www.infoglobe.sk » Taliansko: Salsomaggiore Terme III. – symbol mesta Terme Berzieri

Taliansko: Salsomaggiore Terme III. – symbol mesta Terme Berzieri

Publikované: 25.11.2018
Krásne prírodné prostredie, blahodarné účinky termálnych prameňov, pulzujúci večerný život v uliciach a krása štýlu Liberty a Art Deco uplatnená v architektúre - to je kúpeľné mestečko Salsomaggiore Terme. Dnes spoznávanie tohto mestečka ukončíme, a to pohľadom na jeho symbol - kúpeľný dom Terme Berzieri

Liberty štýl, ktorý sa rozvinul v Európe v čase Belle Époque, ovplyvnil umenie a dizajn svojou rastlinnou ornamentalitou a mal výrazný vplyv aj na celkový charakter mesta Salsomaggiore Terme, ktoré sa premenilo na oázu tejto architektúry a dizajnu. Štýl Liberty a Art Deco je tu vidieť na mnohých kúpeľných domoch, najprestížnejších hoteloch i súkromných budovách v centre mesta. Tvorí tak ďalšiu charakteristickú črtu tohto kúpeľného skvostu.

Terme Berzieri (Salsomaggiore Terme)

Z pomedzi všetkej tej krásy sa dominantou a symbolom kúpeľného mestečka stal jednoznačne secesný palác Terme Berzieri. Táto veľkolepá budova je zároveň jedna z najzložitejších a najzaujímavejších stavieb mesta a patrí medzi najkrajšie v Taliansku.

Terme Berzieri (Salsomaggiore Terme)

Prvé kúpeľné budovy na tomto mieste boli postavené v štýle Art Deco na konci 19. storočia. Hoci už starí Rimania a Kelti ťažili miestnu soľ a poznali i užívali si lahodné vlastnosti brómovojódovej soľanky na hydroterapiu, prvý lekár, ktorý systematicky študoval liečebné vlastnosti tunajších prírodných minerálnych vôd a úspešne určil terapeutické vlastnosti bol až Lorenzo Berzieri. Písal sa rok 1839. Toto poznanie podmienilo vznik hlavného kúpeľného domu, ktorý pomenovali práve po Berzierim.

Terme Berzieri (Salsomaggiore Terme)

S jeho výstavbou začali architekti Ugo Giusti a Giulio Bernardino v roku 1912 a slávnostne bol otvorený 27. mája 1923. Monumentálne, luxusné kúpele museli vyhovieť náročnej klientele a elite, ktorá sem zavítala. Palác je dodnes centrom zdravia a wellnessu, ktorý návštevníkov mesta stále ohuruje svojou krásou. Tú úchvatnú dekoratívnu keramickú výzdobu fasády s nádychom ďalekého východu vytvoril Galileo Chini (1919 - 1923). Architekt, maliar, sochár, keramikár talianskeho štýlu Liberty (secesia), Galileo Chini, preslávil mesto svojim dielom nielen na kúpeľoch Berzieri, ale i v sále Palazzo dei Congressi.

Terme Berzieri (Salsomaggiore Terme)

Celá výzdoba fasády čerpá zo snových námetov, sú tu fantastické zvieratá, tanečníci, otroci a mnohé ornamenty. Strechu nad vchodom do paláca zdobia levy (Francesco Aloisi). Kúpeľná budova je nádherná taktiež zvnútra, takže návštevník kúpeľov sa cíti takmer ako v rozprávke. Ukrývajú sa tu nástenné maľby a štuky (Giuseppe Moroni), monumentálne dvojramenné schodisko na konci vestibulu či štukové ružice na strope okolo osvetlenia. Strešné okno prináša do celého priestoru jas. Na konci schodiska sú fresky od Galilea Chini. Ženské postavy na pozlátenom pozadí v magickej krajine vody a rastlín sú zrejme alegóriou charakterizujúcou kúpele. Na čelnej stene je secesná freska od Giuseppeho Moroni.

Terme Berzieri (Salsomaggiore Terme), okolie

Pre všetko menované čerpal Chini inšpiráciu zo svojich ciest napríklad v Siame (dnešné Thajsko), či z viedenskej secesie reprezentovanej dielom Gustava Klimta. Keď nakukneme cez okno, vidíme, že stoly a stoličky sú prázdne, za klavírom tiež nik nesedí, je tu čisto, prázdno a ticho, ako by práve odišli kúpeľní hostia zo začiatku 20. storočia.

Terme Berzieri (Salsomaggiore Terme), fontána

K hlavnej budove kúpeľov ešte patrí veľký Grand hotel postavený v roku 1901. Ak radi skúmate a ste zvedaví, čo sa skrýva za nádherným priečelím paláca Terme Berzieri, stačí zájsť za roh. Cez bránu bočného vchodu paláca uvidíte veľký komín, ktorý vo vás môže prebudiť myšlienky, ako tu od začiatku 20. storočia ľudia relaxujú kúpaním a parením sa vo vyhriatych bazénoch, pričom personál pobehuje spotený s osuškami, aby vyhovel hosťom.

studňa Gabbia del Pozzo Scotti  (Salsomaggiore Terme)

Pred palácom na Piazza Berzieri je krásna artézska studňa jodizovanej vody vyvŕtaná v roku 1864. Studňu Gabbia del Pozzo Scotti navrhol Giuseppe Boni v roku 1912. Tvorí ju   betónová základňa, ktorú prekrýva secesná klietka zo skla a tepaného železa v tvare konárov a lístia. Studňa je ďalším zo symbolov mesta a jeho umeleckého štýlu. Rozprestiera sa tu i akási fontána v podobe veľkej vodnej plochy, v ktorej sa nádherne odráža obraz stavby a kovový nápis názvu paláca s dvoma jaštericami.

Jednoducho, Salsomaggiore Terme je ďalším miestom Talianska, kde kombinácia termálnych a minerálnych prameňov s nádherným prostredím vytvárajú v jeho návštevníkoch neodolateľné spomienky.

 

GPS: 44°48'57.4"N 9°58'44.7"E

Text a foto: Mgr. Anna Nociarová

Textová úprava: redakciaDiskusia k článku (0)

Vložiť nový príspevok


Súvisiace články

Taliansko, Langhirano – miesto, kde sa rodí Prosciutto di Parma
Publikované: 28.4.2019
Určite poznáte nezameniteľnú sušenú šunku Prosciutto di Parma. My sme sa do jej tenkých plátkov už zahryzli a vydali sa na cestu severotalianskym regiónom Emilia-Romagna. Naším cieľom boli miesta výroby tejto špeciality. Spoločne dnes nahliadneme do zákulisia výroby prosciutta – dobroty, ktorú si svet zamiloval.

Taliansko: Montecatini Terme II. – rušné kúpeľné centrum
Publikované: 2.1.2019
Cez deň miesto, kde vaše telo relaxuje a vstrebáva liečivé vlastnosti minerálnych vôd a večer centrum zábavy, dobrého jedla či nakupovania. Takto vnímajú návštevníci vychýrené kúpele Montecatini Terme. Po zotmení vyrážame do mestských ulíc, aby sme objavili pulzujúcu tepnu plnú života.

Taliansko: Montecatini Terme I. – liečivá sila vyvierajúca spod zeme
Publikované: 26.12.2018
Po krátkom čase vás opäť pozveme na prechádzku do talianskeho kúpeľného mestečka. Tentokrát sa presunieme do Toskánska, presnejšie do jeho najväčšieho a najznámejšieho kúpeľného mesta, ktoré navštívilo mnoho významných osobností. Luxus, oddych a únik od každodennej rutiny a povinností si môžete dopriať i vy, ak navštívite vychýrené kúpele Montecatini Terme a vniknete do sveta bez stresu a starostí.

Taliansko: Salsomaggiore Terme I. – od malej dedinky až po kúpeľné mesto
Publikované: 11.11.2018
Pri potulkách svetom sa dá spojiť príjemné s ešte príjemnejším, preto vás dnes zavedieme do kúpeľov. Spomedzi množstva talianskych kúpeľných mestečiek, kde si môžete zregenerovať svoju dušu i telo, sme si vybrali Salsomaggiore Terme nachádzajúce sa na úpätí Apenín v oblasti Emilia-Romagna.

Taliansko: Salsomaggiore Terme II. – kúpeľné mestečko na úpätí Apenín
Publikované: 18.11.2018
Taliansko je okrem iného aj ideálnou destináciou pre tzv. zdravotnú turistiku. Tunajšie kúpele nie sú len o teplých prameňoch, vždy ponúknu i niečo naviac, či už ide o kultúrne aktivity alebo krásne prostredie. Preto sme nemohli pri návšteve vyhláseného kúpeľného mestečka Salsomaggiore Terme obísť jeho ulice a centrum. Poďme tam teraz spolu nahliadnuť.

Taliansko: Piacenza I. – historické budovy a paláce
Publikované: 5.9.2018
Hoci je obchodným a industriálnym centrom, sídlom plynárenských a ropných rafinérií a 2. svetová vojna zničujúco zasiahla do jeho srdca, talianske mesto Piacenza stále ponúka množstvo krásnych historických pamiatok. V nasledujúcich riadkoch nakukneme do jeho centra a budeme sa kochať týmito architektonickými skvostami.

Taliansko: Piacenza II. – úchvatné sakrálne stavby
Publikované: 12.9.2018
V nasledujúcich riadkoch nazrieme do niektorých významných chrámov Piacenzy, ktoré poskytnú priestor na tiché rozjímanie, pohľad na krásne umelecké diela i útočisko pred horúcimi slnečnými lúčmi. Historické paláce zároveň reprezentujú bohatstvo a slávu mesta, ako aj jeho výnimočného ducha.

Taliansko: Cremona - mesto huslí
Publikované: 26.9.2018
Kto miluje hudbu, určite toto mesto pozná. Dnes sa vydáme za slávnou husliarskou minulosťou Cremony. Navštívime viaceré pamätníky, povieme si prečo sa mestečko nazýva tiež „mestom huslí“ a predstavíme si viaceré osobnosti na čele so slávnym básnikom Vergíliusom, ktorý tu študoval.

Taliansko: Cremona - oddýchnite si a ochutnajte špeciality mesta
Publikované: 3.10.2018
Cremona je miestom, ktoré omámi všetky vaše zmysly. Videli i dotkli sme sa nádherných architektonických skvostov, započúvali sa do nenahraditeľných zvukov huslí, a tak nadišiel čas podráždiť aj naše chuťové bunky. V meste totiž necítiť len vôňu dreva a farieb z husliarskych dielní, ale šíri sa aj zo stánkov ponúkajúcich miestne špeciality.

Taliansko: Cremona – pamiatky historického centra
Publikované: 19.9.2018
Keď sa ocitnete v talianskom regióne Lombardia, určite zavítate do Milána, ale tento región ukrýva i ďalšie miesta a mestečká, ktoré stoja za návštevu. My sme sa vybrali do mesta s najvyššou stredovekou vežou v Taliansku. Poďte i vy s nami do historického centra malebnej Cremony.

Taliansko, Po stopách Verdiho - Busseto
Publikované: 23.5.2018
Z rodiska slávneho hudobného skladateľa Giuseppe Verdiho – La Roncole sa prevezieme len do pár kilometrov vzdialeného mestečka Busseto. Hoc je to neveľké mestečko, zohralo významnú úlohu nielen v hudobnom, ale i osobnom živote slávneho skladateľa Verdiho.

Taliansko, Po stopách Verdiho - Miláno, miesto posledného odpočinku
Publikované: 6.6.2018
Miláno - druhé najväčšie mesto Talianska známe ako mesto módy, športu, umenia a obchodu. My sem prichádzame, aby sme doplnili a zároveň zavŕšili skladačku života jedného z najslávnejších hudobných skladateľov Giuseppe Verdiho.

Taliansko, Po stopách Verdiho – La Roncole
Publikované: 16.5.2018
V Taliansku môžete obdivovať mnoho turistických zaujímavostí z oblasti módy, prírody, gastronómie a umenia. Táto krajina je neodmysliteľne spojená i s hudbou. Dnes navštívime malú dedinu La Roncole, kde svetlo sveta prvý raz uzrel jeden zo svetovo najznámejších hudobných skladateľov Giuseppe Verdi.

Taliansko, Po stopách Verdiho – Miláno, chrám hudby La Scala
Publikované: 13.6.2018
Keď navštívite Taliansko, musíte ochutnať niečo z ich vynikajúcej kuchyne. Ale k tejto krajine patrí aj umenie. Taliani žijú hudbou a návšteva Apeninského polostrova sa podobne ako bez ochutnávky ich kuchyne nezaobišla ani bez návštevy hudobného vystúpenia. A čo viac môžete zažiť, ako návštevu svetoznámeho operného domu La Scala?


Súvisiaca fotogaléria

Taliansko: Čarokrásne mestá a mestečká
Keď sa povie Taliansko, každý si predstaví módu, umenie, hudbu, nádherné pamiatky, výnimočnú gast...

Taliansko: Staroveká kráska - Rím
Poďte sa s nami pozrieť do srdca Talianska a vychutnajte si všetky známe stavby, ktoré ste dotera...

Taliansko: Gargano, polostrov v Apúlii
Pobrežie polostrova Gargano tvoria až 50 m vysoké vápencové útesy s vymletými jaskyňami a bielymi...

Taliansko, Benátky: Jeden večer v Benátkach
Letný večer v Benátkach... Foto: Jan Chaloupka, júl 2012

Taliansko: Pompeje
Vitajte v Pompejach, v meste, ktoré bolo pýchou rímskej ríše a zaniklo živelnou katastrofou ... ...

Taliansko: Maják v Bibione
Málokto z návštevníkov jadranského letoviska Bibione na Benátskej riviére videl zblízka maják Al ...

Lokácia:

Slovenská republika
Kalendár akcií:

Partneri:

Aj vďaka vám sme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Sprievodca:

Fotosúťaž:

Ahoj leto

1. 7. – 31. 8. 2022
1. cena:
Ročné elektronické predplatné časopisu Krásy Slovenska
2. cena:
Darčeková kazeta s produktami Vincentka
3. cena:
Letný balíček od redakcie portálu Infoglobe
1. cena redakcie:
Kolekcia kníh z edície Výlety s deťmi od vydavateľstva Dajama
2. cena redakcie:
Fotokniha a turistická mapa od vydavateľstva CBS
3. cena redakcie:
Letný balíček od redakcie portálu Infoglobe

Aktuality:

9.8.2022
Počas 19. až 20. augusta 2022 sa v heľpianskom amfiteátri uskutoční festival starých tradícií v novom kroji zvaný Horehronské MECHECHE. V troch festivalových zónach vás čaká bohatý program dekorovaný nádherným prírodným prostredím.
6.8.2022
Zažite atmosféru stredovekého hradu Strečno a vychutnajte si nočnú prehliadku! V stredu 10. augusta sa môžete tešiť na predstavenie divadelno-hravého zoskupenia RAZCA pod názvom Hej, partizán, vezmi ma so sebou!
3.8.2022
Vďaka novej 360° technológii vzniká unikátny príbeh Hrona. Pomocou virtuálneho letu môžete obdivovať slovenské regióny po toku rieky Hron od jeho prameňa až po jeho ústie.  
Archív aktualit

Do osobitej pozornosti:

Oznamy a upozornenia pred cestovaním do zahraničia nájdete TU

 

(vrátane výskytu koronavírusu COVID-19 či vojnového konfliktu na Ukrajine).

.

Pridajte sa a súťažte!

Každý týždeň na facebooku nová súťaž o hodnotné ceny!

Najčítanejšie články:

Mobilná aplikácia :

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone 

 

Interaktívne katalógy:

Ďakujeme:

Google hodnotenie

dnes:utorok 9. 8. 2022
sviatok:Ľubomíra

TIP: Pre vaše zariadenie je k dispozícii mobilná aplikácia INFOGLOBE, stiahnuť TU.

X

TIP: Pre vaše zariadenie je k dispozícii mobilná aplikácia INFOGLOBE, stiahnuť TU.

X