www.infoglobe.sk » ČR, Karlova Studánka – horské kúpele pod Pradědom – VIDEO

ČR, Karlova Studánka – horské kúpele pod Pradědom – VIDEO

Publikované: 9.7.2019
V srdci hlbokých lesov Hrubého Jeseníku navštívte malebnú kúpeľnú obec s krásnou architektúrou aj okolitou prírodou a pokojnou atmosférou. Nájdete tu aj vodopád, geologickú expozíciu či 600 metrov dlhú zjazdovku.

História tunajších liečivých prameňov siaha do 18. storočia, kúpele založil Maxmilián II. František, syn Márie Terézie, v roku 1785. Z tohto obdobia pochádzajú aj tri najstaršie kúpeľné domy – Odra, Praděd a Vežový dom. Obec dostala názov Karlova Studánka po objavení nového prameňa v roku 1802, ktorý niesol meno vnuka Márie Terézie Karola Ľudovíta.

hudobná hala a hotel Džbán

Kúpele dnes slúžia hlavne na liečbu ochorení pľúc a dýchacích ciest, k liečivým účinkom napomáha aj horské prostredie a možnosti aktívne stráveného času. K procedúram patria okrem pitia minerálnej vody aj vodoliečba a termoterapia.

Pitný pavilón   Pitný pavilón

Dnes nájdete v Karlovej Studánke 8 prameňov. Všetky majú vďaka okolitým rašeliniskám vysoký obsah oxidu uhličitého. Stočiť a ochutnať ich môžete napríklad v Pitnom pavilóne či dome Libuša.

Pre návštevníkov je okrem drevených kúpeľných domov najväčšou atrakciou umelý vodopád, ktorý je postavený na riečke Biela Opava. Taktiež sa tu začína náučný chodník, ktorý vedie proti prúdu riečky okolo mnohých kaskád a prírodných vodopádov až k chate Barborka pod Pradedom.

Samozrejme, že môžete dôjsť až na vrchol Pradědu. Vyhliadková plošina jeho vysielača je najvyšším bodom Českej republiky, kam sa môžete dostať. Okrem iného z nej uvidíte Sněžku, Lysú horu či Radhošť, pri dobrej viditeľnosti dokonca aj Vysoké Tatry alebo Malú Fatru.

kúpeľný park

kúpeľný park   kúpeľný park

Pokiaľ sa necítite dostatočne fit na náročný výstup na Praděd, peknú prechádzku z Karlovej Studánky ponúka aj Rolandova cesta k vyhliadke Rolandov kameň. Na nej vás čaká pekný výhľad na okolité vrcholy Jeseníkov a rozľahlé smrečiny.

V hornej časti obce navštívte aj geologickú expozíciu kameňov z Jeseníkov a krásne upravený kúpeľný park, ešte o niečo vyššie stojí drevená kaplnka sv. Huberta a bývalý lovecký zámoček Hubertov.

pošta a dom Opava

Po turistických trasách dôjdete napríklad aj do Vrbna pod Pradedom či Malej Morávky. Vo všetkých prípadoch na vás čaká krásna a divoká jesenícka príroda. Okolie Karlovej Studánky ponúka aj hustú sieť cyklotrás. Pripravte sa ale na to, že sa pravdepodobne poriadne zapotíte.

GPS: 50°04'25.1"N 17°18'13.7"E

 

Text, foto a video: Matouš Vinš

Hudba: Ketsa

Preklad: O. MaňákováDiskusia k článku (0)


Súvisiace články

ČR, Jeseník – Priessnitzove liečebné kúpele – VIDEO
Publikované: 25.6.2019
Na okraji mesta Jeseník môžete navštíviť ďalšie z unikátnych miest krásnej Českej republiky. Lekár Vincenz Priessnitz tu v roku 1822 založil prvý vodoliečebný ústav na svete. Dodnes tu fungujú obľúbené kúpele, obklopené nádhernou horskou prírodou.

ČR, Jeseníky: Rejvíz – najvyššie položené rašelinisko na Morave – VIDEO
Publikované: 4.9.2018
Vyrážate na výlet do Jeseníkov? Určite sa zastavte v národnej prírodnej rezervácii Rejvíz neďaleko mesta Jeseník. Čaká vás unikátne rašelinisko, mokrade a rovnomenná osada, kde sa môžete občerstviť.

ČR, údolie Bielej Opavy – najkrajší náučný chodník Jeseníkov – VIDEO
Publikované: 2.7.2019
Poďme sa spoločne vypraviť na 5 kilometrov dlhú trasu z obce Karlova Studánka proti prúdu Bielej Opavy skrz jedinečnú prírodnú rezerváciu. Riečka sa tu zarezáva do hlbokého kaňonu a tvorí nespočetne veľa kaskád, perejí aj vodopádov.

ČR, Olomouc – mesto svetových unikátov I.
Publikované: 15.2.2017
V nasledujúcich riadkoch navštívime stredomoravské krajské mesto Olomouc, ktoré sa vo svete preslávilo nielen známou syrovou pochúťkou či pamiatkou UNESCO, ale aj kvetinovou výstavou či bohatou históriou.

ČR, Olomouc – mesto svetových unikátov II.
Publikované: 22.2.2017
Minulý týždeň sme začali poznávaciu prechádzku po Olomouci a v stručnosti sme si povedali o jeho histórii. Naším východiskovým bodom bolo Horné námestie obkolesené historickými domami a palácmi, avšak jeho skutočnými dominantami boli stĺp Najsvätejšej Trojice a budova radnice s vežou.

ČR, Olomouc – mesto svetových unikátov III.
Publikované: 1.3.2017
Po zhliadnutí krás Dolného námestia a obhliadke Žerotínovho námestia sme sa na chvíľku zastavili, dali oddýchnuť nohám a občerstvili telo. Takto posilnení sme pokračovali ďalej. Spleťou uličiek sme sa opätovne dostali na Horné námestie, v ktorého tesnej blízkosti sa nachádza unikátny kostol sv. Mórica.

ČR, Olomouc – mesto svetových unikátov IV.
Publikované: 8.3.2017
Od Námestia republiky sme sa vydali ku Katedrále svätého Václava, ktorá sa nachádza na Václavskom námestí a je sídlom olomouckej rímskokatolíckej arcidiecézy. Táto veľkolepá románsko-gotická stavba s prvkami baroka a bohatou sochárskou výzdobou je skutočnou ozdobou tohto mesta.


Súvisiaca fotogaléria

ČR, Olomouc a Svatý Kopeček
Moravská metropola Olomouc ponúka všetkým cestovateľom skutočné dobrodružstvo. Vydajte sa spoznáv...


Súvisiace video

ČR, Jeseník – Priessnitzove liečebné kúpele
Na okraji mesta Jeseník založil lekár Vincenz Priessnitz v roku 1822 prvý vodoliečebný ústav na s...

ČR, Jeseníky: Rejvíz – najvyššie položené rašelinisko na Morave
Dnes sa spolu s nami pozriete do Jeseníkov, konkrétne do národnej prírodnej rezervácie Rejvíz. Pr...

Lokácia:

Slovenská republika
Kalendár akcií:

Partner:

Vyžaduje Adobe Flash Player

Partneri:

Aj vďaka vám sme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Sprievodca:

Fotosúťaž:

Leto plné radosti

1. 7. – 31. 8. 2019
1. cena:
Dve vstupenky na koncert Lucie Bíla v Tatrách
2. cena:
Dámske štýlové slnečné okuliare Polaroid od Optik Morvay
3. cena:
Turistický sprievodca z rodinného vydavateľstva Dajama
1. cena redakcie:
Poukážka pre dve osoby na dve noci s raňajkami v Hoteli Európa Liptovský Mikuláš
2. cena redakcie:
Letný kozmetický balíček z dm drogérie
3. cena redakcie:
Kombinovaná vstupenka na zámok Schloss Hof a Niederweiden

Aktuality:

16.7.2019
Novootvorená rozhľadňa s názvom Božia vyhliadka v Krušných horách na Karlovarsku, na vrchole ktorej je umiestnený zvon, stojí v nadmorskej výške 1099 metrov a je prístupná po červenej turistickej značke.
15.7.2019
Od 18. do 21. júla 2019 sa v duchu tradície výročných trhov uskutoční jedno z najstarších podujatí na Slovensku - Spišský trh.
14.7.2019
V sobotu 20. júla 2019 sa uskutočnia jubilejné 25. Majstrovstvá Pohorelej a sveta v kosení, a to od 10-tej hodiny.
Archív aktualit

Do osobitej pozornosti:

Oznamy a upozornenia pred cestovaním do zahraničia nájdete TU.

Pridajte sa a súťažte!

Každý týždeň na facebooku nová súťaž o hodnotné ceny!

Krajina mesiaca - LAOS:

Najčítanejšie články:

Mobilná aplikácia :

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone 

 

Interaktívne katalógy:

Ďakujeme:

Google hodnotenie

dnes:utorok 16. 7. 2019
sviatok:Drahomír