www.infoglobe.sk » Taliansko: Grazzano Visconti I. – história jedného nevšedného miesta

Taliansko: Grazzano Visconti I. – história jedného nevšedného miesta

Publikované: 24.10.2018
Taliansko ponúka na obdiv mnoho architektonických skvostov, ktoré vás prevedú do rôznych období histórie od antiky až po súčasnosť, ale počuli ste už o mestečku, ktoré vyzerá celé ako zo stredoveku? Je ním Grazzano Visconti, o ktorom som ja nikdy nepočula, preto som sa rozhodla čosi o tomto mestečku a jeho histórii zistiť.

Toto pitoreskné stredoveké mestečko patrí k približne dva kilometre vzdialenej obci Vigolzone v regióne Emilia-Romagna. Hoci Taliansko ukrýva mnoho svetoznámych a zaujímavých zákutí, o tomto mestečku som nikdy predtým nepočula, preto moja zvedavosť stúpala, čím som bola bližšie pred jeho bránami.

Grazzano Visconti

Mestečko alebo skôr dedinka vznikla v 14. storočí a hoci budovy vyzerajú autenticky, ako z dôb jeho vzniku, ide už len o neo - stredovekú rekonštrukciu celej osady. To však neuberá nič z jej atraktívnosti pre návštevníka súčasnej doby.

Grazzano Visconti

Už názov dedinky naznačuje jej spojitosť s významným šľachtickým rodom Visconti. Pôvodné mestečko vzniklo okolo starého hradu Castello di Grazzano Visconti z roku 1395. Hrad postavili, keď prvý milánsky pán Gian Galeazzo Visconti vydal edikt, ktorým umožnil svojej sestre Beatrice - manželke šľachtica Giovanni Anguissola z Piacenzy postaviť hrad. Usadili sa tu i so svojimi deťmi a rodina Anguissola tu bola pánmi do roku 1870. Po smrti grófa Filipa, keďže nemal žiadnych dedičov, rod vymrel. Hrad prešiel do vlastníctva rodiny jeho manželky Fanny Visconti di Modrone, ktorí sú i jeho súčasnými vlastníkmi.

Grazzano Visconti

Obnova dedinky do súčasnej podoby nastala na začiatku 20. storočia, pod vedením vojvodu Giuseppeho Visconti di Modrone, otca známeho režiséra Luchina Visconti (režisér filmov ako napr. Posadnutosť, Zem sa chveje, Smrť v Benátkach, Rocco a jeho bratia, Ľudovít).

Grazzano Visconti

Krásny stredoveký hrad s parkom uprostred polí v tejto poľnohospodárskej krajine obklopenej modernými farmami by sám o sebe nevzbudzoval až takú pozornosť. To čím turistov zaujmeme je to, že Giuseppe Visconti oživil nielen starý stredoveký hrad, ale nariadil obnoviť aj polorozpadnuté domy v mestečku, hlavné námestie, vežu, fontány či bývalý mlyn. Dal si záležať na každom detaile. Tento rod patril svojho času medzi najbohatšie rody na severe Talianska, takže prostriedky na takýto veľkolepý plán mu nechýbali. Vdýchol tomuto miestu nový život a jedinečnú atmosféru niekdajšieho stredovekého mestečka. Vznikla tak nádherná kulisa vhodná do filmu so stredovekou tematikou.  

Giuseppe Visconti neprispel k obnove tohto miesta len po finančnej stránke, ale sám sa zúčastnil aj prác na umeleckej výzdobe. Po jeho smrti v roku 1941 sa o rozvoj starajú jeho deti.

Grazzano Visconti

Giuseppe Visconti založil v meste aj umelecké a remeselné cechy podľa vzoru tých stredovekých a každoročne, vždy poslednú májovú nedeľu, sa tu koná historický sprievod Giostra del Biscione. Hoci tento sprievod priťahuje tisícky ľudí z okolitých miest a obcí, nie je jedinou udalosťou v mestečku. Tých je tu počas roka veľké množstvo a konajú sa pravidelne, na rôzne témy, alebo podľa blížiacich sa sviatkov. Aj keď počas mojej návštevy sa žiadne podujatie nekonalo, i napriek tomu mesto žilo.

Grazzano Viscoti

Na rušnom námestí je budova s nápisom Corte vecchia (Starý dvor), hlavná budova sa používa ako obchod a výstavná sieň a okolo sa rozprestiera veľký dvor. Pred vstupom na nádvorie narazíte na maľovanú mapu dedinky a hradu s parkom. Je to vhodný orientačný bod, ktorý vám pomôže zorientovať sa v spleti starých uličiek. No ak sa túžite dozvedieť viac, na ceste smerom k hradnému parku, môžete navštíviť  informačné centrum. To tu nesmie chýbať, pretože dnes dedinka patrí medzi turistické destinácie, a toto komerčné zameranie na  turistický ruch je jej hlavným zdrojom živobytia a príjmu. No na druhej strane nemyslite si, že Grazzano Viscoti je len mŕtvym skanzenom stredoveku. Dedinka stále žije svojim každodennými moderným životom, keďže je trvalým príbytkom pre približne 180 obyvateľov.

mapa, Grazzano Visconti

Po uličkách tejto dedinky sa potúlame nabudúce, nazrieme za múry domov a možno tak poodhalíme i niečo z jej každodenného života.   

 

GPS: 44°56'02.5"N 9°40'25.4"E

Text a foto: Mgr. Anna Nociarová

Textová úprava: redakciaDiskusia k článku (0)

Vložiť nový príspevok


Súvisiace články

Taliansko: Grazzano Visconti II. – potulky stredovekými uličkami
Publikované: 31.10.2018
Už ste niekedy túžili vrátiť sa v čase, napríklad do dôb „temného“ stredoveku? Tak poďte s nami a nazrite za brány pitoreskného mestečka ukrytého medzi poliami talianskeho regiónu Emilia-Romagna. Možno ste o mestečku s názvom Grazzano Visconti nikdy nepočuli, no práve tu môžete nahliadnuť do dôb stredoveku a presvedčiť sa, či bol skutočne taký „temný“ ako o ňom píšu dejiny.

Taliansko: Piacenza I. – historické budovy a paláce
Publikované: 5.9.2018
Hoci je obchodným a industriálnym centrom, sídlom plynárenských a ropných rafinérií a 2. svetová vojna zničujúco zasiahla do jeho srdca, talianske mesto Piacenza stále ponúka množstvo krásnych historických pamiatok. V nasledujúcich riadkoch nakukneme do jeho centra a budeme sa kochať týmito architektonickými skvostami.

Taliansko: Piacenza II. – úchvatné sakrálne stavby
Publikované: 12.9.2018
V nasledujúcich riadkoch nazrieme do niektorých významných chrámov Piacenzy, ktoré poskytnú priestor na tiché rozjímanie, pohľad na krásne umelecké diela i útočisko pred horúcimi slnečnými lúčmi. Historické paláce zároveň reprezentujú bohatstvo a slávu mesta, ako aj jeho výnimočného ducha.

Taliansko: Cremona - mesto huslí
Publikované: 26.9.2018
Kto miluje hudbu, určite toto mesto pozná. Dnes sa vydáme za slávnou husliarskou minulosťou Cremony. Navštívime viaceré pamätníky, povieme si prečo sa mestečko nazýva tiež „mestom huslí“ a predstavíme si viaceré osobnosti na čele so slávnym básnikom Vergíliusom, ktorý tu študoval.

Taliansko: Cremona - oddýchnite si a ochutnajte špeciality mesta
Publikované: 3.10.2018
Cremona je miestom, ktoré omámi všetky vaše zmysly. Videli i dotkli sme sa nádherných architektonických skvostov, započúvali sa do nenahraditeľných zvukov huslí, a tak nadišiel čas podráždiť aj naše chuťové bunky. V meste totiž necítiť len vôňu dreva a farieb z husliarskych dielní, ale šíri sa aj zo stánkov ponúkajúcich miestne špeciality.

Taliansko: Cremona – pamiatky historického centra
Publikované: 19.9.2018
Keď sa ocitnete v talianskom regióne Lombardia, určite zavítate do Milána, ale tento región ukrýva i ďalšie miesta a mestečká, ktoré stoja za návštevu. My sme sa vybrali do mesta s najvyššou stredovekou vežou v Taliansku. Poďte i vy s nami do historického centra malebnej Cremony.

Taliansko, Miláno – Duomo
Publikované: 18.7.2018
Miláno je aj mesto s cirkevnou históriou o čom svedčí množstvo svätcov, ktorí tu pôsobili počas svojho života. No jeho najväčšou pýchou je nepochybne centrum mesta s katedrálou. Il Duomo di Milano nájdete na všetkých vyobrazeniach mesta, preto pri návšteve Milána nesmiete tento architektonický skvost vynechať. V nasledujúcich riadkoch sa prejdeme nielen jeho interiérom, ale navštívime aj strechu.

Taliansko, Miláno - Parco Sempione a Castello Sforzesco
Publikované: 11.7.2018
Nielen rušné módne ulice veľkomesta, ale i priestor na oddych v chládku mestských parkov ponúkne svojim návštevníkom Miláno. Z množstva parkov určite nevynechajte aspoň ten jeden priamo v centre mesta. A to nielen preto, že sa tu nachádza ďalší zo symbolov Milána - hrad Castello Sforzesco.

Taliansko, Brescia – zaujímavé mesto medzi Benátkami a Milánom
Publikované: 23.2.2018
Brescia patrí k skrytým klenotom severného Talianska. Je však veľmi ľahké ju prehliadnuť, pretože v okolí sa nachádza mnoho iných miest, ktoré sú turistickými sprievodcami uprednostňované. Spomeňme napríklad Miláno alebo neďaleké jazerá Gardo a Como. Pritom Brescia má návštevníkovi skutočne čo ponúknuť. Navyše si treba uvedomiť, že mesto ležalo na dôležitej rímskej obchodnej trase.

Taliansko, Po stopách Verdiho - Miláno, miesto posledného odpočinku
Publikované: 6.6.2018
Miláno - druhé najväčšie mesto Talianska známe ako mesto módy, športu, umenia a obchodu. My sem prichádzame, aby sme doplnili a zároveň zavŕšili skladačku života jedného z najslávnejších hudobných skladateľov Giuseppe Verdiho.

Taliansko, Po stopách Verdiho - Busseto
Publikované: 23.5.2018
Z rodiska slávneho hudobného skladateľa Giuseppe Verdiho – La Roncole sa prevezieme len do pár kilometrov vzdialeného mestečka Busseto. Hoc je to neveľké mestečko, zohralo významnú úlohu nielen v hudobnom, ale i osobnom živote slávneho skladateľa Verdiho.

Taliansko, Po stopách Verdiho – La Roncole
Publikované: 16.5.2018
V Taliansku môžete obdivovať mnoho turistických zaujímavostí z oblasti módy, prírody, gastronómie a umenia. Táto krajina je neodmysliteľne spojená i s hudbou. Dnes navštívime malú dedinu La Roncole, kde svetlo sveta prvý raz uzrel jeden zo svetovo najznámejších hudobných skladateľov Giuseppe Verdi.

Taliansko, Po stopách Verdiho – Miláno, chrám hudby La Scala
Publikované: 13.6.2018
Keď navštívite Taliansko, musíte ochutnať niečo z ich vynikajúcej kuchyne. Ale k tejto krajine patrí aj umenie. Taliani žijú hudbou a návšteva Apeninského polostrova sa podobne ako bez ochutnávky ich kuchyne nezaobišla ani bez návštevy hudobného vystúpenia. A čo viac môžete zažiť, ako návštevu svetoznámeho operného domu La Scala?


Súvisiaca fotogaléria

Taliansko: Čarokrásne mestá a mestečká II.
Keď sa povie Taliansko, každý si predstaví módu, umenie, hudbu, nádherné pamiatky, výnimočnú gast...

Taliansko: Čarokrásne mestá a mestečká
Keď sa povie Taliansko, každý si predstaví módu, umenie, hudbu, nádherné pamiatky, výnimočnú gast...

Taliansko: Staroveká kráska - Rím
Poďte sa s nami pozrieť do srdca Talianska a vychutnajte si všetky známe stavby, ktoré ste dotera...

Taliansko, Bibione – more na dosah
Pokiaľ neradi dlho cestujete, ale máte radi prímorskú atmosféru, tak ideálnym miestom pre vás je ...

Taliansko: Gargano, polostrov v Apúlii
Pobrežie polostrova Gargano tvoria až 50 m vysoké vápencové útesy s vymletými jaskyňami a bielymi...

Taliansko: Pompeje
Vitajte v Pompejach, v meste, ktoré bolo pýchou rímskej ríše a zaniklo živelnou katastrofou ... ...

Taliansko: Maják v Bibione
Málokto z návštevníkov jadranského letoviska Bibione na Benátskej riviére videl zblízka maják Al ...

Lokácia:

Slovenská republika
Kalendár akcií:

PoUtStŠtPiSoNe
     12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31      

Partneri:

Aj vďaka vám sme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Sprievodca:

Fotosúťaž:

Mrazivý deň

1. 1. – 28. 2. 2022
1. cena:
Zimný balíček pre potešenie tela i duše
1. cena redakcie:
Zimný balíček pre potešenie tela i duše
2. cena redakcie:
Zimný balíček pre potešenie tela i duše
3. cena redakcie:
Zimný balíček pre potešenie tela i duše

Aktuality:

31.12.2021
Už nás delí len pár hodín od nového roku 2022, no vďaka dátumovej hranici sa vítanie na ostrovoch Kiribati a Samoa odohrá už o 11tej hodine nášho stredoeurópskeho času, zatiaľ čo neosídlený Bakerov a Howlandov ostrov ho uvítajú ako posledné, a to o 13-tej hodine nasledujúceho dňa (1.1. 2022).
23.12.2021
Vyhliadku s útulňou uviedli do prevádzky nad bývalým vlekom v meste Svidník. Stavba v ťažko prístupnom teréne sprístupnila jedinečný výhľad z veže, ponúkajúci panorámu mesta Svidník od Pamätníka sovietskej armády až po lesný komplex Osy.
22.12.2021
Najväčšia databáza leteckých fotografií celého Slovenska bola vytvorená za pomoci fondov EU a je dostupná aj verejnosti. Ako vianočný pozdrav môžete zaslať fotografiu svojej obce z neba, a to komukoľvek.
Archív aktualit

Do osobitej pozornosti:

Oznamy a upozornenia pred cestovaním do zahraničia nájdete TU (vrátane výskytu koronavírusu COVID-19).

Pridajte sa a súťažte!

Každý týždeň na facebooku nová súťaž o hodnotné ceny!

TOP 5 MIEST v Taliansku:

Taliansko

Prinášame vám mestské tipy na výlety, ktoré sa určite oplatí vidieť.

 

Pisa – Campo Santo a skvosty mesta

Benátky – mesto medzi vodnými kanálmi

Sardínia – Cagliari a jeho široké okolie

Neapol – hlavné mesto Kampánie a pizze

Bari – prístavné mestečko na pobreží Jadranského mora

 

Pokiaľ hľadáte ešte viac cestovateľsky atraktívnych miest, tak sa inšpirujte TU.

Najčítanejšie články:

Mobilná aplikácia :

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone 

 

Interaktívne katalógy:

Ďakujeme:

Google hodnotenie

dnes:pondelok 17. 1. 2022
sviatok:Nataša

TIP: Pre vaše zariadenie je k dispozícii mobilná aplikácia INFOGLOBE, stiahnuť TU.

X

TIP: Pre vaše zariadenie je k dispozícii mobilná aplikácia INFOGLOBE, stiahnuť TU.

X