www.infoglobe.sk » ČR, Pardubice – perníkové kráľovstvo

ČR, Pardubice – perníkové kráľovstvo

Publikované: 13.1.2021
Keď sa povie Pardubice, väčšine z nás sa vzápätí vybaví ďalšie slovo – perník. Lahodné medové pečivo je s Pardubicami späté tak nerozlučne, že sa prakticky stalo ich symbolom. Toto štatutárne mesto sme už viac ráz navštívili, no radi sa sem vraciame, lebo vždy nás niečím prekvapí.

Počas chladných zimných dní sme sa vydali na prechádzku centrom mesta. Prvé čo sme uvideli, boli obchodíky so zdobeným perníkom, tiež nás upútali stánky s maľovanými perníkmi. Perník je jednoducho suvenír, bez ktorého sa žiadny návštevník Pardubíc  domov nevracia. 
 Pardubice, (c) archív Destinační společnost Východní Čechy

Perník prenikol do bežného života mesta tiež v názvoch najrôznejších súťaží a spoločenských podnikov. Vedeli ste, že mesto má dokonca svojho perníkového kráľa? Tým sa stal Pavel Janoš, súčasný majiteľ rodinnej firmy, ktorej tradícia sa odvíja už od začiatku 20. storočia. 

Pardubice, (c) archív Destinační společnost Východní Čechy
 
Pardubice žijú perníkom
 
Pardubice sú na svoj typický produkt právom hrdé a na tradíciu spojenia perníka a mesta starostlivo dbajú. V meste už dlhé desaťročia pôsobí renomovaný folklórny súbor Perníček, s perníkom sú zviazané napríklad miestne tanečné súťaže – „O perníkovou pantofli“ alebo „Perníková kopretina“. Mesto perníkom skutočne žije, čo dokazuje aj množstvo podujatí (Slávnostný ples medu, zobúdzanie i ukladanie Ježibaby zo (na) zimného spánku, Medobranie, Stretnutie Janíčkov a Marienok atď.), ktoré tu môžete v priebehu roka navštíviť, teda pokiaľ už pominú opatrenia súvisiace s pandémiou.
 Pardubice, (c) archív Destinační společnost Východní Čechy
Našou cielenou zastávkou je Perníková chalúpka, v ktorej je ukryté Múzeum perníka. Nachádza sa v lese v blízkosti hradu Kunětická hora kúsok za mestom. Koná sa tu skutočne široká ponuka podujatí a zážitkových programov. Kým dospelých zaujme história pernikárskeho remesla a pardubického perníku, pre deti je pripravené nezvyčajné zamyslenie nad rozprávkou O perníkovej chalúpke. Výstavné expozície obsahujú vyše tisíc perníkov z celej republiky.

Pardubice, (c) archív Destinační společnost Východní Čechy
 
Začiatkom mája sa každoročne na pardubickom zámku konajú Slávnosti perníka. Program je vskutku bohatý, od vystúpenia folklórnych súborov, medzi ktorými má výsadné postavenie práve pardubický Perníček, cez ukážky výroby a zdobenie perníku až po súťaže v jeho jedení.
 Pardubice, (c) archív Destinační společnost Východní Čechy
S perníkom sa spájajú aj Dni medu, ktoré každoročne v rámci jesenných mestských slávností organizuje miestny zväz včelárov. Počas tejto udalosti sa v meste zídu včelári zblízka i zďaleka, aby spoločne oslávili sviatky tohto jedinečného včelieho produktu. 
 Pardubice, (c) archív Destinační společnost Východní Čechy

Pardubice, (c) archív Destinační společnost Východní ČechyPardubice, (c) archív Destinační společnost Východní Čechy
Perníčky patria neodmysliteľne aj k Vianociam. Počas predvianočného obdobia si obyvatelia mesta môžu vo výdajných okienkach mnohých kaviarní zakúpiť perník v množstve podôb. V ponuke bývajú rumové perníčky, žitný perník, perníkový cheescake, ale aj káva či čokoláda posypaná perníkovým korením či ochutená perníkovým likérom.
 Pardubice, (c) archív Destinační společnost Východní Čechy
Pokiaľ sa teda radíte k milovníkom perníkov, určite si návštevu ich kráľovstva nenechajte ujsť. Pre tých, ktorí túto sladkú maškrtu až tak neobľubujú, ponúkame tipy na ďalšie atrakcie mesta TU
 
GPS: 50°02'19.0"N 15°46'45.8"E

Zdroj a foto: archív Destinační společnost Východní Čechy (www.vychodnicechy.info)

Textová úprava: redakcia  Diskusia k článku (0)

Vložiť nový príspevok


Súvisiace články

ČR: Pardubice - priemysel s chuťou perníkov a dostihov - VIDEO
Publikované: 19.7.2011
Pardubice, krajské mesto ležiace viac než sto kilometrov od Prahy. Je preslávené Veľkou pardubickou steeplechase, pardubickým medovým perníkom, ale tiež rafinériou Paramo a pardubickou Synthesiou.

ČR: Pardubice – mesto s vôňou perníku
Publikované: 9.11.2017
Pardubice sú mojím zamilovaným mestom, a tak vám dám pár tipov, kam môžete vyraziť. Veľmi rada sa prechádzam v okolí pardubického zámku. Je to nádherná renesančná stavba, ktorá je od roku 2010 zapísaná do zoznamu národných kultúrnych pamiatok Českej republiky.

ČR, Litomyšl – mesto slávnych osobností, kultúry i histórie – VIDEO
Publikované: 29.10.2019
Neďaleko bývalej hranice Čiech a Moravy leží mestečko Litomyšl, ktoré patrí k najmalebnejším v Česku. Aj vďaka tomu, že sa tu narodilo či pobývalo niekoľko významných osobností, nadväzuje na ich tradíciu množstvo kultúrnych akcií a festivalov. Poďme sa spoločne vypraviť do mesta Litomyšl.

ČR, zámok Litomyšl – renesančná pýcha na zozname UNESCO – VIDEO
Publikované: 13.10.2020
Zámok v malebnej Litomyšli patrí medzi unikátne ukážky talianskej renesančnej architektúry v prostredí krajín za Alpami. Dnes patrí k obľúbeným turistickým cieľom a my sa k nemu spoločne vypravíme.

ČR, Choceň – križovatka v údolí Tichej Orlice – VIDEO
Publikované: 5.11.2019
Neďaleko Ústí nad Orlicí leží nenápadné mestečko Choceň. Hneď na jeho okraji začína nádherné údolie Tichej Orlice, ktorého návšteva rozhodne stojí za to, obzvlášť na jeseň. Poďme sa do neho spoločne vypraviť.

ČR, Kutná Hora – krásna v lete, božská na jeseň
Publikované: 10.10.2019
Kutná Hora patrí medzi najpôvabnejšie mestá Českej republiky. Ešte než sa vydáte do presláveného historického centra, určite sa zastavte v štvrti Sedlec, kde sa nachádza kostnica a kostol Nanebovzatia Panny Márie a svätého Jána Krstiteľa. Kostnica je vyzdobená takmer výhradne ľudskými kosťami. Ide o pozostatky morových epidémií a husitských vojen. Potom už môžete zamieriť do samotného centra Kutnej Hory. Začnite napríklad Vlašským dvorom.

ČR, Kutná Hora: chrám sv. Barbory – sestra svätovítskej katedrály – VIDEO
Publikované: 20.11.2018
V Česku nájdete len málo katedrál, ktoré môžu svojou krásou konkurovať tej pražskej. Gotický chrám svätej Barbory je jedným z nich, okolnosti vzniku sú navyše úplne unikátne. Poďme sa teraz spoločne pozrieť do katedrály prostredníctvom videa aj fotiek.

ČR, Kutná Hora: skvost stredných Čiech – VIDEO
Publikované: 13.11.2018
Len niečo vyše hodiny jazdy z Prahy smerom na východ nájdete nádherné mesto Kutná Hora, ktorého centrum je zapísané do zoznamu svetového kultúrneho dedičstva UNESCO. Nechajte sa v našom článku navnadiť na ideálny jednodenný výlet.

ČR: Tipy na výlety za pamiatkami východných Čiech
Publikované: 10.10.2020
Pokiaľ sa chystáte na výlet do východných Čiech a radi navštevujete hrady a zámky, máme pre vás niekoľko lákavých tipov na pamiatky, ktoré by ste určite nemali minúť.


Súvisiaca fotogaléria

ČR, Orlické hory – vyrazte do prírody
Jar je už v plnom prúde a slniečko nás priam láka niekam na výlet. Za hranice sa asi len tak ľahk...

ČR, Kostelec nad Orlicí – Nový zámok rodu Kinských
Empírová stavba z prvej tretiny 19. storočia sa spolu s novo opraveným hospodárskym objektom, kde...

Lokácia:

Slovenská republika
Kalendár akcií:

Partneri:

Aj vďaka vám sme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Sprievodca:

Fotosúťaž:

Česká a slovenská zima

1. 1. – 28. 2. 2021
1. cena:
Horský balíček od vydavateľstva Tatrica.sk
2. cena:
Obrazová publikácia z vydavateľstva CBS
3. cena:
Knižný sprievodca z vydavateľstva Dajama
1. cena redakcie:
Krásny šperk od Zlatníctva MILI
2. cena redakcie:
Celoročné poistenie ALPENVEREIN od Hory.sk
3. cena redakcie:
Darčekový kancelársky balíček od portálu Infoglobe

Aktuality:

22.1.2021
Fotopublikácia Slovenské hrady a zámky Slovenska z autorského pera Milana Paprčku bola spracovaná ako audiokniha pre seniorov. Na konci minulého roka bola darovaná domovom dôchodcov vo forme DVD nosičov a v súčasnosti je už dostupná aj širokej verejnosti.  
20.1.2021
Časopis Krásy Slovenska, ktorý je venovaný prírodným unikátom a kultúrnym zaujímavostiam Slovenska, turistike, cestovnému ruchu, horolezectvu, jaskyniarstvu, ochrane prírody a tradíciám sa v tomto roku dožíva jubilejných 100 rokov.
18.1.2021
Krehké vianočné ozdoby zostavené z maličkých trblietavých perličiek, ktoré poznajú celé generácie, sa vyrábajú v obci Poniklá (okres Semily). Rodinné striebro v podobe hviezdičiek, zvončekov či postavičiek, ktoré sú svetovým unikátom a technológiu výroby pozná len hŕstka ľudí, sa dočkalo zápisu do UNESCO.
Archív aktualit

Do osobitej pozornosti:

Oznamy a upozornenia pred cestovaním do zahraničia nájdete TU (vrátane výskytu koronavírusu COVID-19).

Pridajte sa a súťažte!

Každý týždeň na facebooku nová súťaž o hodnotné ceny!

Krajina mesiaca - BHUTÁN a BANGLADÉŠ:

Najčítanejšie články:

Mobilná aplikácia :

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone 

 

Interaktívne katalógy:

Ďakujeme:

Google hodnotenie

dnes:piatok 22. 1. 2021
sviatok:Zora
dnes:
piatok 22.1.
10 °C
zajtra:
sobota 23.1.
4 °C