www.infoglobe.sk » ČR, Olomouc – mesto svetových unikátov IV.

ČR, Olomouc – mesto svetových unikátov IV.

Publikované: 8.3.2017
Od Námestia republiky sme sa vydali ku Katedrále svätého Václava, ktorá sa nachádza na Václavskom námestí a je sídlom olomouckej rímskokatolíckej arcidiecézy. Táto veľkolepá románsko-gotická stavba s prvkami baroka a bohatou sochárskou výzdobou je skutočnou ozdobou tohto mesta.

Nielenže je zaradená medzi národné kultúrne pamiatky, ale je aj miestom významných dejinných udalostí, z ktorých azda najznámejšia pochádza z roku 1306, kedy došlo k zavraždeniu českého kráľa Václava III. v tzv. Zdíkovom paláci. Tento posledný panovník z rodu Přemyslovcov bol následne pochovaný v krypte kostola, avšak o pár rokov neskôr boli jeho ostatky prevezené na príkaz sestry kráľovnej Elišky do Zbraslavského kláštora, odkiaľ sa spolu s pozostatkami jeho otca Václava II. počas husitských vojen stratili. 

Olomouc - Katedrála sv. Václava

Olomouc - Katedrála sv. VáclavaOlomouc - Katedrála sv. Václava a Kostol sv. Anny

Zaujímavá udalosť prebehla aj v roku 1469, kedy tu bol časťou českej a moravskej šľachty vyhlásený Matej Korvín za českého kráľa. K roku 1803 sa zas viaže požiar spôsobený zásahom blesku, pri ktorom zhoreli všetky tri veže v priečelí katedrály. Našťastie všetky napáchané škody boli v priebehu času  odstránené a po posledných rekonštrukciách pribudli  dokonca aj nové zvony či zvonkohra.

Olomouc - Katedrála sv. Václava

Olomouc - Katedrála sv. Václava (interiér)Olomouc - Katedrála sv. Václava (interiér)

Táto pôvodne románska bazilika postavená v roku 1107, sa môže v súčasnosti pochváliť druhou najvyššou kostolnou vežou v Českej republike (100,65 m), ako i najväčším zvonom na Morave. V jej vnútri objavíte Loretánsku kaplnku, Kaplnku sv. Jána Krstiteľa, sv. Stanislava, Chórovú kaplnku sv. Cyrila a Metoda, viaceré náhrobné kamene, gotickú sakristiu, freskovú výzdobu a v neposlednom rade kryptu. V krypte sú pochovaní biskupi a arcibiskupi, dokonca aj srdce rakúskeho arcivojvodu Rudolfa Jána Habsburského. Priestor katedrály sa využíva nielen k sláveniu svätých omší, ale aj k tematickým výstavám.

Olomouc - Katedrála sv. Václava (interiér)Olomouc - areál Olomouckého hradu

Katedrála je súčasťou tzv. Olomouckého hradu, ktorý sa zaraďuje medzi najvýznamnejšie hradné areály v Česku. Okrem už vyššie spomínanej katedrály a Zdíkovho paláca ho tvoria cirkevné rezidencie, domy, fara, viaceré kaplnky a kapitulské dekanstvo, kde v súčasnosti sídli Arcidiecézne múzeum. Múzeum predstavuje rozsiahlu zbierku cirkevných umeleckých predmetov. Súčasťou expozícií je aj verejnosti sprístupnená románska okrúhla veža s Kaplnkou sv. Barbory. Za zmienku a samozrejme aj návštevu (iba počas sv. omší) stojí aj Kostol sv. Anny, ktorý slúži ako volebné miesto olomouckých cirkevných hodnostárov. Samozrejme to ani zďaleka nie je všetko čo Olomoucký hrad ponúka k videniu, preto si určite naplánujte dostatok času na jeho návštevu.

Olomouc - Arcidiecézne múzeum

Mesto Olomouc má množstvo zaujímavých pamiatok, no na ich spoznávanie by ste potrebovali celé týždne. Pri našom odchode z mesta sme si ešte pozreli vyše 55 metrov vysoký novogotický Červený kostol, ktorý nás zaujal tým, že neslúži verejnosti, ale knižnici. Tunajšia Vedecká knižnica ho totiž využíva ako sklad kníh. Postavený je na bývalých hradbách bastiónovej olomouckej pevnosti a zvonka prezentuje majstrovstvo severonemeckej tehlovej gotiky. 

Olomouc - Červený kostol

Nemenej zaujímavý bol pre nás pravoslávny Kostol svätého Gorazda, ktorý je postavený v štýle byzantskej architektúry a v roku 1987 bol miestom svätorečenia Gorazda II., biskupa pravoslávnej cirkvi v bývalom Československu.

Olomouc - Kostol svätého Gorazda

Olomouc je však aj mestom kvetov, keďže sa tu každoročne koná najväčšia a najstaršia výstava týchto nežných stvorení. Výstava Flóra Olomouc sa uskutočňuje v troch etapách (jar, leto, jeseň) a ponúka neuveriteľnú prehliadku farieb, vôní a tvarov kvetov, okrasných drevín a ďalších zástupcov rastlinnej ríše. Samotné výstavisko s priľahlým okolím zas celoročne ponúka prechádzku po Smetanových, Čechových a Bezručových sadoch, návštevu zbierkových skleníkov, rozária či Botanickej záhrady.  

Mesto je skvostom a lákadlom pre každého cestovateľa, ktorý hľadá spojenia krásnych stavieb, histórie, prírody, gastronómie i duchovenstva. Olomouc vás vskutku očarí a budete sa doň radi vracať. Tak neváhajte a presvedčte sa o tom sami.

 

GPS: 49°35'51.6"N 17°15'43.1"E

Text a foto: Oskár MažgútDiskusia k článku (0)

Vložiť nový príspevok


Súvisiace články

Olomouc: kostol sa zmení na kultúrne centrum
Publikované: 12.10.2019
Ešte tento rok začne Olomoucký kraj s rekonštrukciou červeného kostola v Olomouci, ktorý stojí na triede Slobody medzi Tylovou a Bezručovou ulicou. V roku 1957 bol odsvätený a teraz sa zmení na miesto určené pre koncerty, prednášky, výstavy a kaviareň.

ČR, Jeseníky: Rejvíz – najvyššie položené rašelinisko na Morave – VIDEO
Publikované: 4.9.2018
Vyrážate na výlet do Jeseníkov? Určite sa zastavte v národnej prírodnej rezervácii Rejvíz neďaleko mesta Jeseník. Čaká vás unikátne rašelinisko, mokrade a rovnomenná osada, kde sa môžete občerstviť.

Olomouc: obnova baziliky na Svätom Kopečku
Publikované: 25.9.2018
V areáli Navštívenia Panny Márie na Svätom Kopečku pri Olomouci začali dlho plánované stavebné a reštaurátorské práce, ktoré potrvajú do konca budúceho roka. Areál aj naďalej zostáva otvorený pre verejnosť, v bazilike sú zachované aj bohoslužby.

ČR, Jeseník – Priessnitzove liečebné kúpele – VIDEO
Publikované: 25.6.2019
Na okraji mesta Jeseník môžete navštíviť ďalšie z unikátnych miest krásnej Českej republiky. Lekár Vincenz Priessnitz tu v roku 1822 založil prvý vodoliečebný ústav na svete. Dodnes tu fungujú obľúbené kúpele, obklopené nádhernou horskou prírodou.

ČR, Karlova Studánka – horské kúpele pod Pradědom – VIDEO
Publikované: 9.7.2019
V srdci hlbokých lesov Hrubého Jeseníku navštívte malebnú kúpeľnú obec s krásnou architektúrou aj okolitou prírodou a pokojnou atmosférou. Nájdete tu aj vodopád, geologickú expozíciu či 600 metrov dlhú zjazdovku.

Olomouc: Olomoucké barokové slávnosti
Publikované: 29.6.2017
Tohtoročné Olomoucké barokové slávnosti sa budú konať od 6. do 30. júla. Každý večer od pol siedmej sa v Umeleckom centre UP v jezuitskom konvikte uskutočnia predstavenia pôsobivých barokových opier v nádherných kostýmoch s dobovými kulisami.

ČR, Olomouc – mesto svetových unikátov I.
Publikované: 15.2.2017
V nasledujúcich riadkoch navštívime stredomoravské krajské mesto Olomouc, ktoré sa vo svete preslávilo nielen známou syrovou pochúťkou či pamiatkou UNESCO, ale aj kvetinovou výstavou či bohatou históriou.

ČR, Olomouc – mesto svetových unikátov II.
Publikované: 22.2.2017
Minulý týždeň sme začali poznávaciu prechádzku po Olomouci a v stručnosti sme si povedali o jeho histórii. Naším východiskovým bodom bolo Horné námestie obkolesené historickými domami a palácmi, avšak jeho skutočnými dominantami boli stĺp Najsvätejšej Trojice a budova radnice s vežou.

ČR, Olomouc – mesto svetových unikátov III.
Publikované: 1.3.2017
Po zhliadnutí krás Dolného námestia a obhliadke Žerotínovho námestia sme sa na chvíľku zastavili, dali oddýchnuť nohám a občerstvili telo. Takto posilnení sme pokračovali ďalej. Spleťou uličiek sme sa opätovne dostali na Horné námestie, v ktorého tesnej blízkosti sa nachádza unikátny kostol sv. Mórica.

ČR, Hranice – mesto, ktoré je škoda nenavštíviť
Publikované: 20.11.2016
Geomorfologický celok Moravská brána sa môže pochváliť krásnymi prírodnými zákutiami, ale aj zaujímavými mestami, medzi ktoré dozaista patria Hranice. Toto 23 kilometrov od Přerova vzdialené mesto je už od praveku križovatkou ciest, kde sa snúbi história s modernou.

ČR, Přerov – mesto opevnené históriou
Publikované: 30.10.2016
Dnes sa budeme túlať po Morave, presnejšie po Olomouckom kraji, kde navštívime mesto Přerov. Toto len niečo cez 20 kilometrov od Olomouca vzdialené mesto je dôležitou dopravnou križovatkou, a zároveň zaujímavým výletným tipom pre cestovateľov.

ČR, Teplice nad Bečvou – Hranická priepasť
Publikované: 14.12.2016
Po tom ako sme minulý týždeň začali prechádzku po ľavom brehu rieky Bečva, presnejšie po kúpeľnom areáli obce Teplice nad Bečvou, dnes sa presunieme na pravý breh, aby sme po krátkom turistickom výstupe mohli naplno obdivovať najhlbšiu priepasť na svete.

ČR, Teplice nad Bečvou – kúpele obdarené prírodným bohatstvom
Publikované: 7.12.2016
Prednedávnom sme objavovali krásu mesta Hranice. Po niekoľkohodinovej prechádzke sme v našich potulkách pokračovali ďalej. Ani sme sa nenazdali a už sme opäť parkovali nášho štvorkolesového tátoša na pomerne veľkom parkovisku pri obci Teplice nad Bečvou, ktorá je jednou z najvýznamnejších prírodných aj kúpeľných oblastí v Českej republike.

ČR, Teplice nad Bečvou – Zbrašovské aragonitové jaskyne
Publikované: 19.2.2017
Pri našej poslednej návšteve obce Teplice nad Bečvou sme obdivovali krásy kúpeľného mestečka, vychutnávali si blahodarné účinky tunajšej liečivej vody, a zároveň absolvovali turistickú vychádzku k najhlbšej zatopenej priepasti na svete – Hranickej priepasti. Avšak vynechali sme návštevu ešte jedného Európskeho unikátu, ktorý je vyhlásený za Národnú prírodnú pamiatku.


Súvisiaca fotogaléria

ČR, Olomouc a Svatý Kopeček
Moravská metropola Olomouc ponúka všetkým cestovateľom skutočné dobrodružstvo. Vydajte sa spoznáv...

ČR, Bystřice pod Hostýnem a Svatý Hostýn
Nechajte sa pozvať k návšteve mesta Bystřice pod Hostýnem, ktoré ponúka širokú paletu zážitkov. Č...

ČR, Holešov a Rymice – dva rozdielne svety
Mesto Holešov nachádzajúce sa na západnom okraji Hostýnskych vrchov ponúka návštevníkom prechádzk...

ČR, Přerov – centrum strednej Moravy
Dnes sa vydáme do ulíc mesta Přerov, ktoré pretína rieka Bečva. Toto vyše 40-tisícové mesto je dô...

ČR, Teplice nad Bečvou – kúpele a svetová priepasť
Máloktorá obec sa môže pochváliť toľkými prírodnými unikátmi ako Teplice nad Bečvou. Vďaka výnimo...

ČR, Hranice – križovatka ciest
V dnešnej fotogalérii sa vydáme na prechádzku po meste Hranice, ktoré sa nachádza v okrese Přerov...

ČR: Ostrava – Moravská a Sliezska
K dominantám mesta patrí vyhliadková veža Novej radnice, odkiaľ máte celé mesto pekne na dlani. N...

ČR, Moravský kras – vápencová nádhera
Zavítajte prostredníctvom našej fotogalérie do oblasti Moravského krasu, ktorý patrí medzi najvýz...


Súvisiace video

Karlova Studánka: Horské kúpele pod Pradědom
Karlova Studánka leží v srdci hlbokých lesov Hrubého Jeseníku a láka svojou architektúrou, okolit...

ČR, Jeseník – Priessnitzove liečebné kúpele
Na okraji mesta Jeseník založil lekár Vincenz Priessnitz v roku 1822 prvý vodoliečebný ústav na s...

ČR, Jeseníky: Rejvíz – najvyššie položené rašelinisko na Morave
Dnes sa spolu s nami pozriete do Jeseníkov, konkrétne do národnej prírodnej rezervácie Rejvíz. Pr...

Lokácia:

Slovenská republika
Kalendár akcií:

Partneri:

Aj vďaka vám sme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Sprievodca:

Fotosúťaž:

Pestrá jeseň

1. 9. – 31. 10. 2019
1. cena:
Balance test a Balance Oil od spoločnosti ZINZINO
2. cena:
sada čokolád značky Lindt a vstupenky na prehliadku Velkopopovického pivovaru Kozel
3. cena:
Poukážka na dve vstupenky do talkshow SUPERMAMY
1. cena redakcie:
Darčekový poukaz pre 2 osoby na 2 noci vrátane raňajok na Chate Magurka v Nízkych Tatrách
2. cena redakcie:
Hniezdo pre bábätko od ZUZ made with love
3. cena redakcie:
Darčeková kazeta VINCENTKA

Aktuality:

15.10.2019
Šumavská príroda zaznamenala po viac ako sto rokoch výskyt pralesného bezstavovca – ploskáňa veľkého (Peltis grossa), 1,5 centimetra veľkého čierneho chrobáka, ktorý sa znovu objavil v národnom parku Šumava.
14.10.2019
V sobotu 19. októbra 2019 ožijú Pezinské vinohrady pod Starou horou lahodnými vínami, piknikovými lahôdkami aj uchu lahodiacou hudbou v obklopení pestrých farieb jesene.
13.10.2019
Známy cestovateľský portál aj tento rok vytvoril celosvetový rebríček tých najobľúbenejších leteckých spoločností, ktorý vám prinášame v nasledujúcich riadkoch.
Archív aktualit

Do osobitej pozornosti:

Oznamy a upozornenia pred cestovaním do zahraničia nájdete TU.

Pridajte sa a súťažte!

Každý týždeň na facebooku nová súťaž o hodnotné ceny!

Krajina mesiaca - ÍRSKO:

Najčítanejšie články:

Mobilná aplikácia :

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone 

 

Interaktívne katalógy:

Ďakujeme:

Google hodnotenie

dnes:utorok 15. 10. 2019
sviatok:Terézia
dnes:
utorok 15.10.
20 °C
zajtra:
streda 16.10.
14 °C