www.infoglobe.sk » ČR, Kroměříž – podmanivá krása II.

ČR, Kroměříž – podmanivá krása II.

Publikované: 22.3.2017
Dnes nás čaká prvá prechádzka mestom Kroměříž, prostredníctvom ktorej nazrieme do tých najúchvatnejších architektonických skvostov a pokocháme sa veľkolepými námestiami i malebnými uličkami.

Nášho štvorkolesového tátoša sme odstavili na Hanáckom námestí, kde kedysi stáli vojenské kasárne, no v súčasnosti slúži toto priestranstvo ako oddychová zóna s príjemným posedením, detským ihriskom a fontánou. Z námestia sme sa vydali priamo do centra mesta. Cestou sme míňali tzv. Milíčovo námestie zdobené fontánou a historickými budovami, z ktorých azda najvýznamnejšia je stavba kina Nadsklepí z konca 19. storočia.

Hanácke námestie

Kúsok ďalej nás už vítalo nevšedné Masarykovo námestie a časť Riegrovho námestia, ktoré je najstarším v meste a nesie meno podľa politika a zakladateľa Národnej (staročeskej) strany Františka Ladislava Riegra, ktorý tu býval v jednom z mešťanských domov. Dominantou Riegrovho námestia je barokový kostol Nanebovzatia Blahoslavenej Panny Márie, taktiež baroková kašňa a samozrejme aj morový stĺp sv. Trojice z roku 1725. Za obhliadku určite stojí aj baroková stavba dekanstva. 

Masarykovo námestie

Justičná akadémiakostol sv. Jána Krstiteľa

Avšak vráťme sa k už spomínanému Masarykovmu námestiu, ktoré už na prvý pohľad pôsobí priestrannejšie a necháva tak vyniknúť barokovému kostolu sv. Jána Krstiteľa. Ten patrí medzi najvýznamnejšie sakrálne pamiatky Moravy z 18. storočia. Kostol je vyše 42 metrov dlhý, 15 metrov široký a výška kupoly dosahuje úctyhodných 35 metrov. Hneď vedľa kostola sa nachádza budova Justičnej akadémie postavená v neorenesančnom slohu a pred ňou sa hrdo týči socha T. G. Masaryka.

Milíčovo námestie

kostol sv. Jána KrstiteľaJánska ulica

Priamo od kostola sa vinie tzv. Jánska ulica, ktorá patrí k najhodnotnejším architektonickým celkom mesta. Úžasná je nielen farebnými kánonickými domami, ale aj detailmi kamenných erbov na priečeliach, barovými dverami či bohato zdobenými vstupnými portálmi. Najmohutnejšie pôsobí budova Piaristického gymnázia, za ňou nasleduje Lichtenštajnský seminár. Úplný opak predstavuje napr. rodný dom národného umelca Maxmiliána Švabinského.

Jánska ulica

Jánskou ulicou budete dozaista prechádzať pomaly, nakoľko vás ohúri krásou. Avšak na jej konci vás čaká samotné srdce Kroměříža v podobe Veľkého námestia, ktorého pôvod siaha do druhej polovice 13. storočia, kedy tu bolo vybudované trhovisko o rozlohe 1 hektáru. V strede námestia sa týči barokový mariánsky stĺp či kašňa z roku 1655 zapojená do vtedajšieho vodovodného systému mesta. Veľké námestie obklopuje mnoho stavieb s charakteristickým podlubím, kde našli svoje miesto reštaurácie, galérie, kaviarne a obchodíky i pivovar, ale najvýznamnejšou z nich je budova radnice. Tú spoznáte veľmi jednoducho. Zdobí ju totiž bezmála 40 metrov vysoká veža s dvomi hodinami a dvojramenným schodiskom. Radnica je sídlom mestského úradu.

Veľké námestie

Veľké námestieVeľké námestie

Ešte kým sme pokračovali k prvému nášmu cieľu – Arcibiskupskému zámku, zašli sme k neďaleko vzdialenému Stojanovmu námestiu, kde okrem budovy „probožstva“ a starej „vikárky“ sa hrdo čnie k nebesiam kostol sv. Mórica. Ide o jednu z najväčších gotických stavieb v Česku. Z vonka je charakteristický dvoma štíhlymi vežami a z vnútra veľkolepou trojloďovou sieňou. Kostol je sídlom kolegiátnej kapituly a nachádzajú sa tu bežne verejnosti neprístupné relikvie sv. Víta, sv. Mórica a sv. Štefana.

kostol sv. Móric

Zaujímavosťou je, že hneď pri kostole sa nachádza komplex Arcibiskupského gymnázia, ktorý je napojený na Mlynskú bránu a Arcibiskupský zámok, takže slúžiaci biskup sa mohol presúvať zo zámku do kostola tzv. „suchou nohou“. Aj my sme sa presunuli priľahlou ulicou Pilařova k Snemovnému námestiu, ktoré patrí vďaka zámku a Podzámockej záhrade k najnavštevovanejším miestam Kroměříža. Čo všetko sme tu videli a zažili sa však dočítate až o týždeň.

 

GPS: 49°17'50.8"N 17°23'26.0"E

Text a foto: Oskár Mažgút Diskusia k článku (0)

Vložiť nový príspevok


Súvisiace články

ČR, Otrokovice – priemyselné mesto na rozmedzí troch regiónov
Publikované: 2.8.2017
Po minulotýždňovej návšteve Zlínskej zoologickej záhrady, dnes navštívime druhé najväčšie mesto v okrese Zlín, ktoré leží na sútoku riek Moravy a Dřevnice. Azda už tušíte, že hovoriť budeme o Otrokoviciach.

ČR, Kroměříž – podmanivá krása V.
Publikované: 12.4.2017
Dnes zavŕšime naše putovanie mestom Kroměříž návštevou skutočného skvostu záhradnej architektúry vo svetovom meradle. Našou záverečnou zastávkou sa totiž stane Kvetná záhrada.

ČR: Kroměříž – podmanivá krása IV.
Publikované: 5.4.2017
Minulý týždeň sme naše rozprávanie o Kroměříži skončili na prahu Podzámockej záhrady, ktorá je zapísaná do zoznamu svetového dedičstva UNESCO a je prírodným skvostom tohto malebného mesta.

ČR, Kroměříž – podmanivá krása III.
Publikované: 29.3.2017
Minulý týždeň sme sa potulkami mestom Kroměříž dostali až k Arcibiskupskému zámku, ktorý sa nachádza na Snemovnom námestí. Dnes budeme v objavovaní krás tohto mesta pokračovať, avšak ešte pred vstupom do zámku sa vydáme k naľavo stojacej Mlynskej bráne, ktorá je súčasťou starého hradbového opevnenia.

ČR, Kroměříž – podmanivá krása I.
Publikované: 15.3.2017
V našom novom miniseriáli sa vydáme do mesta nádherných uličiek, námestí, sakrálnych stavieb, úžasných záhrad a UNESCO pamiatok. Budeme sa túlať po jednom z najkrajších historických miest Českej republiky, ktoré sa vďaka mimoriadnym dejinám, kultúre a vzdelanosti nazýva aj Hanáckymi Aténami. Asi už pomaly tušíte, že reč bude o meste Kroměříž.

Zlín – topánky a veľké športové talenty
Publikované: 13.4.2010
Keď sa povie Zlín, každému sa najskôr vybaví silný príbeh klanu podnikateľov Baťových. Ten z útrob mesta dýcha ďalej. Odráža sa na múroch starých tovární, na menách ulíc alebo v názve miestnej univerzity.

Kroměříž
Publikované: 23.9.2007
Mesto Kroměříž leží v strednej Morave, zhruba 270 km od Prahy, 50 km na severovýchod od Brna a 30 km od mesta Zlín. Kroměříž je mestom historických pamiatok, kultúry a umenia. Býva teda právom nazývaný Hanácke Atény či Hanácky Jeruzalem. História Kroměříža siaha až do roku 1110, kedy bol len dedinou s dôležitým mostom cez rieku Moravu.

ČR, Rymice – obec s nádychom minulosti
Publikované: 1.2.2017
Približne 11 kilometrov od Holešova sa rozprestiera obec Rymice, ktorá láka turistov na pamätihodnosti ľudovej architektúry.

ČR, Bystřice pod Hostýnem – mesto ohýbaného nábytku
Publikované: 5.2.2017
Po navštívení pútnického miesta Svätý Hostýn sme nemohli vynechať ani návštevu len tri kilometre vzdialeného mesta Bystřice pod Hostýnem, ktoré je preslávené výrobou ohýbaného nábytku. Samozrejme nábytok nie je zďaleka všetko čo toto mestečko ponúka k videniu, čoho dôkazom budú nasledujúce riadky.

ČR, Svatý Hostýn – pútnické miesto
Publikované: 25.1.2017
Tentokrát sa vydáme k najvyššie položenému mariánskemu pútnickému miestu na Morave, ktoré už celé storočia priťahuje pútnikov nielen z blízkeho okolia, ale aj ďalekých krajov. Tým miestom bude Svatý Hostýn.

ČR, Holešov – história, osobnosti, pamiatky
Publikované: 29.1.2017
Na západnom okraji Hostýnskych vrchov v okrese Kroměříž sa rozprestiera mestečko Holešov, ktoré je známe hlavne vďaka ranobarokovému zámku s veľkolepým francúzskym parkom a pomerne bohatou židovskou históriou.


Súvisiaca fotogaléria

ČR, Kroměříž – český klenot
Prostredníctvom našej fotogalérie vás zavedieme do mesta úžasných záhrad a historických pamiatok,...

ČR, Bystřice pod Hostýnem a Svatý Hostýn
Nechajte sa pozvať k návšteve mesta Bystřice pod Hostýnem, ktoré ponúka širokú paletu zážitkov. Č...

ČR, Holešov a Rymice – dva rozdielne svety
Mesto Holešov nachádzajúce sa na západnom okraji Hostýnskych vrchov ponúka návštevníkom prechádzk...

ČR, Luhačovice – očarujúce kúpele
V juhovýchodnej časti Českej republiky sa nachádza malé kúpeľné mestečko Luhačovice. Je situované...

ČR, Kúpele Luhačovice – oddych pre telo aj dušu
Kúpele Luhačovice sú nielen tradičné kúpeľné a relaxačné mestečko, ktoré ponúka širokú škálu služ...

Lokácia:

Slovenská republika
Kalendár akcií:

Partneri:

Aj vďaka vám sme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Sprievodca:

Fotosúťaž:

Pamiatky okolo nás

1. 11. – 31. 12. 2019
1. cena:
Elektrický mlynček na korenie
2. cena:
Darčekový balíček od portálu Infoglobe
3. cena:
Darčeková kazeta VINCENTKA
1. cena redakcie:
Wellness pobyt pre 2 osoby na 2 noci s polpenziou a procedúrami v Grand Hoteli Bellevue**** Vysoké Tatry
2. cena redakcie:
Fitness náramok SAMSUNG Galaxy Fit e
3. cena redakcie:
Celodenný vstup do Aquacity Poprad pre 2 osoby

Aktuality:

22.11.2019
Slovenské národné múzeum v Martine – Etnografické múzeum vás pozýva na zdobenie stromčekov vlastnoručne vyrobenými ozdobami.
21.11.2019
Blíži sa koniec novembra. Jesenné trhy striedajú tie vianočné a jedno z najobľúbenejších období v roku je za dverami. Majú ho radi dospelí, deti aj obchodníci. V centrách miest a obcí po celej Českej (a samozrejme aj Slovenskej) republike sa pripravujú predajné miesta s vianočnou tematikou, vôňou vareného vína a rôznych pochutín. Vianočné trhy začínajú už budúci víkend.
20.11.2019
Vydajte sa s Jakubom Frankom trekovať po Nepále a neminúť pritom ani euro. Pútavá prednáška vás čaká už 24. novembra 2019 v cestovateľskej kaviarni na Vajnorskej 3 v Bratislave.
Archív aktualit

Do osobitej pozornosti:

Oznamy a upozornenia pred cestovaním do zahraničia nájdete TU.

Pridajte sa a súťažte!

Každý týždeň na facebooku nová súťaž o hodnotné ceny!

Krajina mesiaca - MALTA a MONAKO:

Najčítanejšie články:

Mobilná aplikácia :

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone 

 

Interaktívne katalógy:

Ďakujeme:

Google hodnotenie

dnes:piatok 22. 11. 2019
sviatok:Cecília
dnes:
piatok 22.11.
10 °C
zajtra:
sobota 23.11.
7 °C