www.infoglobe.sk » Taliansko: Piacenza I. – historické budovy a paláce

Taliansko: Piacenza I. – historické budovy a paláce

Publikované: 5.9.2018
Hoci je obchodným a industriálnym centrom, sídlom plynárenských a ropných rafinérií a 2. svetová vojna zničujúco zasiahla do jeho srdca, talianske mesto Piacenza stále ponúka množstvo krásnych historických pamiatok. V nasledujúcich riadkoch nakukneme do jeho centra a budeme sa kochať týmito architektonickými skvostami.

Nasmerovali sme si to do oblasti Emilia Romagna, kde neďaleko sútoku riek Pád a Trebbia leží na lombardskej nížine mestečko Piacenza. Mesto, ktoré  bolo založené ako rímsky vojenský tábor (218 pred Kr.) chránilo nížinu pred útokmi Hanibalov a Galov. Hoci komunikačná sieť z rímskych čias sa zachovala dodnes, Rimania neboli prví obyvatelia mesta. Už pred nimi tu žili Etruskovia a Galovia. V stredoveku tu vzniklo vojvodstvo Longobardov, ktoré dobyli Frankovia (9. storočie) a význam mesta vzrástol po roku 1000, kedy sa presunula moc z feudálnych pánov na podnikateľov. V 13. storočí je už Piacenza jedným z najbohatších miest v Európe.

Palazzo Farense (Piacenza)

Z dejín nás zaujali informácie o konaní koncilu, ktorý vyzval kresťanov na prvú križiacku výpravu (1095), taktiež účasť mesta na vojne proti cisárovi Fridrichovi Barbarossovi v bitke pri Legnano (1176) či získanie kontroly nad obchodnými trasami s Janovom. Za vlády Napoleona (1802) sa Piacenza stala súčasťou Francúzska. V tomto období bolo mesto vydrancované a umelecké diela, ktoré mu kedysi patrili sú dnes obdivované vo francúzskych múzeách. Počas 2. svetovej vojny neuniklo bombardovaniu, pričom boli zničené nielen mosty cez Trebbiu a Pád, ale najviac utrpelo historické centrum. 

Palazzo Farense (Piacenza)

Naše potulky začínajú v severnej časti mesta, na okraji historického centra. Tu kedysi stála pevnosť rodu Visconti (1352), ktorú vystriedal majestátny Palazzo Farnese (1558 - 1602). Palác bol postavený pre vojvodu Ottavia Farnese a jeho manželku Margarétu Rakúsku. Tento rod tu vládol v čase, keď sa stalo mesto súčasťou vojvodstva Parma a Piacenza (1545). Architekt Jacopo Barozzi, známy ako Vignola navrhol tento palác symbolizujúc moc rodu Farnese. Po smrti posledného vojvodu Farnese (1731) zámok chátral a s jeho obnovou sa začalo až v 20. storočí.

Palazzo Farense (Piacenza)

Dnes je z paláca najdôležitejšie múzeum mesta - Museo Civico. Múzeum prezentuje plastiky, obrazy, zbrane, koče, majoliku a nachádza sa tu i archív. Avšak návštevníkov láka svojim najcennejším exponátom, ktorým je Madona s dieťaťom a Jánom Krstiteľom od slávneho renesančného maliara Sandra Botticelliho. Archeologické oddelenie múzea ponúka aj ďalší skvost - Fegata di Piacenza (Pečeň z Piacenzy), čo je etruský bronz predstavujúci ovčiu pečeň popísanú menami božstiev, ktorý kedysi používali kňazi pri veštbách. V paláci sa nachádza i vojvodská kaplnka Cappella Ducale - Cappella Grande, ktorú používala rodina na náboženské obrady. Zdobená je symbolmi rodov ako sú ľalie, jednorožce, hviezdice, delfíny či korytnačky.

Piazza Cavalli (Piacenza)

Od paláca sa vzďaľujeme po Via Cittadella, na ktorej konci sa pred nami otvoril priestor krásneho historického námestia Piazza Cavalli. Počas druhej svetovej vojny bombardovanie spojencov zničilo železničné a cestné mosty cez Trebbiu a Pád a historické centrum utrpelo totálnu deštrukciu. Našťastie tento pohľad túto hrôzu dnes už vôbec nepripomína.

Uprostred hlavného námestia stojí sídlo obchodnej komory Pallazo del Governatore (1787) so zaujímavými slnečnými hodinami. Hneď oproti sa nachádza dominanta námestia, ktorá zaujme a očarí každého návštevníka mesta - Palazzo Comunale. Il Gotico, takto volajú túto perlu mesta, ktorú stavali viacerí architekti z iniciatívy Alberta Scota (1281). Jedná sa o jeden z najzachovalejších príkladov stredovekej svetskej budovy typu lombardske bloretto (súdna a administratívna budova) v severnom Taliansku. Za obeť pri jej výstavbe padol kláštor a kostol sv. Marie de Bigulis. Päť lomených oblúkov z bieleho kameňa spredu a tri zboku tvoria veľké podlubie, ktoré nesie stavbu z červeného veronského mramoru. Medzi štvrtým a piatym zo šiestich štíhlych románskych okien je výklenok so sochou Madony s dieťaťom z neďalekého kostola San Francesco (13. storočie, originál je v Museo Civico). Priečelie budovy ukončuje cimburie s troma štíhlymi vežami - v prostrednej je zvon na zvolávanie ľudí. Zadná časť stavby má triezvejší štýl. Palác slúžil istú dobu aj ako divadlo, čo badať na jeho interiéri, ktorý zdobia fresky s motívom kultúrnych podujatí.

Il Gotico (Piacenza)

Pred palácom na námestí je z pravej i z ľavej strany bronzová jazdecká socha. Francesco Mochi, žiak Giambologna vytvoril v 17. storočí tieto dve sochy predstavujúce vojvodu Alexandra Farnesa (synovca Filipa II. Španielskeho) a jeho syna Ranuccia, ktorý ho nasledoval ako vojvoda. Tieto sochy dali pomenovanie celému námestiu, keďže cavalli v taliančine znamená kone.

Il Gotico (Piacenza)

Pri pohľade na Il Gotico sa ostatné stavby na námestí dostávajú do úzadia záujmu. No ak sa dobre rozhliadnete, hneď vedľa, aj keď trošku zastrčený za palácom, stojí Palazzo dei Mercanti (17. storočie). Túto žltooranžovú budovu s verandou s dvojitými stĺpmi dala postaviť Rada pre obchodníkov v meste. Postavená bola z materiálu pochádzajúceho z demolácie starého mosta cez rieku Trebbia. Počas francúzskej nadvlády zrušili cechy a palác sa stal sídlom volebného obvodu, obchodným súdom a neskôr divadlom Filodrammatica. V súčasnosti je radnicou.

Pri potulkách uličkami Piacenzy narazíte na mnohé historické paláce. Z nich za zmienku stojí napríklad Palazzo Landi (15. storočie) postavený na príkaz humanistu a poradcu Viscontiovcov a Sforzovcov v Miláne, Manfreda Landi. Hosťom tohto paláca s portálom pripomínajúcim rímsky víťazný oblúk bol i cisár Karol V. (1529). Po zabavení stavby kniežaťom Ottaviom Farnese (1578) sa stal sídlom Najvyššej rady pre spravodlivosť. V súčasnosti je tu Súdny dvor - Palazzo Tribunali.

Il Gotico (Piacenza)

Na ulici Via San Siro postavili na troskách jednej z najstarších budov, pravdepodobne rímskej pevnosti, z iniciatívy grófa Orazio Cavazzi della Somaglia - Palazzo Somaglia (17. storočie). Medzi významných hostí paláca patrili Napoleon (1796), ruský generál Suvaroff (1799) či pápež Pius VII.. Dnes je sídlom Múzea prírodnej histórie.

Jednej z najvýznamnejších rodín pozostávajúcej z bohatých obchodníkov a bankárov patril Palazzo Costa (17. storočie). Palác s bohato rokokovo zdobenou fasádou vlastnila rodina Costa až do smrti posledného potomka v roku 1880. Dnes na prvom poschodí sídli múzeum - Museo Ambientale s maľbami a zbierkou nábytku z 18. storočia. Záhrada paláca bola najväčšou súkromnou záhradou v meste.  

Prechádzkou po Piacenze môžete objaviť i ďalšie historické paláce, nádherné záhrady alebo výklady obchodov. Keď narazíte na niektorom na nápis Armani (Giorgio Armani) spomeňte si nato, že práve tento známy módny návrhár sa 11. júla 1934 v tomto meste narodil.

 

GPS: 45°03'08.2"N 9°41'35.3"E

Text a foto: Mgr. Anna Nociarová

Textová úprava: redakciaDiskusia k článku (0)

Vložiť nový príspevok


Súvisiace články

Taliansko, Lesignano de´Bagni  II. - cesta na farmu za syrom parmezán
Publikované: 12.5.2019
Očarila vás história, kultúra, príroda či gastronómia talianskeho regiónu Emilia-Romagna? Tak doplňte skladačku cestovateľských poznatkov o návštevu farmy, kde začína i končí príbeh slávneho syru Parmigiano Reggiano.

Taliansko: Cremona - oddýchnite si a ochutnajte špeciality mesta
Publikované: 3.10.2018
Cremona je miestom, ktoré omámi všetky vaše zmysly. Videli i dotkli sme sa nádherných architektonických skvostov, započúvali sa do nenahraditeľných zvukov huslí, a tak nadišiel čas podráždiť aj naše chuťové bunky. V meste totiž necítiť len vôňu dreva a farieb z husliarskych dielní, ale šíri sa aj zo stánkov ponúkajúcich miestne špeciality.

Taliansko: Grazzano Visconti I. – história jedného nevšedného miesta
Publikované: 24.10.2018
Taliansko ponúka na obdiv mnoho architektonických skvostov, ktoré vás prevedú do rôznych období histórie od antiky až po súčasnosť, ale počuli ste už o mestečku, ktoré vyzerá celé ako zo stredoveku? Je ním Grazzano Visconti, o ktorom som ja nikdy nepočula, preto som sa rozhodla čosi o tomto mestečku a jeho histórii zistiť.

Taliansko: Grazzano Visconti II. – potulky stredovekými uličkami
Publikované: 31.10.2018
Už ste niekedy túžili vrátiť sa v čase, napríklad do dôb „temného“ stredoveku? Tak poďte s nami a nazrite za brány pitoreskného mestečka ukrytého medzi poliami talianskeho regiónu Emilia-Romagna. Možno ste o mestečku s názvom Grazzano Visconti nikdy nepočuli, no práve tu môžete nahliadnuť do dôb stredoveku a presvedčiť sa, či bol skutočne taký „temný“ ako o ňom píšu dejiny.

Taliansko: Salsomaggiore Terme I. – od malej dedinky až po kúpeľné mesto
Publikované: 11.11.2018
Pri potulkách svetom sa dá spojiť príjemné s ešte príjemnejším, preto vás dnes zavedieme do kúpeľov. Spomedzi množstva talianskych kúpeľných mestečiek, kde si môžete zregenerovať svoju dušu i telo, sme si vybrali Salsomaggiore Terme nachádzajúce sa na úpätí Apenín v oblasti Emilia-Romagna.

Taliansko: Salsomaggiore Terme II. – kúpeľné mestečko na úpätí Apenín
Publikované: 18.11.2018
Taliansko je okrem iného aj ideálnou destináciou pre tzv. zdravotnú turistiku. Tunajšie kúpele nie sú len o teplých prameňoch, vždy ponúknu i niečo naviac, či už ide o kultúrne aktivity alebo krásne prostredie. Preto sme nemohli pri návšteve vyhláseného kúpeľného mestečka Salsomaggiore Terme obísť jeho ulice a centrum. Poďme tam teraz spolu nahliadnuť.

Taliansko: Salsomaggiore Terme III. – symbol mesta Terme Berzieri
Publikované: 25.11.2018
Krásne prírodné prostredie, blahodarné účinky termálnych prameňov, pulzujúci večerný život v uliciach a krása štýlu Liberty a Art Deco uplatnená v architektúre - to je kúpeľné mestečko Salsomaggiore Terme. Dnes spoznávanie tohto mestečka ukončíme, a to pohľadom na jeho symbol - kúpeľný dom Terme Berzieri

Taliansko: Montecatini Terme I. – liečivá sila vyvierajúca spod zeme
Publikované: 26.12.2018
Po krátkom čase vás opäť pozveme na prechádzku do talianskeho kúpeľného mestečka. Tentokrát sa presunieme do Toskánska, presnejšie do jeho najväčšieho a najznámejšieho kúpeľného mesta, ktoré navštívilo mnoho významných osobností. Luxus, oddych a únik od každodennej rutiny a povinností si môžete dopriať i vy, ak navštívite vychýrené kúpele Montecatini Terme a vniknete do sveta bez stresu a starostí.

Taliansko: Montecatini Terme II. – rušné kúpeľné centrum
Publikované: 2.1.2019
Cez deň miesto, kde vaše telo relaxuje a vstrebáva liečivé vlastnosti minerálnych vôd a večer centrum zábavy, dobrého jedla či nakupovania. Takto vnímajú návštevníci vychýrené kúpele Montecatini Terme. Po zotmení vyrážame do mestských ulíc, aby sme objavili pulzujúcu tepnu plnú života.

Taliansko: Modena II. – srdce mesta
Publikované: 30.1.2019
Modena je dnes známe priemyselné centrum Talianska, ale to neuberá nič z jej krás, ktoré pripomínajú jej dávnu históriu. Toto historické mesto, sídlo biskupa, univerzity, výroby balzamikového octu a vína, láka všetkých návštevníkov do svojho pulzujúceho centra. My nebudeme výnimkou a vyberieme sa priamo na námestie s katedrálou, ktoré je od roku 1997 zapísané do zoznamu svetového dedičstva UNESCO.

Taliansko, Parma I. – história mesta
Publikované: 31.3.2019
Najznámejšie Talianske mesto regiónu Emilia-Romagna, ktorého názov si spájame najmä s lahodnými chuťami šunky či syra, vám ponúkne nielen gastronomické zážitky. Skôr ako ochutnáme delikatesy tejto oblasti, zahryzneme sa do spoznávania bohatej histórie a pamiatok mesta Parma.

Taliansko, Parma II. – svetské pamiatky v historickom centre
Publikované: 7.4.2019
Takmer každé Talianske mesto sa pýši nejednou architektonicky zaujímavou pamiatkou. Výnimkou nie je ani Parma. V meste môžete na každom rohu objaviť súkromný palác patriaci niektorej z tunajších zámožných rodín. Avšak my sa dnes vydáme za najnavštevovanejšími pamiatkami svetskej architektúry nachádzajúcimi sa priamo v srdci mesta.

Taliansko, Parma III. – umelecké skvosty v historickom centre
Publikované: 14.4.2019
Taliansko je krajina, kde môžeme obdivovať mnoho kostolov z rôznych období. Samotná Parma ich má vyše šesťdesiat. Mesto ponúka návštevníkom architektonický i gurmánsky zážitok, ktorý sa dozaista nezaobíde bez návštevy nejakého toho kostola. Sakrálne stavby totiž lákajú nielen na svoju duchovnú atmosféru, ale i umenie. Poďte s nami navštíviť pár z nich a dozvedieť sa tak, aké umelecké skvosty pod svojimi klenbami ukrývajú.

Taliansko: Cremona - mesto huslí
Publikované: 26.9.2018
Kto miluje hudbu, určite toto mesto pozná. Dnes sa vydáme za slávnou husliarskou minulosťou Cremony. Navštívime viaceré pamätníky, povieme si prečo sa mestečko nazýva tiež „mestom huslí“ a predstavíme si viaceré osobnosti na čele so slávnym básnikom Vergíliusom, ktorý tu študoval.

Taliansko: Cremona – pamiatky historického centra
Publikované: 19.9.2018
Keď sa ocitnete v talianskom regióne Lombardia, určite zavítate do Milána, ale tento región ukrýva i ďalšie miesta a mestečká, ktoré stoja za návštevu. My sme sa vybrali do mesta s najvyššou stredovekou vežou v Taliansku. Poďte i vy s nami do historického centra malebnej Cremony.

Taliansko: Piacenza II. – úchvatné sakrálne stavby
Publikované: 12.9.2018
V nasledujúcich riadkoch nazrieme do niektorých významných chrámov Piacenzy, ktoré poskytnú priestor na tiché rozjímanie, pohľad na krásne umelecké diela i útočisko pred horúcimi slnečnými lúčmi. Historické paláce zároveň reprezentujú bohatstvo a slávu mesta, ako aj jeho výnimočného ducha.

Taliansko, Parma – tu si pochutíte
Publikované: 6.7.2018
Máte radi parmskú šunku a parmezán? Teraz už určite tušíte, že tieto dve pochutiny sa zrodili práve v meste Parma. Takmer dvojtisícové mesto leží medzi Apeninami a Pádskou nížinou a je hlavným mestom severotaliaskeho regiónu Emilia Romagna.

Taliansko, Amalfitana – za slnkom na juh Talianska I
Publikované: 19.1.2018
Dnes sa pozrieme do talianskeho regiónu Kampánia. Túto prevažne kopcovitú krajinu nájdete na juhu krajiny. Kampániu budete milovať. Jej pobrežie je nádherné, história bohatá a jedlo návykové. To celé je zabalené do krásnej prírody a navyše je tento región ako perlami posiaty kúzelnými mestečkami.

Taliansko, Arezzo – v srdci Toskánska
Publikované: 9.2.2018
Arezzo leží len asi 80 kilometrov južne od Florencie, je však destináciou, ktorú turisti veľmi často nenavštevujú.

Taliansko, Assisi – za slávnym svätcom
Publikované: 9.3.2018
Každý z vás musel aspoň raz v živote počuť meno František z Assisi. Tento mních, ktorý bol známy pre svoj asketický spôsob života, bol zakladateľom rádu menších bratov (františkáni). Rád sa riadi rehoľnými pravidlami stojacími na spoločnom živote a chudobe. Hrob tohoto kresťanského svätca nájdete práve v meste Assisi, kam sa dnes vydáme.

Taliansko, Bibione – ideálna destinácia na dovolenku
Publikované: 17.7.2016
Asi už každý z nás počul o severotalianskom prímorskom stredisku Bibione, ktoré už roky patrí medzi najlacnejšie a zároveň najobľúbenejšie dovolenkové letoviská. Samozrejme ak pridáme pomerne malú vzdialenosť od našich vlastí, tak rozhodnutie či ísť alebo neisť padne rýchlo.

Taliansko, Bolzano – Ötziho mesto I.
Publikované: 14.8.2015
Bolzano je centrom autonómneho regiónu Tridentsko-Horná Adiža. Za štyri roky tomu bude sto rokov, čo Taliansko túto oblasť, predtým patriacu Rakúsko-Uhorsku a jeho predchodcom, anektovala. Pod rakúsko-uhorskou vládou sa región nazýval Deutschsüdtirol.

Taliansko, Livorno – ako v Benátkách
Publikované: 11.5.2018
Na pobreží severozápadného Talianska (približne 90 kilometrov západne od Florencie) sa rozkladá mesto Livorno. Toto skutočne zaujímavo miesto je domovom 160 tis. ľudí a rozhodne sa tam oplatí vydať na dovolenku.

Taliansko, Miláno - Parco Sempione a Castello Sforzesco
Publikované: 11.7.2018
Nielen rušné módne ulice veľkomesta, ale i priestor na oddych v chládku mestských parkov ponúkne svojim návštevníkom Miláno. Z množstva parkov určite nevynechajte aspoň ten jeden priamo v centre mesta. A to nielen preto, že sa tu nachádza ďalší zo symbolov Milána - hrad Castello Sforzesco.

Taliansko, okolie Ríma – Frascati a Ostia Antica
Publikované: 6.4.2017
Náš posledný deň v Ríme vhodný pre výlet do okolia sme využili hneď dvojnásobne a navštívili dve úplne odlišné miesta. Po nadšení z Villa d‘Este sme sa rozhodli vydať ešte do mestečka Frascati, kde sa nachádza Villa Aldobrandini. Frascati leží 20 km juhovýchodne od Ríma a pravidelne sem jazdí vlak z Roma Termini. Cesta trvá pol hodiny a pozor si treba dať len na to, že vlak vychádza z pomerne vzdialeného nástupišťa, takže rozhodne nevyrážajte na nástupište na poslednú chvíľu.

Taliansko, Palermo I. - Lesk a bieda sicílskej metropole
Publikované: 10.8.2012
Taliansko je obľúbenou prázdninovou destináciou a jej juh, Sicília, ktorá je fascinujúcou zmesou kultúr, si rozhodne zaslúži našu pozornosť.

Taliansko, Pisa – okolo slávnej veže
Publikované: 27.10.2017
V staroveku bola Pisa významným rímskym prístavom. Avšak rieka Arno sa od tej doby zaniesla bahnom a medzi Pisou a morom tak vznikla desaťkilometrová medzera. Určite však Pisu poznáte ako domov slávnej šikmej veže, ale možno už neviete, že okrem nej sa medzi hlavné pamiatky zaraďuje aj cintorín Campo Santo alebo miestna katedrála.

Taliansko, Po stopách Verdiho - Busseto a Sant'Agata
Publikované: 30.5.2018
Z Busseta sme úplne neodišli, presunuli sme sa len z jeho centra na okraj a do tri kilometre vzdialenej usadlosti v Sant'Agata, aby sme doplnili chýbajúce kúsky skladačky Verdiho života.

Taliansko, Rím – výlet mimo hlavnej sezóny I
Publikované: 9.3.2017
Rozmýšľali sme, či vôbec sú zima a začiatok jari vhodné termíny pre pobyt v Ríme, ale výsledne sa to ukázalo ako skvelý variant. V Ríme v tom čase nie je hlavná sezóna, takže ubytovanie je podobne ako letenky podstatne lacnejšie, nepredierate sa davmi turistov (aj keď s ďalšími návštevníkmi minimálne vo Vatikáne a na hlavnej vlakovej stanici aj tak počítajte), a navyše utečiete do nádherného počasia. Aj keď zrána bývalo trošičku mrazivo, slnko tu má naozaj silu a počas poludnia sa teploty väčšinou vyšplhali až na 18 °C, takže sme chodili len v mikine (a niektorí turisti nosili už aj krátke nohavice a tričko).


Súvisiaca fotogaléria

Taliansko: Čarokrásne mestá a mestečká II.
Keď sa povie Taliansko, každý si predstaví módu, umenie, hudbu, nádherné pamiatky, výnimočnú gast...

Taliansko - ostrov Ischia
Vodná terapia v prírode zeleného ostrova, to je dôvod, prečo sem mieria tisíce turistov. Účinky t...

Taliansko: Benátky – Pestrofarebný karneval
Carnevale di Venezia alebo Benátsky karneval každoročne do Benátok priláka množstvo turistov z ce...

Taliansko, Sicília: Agrigento I.
Prejsť päťdesiattisícové Agrigento znamená blúdiť, často šliapať do kopca, spletitými, úzkymi a p...

Taliansko: Maják v Bibione
Málokto z návštevníkov jadranského letoviska Bibione na Benátskej riviére videl zblízka maják Al ...

Lokácia:

Slovenská republika
Kalendár akcií:

PoUtStŠtPiSoNe
     12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31      

Partneri:

Aj vďaka vám sme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Sprievodca:

Fotosúťaž:

Mrazivý deň

1. 1. – 28. 2. 2022
1. cena:
Zimný balíček pre potešenie tela i duše
1. cena redakcie:
Zimný balíček pre potešenie tela i duše
2. cena redakcie:
Zimný balíček pre potešenie tela i duše
3. cena redakcie:
Zimný balíček pre potešenie tela i duše

Aktuality:

31.12.2021
Už nás delí len pár hodín od nového roku 2022, no vďaka dátumovej hranici sa vítanie na ostrovoch Kiribati a Samoa odohrá už o 11tej hodine nášho stredoeurópskeho času, zatiaľ čo neosídlený Bakerov a Howlandov ostrov ho uvítajú ako posledné, a to o 13-tej hodine nasledujúceho dňa (1.1. 2022).
23.12.2021
Vyhliadku s útulňou uviedli do prevádzky nad bývalým vlekom v meste Svidník. Stavba v ťažko prístupnom teréne sprístupnila jedinečný výhľad z veže, ponúkajúci panorámu mesta Svidník od Pamätníka sovietskej armády až po lesný komplex Osy.
22.12.2021
Najväčšia databáza leteckých fotografií celého Slovenska bola vytvorená za pomoci fondov EU a je dostupná aj verejnosti. Ako vianočný pozdrav môžete zaslať fotografiu svojej obce z neba, a to komukoľvek.
Archív aktualit

Do osobitej pozornosti:

Oznamy a upozornenia pred cestovaním do zahraničia nájdete TU (vrátane výskytu koronavírusu COVID-19).

Pridajte sa a súťažte!

Každý týždeň na facebooku nová súťaž o hodnotné ceny!

TOP 5 MIEST v Taliansku:

Taliansko

Prinášame vám mestské tipy na výlety, ktoré sa určite oplatí vidieť.

 

Pisa – Campo Santo a skvosty mesta

Benátky – mesto medzi vodnými kanálmi

Sardínia – Cagliari a jeho široké okolie

Neapol – hlavné mesto Kampánie a pizze

Bari – prístavné mestečko na pobreží Jadranského mora

 

Pokiaľ hľadáte ešte viac cestovateľsky atraktívnych miest, tak sa inšpirujte TU.

Najčítanejšie články:

Mobilná aplikácia :

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone 

 

Interaktívne katalógy:

Ďakujeme:

Google hodnotenie

dnes:nedeľa 23. 1. 2022
sviatok:Miloš
dnes:
nedeľa 23.1.
0 °C
zajtra:
pondelok 24.1.
-2 °C

TIP: Pre vaše zariadenie je k dispozícii mobilná aplikácia INFOGLOBE, stiahnuť TU.

X

TIP: Pre vaše zariadenie je k dispozícii mobilná aplikácia INFOGLOBE, stiahnuť TU.

X