www.infoglobe.sk » Taliansko: Salsomaggiore Terme II. – kúpeľné mestečko na úpätí Apenín

Taliansko: Salsomaggiore Terme II. – kúpeľné mestečko na úpätí Apenín

Publikované: 18.11.2018
Taliansko je okrem iného aj ideálnou destináciou pre tzv. zdravotnú turistiku. Tunajšie kúpele nie sú len o teplých prameňoch, vždy ponúknu i niečo naviac, či už ide o kultúrne aktivity alebo krásne prostredie. Preto sme nemohli pri návšteve vyhláseného kúpeľného mestečka Salsomaggiore Terme obísť jeho ulice a centrum. Poďme tam teraz spolu nahliadnuť.

Naše putovanie začíname na rohu ulice Bacchelli a Viale Cavour pred bronzovým pamätníkom Monumento al Fante (1922, Alberto Bazzoni), ktorý je venovaný 1. svetovej vojne. Na druhej strane cesty je dominanta mesta kúpeľný dom Terme Berzieri a zároveň začiatok pešej zóny a centra mesta.

Terme Berzieri (Salsomaggiore Terme)

Tu si môžu začať vychutnávať oddych tí, ktorí radi posedia pri kávičke, zmrzline, dobrom víne, jedle, či nakupovaní v obchodoch. Mestečko bolo v minulosti sídlom umeleckých remesiel, takže dodnes sa tu vyrábajú keramické i mramorové výrobky a nádherne zdobené produkty z kože. My sme zamierili k malému stánku s nápisom Galateria. Talianske gelato (zmrzlina) je v širokom okolí preslávené.

radnica (Salsomaggiore Terme)

Prešli sme na námestie Piazza Libertà, kde stojí budova radnice Palazzo Comunale (14. storočie, fasáda 18. - 19. storočie) a oproti nej je Caffè Eden - Pastricceria Martinelli, kaviareň s cenným dreveným secesným nábytkom. Na rohu ulice Via Roma sa nachádza zaujímavá budova v neo-stredovekom štýle Gallerie Warowland (1914, Orsini Bongo) s romantickou záhradou a lavičkami. Budova mala slúžiť galérii moderného umenia, no stala sa sídlom správnych úradov kúpeľov a turistického informačného centra mesta.

socha La Nostalgia (Salsomaggiore Terme)

Pred Hotelom Regina je na malom námestíčku bronzová socha ženy La Nostalgia (Cristofor Marzaroli, 1864 - 1865). Táto krásna romantická žena je jednou z najvýznamnejších sôch v meste, predstavuje anatomický realizmus a akademizmus. Vznikla vo Florencii a bola vystavená i na Svetovej výstave v Paríži. Dnes tu stojí už len jej kópia, originál je v Parme v Paolo Toschi Art Institute.

galéria Warowland (Salsomaggiore Terme)

Postupne sme sa dostali  až na promenádu. Na jednej strane bol bujný porast parku - Park Parco Mazzini (Giuseppe Roda, 1913), ktorý je akousi veľkou zelenou oázou s jazierkom (v minulosti Parco Regina Marherita). Opomenúť nemôžeme ani nádhernú botanickú záhradu, ktorá sa rozprestiera na ploche 12 hektárov a rastie v nej cez 450 druhov rastlín.

toalety (Salsomaggiore Terme)

Na druhej strane sa za stromami ukrývali architektonické krásy obdobia secesie a Art Deca. Historické hotely, balkóny, odkvapy, dekorácie či zaujímavé verejné toalety. Vašu pozornosť upúta i malý biely domček s dekoratívnou výzdobou, ktorý ilustruje, že Liberty štýl sa tu aplikoval všade.

Postupne sme prišli až k monumentálnemu umeleckému žulovému schodisku Scalinata Berardinelli (dar Aurelia Berardinelli, 1910), pred ktorým je pamätník filozofa a právnika Gian Domenico Romagnosi (1874, Cristofor Marzaroli), po ktorom je ulica pomenovaná.

galéria Warowland (Salsomaggiore Terme)

V tichu za stromami je tu ukrytá budova s tehlovou fasádou, ktorá patrí Grand Hotelu des Thermes, nazývanému i Palazzo dei Congressi (1898 - 1901, Luigi Broggi). Budova je bohatá na architektonické a dekoratívne prvky a patrí k najvýznamnejším príkladom štýlu Art Deco v Taliansku. Markíza nad vchodom a zábradlia sú z tepaného železa. Po 1. svetovej vojne bola budova rozšírená novou výstavbou s výhľadom na park. Galileo Chini vytvoril výzdobu vnútorných priestorov inšpirovanú maurským štýlom a kopulu jedálne v japonskom štýle. Od roku 1965 je hotel vo vlastníctve mesta a postupne bol premenený na kongresové centrum. Zaujímavosťou je, že na treťom poschodí sídli Paleontologické múzeum.

Grand Hotel des Thermes (Salsomaggiore Terme)

Ako na mesto padá súmrak noci, tak sa ulice a promenáda začínajú zapĺňať ľuďmi a hudbou. Promenáda nás privádza späť na námestíčko medzi hotelmi Regina a Grand Hotel Salsomaggiore, kde to už poriadne žije! Hudba, spev, letné terasy plné ľudí, na stoloch drinky a kávičky. Hostia tohto mesta sa zabávajú. Salsomaggiore Terme ožilo a kúpeľný hostia sa tancom bavia priamo na ulici. Spať sa tu ide až neskoro v noci.

V meste sa konajú rôzne zaujímavé kultúrne a spoločenské programy. Od roku 2007 je Salsomaggiore domovom európskeho hudobného festivalu Incontrarsi Salsomaggiore - oslavy umenia, hudby a divadla venovaného ženám a ich zdraviu. Každoročne sa práve tu usporadúva aj finále súťaže krásy Miss Taliansko.

 

GPS: 44°48'47.9"N 9°59'03.6"E

Text a foto: Mgr. Anna Nociarová

Textová úprava: redakciaDiskusia k článku (0)

Vložiť nový príspevok


Súvisiace články

Taliansko, Lesignano de´Bagni  II. - cesta na farmu za syrom parmezán
Publikované: 12.5.2019
Očarila vás história, kultúra, príroda či gastronómia talianskeho regiónu Emilia-Romagna? Tak doplňte skladačku cestovateľských poznatkov o návštevu farmy, kde začína i končí príbeh slávneho syru Parmigiano Reggiano.

Taliansko: Montecatini Terme I. – liečivá sila vyvierajúca spod zeme
Publikované: 26.12.2018
Po krátkom čase vás opäť pozveme na prechádzku do talianskeho kúpeľného mestečka. Tentokrát sa presunieme do Toskánska, presnejšie do jeho najväčšieho a najznámejšieho kúpeľného mesta, ktoré navštívilo mnoho významných osobností. Luxus, oddych a únik od každodennej rutiny a povinností si môžete dopriať i vy, ak navštívite vychýrené kúpele Montecatini Terme a vniknete do sveta bez stresu a starostí.

Taliansko: Salsomaggiore Terme III. – symbol mesta Terme Berzieri
Publikované: 25.11.2018
Krásne prírodné prostredie, blahodarné účinky termálnych prameňov, pulzujúci večerný život v uliciach a krása štýlu Liberty a Art Deco uplatnená v architektúre - to je kúpeľné mestečko Salsomaggiore Terme. Dnes spoznávanie tohto mestečka ukončíme, a to pohľadom na jeho symbol - kúpeľný dom Terme Berzieri

Taliansko: Salsomaggiore Terme I. – od malej dedinky až po kúpeľné mesto
Publikované: 11.11.2018
Pri potulkách svetom sa dá spojiť príjemné s ešte príjemnejším, preto vás dnes zavedieme do kúpeľov. Spomedzi množstva talianskych kúpeľných mestečiek, kde si môžete zregenerovať svoju dušu i telo, sme si vybrali Salsomaggiore Terme nachádzajúce sa na úpätí Apenín v oblasti Emilia-Romagna.

Taliansko, Langhirano – miesto, kde sa rodí Prosciutto di Parma
Publikované: 28.4.2019
Určite poznáte nezameniteľnú sušenú šunku Prosciutto di Parma. My sme sa do jej tenkých plátkov už zahryzli a vydali sa na cestu severotalianskym regiónom Emilia-Romagna. Naším cieľom boli miesta výroby tejto špeciality. Spoločne dnes nahliadneme do zákulisia výroby prosciutta – dobroty, ktorú si svet zamiloval.

Taliansko: Montecatini Terme II. – rušné kúpeľné centrum
Publikované: 2.1.2019
Cez deň miesto, kde vaše telo relaxuje a vstrebáva liečivé vlastnosti minerálnych vôd a večer centrum zábavy, dobrého jedla či nakupovania. Takto vnímajú návštevníci vychýrené kúpele Montecatini Terme. Po zotmení vyrážame do mestských ulíc, aby sme objavili pulzujúcu tepnu plnú života.

Taliansko: Piacenza I. – historické budovy a paláce
Publikované: 5.9.2018
Hoci je obchodným a industriálnym centrom, sídlom plynárenských a ropných rafinérií a 2. svetová vojna zničujúco zasiahla do jeho srdca, talianske mesto Piacenza stále ponúka množstvo krásnych historických pamiatok. V nasledujúcich riadkoch nakukneme do jeho centra a budeme sa kochať týmito architektonickými skvostami.

Taliansko, Miláno - Parco Sempione a Castello Sforzesco
Publikované: 11.7.2018
Nielen rušné módne ulice veľkomesta, ale i priestor na oddych v chládku mestských parkov ponúkne svojim návštevníkom Miláno. Z množstva parkov určite nevynechajte aspoň ten jeden priamo v centre mesta. A to nielen preto, že sa tu nachádza ďalší zo symbolov Milána - hrad Castello Sforzesco.

Taliansko, Miláno – Duomo
Publikované: 18.7.2018
Miláno je aj mesto s cirkevnou históriou o čom svedčí množstvo svätcov, ktorí tu pôsobili počas svojho života. No jeho najväčšou pýchou je nepochybne centrum mesta s katedrálou. Il Duomo di Milano nájdete na všetkých vyobrazeniach mesta, preto pri návšteve Milána nesmiete tento architektonický skvost vynechať. V nasledujúcich riadkoch sa prejdeme nielen jeho interiérom, ale navštívime aj strechu.

Taliansko, Po stopách Verdiho - Busseto
Publikované: 23.5.2018
Z rodiska slávneho hudobného skladateľa Giuseppe Verdiho – La Roncole sa prevezieme len do pár kilometrov vzdialeného mestečka Busseto. Hoc je to neveľké mestečko, zohralo významnú úlohu nielen v hudobnom, ale i osobnom živote slávneho skladateľa Verdiho.

Taliansko, Po stopách Verdiho - Busseto a Sant'Agata
Publikované: 30.5.2018
Z Busseta sme úplne neodišli, presunuli sme sa len z jeho centra na okraj a do tri kilometre vzdialenej usadlosti v Sant'Agata, aby sme doplnili chýbajúce kúsky skladačky Verdiho života.

Taliansko, Po stopách Verdiho – La Roncole
Publikované: 16.5.2018
V Taliansku môžete obdivovať mnoho turistických zaujímavostí z oblasti módy, prírody, gastronómie a umenia. Táto krajina je neodmysliteľne spojená i s hudbou. Dnes navštívime malú dedinu La Roncole, kde svetlo sveta prvý raz uzrel jeden zo svetovo najznámejších hudobných skladateľov Giuseppe Verdi.

Taliansko: Cremona - mesto huslí
Publikované: 26.9.2018
Kto miluje hudbu, určite toto mesto pozná. Dnes sa vydáme za slávnou husliarskou minulosťou Cremony. Navštívime viaceré pamätníky, povieme si prečo sa mestečko nazýva tiež „mestom huslí“ a predstavíme si viaceré osobnosti na čele so slávnym básnikom Vergíliusom, ktorý tu študoval.

Taliansko: Janov - prísľub romantickej dovolenky
Publikované: 20.6.2014
Dnes opäť pokračujeme v prechádzkach po Janove, jednom z hlavných miest talianskej kultúry a histórie. V minulých dieloch sme sa dozvedeli niečo o Piazza Ferrari alebo Piazza Giacomo Matteoti. Dnes sa pozrieme na ďalšie charakteristické oblasti mesta a snáď vám pomôžeme naladiť sa na blížiace sa leto a dodáme vám inšpiráciu pre prípadnú dovolenku.


Súvisiaca fotogaléria

Taliansko: Čarokrásne mestá a mestečká II.
Keď sa povie Taliansko, každý si predstaví módu, umenie, hudbu, nádherné pamiatky, výnimočnú gast...

Taliansko: Čarokrásne mestá a mestečká
Keď sa povie Taliansko, každý si predstaví módu, umenie, hudbu, nádherné pamiatky, výnimočnú gast...

Taliansko: Staroveká kráska - Rím
Poďte sa s nami pozrieť do srdca Talianska a vychutnajte si všetky známe stavby, ktoré ste dotera...

Taliansko, Bibione – more na dosah
Pokiaľ neradi dlho cestujete, ale máte radi prímorskú atmosféru, tak ideálnym miestom pre vás je ...

Taliansko: Gargano, polostrov v Apúlii
Pobrežie polostrova Gargano tvoria až 50 m vysoké vápencové útesy s vymletými jaskyňami a bielymi...

Taliansko - ostrov Ischia
Vodná terapia v prírode zeleného ostrova, to je dôvod, prečo sem mieria tisíce turistov. Účinky t...

Taliansko, Sicília: Valle dei Templi I.
Valle dei Templi je dnes už iba tieňom monumentálneho starovekého gréckeho komplexu, ktorým sa pý...

Taliansko: Pompeje
Vitajte v Pompejach, v meste, ktoré bolo pýchou rímskej ríše a zaniklo živelnou katastrofou ... ...

Taliansko: Benátky – rozhľad zo zvonice
Campanilla (zvonica) oproti chrámu svätého Marka patrí k stavbám, ktoré vytvárajú typickú benátsk...

Lokácia:

Slovenská republika
Kalendár akcií:

Partneri:

Aj vďaka vám sme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Sprievodca:

Fotosúťaž:

Dotyk jari

1. 3. – 30. 4. 2021
1. cena:
Obrazová publikácia z vydavateľstva CBS
2. cena:
Exkluzívne miniatúry: remeselný gin TOISON a bylinný likér Dr.Kramer
3. cena:
Darčekový balíček od portálu Infoglobe
1. cena redakcie:
Ročné predplatné časopisu Krásy Slovenska
2. cena redakcie:
Darčeková kazeta Vincentka
3. cena redakcie:
Liptov – turistický sprievodca z rodinného vydavateľstva Dajama

Aktuality:

16.4.2021
Aj tento rok sa môžete zapojiť do ankety Strom roka, ktorej cieľom je upozorniť na staré, vzácne či ohrozené stromy a vzbudiť záujem ľudí o životné prostredie. Do 30. apríla 2021 (do 22.4. v ČR) môžu jednotlivci, mestá, školy či organizácie nominovať stromy a po výbere odbornou porotou bude spustené hlasovanie.
14.4.2021
Pred pár dňami oznámil Bratislavský dopravný podnik informáciu o zatraktívnení cestovania verejnou dopravou spôsobom plošného zvýšenia ceny cestovného, zrušením obľúbeného 15 minútového lístka a zlacnením ročného lístka o 25%.
12.4.2021
Len nedávno vyšla nová štúdia Barcelonského inštitútu pre globálne zdravie (ISGlobal) o kvalite ovzdušia v tisíckach európskych miest. Spomedzi 31 štátov majú najhoršie výsledky Taliansko, Španielsko, Poľsko, Belgicko a Česká republika.
Archív aktualit

Do osobitej pozornosti:

Oznamy a upozornenia pred cestovaním do zahraničia nájdete TU (vrátane výskytu koronavírusu COVID-19).

Pridajte sa a súťažte!

Každý týždeň na facebooku nová súťaž o hodnotné ceny!

Krajina mesiaca - ALŽÍRSKO, POBREŽIE SLONOVINY a TUNISKO:

ALŽÍRSKO, POBREŽIE SLONOVINY a TUNISKO

TIPY NA VÝLETY - ALŽÍRSKO, POBREŽIE SLONOVINY a TUNISKO

 

Alžírsko, Alžír: Kombinácia európskej a islamskej architektúry

Pobrežie slonoviny, Abidjan - Tropický Manhattan

Tunisko – severom po stopách histórie

Tunisko – krajina bohatá na zážitky aj raj filmárov

Tunisko, Sahara – do púšte

 

Všetko dôležité, čo by ste o Alžírsku mali vedieť, nájdete TU, o Pobreží Slonoviny TU a Tunisku TU.

Najčítanejšie články:

Mobilná aplikácia :

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone 

 

Interaktívne katalógy:

Ďakujeme:

Google hodnotenie

dnes:nedeľa 18. 4. 2021
sviatok:Valér
dnes:
nedeľa 18.4.
10 °C
zajtra:
pondelok 19.4.
10 °C