www.infoglobe.sk » ČR, Jeseník – Priessnitzove liečebné kúpele – VIDEO

ČR, Jeseník – Priessnitzove liečebné kúpele – VIDEO

Publikované: 25.6.2019
Na okraji mesta Jeseník môžete navštíviť ďalšie z unikátnych miest krásnej Českej republiky. Lekár Vincenz Priessnitz tu v roku 1822 založil prvý vodoliečebný ústav na svete. Dodnes tu fungujú obľúbené kúpele, obklopené nádhernou horskou prírodou.

Na liečivé účinky vody prišiel zakladateľ kúpeľov pravdepodobne náhodou. Okrem iného, vďaka vodoliečbe výrazne pomohol hojeniu svojich niekoľkých zlomených rebier. Voda sa tu používa hlavne na vonkajšie aplikácie, či už sa jedná o striedanie teplej a studenej sprchy, bublinkové kúpele, alebo podvodné masáže. Všetko dopĺňajú ďalšie klasické kúpeľné procedúry a nemenej dôležité sú pre pacientov aj prechádzky na čerstvom horskom vzduchu.

Priessnitzove sanatórium

Všetko dohromady pomáha hlavne správnemu prekrveniu všetkých častí tela. V Priessnitzových kúpeľoch sa liečia hlavne choroby obehového ústrojenstva a srdcové choroby. Jazdia sem aj pacienti s dýchacími ťažkosťami, ako je napríklad astma, s poruchami pohybového aparátu a s kožnými ochoreniami.

Kúpele Jeseník, ako sa častokrát nazývajú, ale odporúčame navštíviť aj len tak. Môžete odtiaľ vyraziť na nespočetné množstvo výletov do vnútra nádherných Rychlebských hôr. Priamo v areáli kúpeľov nájdete výborné vyžitie aj pre deti, či už ide o bylinkovú cestičku, labyrint, alebo vodné nádrže.

park v areáli kupeľov   labyrint

Za prehliadku stoja aj miestne pamätihodnosti, okrem samotných kúpeľných budov napríklad Slnečná stráň priamo za budovou Priessnitzovho sanatória. Nachádza sa na nej niekoľko obrazcov z malých kamienkov a veľké kamenné objekty, z ktorých je najznámejšia Slnečná brána.

Čaká vás aj niekoľko náučných chodníkov, kde sa dozviete viac informácií nielen o histórii kúpeľov, ale aj o jednotlivých liečebných procedúrach. Zároveň môžete objavovať jednotlivé pramene, pomníčky, vyhliadkové miesta či pamätné skaly, ktorých sa okolo kúpeľov nachádza približne osemdesiat. Nájsť môžete aj pripomienky návštev známych osobností – Nikolaja Vasilieviča Gogola či Franza Liszta.

malá rozhľadňa   Slnečná brána

Výlet zakončite v niektorej z miestnych útulných reštaurácií či kaviarní, najlepšiu kávu a skvelé domáce zákusky asi ponúka Vinckovo Kafe.

GPS: 50°14'29.1"N 17°11'24.9"E

 

Text, foto a video: Matouš Vinš

Hudba: Ketsa

Preklad: O. MaňákováDiskusia k článku (0)


Súvisiace články

ČR, Jeseníky: Rejvíz – najvyššie položené rašelinisko na Morave – VIDEO
Publikované: 4.9.2018
Vyrážate na výlet do Jeseníkov? Určite sa zastavte v národnej prírodnej rezervácii Rejvíz neďaleko mesta Jeseník. Čaká vás unikátne rašelinisko, mokrade a rovnomenná osada, kde sa môžete občerstviť.

ČR, údolie Bielej Opavy – najkrajší náučný chodník Jeseníkov – VIDEO
Publikované: 2.7.2019
Poďme sa spoločne vypraviť na 5 kilometrov dlhú trasu z obce Karlova Studánka proti prúdu Bielej Opavy skrz jedinečnú prírodnú rezerváciu. Riečka sa tu zarezáva do hlbokého kaňonu a tvorí nespočetne veľa kaskád, perejí aj vodopádov.

ČR, Karlova Studánka – horské kúpele pod Pradědom – VIDEO
Publikované: 9.7.2019
V srdci hlbokých lesov Hrubého Jeseníku navštívte malebnú kúpeľnú obec s krásnou architektúrou aj okolitou prírodou a pokojnou atmosférou. Nájdete tu aj vodopád, geologickú expozíciu či 600 metrov dlhú zjazdovku.

ČR, Olomouc – mesto svetových unikátov I.
Publikované: 15.2.2017
V nasledujúcich riadkoch navštívime stredomoravské krajské mesto Olomouc, ktoré sa vo svete preslávilo nielen známou syrovou pochúťkou či pamiatkou UNESCO, ale aj kvetinovou výstavou či bohatou históriou.

ČR, Olomouc – mesto svetových unikátov II.
Publikované: 22.2.2017
Minulý týždeň sme začali poznávaciu prechádzku po Olomouci a v stručnosti sme si povedali o jeho histórii. Naším východiskovým bodom bolo Horné námestie obkolesené historickými domami a palácmi, avšak jeho skutočnými dominantami boli stĺp Najsvätejšej Trojice a budova radnice s vežou.

ČR, Olomouc – mesto svetových unikátov III.
Publikované: 1.3.2017
Po zhliadnutí krás Dolného námestia a obhliadke Žerotínovho námestia sme sa na chvíľku zastavili, dali oddýchnuť nohám a občerstvili telo. Takto posilnení sme pokračovali ďalej. Spleťou uličiek sme sa opätovne dostali na Horné námestie, v ktorého tesnej blízkosti sa nachádza unikátny kostol sv. Mórica.

ČR, Olomouc – mesto svetových unikátov IV.
Publikované: 8.3.2017
Od Námestia republiky sme sa vydali ku Katedrále svätého Václava, ktorá sa nachádza na Václavskom námestí a je sídlom olomouckej rímskokatolíckej arcidiecézy. Táto veľkolepá románsko-gotická stavba s prvkami baroka a bohatou sochárskou výzdobou je skutočnou ozdobou tohto mesta.


Súvisiaca fotogaléria

ČR, Olomouc a Svatý Kopeček
Moravská metropola Olomouc ponúka všetkým cestovateľom skutočné dobrodružstvo. Vydajte sa spoznáv...


Súvisiace video

ČR, Jeseník – Priessnitzove liečebné kúpele
Na okraji mesta Jeseník založil lekár Vincenz Priessnitz v roku 1822 prvý vodoliečebný ústav na s...

Lokácia:

Slovenská republika
Kalendár akcií:

Partner:

Vyžaduje Adobe Flash Player

Partneri:

Aj vďaka vám sme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Sprievodca:

Fotosúťaž:

Leto plné radosti

1. 7. – 31. 8. 2019
1. cena:
Dve vstupenky na koncert Lucie Bíla v Tatrách
2. cena:
Dámske štýlové slnečné okuliare Polaroid od Optik Morvay
3. cena:
Turistický sprievodca z rodinného vydavateľstva Dajama
1. cena redakcie:
Poukážka pre dve osoby na dve noci s raňajkami v Hoteli Európa Liptovský Mikuláš
2. cena redakcie:
Letný kozmetický balíček z dm drogérie
3. cena redakcie:
Kombinovaná vstupenka na zámok Schloss Hof a Niederweiden

Aktuality:

16.7.2019
Novootvorená rozhľadňa s názvom Božia vyhliadka v Krušných horách na Karlovarsku, na vrchole ktorej je umiestnený zvon, stojí v nadmorskej výške 1099 metrov a je prístupná po červenej turistickej značke.
15.7.2019
Od 18. do 21. júla 2019 sa v duchu tradície výročných trhov uskutoční jedno z najstarších podujatí na Slovensku - Spišský trh.
14.7.2019
V sobotu 20. júla 2019 sa uskutočnia jubilejné 25. Majstrovstvá Pohorelej a sveta v kosení, a to od 10-tej hodiny.
Archív aktualit

Do osobitej pozornosti:

Oznamy a upozornenia pred cestovaním do zahraničia nájdete TU.

Pridajte sa a súťažte!

Každý týždeň na facebooku nová súťaž o hodnotné ceny!

Krajina mesiaca - LAOS:

Najčítanejšie články:

Mobilná aplikácia :

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone 

 

Interaktívne katalógy:

Ďakujeme:

Google hodnotenie

dnes:utorok 16. 7. 2019
sviatok:Drahomír