www.infoglobe.sk » ČR, zámok Litomyšl – renesančná pýcha na zozname UNESCO – VIDEO

ČR, zámok Litomyšl – renesančná pýcha na zozname UNESCO – VIDEO

Publikované: 13.10.2020
Zámok v malebnej Litomyšli patrí medzi unikátne ukážky talianskej renesančnej architektúry v prostredí krajín za Alpami. Dnes patrí k obľúbeným turistickým cieľom a my sa k nemu spoločne vypravíme.

Zámok si ako svoje sídlo nechal na mieste pôvodného hradu postaviť najvyšší kancelár Kráľovstva českého Vrastislav II. z Pernštejna. Celú výstavbu, ktorá prebehla v rokoch 1568–1581, navrhol taliansky architekt Giovanni Battista Aostalli.

Vnútorné nádvorie obkolesujú z troch strán arkády, rovnako ako by tomu bolo pri podobnej renesančnej stavbe v Taliansku. Nezameniteľná je aj bohatá sgrafitová výzdoba fasády a štítov. Tá spočíva vo vyškrabávaní druhej vrstvy ešte vlhkej omietky, pričom každá vrstva má iný odtieň.

arkády na nádvorí arkády na nádvorí

Nájdete tu, ako geometrickú (obdĺžnikovú) výzdobu, tak aj figurálne námety. Na plášti zámku napočítate asi 8000 obdĺžnikov a námety zo starozákonných, antických či vojnových scén.

zámok a rodný dom Bedřicha Smetany slnečné hodiny a sgrafitová výzdoba

Súčasná podoba interiéru vznikla hlavne v priebehu neskorších barokových a klasicistických úprav. Za návštevu rozhodne stojí zachovalé unikátne divadlo, ktoré v klasicistickom štýle nechal na konci 18. storočia postaviť pán Jiří Josef z Valdštejna-Vartenberka. V divadle sa dodnes zachoval súbor kulís a funkčný mechanizmus pre ich výmenu.

pohľad zo zámockej záhrady

Interiéry aj divadlo si môžete pozrieť v priebehu jednej z verejných prehliadok. Zámok ponúka dva rôzne okruhy. V jednom uvidíte divadlo a reprezentačné divadlo, druhý pokračuje aj do súkromných izieb a kaplnky. Prehliadky prebiehajú až na niekoľko výnimiek počas víkendov od konca marca do konca októbra a od začiatku mája do konca septembra každý deň okrem pondelka. Takže rýchlo vyrazte.

Súčasťou zámku je aj krásna záhrada, zámocké pivnice so sochami Olbrama Zoubka a srdcom pre Václava Havla alebo rodný byt Bedřicha Smetany.

kláštorná zahrada a piaristický domov mládeže súsošie Olbrama Zoubka

V Litomyšli určite za návštevu stojí aj susedný kláštor či historické centrum mesta.

 

GPS: 49°52'24.2"N 16°18'47.9"E

Text, foto a video: Matouš Vinš

Preklad: Oskár MažgútDiskusia k článku (0)


Súvisiace články

ČR, Litomyšl – mesto slávnych osobností, kultúry i histórie – VIDEO
Publikované: 29.10.2019
Neďaleko bývalej hranice Čiech a Moravy leží mestečko Litomyšl, ktoré patrí k najmalebnejším v Česku. Aj vďaka tomu, že sa tu narodilo či pobývalo niekoľko významných osobností, nadväzuje na ich tradíciu množstvo kultúrnych akcií a festivalov. Poďme sa spoločne vypraviť do mesta Litomyšl.

ČR, Bouzov – hrad z rozprávok
Publikované: 16.4.2020
Ste žena a ako malá ste chceli byť princeznou? Alebo muž, ktorý chcel byť rytierom na bielom koni? Ja osobne som to tak celé detstvo mala. Chcela som byť princezná so zlatou korunkou, v krásnych ružových šatách. A o zámku, v ktorom by som žila, som mala tiež jasnú predstavu. Mal niekoľko vežičiek a okenice boli červeno-biele. Vôbec mi vtedy nevadilo, že to nie je zámok, ale nádherný hrad. Hrad Bouzov…

ČR: Pardubice – mesto s vôňou perníku
Publikované: 9.11.2017
Pardubice sú mojím zamilovaným mestom, a tak vám dám pár tipov, kam môžete vyraziť. Veľmi rada sa prechádzam v okolí pardubického zámku. Je to nádherná renesančná stavba, ktorá je od roku 2010 zapísaná do zoznamu národných kultúrnych pamiatok Českej republiky.

ČR, Choceň – križovatka v údolí Tichej Orlice – VIDEO
Publikované: 5.11.2019
Neďaleko Ústí nad Orlicí leží nenápadné mestečko Choceň. Hneď na jeho okraji začína nádherné údolie Tichej Orlice, ktorého návšteva rozhodne stojí za to, obzvlášť na jeseň. Poďme sa do neho spoločne vypraviť.

ČR: Nový Hradec Králové – za prírodou
Publikované: 21.7.2016
Ešte predtým, než sa Hradečania rozhodnú odísť za prírodou mimo mesto, mnoho prejdených kilometrov im ušetrí poznanie okrajových častí Hradca Králové. Nový Hradec Králové totiž poskytuje všetko, čo ľudia z miest hľadajú v neďalekých Orlických horách alebo v Krkonošiach – čistú prírodu, lesy a rybníky alebo cestičky určené pre cyklistov. Zaujímavosťou sú aj trasy upravené špeciálne pre vozičkárov.

Lokácia:

Slovenská republika
Kalendár akcií:

Partneri:

Aj vďaka vám sme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Sprievodca:

Fotosúťaž:

Jeseň na bicykli

27. 8. – 31. 10. 2020
1. cena:
Dve vstupenky do expozície Nestville Distillery
2. cena:
Kniha Okolo Slovenska na bicykli od rodinného vydavateľstva Dajama
3. cena:
Kniha Čarovný Liptov od vydavateľstva CBS
1. cena redakcie:
Štartovací balíček do súťaže Všetci na bajk 2021
2. cena redakcie:
Nové vydanie ORAVA – Panoráma ľudovej piesňovej a hudobnej kultúry (október 2020)
3. cena redakcie:
Kniha Moje najkrajšie cesty za spoznaním sveta od Marcela Králika

Aktuality:

30.10.2020
Vysoké Tatry momentálne zívajú prázdnotou a dostať sa do nich je vplyvom aktuálnych opatrení viac menej nemožné. Avšak vďaka novej 360° technológii virtuálnej reality tam môžete ísť aj hneď.
28.10.2020
Jubilejný 15. ročník festivalu dobrodružných filmov Horyzonty sa uskutoční 5. až 7. novembra 2020 prostredníctvom internetu. Okrem skvelých outdoorových filmov uvidíte aj tzv. dokrútky, v ktorých sa vám prihovoria tvorcovia a protagonisti niektorých premietnutých filmov.
26.10.2020
Pandémia koronavírusu, ktorá zasiahla celú Európu sa nevyhla ani organizácii Európskej noci výskumníkov. V dôsledku toho sa po prvýkrát od svojho vzniku namiesto posledného septembrového piatku festival vedy v celej Európe uskutoční 27. novembra 2020 a v zmenenom formáte.
Archív aktualit

Do osobitej pozornosti:

Oznamy a upozornenia pred cestovaním do zahraničia nájdete TU (vrátane výskytu koronavírusu COVID-19).

Pridajte sa a súťažte!

Každý týždeň na facebooku nová súťaž o hodnotné ceny!

Krajina mesiaca - KAZACHSTAN, UZBEKISTAN a TADŽIKISTAN:

Najčítanejšie články:

Mobilná aplikácia :

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone 

 

Interaktívne katalógy:

Ďakujeme:

Google hodnotenie

dnes:sobota 31. 10. 2020
sviatok:Aurélia
dnes:
sobota 31.10.
10 °C
zajtra:
nedeľa 1.11.
12 °C