www.infoglobe.sk » SR, Skalica: Baťov kanál

SR, Skalica: Baťov kanál

Publikované: 13.12.2012
Podmanivé mestečko Skalica ležiace na juhozápadnom cípe Slovenska je známe svojimi historickými pamiatkami, tradíciou vinohradníctva, ako i miestnou špecialitou – Skalickým trdelníkom. Okrem spomenutých lákadiel typických pre túto oblasť a krás okolitej prírody Chvojnickej pahorkatiny, môže táto lokalita návštevníkom ponúknuť aj ďalšiu nevšednú turistickú atrakciu – Baťov kanál.

Skalica sa rozprestiera na juhozápadnom okraji Slovenska v regióne Záhorie, tesne pri hraniciach s Českom. Z východnej strany ju obklopuje Chránená krajinná oblasť Biele Karpaty, zo západnej strany susedí s tokom rieky Morava. Do Skalice sa je možné dopraviť  buď v smere od Senice cez Holíč, ako i odbočkou z diaľnice D2 smerom na Kúty. Z Moravy vedú do Skalice cestné komunikácie priamo z Hodonína, ako i z mestečka Strážnice. Baťov kanál sa tiahne od moravského mesta Otrokovice smerom na juh, kde zasahuje až na územie Slovenska v oblasti severne od Skalice. Východiskovým bodom Baťovho kanála je prístav Skalica, ktorý sa nachádza severovýchodne od mesta. Vedie k nemu asfaltová cesta, na ktorú je možné odbočiť z hlavnej cesty II. triedy č. 426 v smere k hraniciam s ČR približne na konci mesta. Aj vďaka prehľadnému dopravnému značeniu sa dokáže každý vodič ľahko zorientovať a dostať sa tak do prístavu.

Baťov kanál pri prístave Skalica

Vznik a história Baťovho kanála

Baťov kanál bol pôvodne vybudovaný ako vodná cesta slúžiaca na prepravu lignitu z blízkych Ratíškovíc ležiacich neďaleko Skalice, až do vzdialených Otrokovíc. Táto plavebná cesta bola vybudovaná v rokoch 1934 – 1938 vďaka iniciatíve firmy Tomáša Baťu.  Pôvodne sa lignit do továrne patriacej tomuto podnikateľovi prepravoval do Otrokovíc železničnou dopravou, no pre firmu to nebolo rentabilné. To bol jeden z hlavných dôvodov, prečo bol vytvorený projekt lacnejšej vodnej cesty. Samotný kanál však plnil aj druhú nemenej dôležitú funkciu – slúžil a zabezpečoval zavlažovanie okolitého územia. Táto vodná cesta bola pre potreby prepravy hnedého uhlia využívaná až do roku 1960. V súčasnej dobe predstavuje dĺžka Baťovho kanála od Otrokovíc až po prístav v Skalici dĺžku približne 60 km.

Prístav SkalicaBaťov kanál

Rekreačné využitie Baťovho kanála

Na rekreačné účely a ako turistická atrakcia sa začal Baťov kanál využívať v 90. rokoch minulého storočia. V súčasnosti tak kanál slúži už iba na lodnú osobnú dopravu s prevahou vyhliadkových plavieb. Možné je jeho splavovanie člnkami, motorovými člnmi, alebo výletnými, či kajutovými loďami. Baťov kanál sa v okolí Skalice tiahne cez nížinnú krajinu s brehmi miestami porastenými bujnou vegetáciou, čo ešte viac zvýrazňuje malebnosť tejto lokality. Za zmienku stojí tiež návšteva technickej pamiatky – Výklopníka, ktorý v súčasnosti slúži ako múzeum a zároveň aj ako vyhliadková veža. Táto nevšedná technická pamiatka sa nachádza na toku Baťovho kanála pri obci Sudoměřice, severne od mesta Skalica. Plavby po Baťovom kanály je možné z územia Slovenska podniknúť z prístavu pri Skalici. Okrem bežných služieb poskytovaných návštevníkom, zabezpečuje prístav tiež plavby loďou s lodivodom, ako i prenájom jednotlivých plavidiel. Táto oblasť je popretkávaná viacerými trasami určených pre cyklistov, takže na svoje si určite prídu aj milovníci cykloturistiky.

VýklopníkBaťov kanál - výhľad z Výklopníka

Baťov kanál v Skalici je jednou z turistických atrakcií regiónu Záhorie, pričom jeho návšteva zanechá v každom návštevníkovi dobrý a príjemný dojem. Plavbu loďou v krásnom prírodnom prostredí si bude s nadšením pochvaľovať každý, kto zavíta  do tejto čarokrásnej lokality. Aj vďaka dostupnosti prístavu a širokej palete poskytovaných služieb možno toto miesto odporučiť ako cieľ cesty, či víkendového vyžitia nielen pre jednotlivcov, ale aj pre rodiny s deťmi, či skupinky turistov.

Príroda Baťovho kanála

Text a foto: Radoslav Biskupič

               Diskusia k článku (0)

Vložiť nový príspevok


Súvisiace články

Zlín – topánky a veľké športové talenty
Publikované: 13.4.2010
Keď sa povie Zlín, každému sa najskôr vybaví silný príbeh klanu podnikateľov Baťových. Ten z útrob mesta dýcha ďalej. Odráža sa na múroch starých tovární, na menách ulíc alebo v názve miestnej univerzity.

ČR, Luhačovice – krásne kúpele a zaujímavé okolie I.
Publikované: 9.8.2017
Kúpele Luhačovice sú krásne, malebné a liečivé v každom ročnom období. Vždy zas a znova okúzľujú návštevníkov rozmanitou architektúrou, krásnym okolím a všadeprítomnou zeleňou.

ČR, SR – Po stopách Dušana Samuela Jurkoviča
Publikované: 25.7.2018
Tento rok si pripomíname 150. výročie narodenia najvýznamnejšieho slovenského architekta Dušana Samuela Jurkoviča. V dnešnom článku si túto slávnu osobnosť pripomenieme prostredníctvom návštev unikátnych stavieb a prezradíme vám i čo-to o jeho živote.

Baťov kanál: Zo Strážnice do Skalice
Publikované: 14.10.2010
Vari najznámejšia vodná cesta na Morave je Baťov kanál. Pred prichádzajúcou jeseňou sme využili jeden z posledných dní „babieho leta“ a na malej vyhliadkovej lodi sme prešli jeho posledný úsek – z moravskej Strážnice do slovenskej Skalice.

SR, Jelka - Vodný kolový mlyn
Publikované: 13.6.2013
Dnes sa spolu vyberieme navštíviť mimoriadne zaujímavú technickú pamiatku, vodný kolový mlyn v Jelke, ktorý sa nachádza v juhozápadnej časti Slovenska, v lone prekrásnej prírody na brehu Malého Dunaja.

SR, Skalica – mesto na hraniciach s Českou republikou
Publikované: 1.8.2013
Starobylé mesto Skalica ukrýva mnoho pozoruhodných pamiatok, ale aj jednu preslávenú gastronomickú špecialitu – dutý koláč Skalický trdelník, ktorý v roku 2007 získal ako prvý slovenský potravinársky výrobok ochrannú známku Európskej únie.

Slovensko: knižná publikácia z edície Po Slovensku – Najkrajšie autotrasy
Publikované: 25.9.2013
V máji 2013 vyšla zaujímavá kniha, či skôr akýsi sprievodca pre autoturistov pod názvom Najkrajšie autotrasy, ktorá obsahuje 25 najkrajších autoturistických trás po Slovensku. Chceli by ste ju mať aj vy vo svojej knižnici? Tak čítajte ďalej, máte šancu vyhrať ju!

SR, ČR: Baťov kanál – zo Sudoměřic do Petrova
Publikované: 25.5.2014
Dnes sa spoločne vyberieme na nezabudnuteľnú plavbu po Baťovom kanáli, ktorý v minulosti slúžil ako vodná cesta na prepravu lignitu z Ratíškovíc ležiacich neďaleko Skalice, až do vzdialených Otrokovíc, ale tiež na zavlažovanie okolitého územia. V súčasnosti sa využíva predovšetkým na rekreačné účely. Slúži na lodnú osobnú dopravu s prevahou vyhliadkových plavieb.

SR, región Záhorie: Adamovské jazerá – obľúbená oblasť chatárov a oáza pre tisícky vodných vtákov
Publikované: 19.6.2014
Krásne Adamovské jazerá, ktoré patria do katastrálneho územia mesta Gbely, húfne vyhľadávajú predovšetkým rekreanti a chatári. Oázu pokoja tu však našlo aj niekoľko tisíc vodných vtákov, ktorých môže trpezlivý návštevník pozorovať z prístreška drevenej rozhľadne.

SR, región Záhorie - Kostol sv. Margity Antiochijskej
Publikované: 29.6.2014
Čím ďalším si nás získal západoslovenský región Záhorie? Kde leží jediná dodnes zachovaná sakrálna stavba z čias Veľkej Moravy a ktorá to vlastne je? Odpovede na tieto, ale aj mnohé iné otázky sa dozviete v dnešnom článku.

Skalica: Svetový deň sprievodcov 2015
Publikované: 20.2.2015
V sobotu 21. februára 2015 sa koná Svetový deň sprievodcov cestovného ruchu a mesto Skalica sa pri tejto príležitosti rozhodlo, že svojim obyvateľom a aj návštevníkom bude prezentovať prácu sprievodcov.

Dolná Krupá: Slávnosť ruží 2015
Publikované: 31.5.2015
Slovenské národné múzeum – Hudobné múzeum vás pozýva do kaštieľa v Dolnej Krupej na podujatie s názvom Slávnosť ruží, ktoré sa uskutoční v dňoch 6. a 7. júna 2015.

Východná Morava: Kúzlo rozmanitosti
Publikované: 21.5.2011
Tri pozoruhodné oblasti – Valašsko, Slovácko a Haná – zastupuje turistické združenie „Centrála cestovného ruchu východnej Moravy“, ktoré v Bratislave prezentovalo pred začiatkom letnej sezóny tohoročné novinky pre návštevníkov regiónu.


Súvisiaca fotogaléria

Záhorie: Sahara Slovakia
Jedným z obľúbených pravidelných letných podujatí je rozhodne Sahara. Ak sa zaujímate o vojenskú ...

SR, Záhorie: Adamovské jazerá a unikátny kostolík
Dnešnou fotogalériou sa presunieme do západoslovenského regiónu Záhorie, ktorý zo severozápadu oh...

SR, ČR: Baťov kanál – nezabudnuteľná májová plavba
Baťov kanál, ktorý v minulosti slúžil ako vodná cesta na prepravu lignitu z Ratíškovíc ležiacich ...

SR, Skalica - Výhľad z kostolnej veže
S výstavbou Farského kostola sv. Michala Archanjela, ktorý je dominantou centrálneho trojuholníko...

SR, Skalica – starobylé jadro mesta
Starobylé mesto Skalica ukrýva mnoho pozoruhodných pamiatok, ale aj jednu preslávenú gastronomick...

Lokácia:

Slovenská republika
Kalendár akcií:

Partneri:

Aj vďaka vám sme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Sprievodca:

Fotosúťaž:

Pamiatky okolo nás

1. 11. – 31. 12. 2019
1. cena:
Elektrický mlynček na korenie
2. cena:
Darčekový balíček od portálu Infoglobe
3. cena:
Darčeková kazeta VINCENTKA
1. cena redakcie:
Wellness pobyt pre 2 osoby na 2 noci s polpenziou a procedúrami v Grand Hoteli Bellevue**** Vysoké Tatry
2. cena redakcie:
Fitness náramok SAMSUNG Galaxy Fit e
3. cena redakcie:
Celodenný vstup do Aquacity Poprad pre 2 osoby

Aktuality:

21.11.2019
Blíži sa koniec novembra. Jesenné trhy striedajú tie vianočné a jedno z najobľúbenejších období v roku je za dverami. Majú ho radi dospelí, deti aj obchodníci. V centrách miest a obcí po celej Českej (a samozrejme aj Slovenskej) republike sa pripravujú predajné miesta s vianočnou tematikou, vôňou vareného vína a rôznych pochutín. Vianočné trhy začínajú už budúci víkend.
20.11.2019
Vydajte sa s Jakubom Frankom trekovať po Nepále a neminúť pritom ani euro. Pútavá prednáška vás čaká už 24. novembra 2019 v cestovateľskej kaviarni na Vajnorskej 3 v Bratislave.
19.11.2019
Dopravný podnik hlavného mesta Prahy pripravil v rámci programu „Zážitková turistika pre priaznivcov histórie mestskej hromadnej dopravy“ na sobotu 23. novembra jazdu historickou súpravou metra za poznaním zaujímavých miest na trase B so sprievodcom.
Archív aktualit

Do osobitej pozornosti:

Oznamy a upozornenia pred cestovaním do zahraničia nájdete TU.

Pridajte sa a súťažte!

Každý týždeň na facebooku nová súťaž o hodnotné ceny!

Krajina mesiaca - MALTA a MONAKO:

Najčítanejšie články:

Mobilná aplikácia :

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone 

 

Interaktívne katalógy:

Ďakujeme:

Google hodnotenie

dnes:štvrtok 21. 11. 2019
sviatok:Elvíra
dnes:
štvrtok 21.11.
10 °C
zajtra:
piatok 22.11.
10 °C