www.infoglobe.sk » Taliansko, Modena I. - história mesta

Taliansko, Modena I. - história mesta

Publikované: 23.1.2019
Taliansko je krajina vlniacich sa vrchov a rovín s nádhernými scenériami historických miest. Tentoraz vás zavedieme do malebnej nížiny regiónu Emilia-Romagna, ktorou preteká rieka Pád. Naším cieľom bude známe mesto Modena, ktoré sa spája okrem iného i s úchvatnými hlasmi jeho rodákov Luciana Pavarottiho a Mirelly Freni.

Mesto Modena je v súčasnosti významné talianske priemyselné centrum, no pochváliť sa môže aj bohatou históriou. Začiatky osídlenia siahajú do dôb praveku, avšak prvá písomná zmienka je z doby, keď mestom prechádzal Hannibal (3. storočie pred Kristom). Modena (vtedajší názov Mutina) bola domovom Galov i Etruskov, počas rímskej doby sa radila medzi významné centrá, kde prebýval Pompeius či Cézar. Nemožno sa preto čudovať, že sa tu v tom čase odohrali dve známe bitky. V roku 194 pred Kristom tu Rimania zvíťazili nad Galmi a neskôr, v apríli 43 pred Kristom pri Mutine utrpel druhú porážku Marcus Antonius, ktorý však napokon mesto dobyl. Zaujímavosťou je, že sa tu ukrýval aj Caesarov vrah Decimus Brutus, ktorého však po obliehaní resp. dobití mesta krátko nato zabili.

Parco Giardino Ducale Estense (Modena)

V období Longobardov (5. storočie) Modenu napadli Húni vedení Attilom. Stará Modena bola zaplavená a opustená (7. storočie) a až noví osadníci (9. storočie) dali základ modernému mestu. Vznikla tu univerzita (1175) a vlády sa ujal rod d'Este (13. – 18. storočie).

V roku 1671 mesto poškodilo zemetrasenie, po ktorom nasledovala výstavba v barokovom štýle. Bolo  to veľkolepé obdobie vzniku palácov bohatých modenských rodín. Rozhodne to ale nebolo jediné zemetrasenie v tejto oblasti a v tomto meste. Škody tu prírodný živel napáchal i v roku 2012, takže na pevnú zem pod nohami sa tu moc nespoliehajte.

Parco Giardino Ducale Estense (Modena)   Dodnes sa mesto pýši mnohými historickými budovami sakrálneho i profánneho charakteru, na ktoré natrafíte počas prechádzok uličkami. Nájdete tu i miesto na oddych v podobe parku Parco Giardino Ducale Estense.
 
Tempio Monumentale San Giuseppe (Modena)My začíname prehliadku mesta trošku netradične, a to oddychom v spomínanom parku, ktorý má taktiež svoju dlhú históriu. Park pôvodne nazývali Giardini Pubblici a jeho korene možno sledovať od 16. storočia, kedy tu bola záhrada priľahlého vojvodského zámku. Počas panovania Františkom I. d'Este bol park zveľaďovaný. V roku 1739 František III. vyhlásil záhrady za verejné a následne boli sprístupnené pre obyvateľov mesta. So zjednotením Talianska záhrada prešla opäť do vlastníctva panovníka, no od roku 1870 je opätovne majetkom mesta.
 
Park sa vyznačuje bohatou zeleňou v podobe rôznych stromov, v ktorých tieni je rybník s kačicami a labuťami. Je tu aj detské ihrisko, bar i toalety. Prírodnej scenérii dominuje nádherná stavba Palazzina dei Giardini (1634), ktorá tvorí akýsi vstup do parku. Kedysi bola miestom na zábavu v podobe hudby a tanca, ale od roku 1983 je prestížnou a medzinárodne uznávanou výstavnou sieňou. V ďalšej časti parku je pavilón, v ktorom bola v roku 1772 založená univerzitná botanická záhrada s exotickými rastlinami.

Palazzo Ducale (Modena)

Na prvý pohľad má návštevník pri príchode k parku pocit, že je uzavretý a nedá sa cezeň prejsť. Avšak opak je pravdou. Pokiaľ vystihnete jeho otváracie hodiny (v lete 6.30 - 23.30 a v zime 7.00 - 20.30) ušetríte si množstvo času jeho obchádzaním a pokojným krokom krížom cez park si spríjemníte prehliadku mesta. Zakrátko sa dostanete od múzea Ferrari či kostola postaveného na pamiatku padlých v prvej svetovej vojne - Tempio Monumentale San Giuseppe (1923 – 1929, Domenico Barbanti) do historického centra Modeny, alebo naopak.

Chiesa di San Giorgio (Modena)

Z parku sme prešli na Piazza Roma, kde sa pred nami odkrýva baroková fasáda niekdajšieho rezidenčného sídla rodiny d'Este (17. - 19. storočie). Súčasný palác stojí na mieste hradu z roku 1291. Vojvodský palác Palazzo Ducale začali stavať na pokyn Františka I. d'Este (1634, Bartolomeo Avanzini) a dokončený bol za Františka V.. Je jedným z najprestížnejších a najväčších barokových palácov v Taliansku. Narodili sa tu mnohí členovia rodu d'Este.

Táto najväčšia stavba mesta je dnes sídlom vojenskej akadémie - Accademia di Modena Militare, vojenského múzea a knižnice a Univerzitného astronomického a geofyzikálneho múzea.

Del Voto (Modena)
Putujúc do centra míňame barokový chrám Chiesa di San Giorgio. Kostol sv. Juraja, známy i ako svätyňa Panny Márie pomocnice podľa obrazu na oltári (1647, Gaspare Vigarani) tvorí pôdorys  gréckeho kríža zaklenutý kupolou, ktorú podpierajú korintské stĺpy. Zaujme i jeho oranžová fasáda, ktorú zdobí cyklus mramorových sôch.
Modena 
Naše kroky smerujúce do historického centra ešte vedú popri kostole Del Voto (1634 – 1640, Christopher Galaverna). Ten bol postavený, aby obyvatelia Modeny a vojvoda František I. d'Este splnili sľub z roku 1630, ktorý dali Madonne della Ghiara, keď ju žiadali aby zastavila epidémiu, ktorá v meste vyčíňala. Po krátkej zastávke pokračujeme do srdca mesta. Čo všetko objavíme či uvidíme sa však dozviete až o týždeň.

 

GPS: 44°38'56.9"N 10°55'59.4"E
Text a foto: Mgr. Anna Nociarová
Textová úprava: redakciaDiskusia k článku (0)

Vložiť nový príspevok


Súvisiace články

Taliansko, Modena – mesto, kde si pochutnáte
Publikované: 21.6.2013
Staré etruské a neskôr rímske mesto ležiace neďaleko horského pásma Apeniny v severnej časti Talianska. Mesto je srdcom regiónu Emilia Romagna a je ohraničené riekami Panaro a Secchia.

EURÓPA: Zápis plemena koní lipican do zoznamu UNESCO
Publikované: 6.4.2020
V týchto dňoch bola odovzdaná spoločná nominácia tradície spojenej s chovom koní plemena lipican (Lipizzan) do Reprezentatívneho zoznamu nehmotného kultúrneho dedičstva ľudstva UNESCO, ktorá by mala byť aj ochranou tohto jedného z najstarších kultúrnych plemien koní chovaných v Európe.

Taliansko: Najobľúbenejšie lyžiarske strediská
Publikované: 1.12.2019
Premýšľate, ktoré lyžiarske stredisko v Taliansku si vyberiete pre svoju zimnú dovolenku? Poradíme vám, ktoré miesta dlhodobo patria k najobľúbenejším a najnavštevovanejším. Prezradíme vám tiež, prečo to tak je.

Taliansko, Lesignano de´ Bagni  I. - vznik slávneho Parmigiano Reggiano
Publikované: 5.5.2019
Pokiaľ ste neodolali chutiam, ktoré so sebou prináša návšteva okolia Parmy, určite nevynechajte ani návštevu farmy, kde vám predstavia proces vzniku syra parmezán, ktorý je neodmysliteľnou súčasťou talianskej gastronómie. My sa teraz vydáme na jednu z týchto fariem neďaleko mestečka Lesignano de´ Bagni známeho i svojimi termálnymi prameňmi.

Taliansko, Parma I. – história mesta
Publikované: 31.3.2019
Najznámejšie Talianske mesto regiónu Emilia-Romagna, ktorého názov si spájame najmä s lahodnými chuťami šunky či syra, vám ponúkne nielen gastronomické zážitky. Skôr ako ochutnáme delikatesy tejto oblasti, zahryzneme sa do spoznávania bohatej histórie a pamiatok mesta Parma.

Taliansko: Modena III. – múzeum Ferrari
Publikované: 6.2.2019
Mesto bel canta (krásny spev), hudby a divadla neláka len milovníkov umenia, ale i tých, ktorí milujú hluk čiernych koní pod kapotou. Už od konca 19. storočia je Modena známa ako centrum strojárenstva a následne výroby automobilov známych značiek Ferrari, De Tomaso, Pagani a Maserati. V nasledujúcich riadkoch vás pozývame k nahliadnutiu do modenského múzea Enzo Ferrari.

Taliansko: Modena II. – srdce mesta
Publikované: 30.1.2019
Modena je dnes známe priemyselné centrum Talianska, ale to neuberá nič z jej krás, ktoré pripomínajú jej dávnu históriu. Toto historické mesto, sídlo biskupa, univerzity, výroby balzamikového octu a vína, láka všetkých návštevníkov do svojho pulzujúceho centra. My nebudeme výnimkou a vyberieme sa priamo na námestie s katedrálou, ktoré je od roku 1997 zapísané do zoznamu svetového dedičstva UNESCO.

EURÓPA: Morové stĺpy - kamenní svedkovia víťazstva nad epidémiami I. (1)
Publikované: 24.5.2020
V časoch, keď sa nemôžeme vybrať za poznaním iných kultúr resp. za hranice našej vlasti, možno padne vhod poobzerať sa i vôkol seba. Zistíme tak, že aj ľudia v minulosti sa museli vyrovnávať s nástrahami chorôb, ktoré vo veľkom zasiahli do chodu spoločnosti. Dôkazom toho sú pamätníky vyjadrujúce vďačnosť. Jedny z týchto pamätníkov, ktoré sme možno pominulé roky vnímali len ako body stretávania, sú morové stĺpy.

Taliansko, Miláno – centrum módy a dizajnu
Publikované: 25.6.2021
Mesto módy a dizajnu, financií, športu a čulého nočného života. Práve to do Milána láka mnohých. A keď sa už raz do tohto mesta dostanete, i keď váš prvotný cieľ boli pamiatky, nemôžete vynechať ani túto jeho stránku, ktorá z neho robí najbohatšie mesto krajiny.

Taliansko: Cremona - mesto huslí
Publikované: 26.9.2018
Kto miluje hudbu, určite toto mesto pozná. Dnes sa vydáme za slávnou husliarskou minulosťou Cremony. Navštívime viaceré pamätníky, povieme si prečo sa mestečko nazýva tiež „mestom huslí“ a predstavíme si viaceré osobnosti na čele so slávnym básnikom Vergíliusom, ktorý tu študoval.

Taliansko: Cremona - oddýchnite si a ochutnajte špeciality mesta
Publikované: 3.10.2018
Cremona je miestom, ktoré omámi všetky vaše zmysly. Videli i dotkli sme sa nádherných architektonických skvostov, započúvali sa do nenahraditeľných zvukov huslí, a tak nadišiel čas podráždiť aj naše chuťové bunky. V meste totiž necítiť len vôňu dreva a farieb z husliarskych dielní, ale šíri sa aj zo stánkov ponúkajúcich miestne špeciality.

Taliansko: Cremona – pamiatky historického centra
Publikované: 19.9.2018
Keď sa ocitnete v talianskom regióne Lombardia, určite zavítate do Milána, ale tento región ukrýva i ďalšie miesta a mestečká, ktoré stoja za návštevu. My sme sa vybrali do mesta s najvyššou stredovekou vežou v Taliansku. Poďte i vy s nami do historického centra malebnej Cremony.

Taliansko, Miláno – Duomo
Publikované: 18.7.2018
Miláno je aj mesto s cirkevnou históriou o čom svedčí množstvo svätcov, ktorí tu pôsobili počas svojho života. No jeho najväčšou pýchou je nepochybne centrum mesta s katedrálou. Il Duomo di Milano nájdete na všetkých vyobrazeniach mesta, preto pri návšteve Milána nesmiete tento architektonický skvost vynechať. V nasledujúcich riadkoch sa prejdeme nielen jeho interiérom, ale navštívime aj strechu.

Taliansko, Po stopách Verdiho - Miláno, miesto posledného odpočinku
Publikované: 6.6.2018
Miláno - druhé najväčšie mesto Talianska známe ako mesto módy, športu, umenia a obchodu. My sem prichádzame, aby sme doplnili a zároveň zavŕšili skladačku života jedného z najslávnejších hudobných skladateľov Giuseppe Verdiho.

Taliansko, Po stopách Verdiho – Miláno, chrám hudby La Scala
Publikované: 13.6.2018
Keď navštívite Taliansko, musíte ochutnať niečo z ich vynikajúcej kuchyne. Ale k tejto krajine patrí aj umenie. Taliani žijú hudbou a návšteva Apeninského polostrova sa podobne ako bez ochutnávky ich kuchyne nezaobišla ani bez návštevy hudobného vystúpenia. A čo viac môžete zažiť, ako návštevu svetoznámeho operného domu La Scala?

Taliansko: Montecatini Terme I. – liečivá sila vyvierajúca spod zeme
Publikované: 26.12.2018
Po krátkom čase vás opäť pozveme na prechádzku do talianskeho kúpeľného mestečka. Tentokrát sa presunieme do Toskánska, presnejšie do jeho najväčšieho a najznámejšieho kúpeľného mesta, ktoré navštívilo mnoho významných osobností. Luxus, oddych a únik od každodennej rutiny a povinností si môžete dopriať i vy, ak navštívite vychýrené kúpele Montecatini Terme a vniknete do sveta bez stresu a starostí.

Taliansko: Salsomaggiore Terme I. – od malej dedinky až po kúpeľné mesto
Publikované: 11.11.2018
Pri potulkách svetom sa dá spojiť príjemné s ešte príjemnejším, preto vás dnes zavedieme do kúpeľov. Spomedzi množstva talianskych kúpeľných mestečiek, kde si môžete zregenerovať svoju dušu i telo, sme si vybrali Salsomaggiore Terme nachádzajúce sa na úpätí Apenín v oblasti Emilia-Romagna.


Súvisiaca fotogaléria

Taliansko: Čarokrásne mestá a mestečká II.
Keď sa povie Taliansko, každý si predstaví módu, umenie, hudbu, nádherné pamiatky, výnimočnú gast...

Taliansko: Čarokrásne mestá a mestečká
Keď sa povie Taliansko, každý si predstaví módu, umenie, hudbu, nádherné pamiatky, výnimočnú gast...

Taliansko: Benátky – Pestrofarebný karneval
Carnevale di Venezia alebo Benátsky karneval každoročne do Benátok priláka množstvo turistov z ce...

Taliansko: Pompeje
Vitajte v Pompejach, v meste, ktoré bolo pýchou rímskej ríše a zaniklo živelnou katastrofou ... ...

Taliansko: Maják v Bibione
Málokto z návštevníkov jadranského letoviska Bibione na Benátskej riviére videl zblízka maják Al ...

Lokácia:

Slovenská republika
Kalendár akcií:

Partneri:

Aj vďaka vám sme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Sprievodca:

Fotosúťaž:

Objavujeme

1. 5. – 30. 6. 2022
1. cena:
Čitateľsko-turistický balíček plný prekvapení
1. cena redakcie:
Čitateľsko-turistický balíček plný prekvapení
2. cena redakcie:
Čitateľsko-turistický balíček plný prekvapení
3. cena redakcie:
Čitateľsko-turistický balíček plný prekvapení

Aktuality:

2.7.2022
Vydajte sa na výlet a spoznajte tajomstvá slovenskej prírody s novou aplikáciou Lesmír, ktorá simuluje skutočného sprievodcu. Naviguje vás po trase vybraného „lesmírneho“ chodníka.  
29.6.2022
Európska environmentálna agentúra zostavila rebríček najkvalitnejších vôd na kúpanie v rámci Európskej únie. Dobrou správou je, že až 85% európskych miest má vodu na kúpanie v excelentnej kvalite. Ako obstáli jednotlivé krajiny resp. lokality, sa dozviete v nasledujúcich riadkoch.
28.6.2022
Aktuálny ročník festivalu Hudobné leto ponúkne 10 nezabudnuteľných koncertov a umeleckých vystúpení z rôznych hudobných žánrov. Priaznivci kvalitnej hudby sa opäť môžu tešiť na bohaté kultúrne leto v kúpeľnom meste Trenčianske Teplice.
Archív aktualit

Do osobitej pozornosti:

Oznamy a upozornenia pred cestovaním do zahraničia nájdete TU

 

(vrátane výskytu koronavírusu COVID-19 či vojnového konfliktu na Ukrajine).

.

Pridajte sa a súťažte!

Každý týždeň na facebooku nová súťaž o hodnotné ceny!

Najčítanejšie články:

Mobilná aplikácia :

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone 

 

Interaktívne katalógy:

Ďakujeme:

Google hodnotenie

dnes:nedeľa 3. 7. 2022
sviatok:Miloslav

TIP: Pre vaše zariadenie je k dispozícii mobilná aplikácia INFOGLOBE, stiahnuť TU.

X

TIP: Pre vaše zariadenie je k dispozícii mobilná aplikácia INFOGLOBE, stiahnuť TU.

X