www.infoglobe.sk » Taliansko, Miláno - Parco Sempione a Castello Sforzesco

Taliansko, Miláno - Parco Sempione a Castello Sforzesco

Publikované: 11.7.2018
Nielen rušné módne ulice veľkomesta, ale i priestor na oddych v chládku mestských parkov ponúkne svojim návštevníkom Miláno. Z množstva parkov určite nevynechajte aspoň ten jeden priamo v centre mesta. A to nielen preto, že sa tu nachádza ďalší zo symbolov Milána - hrad Castello Sforzesco.

Vo veľkomeste akým je Miláno nesmú chýbať ani zelené oázy pokoja v podobe parkov. Je ich tu hneď niekoľko. K tým najbližším k centru mesta patrí napríklad menší park Giardini della Guastalla, situovaný pri Milánskej univerzite. I keď jeho rozloha stačí len na prítomnosť detského ihriska a malého uzavretého priestoru pre psy, patrí medzi najstaršie verejné parky v meste. Nachádza sa tu i niekoľko architektonicky príťažlivých prvkov okolo rybníka zo 17. storočia, ktoré vytvárajú príjemnú atmosféru na oddych vo veľkomeste.

hradby Castello Sforzesco (Miláno)

Aj park Giardini Pubblici Indro Montanelli vyrástol neďaleko centra mesta. Tento významný a historický mestský park bol založený v roku 1784 a v roku 2002 bol pomenovaný po novinárovi a spisovateľovi Indro Montanellim. Patrí k väčším parkom, ktorý po jeho opakovanom zväčšovaní nadobudol plochu 172 000 m2. Park môžete navštíviť nielen kvôli oddychu, ale nachádza sa tu i Prírodovedné múzeum či planetárium, ktoré sú cieľom mnohých návštevníkov mesta.

nádvorie Castello Sforzesco (Miláno)

V historickom centre pozdĺž cesty od Dómu vaše kroky určite zamieria do vskutku impozantného  parku - Parco Sempione. Založený bol v roku 1893 (Emilio Alemagna) na mieste starobylého námestia Piazza d'armi a zaberá plochu až 386 000 m². Je to park romantického anglického štýlu, celý oplotený, s bohatou flórou, rybníkom s mostom Ponte delle Sirenette (Francesco Tettamanzi) a fontánou. Keďže je park oplotený, verejnosti ho otvárajú vždy o 6.30 hod. Nechýba tu množstvo športových a voľnočasových priestranstiev pre deti i dospelých. Nachádzajú sa tu aj viaceré bary, takže si môžete posedieť nielen na lavičke, ale napríklad aj pri kávičke.

detail fontány na pitie - Castello Sforzesco (Miláno)

No park ponúka ešte viac. Na jeho okrajoch sú dôležité historické budovy a inštitúcie Milána. V severovýchodnej časti parku je neoklasicistická Arena Civica - Arena Gianni Brera (Luigi Canonica, 1805), postavená z trosiek hradu s kapacitou 18 000 - 30 000 ľudí. Bola určená na slávnosti, koncerty a podobné podujatia. Od roku 2010 je tu štadión hráčov ruggby a každoročne sa tu koná atletické stretnutie Notturna di Milano.

nádvorie Castello Sforzesco (Miláno)

Pre milovníkov pekných panoramatických výhľadov je tu zas najvyšší 108,61 m vysoký panoramatický bod mesta Torre Branca - železná veža (Giò Ponti, 1933). Ďalšou významnou pamiatkou parku, najmä pre milovníkov umenia a dizajnu, je Palác umenia - Palazzo dell'Arte (Giovanni Muzio, 1933). Sídli tu medzinárodná kultúrna inštitúcia Triennale di Milano, ktorá uskutočňuje národné i medzinárodné výstavy a konferencie z oblasti súčasného umenia, architektúry a dizajnu.

V parku nájdete aj Verejnú knižnicu - Biblioteca del Parco, Akvárium (Sebastian Locati, 1906), či sochy. Medzi tie najznámejšie patria napríklad História Zeme (A. Paradiso), Tajomné kúpele (Giorgio De Chirico, 1973), či jazdecká socha Napoleona III. (Francesco Barzaghi, 1873). Architekt park koncipoval s cieľom vytvoriť panoramatické výhľady na najvýznamnejšie pamiatky mesta priľahlé k parku, ktorými sú na jednej strane neoklasicistický Víťazný oblúk - Arco della Pace (1807-1838) a na druhej hrad Castello Sforzesco.

Víťazný oblúk v Parco Sempione (Miláno)

Dlhé hradby z červených tehál chránia hradný komplex Castello Sforzesco a jeho múzeá. Preto neváhajte a vydajte sa za hradby rezidencie Sforzovcov a vstúpte na prvé z dvoch nádvorí komplexu stojaceho na Piazza Castello v historickej časti centra.

Mesto v predchádzajúcich storočiach preslávili rody Viscontiovcov a Sforzovcov, ktoré sú spojené práve s týmto miestom. Rod Visconti tu nechal postaviť obrannú pevnosť (1360-1370), ktorá bola v roku 1447 zničená. Keďže Viscontiovci vymreli po meči, vlády v meste sa ujíma nový rod Sforzovci. V roku 1450 bol na príkaz Francesca I. Sforzu  vybudovaný súčasný hrad. Steny Sala del Tesoro vyzdobil freskami v roku 1490 Bramante. Na interiérových dekoráciách pracovali aj Leonardo da Vinci, Filarete a Cesario Cesariano. Komplex hradu spolu s vežou obnovili v historickom štýle architekta Luca Beltrami (1890 - 1905).

Torre del Filarete (Miláno)

V jednotlivých častiach hradu dnes sídlia múzeá a obrazárne. Z množstva múzeí tu môžete navštíviť napríklad Museo d'Arte Antica, Museo della Preistoria a ďalšie zamerané napríklad na úžitkové umenie, nábytok, hudobné nástroje či príležitostné výstavy.

Torre del Filarete (Miláno)Najznámejšia miestnosť je Sala delle Asse, kde sú stropné maľby od Leonarda Da Vinciho, ktorý niekoľko rokov pôsobil v službách pánov hradu. Múzeum Pinacoteca del Castello Sforzesco prezentuje Da Vinciho písomnosti i zbierku sôch, z ktorých najhodnotnejšia je nedokončená Pieta Rondanini od Michelangela Buonarottiho. Socha je jeho posledným nedokončeným dielom. Michelangelo na nej údajne pracoval šesť dní pred smrťou.

 

Torre del Filarete je vstupná veža nad hlavným vchodom hradu. Za svoje meno vďačí renesančnému architektovi Antoniovi Averulinovi známemu ako Filarete, ktorý ju v roku 1452 navrhol. Súčasná 70 m vysoká veža s hodinami v hornej časti, ktorej panorámu dotvára Fontana di Piazza Castello je ďalším zo symbolov Milána, ktorý pri návšteve nesmiete obísť.

 

GPS: 45°28'15.0"N 9°10'44.8"E (Castello Sforzesco)

Text a foto: Mgr. Anna Nociarová

Textová úprava: redakciaDiskusia k článku (0)

Vložiť nový príspevok


Súvisiace články

Taliansko, Kalábria – pokoj v špičke talianskej čižmy
Publikované: 21.7.2022
Niekedy mám dojem, že sa na túto časť Talianska trochu zabúda, a pritom je tak prekrásna. Kalábria sa nachádza na juhu Apeninského polostrova a je známa predovšetkým dlhými plážami, nádhernou krajinou, národnými parkmi, prírodou a skvelou kuchyňou.

Taliansko: Cremona – pamiatky historického centra
Publikované: 19.9.2018
Keď sa ocitnete v talianskom regióne Lombardia, určite zavítate do Milána, ale tento región ukrýva i ďalšie miesta a mestečká, ktoré stoja za návštevu. My sme sa vybrali do mesta s najvyššou stredovekou vežou v Taliansku. Poďte i vy s nami do historického centra malebnej Cremony.

Taliansko: Cremona - mesto huslí
Publikované: 26.9.2018
Kto miluje hudbu, určite toto mesto pozná. Dnes sa vydáme za slávnou husliarskou minulosťou Cremony. Navštívime viaceré pamätníky, povieme si prečo sa mestečko nazýva tiež „mestom huslí“ a predstavíme si viaceré osobnosti na čele so slávnym básnikom Vergíliusom, ktorý tu študoval.

Taliansko: Cremona - oddýchnite si a ochutnajte špeciality mesta
Publikované: 3.10.2018
Cremona je miestom, ktoré omámi všetky vaše zmysly. Videli i dotkli sme sa nádherných architektonických skvostov, započúvali sa do nenahraditeľných zvukov huslí, a tak nadišiel čas podráždiť aj naše chuťové bunky. V meste totiž necítiť len vôňu dreva a farieb z husliarskych dielní, ale šíri sa aj zo stánkov ponúkajúcich miestne špeciality.

Taliansko: Grazzano Visconti I. – história jedného nevšedného miesta
Publikované: 24.10.2018
Taliansko ponúka na obdiv mnoho architektonických skvostov, ktoré vás prevedú do rôznych období histórie od antiky až po súčasnosť, ale počuli ste už o mestečku, ktoré vyzerá celé ako zo stredoveku? Je ním Grazzano Visconti, o ktorom som ja nikdy nepočula, preto som sa rozhodla čosi o tomto mestečku a jeho histórii zistiť.

Taliansko: Salsomaggiore Terme II. – kúpeľné mestečko na úpätí Apenín
Publikované: 18.11.2018
Taliansko je okrem iného aj ideálnou destináciou pre tzv. zdravotnú turistiku. Tunajšie kúpele nie sú len o teplých prameňoch, vždy ponúknu i niečo naviac, či už ide o kultúrne aktivity alebo krásne prostredie. Preto sme nemohli pri návšteve vyhláseného kúpeľného mestečka Salsomaggiore Terme obísť jeho ulice a centrum. Poďme tam teraz spolu nahliadnuť.

Taliansko: Modena II. – srdce mesta
Publikované: 30.1.2019
Modena je dnes známe priemyselné centrum Talianska, ale to neuberá nič z jej krás, ktoré pripomínajú jej dávnu históriu. Toto historické mesto, sídlo biskupa, univerzity, výroby balzamikového octu a vína, láka všetkých návštevníkov do svojho pulzujúceho centra. My nebudeme výnimkou a vyberieme sa priamo na námestie s katedrálou, ktoré je od roku 1997 zapísané do zoznamu svetového dedičstva UNESCO.

Taliansko, Parma III. – umelecké skvosty v historickom centre
Publikované: 14.4.2019
Taliansko je krajina, kde môžeme obdivovať mnoho kostolov z rôznych období. Samotná Parma ich má vyše šesťdesiat. Mesto ponúka návštevníkom architektonický i gurmánsky zážitok, ktorý sa dozaista nezaobíde bez návštevy nejakého toho kostola. Sakrálne stavby totiž lákajú nielen na svoju duchovnú atmosféru, ale i umenie. Poďte s nami navštíviť pár z nich a dozvedieť sa tak, aké umelecké skvosty pod svojimi klenbami ukrývajú.

Taliansko: Ochutnávka so značkou mesta Parma
Publikované: 21.4.2019
Pokiaľ vás cestovateľské chodníčky zavedú do regiónu Emilia-Romagna či oblasti okolo mesta Parma, určite neodoláte pokušeniu, ktoré tu na vás číha v podobe známych delikates. Zahryznite sa spolu s nami do lahodných produktov typických pre túto oblasť. Očarení krásami Parmy sme zamierili na jeden z mnohých statkov ponúkajúcich zážitok nielen pre oči, ale hlavne pre chuťové a čuchové zmysly.

Taliansko: Najobľúbenejšie lyžiarske strediská
Publikované: 1.12.2019
Premýšľate, ktoré lyžiarske stredisko v Taliansku si vyberiete pre svoju zimnú dovolenku? Poradíme vám, ktoré miesta dlhodobo patria k najobľúbenejším a najnavštevovanejším. Prezradíme vám tiež, prečo to tak je.

Taliansko: Piacenza II. – úchvatné sakrálne stavby
Publikované: 12.9.2018
V nasledujúcich riadkoch nazrieme do niektorých významných chrámov Piacenzy, ktoré poskytnú priestor na tiché rozjímanie, pohľad na krásne umelecké diela i útočisko pred horúcimi slnečnými lúčmi. Historické paláce zároveň reprezentujú bohatstvo a slávu mesta, ako aj jeho výnimočného ducha.

Taliansko: Piacenza I. – historické budovy a paláce
Publikované: 5.9.2018
Hoci je obchodným a industriálnym centrom, sídlom plynárenských a ropných rafinérií a 2. svetová vojna zničujúco zasiahla do jeho srdca, talianske mesto Piacenza stále ponúka množstvo krásnych historických pamiatok. V nasledujúcich riadkoch nakukneme do jeho centra a budeme sa kochať týmito architektonickými skvostami.

Taliansko, Miláno – Duomo
Publikované: 18.7.2018
Miláno je aj mesto s cirkevnou históriou o čom svedčí množstvo svätcov, ktorí tu pôsobili počas svojho života. No jeho najväčšou pýchou je nepochybne centrum mesta s katedrálou. Il Duomo di Milano nájdete na všetkých vyobrazeniach mesta, preto pri návšteve Milána nesmiete tento architektonický skvost vynechať. V nasledujúcich riadkoch sa prejdeme nielen jeho interiérom, ale navštívime aj strechu.

Taliansko, Miláno – centrum módy a dizajnu
Publikované: 25.6.2021
Mesto módy a dizajnu, financií, športu a čulého nočného života. Práve to do Milána láka mnohých. A keď sa už raz do tohto mesta dostanete, i keď váš prvotný cieľ boli pamiatky, nemôžete vynechať ani túto jeho stránku, ktorá z neho robí najbohatšie mesto krajiny.

Taliansko, Miláno –  Leonardo da Vinci a Posledná večera
Publikované: 4.7.2018
Taliansko ponúka svojim návštevníkom úžasné umelecké skvosty svetoznámych výtvarných umelcov. Miláno je spojené s jedným z najznámejších renesančných maliarov, ktorého dielo len tak jednoducho neprenesú do niektorej zo svetových galérií. Jedná sa o slávnu Poslednú večeru Leonadra da Vinci.

Taliansko, Miláno - významné i menej známe
Publikované: 20.6.2018
Miláno patrí medzi mestá, v ktorom môžete stráviť niekoľko dní a stále objavíte niečo nové. Mesto sa od dôb Keltov rozvinulo na moderné ekonomické centrum Talianska, ale v spleti uličiek preplnených autami zavše natrafíte na niečo zaujímavé z histórie, čo síce nepatrí medzi top lákadlá Milána, ale keď sme už tu, prečo sa na chvíľku nepozastaviť a neobjaviť niečo nové.

Taliansko, Po stopách Verdiho - Miláno, miesto posledného odpočinku
Publikované: 6.6.2018
Miláno - druhé najväčšie mesto Talianska známe ako mesto módy, športu, umenia a obchodu. My sem prichádzame, aby sme doplnili a zároveň zavŕšili skladačku života jedného z najslávnejších hudobných skladateľov Giuseppe Verdiho.

Taliansko, Po stopách Verdiho – Miláno, chrám hudby La Scala
Publikované: 13.6.2018
Keď navštívite Taliansko, musíte ochutnať niečo z ich vynikajúcej kuchyne. Ale k tejto krajine patrí aj umenie. Taliani žijú hudbou a návšteva Apeninského polostrova sa podobne ako bez ochutnávky ich kuchyne nezaobišla ani bez návštevy hudobného vystúpenia. A čo viac môžete zažiť, ako návštevu svetoznámeho operného domu La Scala?

Taliansko, Brescia – zaujímavé mesto medzi Benátkami a Milánom
Publikované: 23.2.2018
Brescia patrí k skrytým klenotom severného Talianska. Je však veľmi ľahké ju prehliadnuť, pretože v okolí sa nachádza mnoho iných miest, ktoré sú turistickými sprievodcami uprednostňované. Spomeňme napríklad Miláno alebo neďaleké jazerá Gardo a Como. Pritom Brescia má návštevníkovi skutočne čo ponúknuť. Navyše si treba uvedomiť, že mesto ležalo na dôležitej rímskej obchodnej trase.

Taliansko, Po stopách Verdiho - Busseto
Publikované: 23.5.2018
Z rodiska slávneho hudobného skladateľa Giuseppe Verdiho – La Roncole sa prevezieme len do pár kilometrov vzdialeného mestečka Busseto. Hoc je to neveľké mestečko, zohralo významnú úlohu nielen v hudobnom, ale i osobnom živote slávneho skladateľa Verdiho.

Taliansko, Po stopách Verdiho - Busseto a Sant'Agata
Publikované: 30.5.2018
Z Busseta sme úplne neodišli, presunuli sme sa len z jeho centra na okraj a do tri kilometre vzdialenej usadlosti v Sant'Agata, aby sme doplnili chýbajúce kúsky skladačky Verdiho života.

Taliansko, Po stopách Verdiho – La Roncole
Publikované: 16.5.2018
V Taliansku môžete obdivovať mnoho turistických zaujímavostí z oblasti módy, prírody, gastronómie a umenia. Táto krajina je neodmysliteľne spojená i s hudbou. Dnes navštívime malú dedinu La Roncole, kde svetlo sveta prvý raz uzrel jeden zo svetovo najznámejších hudobných skladateľov Giuseppe Verdi.


Súvisiaca fotogaléria

Taliansko: Čarokrásne mestá a mestečká
Keď sa povie Taliansko, každý si predstaví módu, umenie, hudbu, nádherné pamiatky, výnimočnú gast...

Taliansko, Bibione – more na dosah
Pokiaľ neradi dlho cestujete, ale máte radi prímorskú atmosféru, tak ideálnym miestom pre vás je ...

Taliansko: Benátky – mesto na vode
Hlavné mesto severotalianskeho regiónu Benátsko ponúka turistom počas celého roka nezabudnuteľné ...

Taliansko, Benátky: Jeden večer v Benátkach
Letný večer v Benátkach... Foto: Jan Chaloupka, júl 2012

Taliansko: Pompeje
Vitajte v Pompejach, v meste, ktoré bolo pýchou rímskej ríše a zaniklo živelnou katastrofou ... ...

Taliansko: Maják v Bibione
Málokto z návštevníkov jadranského letoviska Bibione na Benátskej riviére videl zblízka maják Al ...

Taliansko: Benátky – rozhľad zo zvonice
Campanilla (zvonica) oproti chrámu svätého Marka patrí k stavbám, ktoré vytvárajú typickú benátsk...

Lokácia:

Slovenská republika
Kalendár akcií:

Partneri:

Aj vďaka vám sme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Sprievodca:

Fotosúťaž:

Ahoj leto

1. 7. – 31. 8. 2022
1. cena:
Ročné elektronické predplatné časopisu Krásy Slovenska
2. cena:
Darčeková kazeta s produktami Vincentka
3. cena:
Letný balíček od redakcie portálu Infoglobe
1. cena redakcie:
Kolekcia kníh z edície Výlety s deťmi od vydavateľstva Dajama
2. cena redakcie:
Fotokniha a turistická mapa od vydavateľstva CBS
3. cena redakcie:
Letný balíček od redakcie portálu Infoglobe

Aktuality:

10.8.2022
Počas 11., 18. a 25. augusta 2022 sa môžete zúčastniť nočnej prehliadky Kutnej Hory a spoznávať tak jej romantické či až mystické uličky a zákutia. Dozviete sa nielen to, ako to vlastne bolo s kutnohorským striebrom, ale aj to či tu bola alebo nebola pekelná pobočka a koľko práce vie urobiť jeden kostlivec z Neškaredic.
9.8.2022
Počas 19. až 20. augusta 2022 sa v heľpianskom amfiteátri uskutoční festival starých tradícií v novom kroji zvaný Horehronské MECHECHE. V troch festivalových zónach vás čaká bohatý program dekorovaný nádherným prírodným prostredím.
6.8.2022
Zažite atmosféru stredovekého hradu Strečno a vychutnajte si nočnú prehliadku! V stredu 10. augusta sa môžete tešiť na predstavenie divadelno-hravého zoskupenia RAZCA pod názvom Hej, partizán, vezmi ma so sebou!
Archív aktualit

Do osobitej pozornosti:

Oznamy a upozornenia pred cestovaním do zahraničia nájdete TU

 

(vrátane výskytu koronavírusu COVID-19 či vojnového konfliktu na Ukrajine).

.

Pridajte sa a súťažte!

Každý týždeň na facebooku nová súťaž o hodnotné ceny!

Najčítanejšie články:

Mobilná aplikácia :

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone 

 

Interaktívne katalógy:

Ďakujeme:

Google hodnotenie

dnes:piatok 12. 8. 2022
sviatok:Darina

TIP: Pre vaše zariadenie je k dispozícii mobilná aplikácia INFOGLOBE, stiahnuť TU.

X

TIP: Pre vaše zariadenie je k dispozícii mobilná aplikácia INFOGLOBE, stiahnuť TU.

X