www.infoglobe.sk » Taliansko, Miláno – Duomo

Taliansko, Miláno – Duomo

Publikované: 18.7.2018
Miláno je aj mesto s cirkevnou históriou o čom svedčí množstvo svätcov, ktorí tu pôsobili počas svojho života. No jeho najväčšou pýchou je nepochybne centrum mesta s katedrálou. Il Duomo di Milano nájdete na všetkých vyobrazeniach mesta, preto pri návšteve Milána nesmiete tento architektonický skvost vynechať. V nasledujúcich riadkoch sa prejdeme nielen jeho interiérom, ale navštívime aj strechu.

Vodne i v noci rušné námestie Piazza del Duomo, kde sa to hmýri pouličnými predavačmi a holubmi, to je centrum Milána. Ak náhodou vystrčíte ruku a niekto vám do dlane nasype kukuricu, zhŕknu sa okolo vás holuby a takto ovenčení môžete prejsť celým námestím, popri jazdeckej soche kráľa Vittoria Emanuela II. uprostred námestia, až k vstupu do piatej najväčšej katedrály sveta Duomo di Milano.

Duomo di Milano (Miláno)

Chrám zasvätený narodeniu Panny Márie je sídlom arcibiskupa. Pôvodne na tomto mieste nazývanom rímske Mediolanum stála začiatkom 5. storočia bazilika, ktorú spolu s priľahlou bazilikou (836) zničil požiar (1075). S výstavbou nového Dómu sa začalo v roku 1386 a gotickú katedrálu stavali takmer 600 rokov. V roku 1805 sa na nariadenie Napoleona stavba priblížila k cieľu, Napoleon tu bol korunovaný za talianskeho kráľa. Stavebné práce pokračovali ešte aj v 20. storočí a v roku 1965 bola inaugurovaná posledná brána katedrály. Chrám z tehál a ružového mramoru z lomov v Candoglii je dlhý 157 m, široký 92 m a pojme až 40 000 ľudí.

Duomo di Milano (Miláno) - výhľad zo strechy

Ak chcete Dóm navštíviť, myslite nato už ráno pri obliekaní sa, aby vás strážnik po vystáti radu nevrátil spred vchodu, čo je tu bežnou záležitosťou. Dnu sa nedostanete, tak ako i v iných chrámoch v Taliansku, kým si nezahalíte holé nohy a ramená. Takže prihodiť si jemnú šatku do batožiny sa v tomto prípade vyplatí. A to platí aj pre pánov, nohavice musia siahať pod kolená. Až potom vás pustia medzi 50 stĺpov päťloďovej katedrály s najväčšou zbierkou mramorových sôch. V interiéri sú erby rodiny Viscontiovcov, náhrobky, sochy... V krypte sa nachádza klenotnica so zlatom, striebrom a umeleckými dielami ranného kresťanstva a románskeho obdobia. Je tu pochovaný reformátor sv. Karol Boromejský.

Pod Dómom je baptistérium - Battistero Paleocristiano, zrúcanina ranokresťanskej osembokej krstiteľnice zo 4. storočia. Tu sv. Ambróz krstil sv. Augustína. Do tejto časti, kde sú i pozostatky chrámu sv. Teky musíte zaplatiť vstupné. Lístky sa dajú kúpiť v rôznych kombináciách obhliadky.

Duomo di Milano (Miláno) - interiér

Pri pohľade na hlavný oltár venujte pozornosť malej červenej žiarovke v kupole nad apsidou. Označuje miesto, kde je jeden z klincov z ukrižovania Krista. Vystavený pre verejnosť býva počas oslavy Nivola, súčasť obradu Ambrosiano. Tradícia osláv sa datuje do 16. storočia a Nivola, v Miláne Nuvola značí oblak. Výťah vo forme trojmetrového koša v tvare oblaku sa pri obrade používa aby duchovný dosiahol ku klincu, ktorý uloží do kríža a znesie dole. Dnes je to mechanizovaným spôsobom, ale v 16. storočí, keď podľa návrhov Leonarda da Vinciho vznikol, bol prevádzkovaný 20 mužmi zo strechy. Tradícia bola založená sv. Karolom Boromejským na sviatok objavenia kríža 3. mája, neskôr zmenený na 14. septembra.  V novembri a decembri, okolo dátumu narodenia sv. K. Boromejského, pozdĺž lode vystavujú sériu veľkých plátien - Quadroni.

Piazza del Duomo (Miláno)

Oproti oltáru nad vstupom je situovaný organ, ktorý bol postavený na príkaz Mussoliniho a patrí medzi najväčšie v Taliansku. V prednej časti bývalého mauzólea stojí socha muža, ktorý má cez seba prehodenú svoju stiahnutú kožu. Je to najznámejšie dielo katedrály socha sv. Bartolomeja od Marca D'Agrate. Dokonale poznal ľudské telo, čo sa odráža v prepracovaných svaloch, cievach a kostiach a tak nám ponúka morbídny, naturalistický obraz detailnej práce sochára 16. storočia.

Duomo di Milano (Miláno) - výhľad zo strechy

Jedinečným zážitkom z potuliek po meste je návšteva strechy Dómu. Platí sa tu vstupné, ak sa nebojíte schodov, bude vás to stáť menej ako výťahom. Z chládku úzkeho točitého schodiska prejdete do promenády medzi rebrami chrámu zdobenými gotickými architektonickými prvkami. Ocitnete sa bezprostredne v spleti gotických fiál a sôch. Ešte pár strmých vyšúchaných mramorových schodíkov na vrchol a pred vami sa otvorí impozantný pohľad na Miláno. V ideálnom prípade je vidieť až Alpy. Je to niečo nádherné, ťažko opísateľné. Jedinou možnosťou je precítiť to na vlastnej koži. Ani niekoľko dní by nestačilo na preskúmanie detailov tejto stavby, sú tu reliéfy vtákov, zvierat, ovocia či rastlín zakliatych v kamenej krajke.

Duomo di Milano (Miláno) - výhľad zo strechy

Vrcholom celej stavby je najvyššia veža chrámu (108,5 m), ktorej dominuje socha Madony – Madonnina, symbol tohto mesta. Vežu navrhol Francesco Croce (1762) a polychromovanú sochu Madony Giuseppe Perego (1774). Podľa tradície žiadna budova v Miláne nebola vyššia ako Madonnina. Vzhľadom na vlhké a hmlisté počasie mesta sa považuje za dobré počasie deň, keď vidno z diaľky Madonninu, ktorá je zväčša ukrytá v hmle.

Keď Gio Ponti a Pier Luigi Nervi vytvoril 31 poschodovú najvyššiu (127,1 m) taliansku budovu - mrakodrap Pirelli (1956 - 1958, ďalší zo symbolov mesta), na vrchol umiestnil menšiu kópiu Madoninny. Po roku 2010 sa najvyšším bodom stala Palazzo Lombardia (161 m) a ďalšiu kópiu Madoninny osadili i tam, aby ostala najvyšším bodom mesta. Pieseň "O mia bela Madunina" od Giovanniho d'Anzi o zlatej soche Madony na veži sa považuje za neoficiálnu hymnu Milána. Na streche Dómu sa odohráva aj scéna z filmu Luchina Visconti Rocco a jeho bratia (1960).

Duomo di Milano (Miláno) - večer

Krásu tejto katedrály vyjadril americký spisovateľ Mark Twain slovami „Je to div. Tak grandiózna, tak slávnostná, tak ohromná. A zároveň tak jemná, vzdušná, graciózna. Je zosobnením hmotnosti a zároveň ako kresba, ktorú dokáže vytvoriť len mráz.“ Mal pravdu, ale aj tak mám pocit, že žiadne slová, ani svetoznámeho spisovateľa, nedokážu sprostredkovať jej čaro, to sa dá jedine zažiť. A na záver jedna rada pre tých, čo sa boja výšok. Kvôli tejto kráse, ktorá tu na nás dýcha z každého rohu, sa oplatí na chvíľu prekonať svoj strach.

 

GPS: 45°27'51.0"N 9°11'25.2"E (Piazza del Duomo)

Text a foto: Mgr. Anna Nociarová

Textová úprava: redakciaDiskusia k článku (0)

Vložiť nový príspevok


Súvisiace články

Taliansko, Kalábria – pokoj v špičke talianskej čižmy
Publikované: 18.7.2020
Niekedy mám dojem, že sa na túto časť Talianska trochu zabúda, a pritom je tak prekrásna. Kalábria sa nachádza na juhu Apeninského polostrova a je známa predovšetkým dlhými plážami, nádhernou krajinou, národnými parkmi, prírodou a skvelou kuchyňou.

Taliansko: Cremona - mesto huslí
Publikované: 26.9.2018
Kto miluje hudbu, určite toto mesto pozná. Dnes sa vydáme za slávnou husliarskou minulosťou Cremony. Navštívime viaceré pamätníky, povieme si prečo sa mestečko nazýva tiež „mestom huslí“ a predstavíme si viaceré osobnosti na čele so slávnym básnikom Vergíliusom, ktorý tu študoval.

Taliansko: Cremona - oddýchnite si a ochutnajte špeciality mesta
Publikované: 3.10.2018
Cremona je miestom, ktoré omámi všetky vaše zmysly. Videli i dotkli sme sa nádherných architektonických skvostov, započúvali sa do nenahraditeľných zvukov huslí, a tak nadišiel čas podráždiť aj naše chuťové bunky. V meste totiž necítiť len vôňu dreva a farieb z husliarskych dielní, ale šíri sa aj zo stánkov ponúkajúcich miestne špeciality.

Taliansko: Grazzano Visconti I. – história jedného nevšedného miesta
Publikované: 24.10.2018
Taliansko ponúka na obdiv mnoho architektonických skvostov, ktoré vás prevedú do rôznych období histórie od antiky až po súčasnosť, ale počuli ste už o mestečku, ktoré vyzerá celé ako zo stredoveku? Je ním Grazzano Visconti, o ktorom som ja nikdy nepočula, preto som sa rozhodla čosi o tomto mestečku a jeho histórii zistiť.

Taliansko: Salsomaggiore Terme II. – kúpeľné mestečko na úpätí Apenín
Publikované: 18.11.2018
Taliansko je okrem iného aj ideálnou destináciou pre tzv. zdravotnú turistiku. Tunajšie kúpele nie sú len o teplých prameňoch, vždy ponúknu i niečo naviac, či už ide o kultúrne aktivity alebo krásne prostredie. Preto sme nemohli pri návšteve vyhláseného kúpeľného mestečka Salsomaggiore Terme obísť jeho ulice a centrum. Poďme tam teraz spolu nahliadnuť.

Taliansko, Modena I. - história mesta
Publikované: 23.1.2019
Taliansko je krajina vlniacich sa vrchov a rovín s nádhernými scenériami historických miest. Tentoraz vás zavedieme do malebnej nížiny regiónu Emilia-Romagna, ktorou preteká rieka Pád. Naším cieľom bude známe mesto Modena, ktoré sa spája okrem iného i s úchvatnými hlasmi jeho rodákov Luciana Pavarottiho a Mirelly Freni.

Taliansko: Modena II. – srdce mesta
Publikované: 30.1.2019
Modena je dnes známe priemyselné centrum Talianska, ale to neuberá nič z jej krás, ktoré pripomínajú jej dávnu históriu. Toto historické mesto, sídlo biskupa, univerzity, výroby balzamikového octu a vína, láka všetkých návštevníkov do svojho pulzujúceho centra. My nebudeme výnimkou a vyberieme sa priamo na námestie s katedrálou, ktoré je od roku 1997 zapísané do zoznamu svetového dedičstva UNESCO.

Taliansko: Modena III. – múzeum Ferrari
Publikované: 6.2.2019
Mesto bel canta (krásny spev), hudby a divadla neláka len milovníkov umenia, ale i tých, ktorí milujú hluk čiernych koní pod kapotou. Už od konca 19. storočia je Modena známa ako centrum strojárenstva a následne výroby automobilov známych značiek Ferrari, De Tomaso, Pagani a Maserati. V nasledujúcich riadkoch vás pozývame k nahliadnutiu do modenského múzea Enzo Ferrari.

Taliansko, Parma I. – história mesta
Publikované: 31.3.2019
Najznámejšie Talianske mesto regiónu Emilia-Romagna, ktorého názov si spájame najmä s lahodnými chuťami šunky či syra, vám ponúkne nielen gastronomické zážitky. Skôr ako ochutnáme delikatesy tejto oblasti, zahryzneme sa do spoznávania bohatej histórie a pamiatok mesta Parma.

Taliansko, Parma III. – umelecké skvosty v historickom centre
Publikované: 14.4.2019
Taliansko je krajina, kde môžeme obdivovať mnoho kostolov z rôznych období. Samotná Parma ich má vyše šesťdesiat. Mesto ponúka návštevníkom architektonický i gurmánsky zážitok, ktorý sa dozaista nezaobíde bez návštevy nejakého toho kostola. Sakrálne stavby totiž lákajú nielen na svoju duchovnú atmosféru, ale i umenie. Poďte s nami navštíviť pár z nich a dozvedieť sa tak, aké umelecké skvosty pod svojimi klenbami ukrývajú.

Taliansko: Cremona – pamiatky historického centra
Publikované: 19.9.2018
Keď sa ocitnete v talianskom regióne Lombardia, určite zavítate do Milána, ale tento región ukrýva i ďalšie miesta a mestečká, ktoré stoja za návštevu. My sme sa vybrali do mesta s najvyššou stredovekou vežou v Taliansku. Poďte i vy s nami do historického centra malebnej Cremony.

Taliansko: Piacenza II. – úchvatné sakrálne stavby
Publikované: 12.9.2018
V nasledujúcich riadkoch nazrieme do niektorých významných chrámov Piacenzy, ktoré poskytnú priestor na tiché rozjímanie, pohľad na krásne umelecké diela i útočisko pred horúcimi slnečnými lúčmi. Historické paláce zároveň reprezentujú bohatstvo a slávu mesta, ako aj jeho výnimočného ducha.

Taliansko, Miláno - Parco Sempione a Castello Sforzesco
Publikované: 11.7.2018
Nielen rušné módne ulice veľkomesta, ale i priestor na oddych v chládku mestských parkov ponúkne svojim návštevníkom Miláno. Z množstva parkov určite nevynechajte aspoň ten jeden priamo v centre mesta. A to nielen preto, že sa tu nachádza ďalší zo symbolov Milána - hrad Castello Sforzesco.

Taliansko, Miláno – centrum módy a dizajnu
Publikované: 25.6.2021
Mesto módy a dizajnu, financií, športu a čulého nočného života. Práve to do Milána láka mnohých. A keď sa už raz do tohto mesta dostanete, i keď váš prvotný cieľ boli pamiatky, nemôžete vynechať ani túto jeho stránku, ktorá z neho robí najbohatšie mesto krajiny.

Taliansko, Miláno –  Leonardo da Vinci a Posledná večera
Publikované: 4.7.2018
Taliansko ponúka svojim návštevníkom úžasné umelecké skvosty svetoznámych výtvarných umelcov. Miláno je spojené s jedným z najznámejších renesančných maliarov, ktorého dielo len tak jednoducho neprenesú do niektorej zo svetových galérií. Jedná sa o slávnu Poslednú večeru Leonadra da Vinci.

Taliansko, Miláno - významné i menej známe
Publikované: 20.6.2018
Miláno patrí medzi mestá, v ktorom môžete stráviť niekoľko dní a stále objavíte niečo nové. Mesto sa od dôb Keltov rozvinulo na moderné ekonomické centrum Talianska, ale v spleti uličiek preplnených autami zavše natrafíte na niečo zaujímavé z histórie, čo síce nepatrí medzi top lákadlá Milána, ale keď sme už tu, prečo sa na chvíľku nepozastaviť a neobjaviť niečo nové.

Taliansko, Po stopách Verdiho - Miláno, miesto posledného odpočinku
Publikované: 6.6.2018
Miláno - druhé najväčšie mesto Talianska známe ako mesto módy, športu, umenia a obchodu. My sem prichádzame, aby sme doplnili a zároveň zavŕšili skladačku života jedného z najslávnejších hudobných skladateľov Giuseppe Verdiho.

Taliansko, Po stopách Verdiho – Miláno, chrám hudby La Scala
Publikované: 13.6.2018
Keď navštívite Taliansko, musíte ochutnať niečo z ich vynikajúcej kuchyne. Ale k tejto krajine patrí aj umenie. Taliani žijú hudbou a návšteva Apeninského polostrova sa podobne ako bez ochutnávky ich kuchyne nezaobišla ani bez návštevy hudobného vystúpenia. A čo viac môžete zažiť, ako návštevu svetoznámeho operného domu La Scala?

Taliansko, Brescia – zaujímavé mesto medzi Benátkami a Milánom
Publikované: 23.2.2018
Brescia patrí k skrytým klenotom severného Talianska. Je však veľmi ľahké ju prehliadnuť, pretože v okolí sa nachádza mnoho iných miest, ktoré sú turistickými sprievodcami uprednostňované. Spomeňme napríklad Miláno alebo neďaleké jazerá Gardo a Como. Pritom Brescia má návštevníkovi skutočne čo ponúknuť. Navyše si treba uvedomiť, že mesto ležalo na dôležitej rímskej obchodnej trase.

Taliansko, Po stopách Verdiho - Busseto
Publikované: 23.5.2018
Z rodiska slávneho hudobného skladateľa Giuseppe Verdiho – La Roncole sa prevezieme len do pár kilometrov vzdialeného mestečka Busseto. Hoc je to neveľké mestečko, zohralo významnú úlohu nielen v hudobnom, ale i osobnom živote slávneho skladateľa Verdiho.

Taliansko, Po stopách Verdiho - Busseto a Sant'Agata
Publikované: 30.5.2018
Z Busseta sme úplne neodišli, presunuli sme sa len z jeho centra na okraj a do tri kilometre vzdialenej usadlosti v Sant'Agata, aby sme doplnili chýbajúce kúsky skladačky Verdiho života.

Taliansko, Po stopách Verdiho – La Roncole
Publikované: 16.5.2018
V Taliansku môžete obdivovať mnoho turistických zaujímavostí z oblasti módy, prírody, gastronómie a umenia. Táto krajina je neodmysliteľne spojená i s hudbou. Dnes navštívime malú dedinu La Roncole, kde svetlo sveta prvý raz uzrel jeden zo svetovo najznámejších hudobných skladateľov Giuseppe Verdi.


Súvisiaca fotogaléria

Taliansko: Čarokrásne mestá a mestečká
Keď sa povie Taliansko, každý si predstaví módu, umenie, hudbu, nádherné pamiatky, výnimočnú gast...

Taliansko: Staroveká kráska - Rím
Poďte sa s nami pozrieť do srdca Talianska a vychutnajte si všetky známe stavby, ktoré ste dotera...

Taliansko - ostrov Ischia
Vodná terapia v prírode zeleného ostrova, to je dôvod, prečo sem mieria tisíce turistov. Účinky t...

Taliansko: Benátky – Pestrofarebný karneval
Carnevale di Venezia alebo Benátsky karneval každoročne do Benátok priláka množstvo turistov z ce...

Taliansko, Sicília: Agrigento I.
Prejsť päťdesiattisícové Agrigento znamená blúdiť, často šliapať do kopca, spletitými, úzkymi a p...

Taliansko, Sicília: Valle dei Templi II.
Opäť sa s nami vydajte medzi gigantické zrúcaniny chrámového komplexu starovekého Akragasu. Tex...

Taliansko: Pompeje
Vitajte v Pompejach, v meste, ktoré bolo pýchou rímskej ríše a zaniklo živelnou katastrofou ... ...

Taliansko: Maják v Bibione
Málokto z návštevníkov jadranského letoviska Bibione na Benátskej riviére videl zblízka maják Al ...

Jeseň v talianskych Dolomitoch
Tí, ktorí už dávno objavili Dolomity a kraj Alta Badia, vedia, že okrem vynikajúcich podmienok na...

Lokácia:

Slovenská republika
Kalendár akcií:

PoUtStŠtPiSoNe
      1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031     

Partneri:

Aj vďaka vám sme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Sprievodca:

Fotosúťaž:

Objavujeme

1. 5. – 30. 6. 2022
1. cena:
Čitateľsko-turistický balíček plný prekvapení
1. cena redakcie:
Čitateľsko-turistický balíček plný prekvapení
2. cena redakcie:
Čitateľsko-turistický balíček plný prekvapení
3. cena redakcie:
Čitateľsko-turistický balíček plný prekvapení

Aktuality:

11.5.2022
Pozývame vás na 57. stretnutie čitateľov časopisu Krásy Slovenska, ktoré sa uskutoční od 27. do 29. mája 2022 v nádhernom prostredí rekreačného strediska Malinô Brdo a bude venované storočnici časopisu.
10.5.2022
Oravská galéria v Dolnom Kubíne vám už 49. sezónu ponúka nezabudnuteľnú vyhliadkovú plavbu po Oravskej priehrade a prehliadku expozícií tradičného ľudového umenia na Slanickom ostrove umenia.
8.5.2022
Dovedna 52 vybraných unikátnych miest z troch významných dolín okúzli každého návštevníka. Prostredníctvom mapovej aplikácie (stránky) sa môžete vydať tatranskými chodníčkami.
Archív aktualit

Do osobitej pozornosti:

Oznamy a upozornenia pred cestovaním do zahraničia nájdete TU

 

(vrátane výskytu koronavírusu COVID-19 či vojnového konfliktu na Ukrajine).

.

Pridajte sa a súťažte!

Každý týždeň na facebooku nová súťaž o hodnotné ceny!

TOP 5 MIEST v Spojenom kráľovstve:

Spojené kráľovstvo

Prinášame vám mestské tipy na výlety, ktoré sa určite oplatí vidieť.

 

Londýn – „pupok sveta” na Temži

Southampton – lode, lode, lode

Oxford – vzdelanosť na každom kroku

Seaford – výlet k Siedmim sestrám

Brighton and Hove – najlepšie miesto pre život

 

Pokiaľ hľadáte ešte viac cestovateľsky atraktívnych miest, tak sa inšpirujte TU.

Najčítanejšie články:

Mobilná aplikácia :

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone 

 

Interaktívne katalógy:

Ďakujeme:

Google hodnotenie

dnes:piatok 20. 5. 2022
sviatok:Bernard

TIP: Pre vaše zariadenie je k dispozícii mobilná aplikácia INFOGLOBE, stiahnuť TU.

X

TIP: Pre vaše zariadenie je k dispozícii mobilná aplikácia INFOGLOBE, stiahnuť TU.

X