www.infoglobe.sk » ČR, Choceň – križovatka v údolí Tichej Orlice – VIDEO

ČR, Choceň – križovatka v údolí Tichej Orlice – VIDEO

Publikované: 5.11.2019
Neďaleko Ústí nad Orlicí leží nenápadné mestečko Choceň. Hneď na jeho okraji začína nádherné údolie Tichej Orlice, ktorého návšteva rozhodne stojí za to, obzvlášť na jeseň. Poďme sa do neho spoločne vypraviť.

Mesto Choceň nikdy nepatrilo medzi významné miesta regiónu – zatienilo ho napríklad neďaleké mesto Litomyšl. V druhej polovici 19. storočia sa ale mesto Choceň stalo významnou železničnou križovatkou. V roku 1845 bola otvorená trať Praha–Olomouc, o 30 rokov neskôr sa na ňu v Chocni napojila trať do Broumova. V 80. rokoch zahájila prevádzku aj miestna dráha do Litomyšle. Aj vďaka tomu sa tu postupne otvorilo nemálo priemyselných podnikov. A dôležitou dopravnou križovatkou je dodnes.

Choceň

Navštíviť môžete tunajší malý zámok na brehu Tichej Orlice, ktorý získal svoju súčasnú podobu vďaka kniežaťu Rudolfovi Kinskému v prvej polovici 19. storočia. Za zastávku stojí aj barokový kostol svätého Františka Serafínskeho a Tyršovo námestie s morovým stĺpom a radnicou.

zámok   nádvorie zámku

Tyršovo námestie

Ako sme už ale spomenuli, za výlet stojí hlavne okolitá príroda. Choceň poslúži ako skvelý východiskový bod na pešie aj cyklistické výpravy ako proti prúdu, tak aj po prúde Tichej Orlice.

Hneď za mestom sa napríklad nad riekou týčia až 35 metrov vysoké opukové skalné steny a veže. Vďaka niekoľkým vyhliadkam v prírodnej rezervácii Peliny sa vám otvorí krásny výhľad do údolia, po ceste navyše narazíte na pozostatky stredovekého hradiska Vranov.

skaly v rezervácii Peliny

Ďalej proti prúdu rieky dôjdete údolím do Brandýsa nad Orlicí, kde môžete navštíviť hlbokú Čertovu roklinu, kam vás dovedie zelená turistická značka. Alebo po modrej vyšliapte na ďalšiu vyhliadku pri zrúcanine hradu Brandýs.

bývalý tunel na hlavnej trati z Prahy na Moravu

Choceň a Tichá Orlice   Choceň

Na druhú stranu môžete z mesta Choceň vyraziť buď po náučnom chodníku Dívčí doly, alebo príjemnou cyklotrasou okolo nekonečných záhybov rieky až do mesta Týniště nad Orlicí.

Údolie Tichej Orlice patrí k najkrajším kútom Českej republiky a miestna unikátna príroda si určite zaslúži pozornosť. Užite si výlet!

GPS: 50°00'09.9"N 16°13'47.4"E

 

Text, foto a video: Matouš Vinš

Preklad: O. MaňákováDiskusia k článku (0)


Súvisiace články

ČR, Litomyšl – mesto slávnych osobností, kultúry i histórie – VIDEO
Publikované: 29.10.2019
Neďaleko bývalej hranice Čiech a Moravy leží mestečko Litomyšl, ktoré patrí k najmalebnejším v Česku. Aj vďaka tomu, že sa tu narodilo či pobývalo niekoľko významných osobností, nadväzuje na ich tradíciu množstvo kultúrnych akcií a festivalov. Poďme sa spoločne vypraviť do mesta Litomyšl.

ČR: Pardubice – mesto s vôňou perníku
Publikované: 9.11.2017
Pardubice sú mojím zamilovaným mestom, a tak vám dám pár tipov, kam môžete vyraziť. Veľmi rada sa prechádzam v okolí pardubického zámku. Je to nádherná renesančná stavba, ktorá je od roku 2010 zapísaná do zoznamu národných kultúrnych pamiatok Českej republiky.

ČR, Olomouc – mesto svetových unikátov I.
Publikované: 15.2.2017
V nasledujúcich riadkoch navštívime stredomoravské krajské mesto Olomouc, ktoré sa vo svete preslávilo nielen známou syrovou pochúťkou či pamiatkou UNESCO, ale aj kvetinovou výstavou či bohatou históriou.

ČR, Olomouc – mesto svetových unikátov II.
Publikované: 22.2.2017
Minulý týždeň sme začali poznávaciu prechádzku po Olomouci a v stručnosti sme si povedali o jeho histórii. Naším východiskovým bodom bolo Horné námestie obkolesené historickými domami a palácmi, avšak jeho skutočnými dominantami boli stĺp Najsvätejšej Trojice a budova radnice s vežou.

ČR, Olomouc – mesto svetových unikátov III.
Publikované: 1.3.2017
Po zhliadnutí krás Dolného námestia a obhliadke Žerotínovho námestia sme sa na chvíľku zastavili, dali oddýchnuť nohám a občerstvili telo. Takto posilnení sme pokračovali ďalej. Spleťou uličiek sme sa opätovne dostali na Horné námestie, v ktorého tesnej blízkosti sa nachádza unikátny kostol sv. Mórica.

ČR, Olomouc – mesto svetových unikátov IV.
Publikované: 8.3.2017
Od Námestia republiky sme sa vydali ku Katedrále svätého Václava, ktorá sa nachádza na Václavskom námestí a je sídlom olomouckej rímskokatolíckej arcidiecézy. Táto veľkolepá románsko-gotická stavba s prvkami baroka a bohatou sochárskou výzdobou je skutočnou ozdobou tohto mesta.

ČR: Nový Hradec Králové – za prírodou
Publikované: 21.7.2016
Ešte predtým, než sa Hradečania rozhodnú odísť za prírodou mimo mesto, mnoho prejdených kilometrov im ušetrí poznanie okrajových častí Hradca Králové. Nový Hradec Králové totiž poskytuje všetko, čo ľudia z miest hľadajú v neďalekých Orlických horách alebo v Krkonošiach – čistú prírodu, lesy a rybníky alebo cestičky určené pre cyklistov. Zaujímavosťou sú aj trasy upravené špeciálne pre vozičkárov.


Súvisiaca fotogaléria

ČR, Olomouc a Svatý Kopeček
Moravská metropola Olomouc ponúka všetkým cestovateľom skutočné dobrodružstvo. Vydajte sa spoznáv...


Súvisiace video

ČR, Choceň – križovatka v údolí Tichej Orlice
Hneď na okraji nenápadného mestečka známeho ako Choceň začína krásne údolie Tichej Orlice. Toto m...

Lokácia:

Slovenská republika
Kalendár akcií:

PoUtStŠtPiSoNe
      1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031     

Partneri:

Aj vďaka vám sme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Sprievodca:

Fotosúťaž:

Pamiatky okolo nás

1. 11. – 31. 12. 2019
1. cena:
Elektrický mlynček na korenie
2. cena:
Darčekový balíček od portálu Infoglobe
3. cena:
Darčeková kazeta VINCENTKA
1. cena redakcie:
Wellness pobyt pre 2 osoby na 2 noci s polpenziou a procedúrami v Grand Hoteli Bellevue**** Vysoké Tatry
2. cena redakcie:
Fitness náramok SAMSUNG Galaxy Fit e
3. cena redakcie:
Celodenný vstup do Aquacity Poprad pre 2 osoby

Aktuality:

9.12.2019
Príďte si vychutnať osobitné čaro Vianoc na najstaršie trhovisko v meste Trnava. Námestie sv. Mikuláša bude od 13. do 15. decembra 2019 hostiť staré stredoveké remeslá i ručne vyrobený živý adventný kalendár.

8.12.2019
V roku 2026 bude Slovensko spolu s Fínskom hostiť titul Európske hlavné mesto kultúry, ktorý má upriamiť pozornosť na bohatstvo a rozmanitosť danej krajiny v Európe. Zároveň má vyzdvihnúť spoločné črty oboch krajín.
7.12.2019
Vianočnú atmosféru na vsetínskom zámku odo dnes navodí výstava s názvom Sklenené Vianoce, ktorá predstaví súčasné aj historické sklenené vianočné ozdoby a dekoratívne aj umelecké sklo. Výstava potrvá do 19. januára 2020.
Archív aktualit

Do osobitej pozornosti:

Oznamy a upozornenia pred cestovaním do zahraničia nájdete TU.

Pridajte sa a súťažte!

Každý týždeň na facebooku nová súťaž o hodnotné ceny!

Krajina mesiaca - ANDORRA a VATIKÁN:

Najčítanejšie články:

Mobilná aplikácia :

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone 

 

Interaktívne katalógy:

Ďakujeme:

Google hodnotenie

dnes:pondelok 9. 12. 2019
sviatok:Izabela
dnes:
pondelok 9.12.
2 °C
zajtra:
utorok 10.12.
3 °C