www.infoglobe.sk » ČR, Jeseník – svetové kúpele vodného doktora Priessnitza

ČR, Jeseník – svetové kúpele vodného doktora Priessnitza

Publikované: 15.11.2020
Dnes vás pozveme na prechádzku po svetoznámych kúpeľoch situovaných na severozápadnom okraji mesta Jeseník v Olomouckom kraji. Bývalá osada do roku 1947 nazývaná Gräfenberg, v súčasnosti pomenovaná Kúpele Jeseník (Lázně Jeseník) bola založená tzv. „vodným doktorom“ Vinzenzom Priessnitzom a od 19. storočia po súčasnosť sa teší obľube nielen domácich návštevníkov, ale aj tých spoza hraníc.

Naše putovanie musíme začať, ako inak, stručným historickým prehľadom. Vzniku prvých moderných vodoliečebných kúpeľov nielen v bývalom rakúskom cisárstve, ale aj na celom svete, predchádzalo množstvo problémov. Zakladateľ Vinzenz Priessnitz si musel získať priazeň vtedajšej vrchnosti, no aj občanov mestečka Frývaldova (v súčasnosti Jeseníku). Snažil sa ich presvedčiť o liečebných účinkoch „obyčajnej“ vody, pre ktorú ho jedni považovali za Bohom obdareného a všemocného lekára a iní zas za šarlatána či diablovho vyslanca. Pritom sám Vinzenz prišiel na liečivé účinky tunajšej vody údajne náhodne, a to pozorovaním lesných zvierat či ošetrovaním vlastných poranení vodnými zábalmi. 

Priessnitzove liečebné kúpele (okolie)
Našťastie, podarilo sa mu presvedčiť všetok ľud, a tak v roku 1822 vzniká prvý moderný vodoliečebný ústav na svete! Významnosť kúpeľov dokladajú aj vtedajší prominentní hostia, ku ktorým patrili prozaik Nikolaj Vasilijevič Gogol, básnik Josef Krasoslav Chmelenský, sochár Ludwig Schwanthaler i skladateľ Franz Liszt a mnoho ďalších.

Priessnitzove liečebné kúpele Priessnitzove liečebné kúpele

Priessnitzove liečebné kúpele
Po úmrtí zakladateľa Vinzenza Priessnitza, ktorý položil základy hydroterapie, vedenie kúpeľov preberajú dediči (medzi inými zať Jan Ripper) a odborníci, ktorí sa postarali o rozšírenie kúpeľných služieb o napríklad masáže a vďaka doktorovi Jozefovi Reinholdovi sa z pozorovacích metód liečby stali liečby podložené vedecky výskumami. 

Priessnitzove liečebné kúpele
Od tých čias rozvoj kúpeľov napredoval až do druhej svetovej vojny, kedy bola ich prevádzka pretransformovaná na rehabilitáciu ranených vojakov a neskôr detí z bombardovaných nemeckých miest. Našťastie po skončení vojny sa začali kúpele zameriavať na konkrétne ochorenia a stali sa významným kúpeľným miestom. Po roku 1992 boli sprivatizované. V súčasnosti poskytujú prvotriednu liečbu obehového ústrojenstva, dýchacieho ústrojenstva, kožných ochorení i duševných porúch a samozrejme aj iných indikácií. 

Priessnitzove liečebné kúpele
Čo sa týka architektúry, ikonou kúpeľného komplexu je hlavná kúpeľná budova – Priessnitz sanatórium, založená v roku 1910. Secesná stavba s výhľadom na hrebeň druhého najvyššieho pohoria v Českej republike – Hrubý Jeseník poskytuje ubytovanie, liečebné, relaxačné, reštauračné služby i kultúrne vyžitie. Súčasťou budovy je aj zimná záhrada, obchod so suvenírmi či kaviareň.

Priessnitzove liečebné kúpele
Ďalšími neodmysliteľnými stavbami kúpeľov sú Lekárska vila, Vila na Kolonáde, Vila Adelheid, ubytovacie zariadenie Jan Ripper, procedúrové budovy Hrad a Bezruč (jedáleň), liečebný dom Biely Kríž i viaceré detské pavilóny. 

Priessnitzove liečebné kúpele

Priessnitzove liečebné kúpele Priessnitzove liečebné kúpele (okolie)

Z pamiatok tu možno obdivovať tzv. Slnečnú stráň, kde sa nachádzajú obrazce z malých kamienkov a „sochy“ z obrovských kameňov (napr. Slnečná brána), ďalej Kolonáda (Ripperova promenáda), na ktorej začiatku je situovaný liečebný prameň aj s počešteným menom zakladateľa – Čeněk Priessnitz. Kolonáda vás prevedie hrobom Vinzenza Priessnitza spolu s manželkou a dcérou, okolo rôznych altánkov s možnosťou odpočinku na lavičkách. Poskytne vám viaceré vyhliadkové miesta, pohľady na urastené stromové aleje, nechýbajú ani informačné tabule a pomníky. Z nich za povšimnutie určite stojí ten „Maďarský“, ktorého bronzový lev sa stal symbolom samotných kúpeľov. Navyše pokiaľ sa údajne dotknete špičky jeho chvosta, splní sa vám prianie. Za zmienku stojí aj Múzeum Vinzenza Priessnitza zriadené v jeho rodnom dome či balneopark.

Priessnitzove liečebné kúpele (bronzový lev)
Pre turistickú prehliadku kúpeľov odporúčame vychádzku po 7 kilometrovom Chodníku Vincenza Priessnitza, ktorá vedie okolo všetkých významných pamiatok kúpeľov vrátane pôvodných liečebných spŕch či pätnástich prameňov. Čo sa týka prameňov a pomníkov, tak nikde inde v Čechách sa nenachádza na tak malom území toľko pamätihodností tohto druhu.   

Priessnitzove liečebné kúpele
Svetový ohlas kúpeľov potvrdzujú aj fakty, že v roku 1838 sa tu liečilo rekordných 1800 hostí z celej Európy, v roku 1999 si 200. výročie narodenia zakladateľa kúpeľov pripomenulo aj UNESCO vo svojom kalendári významných kultúrnych udalostí a tiež v roku 2014 bol odkaz Vincenza Priessnitza spolu s tradičnými liečebnými procedúrami zapísaný do Zoznamu nemateriálnych statkov tradičnej ľudovej kultúry Českej republiky. 

Priessnitzove liečebné kúpele

Priessnitzove liečebné kúpele Priessnitzove liečebné kúpele

Pokiaľ teda chcete zažiť čistý vzduch (obohatený o vzdušné prúdy Baltického mora s morskou soľou a jódom), nádhernú prírodu, veľa turistických možností, relax či liečbu, tak navštívte výnimočné Kúpele Jeseník.

 

GPS: 50°14'29.2"N 17°11'20.6"E

Text: Oskár Mažgút

Foto: Karin Hörmannová Diskusia k článku (0)

Vložiť nový príspevok


Súvisiace články

ČR, Jeseník – Priessnitzove liečebné kúpele – VIDEO
Publikované: 25.6.2019
Na okraji mesta Jeseník môžete navštíviť ďalšie z unikátnych miest krásnej Českej republiky. Lekár Vincenz Priessnitz tu v roku 1822 založil prvý vodoliečebný ústav na svete. Dodnes tu fungujú obľúbené kúpele, obklopené nádhernou horskou prírodou.

ČR, údolie Bielej Opavy – najkrajší náučný chodník Jeseníkov – VIDEO
Publikované: 2.7.2019
Poďme sa spoločne vypraviť na 5 kilometrov dlhú trasu z obce Karlova Studánka proti prúdu Bielej Opavy skrz jedinečnú prírodnú rezerváciu. Riečka sa tu zarezáva do hlbokého kaňonu a tvorí nespočetne veľa kaskád, perejí aj vodopádov.

ČR, Jeseníky – dvojdenný prechod
Publikované: 7.5.2020
Stále viac slnečných dní, ale aj pretrvávajúce bezpečnostné opatrenia ohľadne situácie s Covid-19, ktorá nám bráni vycestovať za hranice, majú za následok zvyšujúci záujem o výlety do krásnej českej prírody. To však spôsobuje aj extrémny nárast počtu ľudí na najznámejších turistických miestach a cestách. Kam teda vyraziť a vymaniť sa z davu? Vydajte sa spolu s nami do Jeseníkov. Na trase dlhej 60 kilometrov si odpočiniete od mestských parkov, užijete si čerstvý vzduch bez rúška a väčšiu koncentráciu turistov stretnete prakticky len v okolí Králického Sněžníku.

ČR, Jeseníky: Rejvíz – najvyššie položené rašelinisko na Morave – VIDEO
Publikované: 4.9.2018
Vyrážate na výlet do Jeseníkov? Určite sa zastavte v národnej prírodnej rezervácii Rejvíz neďaleko mesta Jeseník. Čaká vás unikátne rašelinisko, mokrade a rovnomenná osada, kde sa môžete občerstviť.

ČR: Medzi Jeseníkom a nebom – Branná a Relax centrum Kolštejn
Publikované: 19.3.2020
Nekonečné turistické trasy v panenskej prírode, meditačný pokoj, útulná malá obec so zaujímavými stavebnými pamiatkami a v centre všetkého hotel s úžasným wellness, kde sa o hostí skvelo postarajú. Nevyzerá práve takto nebo turistu? My sme o tom presvedčení.

ČR, Olomouc – mesto svetových unikátov I.
Publikované: 15.2.2017
V nasledujúcich riadkoch navštívime stredomoravské krajské mesto Olomouc, ktoré sa vo svete preslávilo nielen známou syrovou pochúťkou či pamiatkou UNESCO, ale aj kvetinovou výstavou či bohatou históriou.

ČR, Olomouc – mesto svetových unikátov II.
Publikované: 22.2.2017
Minulý týždeň sme začali poznávaciu prechádzku po Olomouci a v stručnosti sme si povedali o jeho histórii. Naším východiskovým bodom bolo Horné námestie obkolesené historickými domami a palácmi, avšak jeho skutočnými dominantami boli stĺp Najsvätejšej Trojice a budova radnice s vežou.

ČR, Olomouc – mesto svetových unikátov III.
Publikované: 1.3.2017
Po zhliadnutí krás Dolného námestia a obhliadke Žerotínovho námestia sme sa na chvíľku zastavili, dali oddýchnuť nohám a občerstvili telo. Takto posilnení sme pokračovali ďalej. Spleťou uličiek sme sa opätovne dostali na Horné námestie, v ktorého tesnej blízkosti sa nachádza unikátny kostol sv. Mórica.

ČR, Olomouc – mesto svetových unikátov IV.
Publikované: 8.3.2017
Od Námestia republiky sme sa vydali ku Katedrále svätého Václava, ktorá sa nachádza na Václavskom námestí a je sídlom olomouckej rímskokatolíckej arcidiecézy. Táto veľkolepá románsko-gotická stavba s prvkami baroka a bohatou sochárskou výzdobou je skutočnou ozdobou tohto mesta.


Súvisiaca fotogaléria

ČR, Jeseník – prechádzka svetovými kúpeľmi
Pozývame vás na potulku po svetoznámych kúpeľoch situovaných na severozápadnom okraji mesta Jesen...

ČR, Zoo Olomouc – zimná návšteva
Na Svatom Kopečku v Olomouci sa na ploche 42,5 hektára rozprestiera zoologická záhrada, ktorá pon...

ČR: Jeseníky
Rozľahlé a hlboké lesy Hrubého Jeseníku v severnej časti Moravy sú chráneným územím a zasahujú hn...

ČR, Olomouc a Svatý Kopeček
Moravská metropola Olomouc ponúka všetkým cestovateľom skutočné dobrodružstvo. Vydajte sa spoznáv...

Lokácia:

Slovenská republika
Kalendár akcií:

PoUtStŠtPiSoNe
      1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
30      

Partneri:

Aj vďaka vám sme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Sprievodca:

Fotosúťaž:

Rodný môj kraj

31. 10. – 31. 12. 2020
1. cena:
Kniha z vydavateľstva Dajama
2. cena:
Kniha z vydavateľstva CBS
3. cena:
Darčekový balíček od portálu Infoglobe
1. cena redakcie:
Pobyt pre 2 osoby na 3 dni s raňajkami a wellness službami v Hoteli Jánošík**** Liptovský Mikuláš
2. cena redakcie:
Darčeková kazeta Vincentka
3. cena redakcie:
Darčekový balíček od vydavateľstva Tatrica

Aktuality:

27.11.2020
Jedným z najvýznamnejších hradov na severovýchode Slovenska je zrúcanina hradu Zborov, nazývaného aj Makovica. V tohtoročnej turistickej sezóne, poznačenej dvoma vlnami koronavírusu, sa stal obľúbeným náhradným cieľom výletov v čase, keď boli vnútorné atrakcie regiónu uzavreté.
25.11.2020
Klub slovenských turistov združujúci viac než 16 000 nadšencov výletov do prírody zostavil hlavné turistické podujatia pre rok 2021, avšak ich aktuálnosť bude závisieť od epidemiologickej situácie. V nasledujúcich riadkoch vám prinášame ich plánovaný prehľad.
23.11.2020
Slovenský vysokohorský turistický spolok zverejnil predbežný kalendár podujatí na nadchádzajúci rok 2021. Samozrejme jeho aktuálnosť bude podmienená aktuálnou epidemiologickou situáciou.
Archív aktualit

Do osobitej pozornosti:

Oznamy a upozornenia pred cestovaním do zahraničia nájdete TU (vrátane výskytu koronavírusu COVID-19).

Pridajte sa a súťažte!

Každý týždeň na facebooku nová súťaž o hodnotné ceny!

Krajina mesiaca - IRÁN:

Najčítanejšie články:

Mobilná aplikácia :

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone 

 

Interaktívne katalógy:

Ďakujeme:

Google hodnotenie

dnes:piatok 27. 11. 2020
sviatok:Milan
dnes:
piatok 27.11.
-1 °C
zajtra:
sobota 28.11.
0 °C