČR: Baťov kanál – zo Sudoměřic do Petrova
Publikované: 25.5.2014
Dnes sa spoločne vyberieme na nezabudnuteľnú plavbu po Baťovom kanáli, ktorý v minulosti slúžil ako vodná cesta na prepravu lignitu z Ratíškovíc ležiacich neďaleko Skalice, až do vzdialených Otrokovíc, ale tiež na zavlažovanie okolitého územia. V súčasnosti sa využíva predovšetkým na rekreačné účely. Slúži na lodnú osobnú dopravu s prevahou vyhliadkových plavieb.

SR, Skalica: Baťov kanál
Publikované: 13.12.2012
Podmanivé mestečko Skalica ležiace na juhozápadnom cípe Slovenska je známe svojimi historickými pamiatkami, tradíciou vinohradníctva, ako i miestnou špecialitou – Skalickým trdelníkom. Okrem spomenutých lákadiel typických pre túto oblasť a krás okolitej prírody Chvojnickej pahorkatiny, môže táto lokalita návštevníkom ponúknuť aj ďalšiu nevšednú turistickú atrakciu – Baťov kanál.


Súvisiaca fotogaléria

ČR, Zlín – najkrajšia zoo na Morave
Navštívte prostredníctvom nasledujúcich fotografií azda najkrajšiu zoologickú záhradu na Morave, ...

ČR, Kroměříž – český klenot
Prostredníctvom našej fotogalérie vás zavedieme do mesta úžasných záhrad a historických pamiatok,...

SR, Svit – výnimočné miesto na prechádzku
V severozápadnej časti Spiša, kúsok od mesta Poprad, sa rozprestiera malebné mestečko Svit. Jeho ...

SR, ČR: Baťov kanál – nezabudnuteľná májová plavba
Baťov kanál, ktorý v minulosti slúžil ako vodná cesta na prepravu lignitu z Ratíškovíc ležiacich ...

Lokácia:

Slovenská republika
Kalendár akcií:

Partneri:

Aj vďaka vám sme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Sprievodca:

Fotosúťaž:

Dotyk jari

1. 3. – 30. 4. 2021
1. cena:
Obrazová publikácia z vydavateľstva CBS
2. cena:
Exkluzívne miniatúry: remeselný gin TOISON a bylinný likér Dr.Kramer
3. cena:
Darčekový balíček od portálu Infoglobe
1. cena redakcie:
Ročné predplatné časopisu Krásy Slovenska
2. cena redakcie:
Darčeková kazeta Vincentka
3. cena redakcie:
Liptov – turistický sprievodca z rodinného vydavateľstva Dajama

Aktuality:

16.4.2021
Aj tento rok sa môžete zapojiť do ankety Strom roka, ktorej cieľom je upozorniť na staré, vzácne či ohrozené stromy a vzbudiť záujem ľudí o životné prostredie. Do 30. apríla 2021 (do 22.4. v ČR) môžu jednotlivci, mestá, školy či organizácie nominovať stromy a po výbere odbornou porotou bude spustené hlasovanie.
14.4.2021
Pred pár dňami oznámil Bratislavský dopravný podnik informáciu o zatraktívnení cestovania verejnou dopravou spôsobom plošného zvýšenia ceny cestovného, zrušením obľúbeného 15 minútového lístka a zlacnením ročného lístka o 25%.
12.4.2021
Len nedávno vyšla nová štúdia Barcelonského inštitútu pre globálne zdravie (ISGlobal) o kvalite ovzdušia v tisíckach európskych miest. Spomedzi 31 štátov majú najhoršie výsledky Taliansko, Španielsko, Poľsko, Belgicko a Česká republika.
Archív aktualit

Do osobitej pozornosti:

Oznamy a upozornenia pred cestovaním do zahraničia nájdete TU (vrátane výskytu koronavírusu COVID-19).

Pridajte sa a súťažte!

Každý týždeň na facebooku nová súťaž o hodnotné ceny!

Krajina mesiaca - ALŽÍRSKO, POBREŽIE SLONOVINY a TUNISKO:

ALŽÍRSKO, POBREŽIE SLONOVINY a TUNISKO

TIPY NA VÝLETY - ALŽÍRSKO, POBREŽIE SLONOVINY a TUNISKO

 

Alžírsko, Alžír: Kombinácia európskej a islamskej architektúry

Pobrežie slonoviny, Abidjan - Tropický Manhattan

Tunisko – severom po stopách histórie

Tunisko – krajina bohatá na zážitky aj raj filmárov

Tunisko, Sahara – do púšte

 

Všetko dôležité, čo by ste o Alžírsku mali vedieť, nájdete TU, o Pobreží Slonoviny TU a Tunisku TU.

Najčítanejšie články:

Mobilná aplikácia :

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone 

 

Interaktívne katalógy:

Ďakujeme:

Google hodnotenie

dnes:nedeľa 18. 4. 2021
sviatok:Valér
dnes:
nedeľa 18.4.
10 °C
zajtra:
pondelok 19.4.
8 °C