www.infoglobe.sk » ČR, Jeseníky – dvojdenný prechod

ČR, Jeseníky – dvojdenný prechod

Publikované: 7.5.2020
Stále viac slnečných dní, ale aj pretrvávajúce bezpečnostné opatrenia ohľadne situácie s Covid-19, ktorá nám bráni vycestovať za hranice, majú za následok zvyšujúci záujem o výlety do krásnej českej prírody. To však spôsobuje aj extrémny nárast počtu ľudí na najznámejších turistických miestach a cestách. Kam teda vyraziť a vymaniť sa z davu? Vydajte sa spolu s nami do Jeseníkov. Na trase dlhej 60 kilometrov si odpočiniete od mestských parkov, užijete si čerstvý vzduch bez rúška a väčšiu koncentráciu turistov stretnete prakticky len v okolí Králického Sněžníku.

Skvelým miestom, kde začať, je parkovisko Pod Klepáčom pri obci Dolní Morava. Odtiaľ sa pomerne prudkým, ale krátkym kopcom vydajte na prvý pohraničný vrchol Klepáč, ktorý sa nachádza vo výške 1 144 m n. m. Klepáč stojí v bode rozvodia troch európskych morí – Severného, Baltského a Čierneho. Od roku 2009 tu stojí 28 metrov vysoká drevená rozhľadňa, ktorú vystavali Poliaci, a ktorá slúži aj ako hliadková veža proti požiarom, ktorými často trpia tieto hory.

výhľad pri parkovisku Pod Klepáčom

na vrchole Klepáča   na vrchole Klepáča

Z Klepáča pokračujte približne 10 kilometrov presne po trase vedúcej pozdĺž česko-poľskej hranice na Vlaštovčí kameny. Tie sa nachádzajú na svahu Králického Sněžníku, kúsok pred dosiahnutím jeho vrcholu. Vlaštovčí kameny sú zaujímavé skalné útvary, ktoré tvorí prevažne rula.

Potom už vyšliapete posledných pár stoviek metrov na vrchol hory Králický Sněžník. Ten sa nachádza vo výške 1 424 m n. m., a tak je najvyšším vrcholom rovnomenného pohoria Králický Sněžník (Hornomoravská hornatina). Ako jeho názov napovedá, pripravte sa na to, že sa tu okrem letných mesiacov pomerne dlho drží sneh. A aj keď nepokrýva súvisle celú horu, na turistickej trase sa s ním rozhodne stretnete, určite preto nepodceňte podmienky a obujte si kvalitnú turistickú obuv. Na vrchole sa nachádza hromada kameňov, čo sú pozostatky bývalej rozhľadne a chaty. O kus ďalej leží trojmedzný kameň a pri ceste smerom z vrcholu žulová socha sloníčaťa.

na vrchole hory Králický Sněžník

na vrchole hory Králický Sněžník   na vrchole hory Králický Sněžník

Od Králického Sněžníku začína už dlhší pochod – zostup ku Stříbrnickej vo výške 1 250 m n. m., prechod vrcholu Hraničnej hory (968 m n. m.) až do Kladského sedla (815 m n. m.). Trasa stále kopíruje hranicu s Poľskom a odkláňa sa až za vrcholom Chlupenkovec (980 m n. m.). Tu sa opäť začína mierne stúpať. Cesta okolo vrchu Palaš (1027 m n. m.) zavedie každého turistu až k prístrešku zvanému Cisárska lovecká búda pod Trnovou horou (1060 m n. m.), ktorý je ideálnym miestom pre vonkajšie prespanie, navyše sa nachádza len kúsok za polovicou tejto dvojdennej trasy. Nájdete tu veľké drevené lavice, stoly a krb.

socha sloníčaťa pod Králickým Sněžníkom   na vrchole Smrk

Ráno vyrazte rovno na vrchol hory Smrk, ktorý leží vo výške 1 127 metrov nad morom a je najvyšším bodom Rychlebských hôr. Výhľady do okolia tu síce zrovna neočakávajte, ale v okolí Smrku sa nachádzajú zaujímavé rašeliniská. Odtiaľ sa cestou, ktorá opäť kopíruje hranicu, vydajte cez vrchy Kovadlina (989 m n. m.), Břidličný (945 m n. m.) a Pomezný (921 m n. m.) na horu Špičák (957 m n. m.). Odtiaľ potom už po zvyšok cesty nie je žiadne značné stúpanie, vrcholy nahradzujú krásne pláne a zelené lúky a pomaly sa zas pri prechode dedinou Nové Vilémovice objavuje civilizácia.

zrúcanina hradu Rychleby   zrúcanina hradu Rychleby

Na záver výletu sa vydajte ešte na zrúcaninu hradu Rychleby, ktorá sa nachádza približne 4 kilometre od Vilémovic. Pôvodný hrad tu vybudovali pravdepodobne lúpežníci na prelome 13. a 14. storočia. Kúsok od zrúcaniny sa nachádza skalná vyhliadka Čertovy kazatelny, odkiaľ je pekný výhľad do Račieho údolia, v ktorom dnes zároveň končíme.

vyhliadka Čertovy kazatelny

GPS: Králický Sněžník 50°12'25.7"N 16°50'50.5"E

Text a foto: Veronika Schubertová

Preklad: O. MaňákováDiskusia k článku (0)


Súvisiace články

ČR, Jeseníky: Rejvíz – najvyššie položené rašelinisko na Morave – VIDEO
Publikované: 4.9.2018
Vyrážate na výlet do Jeseníkov? Určite sa zastavte v národnej prírodnej rezervácii Rejvíz neďaleko mesta Jeseník. Čaká vás unikátne rašelinisko, mokrade a rovnomenná osada, kde sa môžete občerstviť.

ČR, Olomouc – mesto svetových unikátov I.
Publikované: 15.2.2017
V nasledujúcich riadkoch navštívime stredomoravské krajské mesto Olomouc, ktoré sa vo svete preslávilo nielen známou syrovou pochúťkou či pamiatkou UNESCO, ale aj kvetinovou výstavou či bohatou históriou.

ČR, Olomouc – mesto svetových unikátov II.
Publikované: 22.2.2017
Minulý týždeň sme začali poznávaciu prechádzku po Olomouci a v stručnosti sme si povedali o jeho histórii. Naším východiskovým bodom bolo Horné námestie obkolesené historickými domami a palácmi, avšak jeho skutočnými dominantami boli stĺp Najsvätejšej Trojice a budova radnice s vežou.

ČR, Olomouc – mesto svetových unikátov III.
Publikované: 1.3.2017
Po zhliadnutí krás Dolného námestia a obhliadke Žerotínovho námestia sme sa na chvíľku zastavili, dali oddýchnuť nohám a občerstvili telo. Takto posilnení sme pokračovali ďalej. Spleťou uličiek sme sa opätovne dostali na Horné námestie, v ktorého tesnej blízkosti sa nachádza unikátny kostol sv. Mórica.

ČR, Olomouc – mesto svetových unikátov IV.
Publikované: 8.3.2017
Od Námestia republiky sme sa vydali ku Katedrále svätého Václava, ktorá sa nachádza na Václavskom námestí a je sídlom olomouckej rímskokatolíckej arcidiecézy. Táto veľkolepá románsko-gotická stavba s prvkami baroka a bohatou sochárskou výzdobou je skutočnou ozdobou tohto mesta.

ČR, Bouzov – hrad z rozprávok
Publikované: 16.4.2020
Ste žena a ako malá ste chceli byť princeznou? Alebo muž, ktorý chcel byť rytierom na bielom koni? Ja osobne som to tak celé detstvo mala. Chcela som byť princezná so zlatou korunkou, v krásnych ružových šatách. A o zámku, v ktorom by som žila, som mala tiež jasnú predstavu. Mal niekoľko vežičiek a okenice boli červeno-biele. Vôbec mi vtedy nevadilo, že to nie je zámok, ale nádherný hrad. Hrad Bouzov…


Súvisiaca fotogaléria

ČR, Olomouc a Svatý Kopeček
Moravská metropola Olomouc ponúka všetkým cestovateľom skutočné dobrodružstvo. Vydajte sa spoznáv...


Súvisiace video

ČR, Jeseníky: Rejvíz – najvyššie položené rašelinisko na Morave
Dnes sa spolu s nami pozriete do Jeseníkov, konkrétne do národnej prírodnej rezervácie Rejvíz. Pr...

Lokácia:

Slovenská republika
Kalendár akcií:

Partneri:

Aj vďaka vám sme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Sprievodca:

Fotosúťaž:

Výlet s rúškom

1. 5. – 30. 6. 2020
1. cena:
Exkluzívne rúško na tvár od Milishop.sk
2. cena:
Bavlnené rúška na tvár
1. cena redakcie:
Tatranský balíček od Hory.sk
2. cena redakcie:
Kolekcia kníh S batohom po Slovensku od vydavateľstva Dajama
3. cena redakcie:
Cestovateľský balíček od festivalu Infofest

Aktuality:

27.5.2020
Najstarší kalendár síce vznikol v Egypte už v 4. tisícročí pred Kristom, no jeho dennodenné využívanie sa zachovalo dodnes. Okrem mien a rôznych sviatkov si prostredníctvom kalendára pripomíname všakovaké medzinárodné dni. A práve prehľad tých (podľa nás) najzaujímavejších vám prinášame v nasledujúcich riadkoch.
25.5.2020
Do 9. ročníka udeľovania cien o najobľúbenejší hotel roka Czech Hotel Awards 2020 sa zapojilo viac než 1200 hotelov. Poslaním organizátorov je vytvorenie zodpovednej platformy, ktorá prepojuje, oceňuje a podporuje všetkých hotelierov pristupujúcich k svojmu podnikaniu s otvorenou mysľou a láskyplným srdcom. Táto vízia nadobúda na význame najmä v súčasnom dianí.

22.5.2020
Všetci milovníci múzeí sa môžu tešiť na postupné otváranie týchto klenotníc histórie. Návštevníkov čakajú mnohé výstavy, tematické prehliadky, ako aj stále expozície.
Archív aktualit

Do osobitej pozornosti:

Oznamy a upozornenia pred cestovaním do zahraničia nájdete TU (vrátane výskytu koronavírusu COVID-19).

Pridajte sa a súťažte!

Každý týždeň na facebooku nová súťaž o hodnotné ceny!

Krajina mesiaca - VENEZUELA a PARAGUAJ:

Najčítanejšie články:

Mobilná aplikácia :

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone 

 

Interaktívne katalógy:

Ďakujeme:

Google hodnotenie

dnes:štvrtok 28. 5. 2020
sviatok:Viliam
dnes:
štvrtok 28.5.
13 °C
zajtra:
piatok 29.5.
17 °C