www.infoglobe.sk » Taliansko: Salsomaggiore Terme I. – od malej dedinky až po kúpeľné mesto

Taliansko: Salsomaggiore Terme I. – od malej dedinky až po kúpeľné mesto

Publikované: 11.11.2018
Pri potulkách svetom sa dá spojiť príjemné s ešte príjemnejším, preto vás dnes zavedieme do kúpeľov. Spomedzi množstva talianskych kúpeľných mestečiek, kde si môžete zregenerovať svoju dušu i telo, sme si vybrali Salsomaggiore Terme nachádzajúce sa na úpätí Apenín v oblasti Emilia-Romagna.

Keď sa vyberiete spoznávať krajinu akou je Taliansko, zregenerujete svoju umelecky založenú dušu, či už ide o výtvarné alebo hudobné umenie. Užijú si tu i nadšenci histórie či prírodných krás a v neposlednom rade aj gurmáni. Ale Taliansko ponúka i mnoho miest na zregenerovanie tela v prostredí príjemných kúpeľov, kde si dozaista prídu na svoje všetky vyššie menované skupiny. Tak prečo to nespojiť a nezavítať do jedného z takýchto miest, kde dni odpočinku a svoju dovolenku trávil aj slávny hudobný skladateľ Giuseppe Verdi?

Salsomaggiore Terme 
Namierili sme si to medzi kopce, malé údolia a mierne svahy, polia, lúky a vinohrady, ktoré obklopujú kúpeľné mestečko Salsomaggiore Terme. Toto mestečko sa nachádza približne 35 km západne od známeho mesta Parma

Kedysi malá dedinka bola známa už za čias Rimanov či Keltov, a to lúhovaním chloridu sodného, teda kuchynskej soli. V dokumente z druhej polovice 9. storočia sa spomína pod menom Salso (latinsky salsus, čo znamená slané). Tu pramení i jej pomenovanie – Salsomaggiore.

V stredoveku patrilo mestečko mocnej rodine Pallavicino, ktorá okrem existujúcich soľných tovární, postavila ďalšie. Soľ tu získavali i ďalšie vládnuce rody ako Visconti, Sforza, Farnese a Bourbon. Veď nie nadarmo sa hovorí, že soľ je nad zlato.

Salsomaggiore Terme

No vznik ďalšej bane na peniaze - cestovného ruchu a kúpeľníctva v meste siaha iba do roku 1839. V tom roku lekár Lorenzo Berzieri uskutočnil prvé liečebné pokusy a objavil blahodárne vlastnosti a účinky miestnej vody bohatej na minerály. To znamenalo, že skromná dedinka, kde sa stáročia ťažila soľ, pomaly mení svoju tvár i hospodárske zameranie a začína súperiť s najlepšími európskymi kúpeľmi.

Práve začiatkom 19. storočia, za vlády manželky Napoleona - Márie Louisy, vojvodkyne Parmy a Piacenzy začalo byť Salsomaggiore považované za kúpeľnú atrakciu pre terapeutické účely a stalo sa jedným z najznámejších kúpeľných miest v Európe. V roku 1888 tu postavili železnicu, čo ešte zatraktívnilo oblasť pre schopnosť rýchleho cestovania.

La Nostalgia, Salsomaggiore Terme

Kúpeľné mestečko sa začína ešte rýchlejšie rozvíjať s príchodom nového 20. storočia, jeho spoločnosťou a novým umeleckým, kultúrnym a životným štýlom "Belle Epoque". V meste sú vybudované honosné hotely a vzniká rezidenčná štvrť s vilami a domami tých, ktorí sa tu rozhodli žiť či tráviť chvíle oddychu.

Počet kúpeľných hostí i dnes denne zvyšuje počet obyvateľstva v tomto mestečku. Veď práve hotelierstvo, ale i poľnohospodárstvo sú odvetvia, z ktorých mesto žije aj dnes. Avšak hlavný prílev turistov bez pochýb už roky zabezpečujú silne slané termálne vody. Tie sú sústredené v kúpeľoch s liečivou vodou aj termálnym bahnom, ktoré pôsobia veľmi blahodárne na ľudský organizmus.

Terme Berzieri, Salsomaggiore Terme

Celkovo sa tu nachádza 22 liečivých prameňov s vodou bohatou na jód a bróm, ktorá dosahuje teplotu okolo 16°C. Pomoc miestnych odborníkov a hlavne liečivej vody tu vyhľadávajú najmä pacienti s poruchami metabolizmu, kožnými problémami, reumatizmom a artritídou. Obľube turistov sa tešia i okolité dediny SalsominoreTabiano, ktoré majú tiež svoje vlastné kúpele.

Terme Berzieri, Salsomaggiore Terme 
Pre verejnosť je v mestečku vybudovaný vnútorný termálny bazén Piscina Termale Jodium SNC. Obklopený je veľkým parkom v blízkosti hotelov Valentini a Grand Hotel Porro. Bazén okrem plávania ponúka aj športové i relaxačné vyžitie kúpeľnej dovolenky. Nachádzajú sa tu i posilňovne, fitnes centrá, sauny a masérske služby. Môžete si tu tak užívať celé dni bez ohľadu na počasie.
kostol San Vitale, Salsomaggiore Terme 

Len pár krokov od centra nájdete aj miesto na zregenerovanie vašej duše. Na vyvýšenom mieste v tesnej blízkosti termálneho bazéna pre verejnosť stojí hlavný kostol mesta. Katedrála Chiesa di San Vitale (1927, Giulio Ulisse Arata), ktorá bola postavená na mieste starého farského kostola (1205, prestavaný v 16. storočí). Fasádu má z pálenej tehly, pôdorys gréckeho kríža a ukončená  je osembokou kupolou. Interiér chrámu tvorí futuristický strohý štýl s veľkou kruhovou sálou. Pod kostolom je situovaná krypta Santa Maria delle Grazie. Chrám je zasvätený patrónovi mesta i jednému z talianskych patrónov, ktorým je sv. Vitalis Milánsky a jeho sviatok si mesto pripomína 28.augusta.

kostol sv. Bartolomeja, Salsomaggiore Terme

V neďalekej uličke Via Giovanni Pascoli stojí ďalší kostol Chiesa di San Bartolomeo (1568), ktorý je najstarší v meste. Kostolík zasvätený apoštolovi Bartolomejovi je nenápadný a strohý s dvoma cennými drevenými barokovými sochami (sv. Bartolomej a sv. Jakub) v interiéri.

Pokiaľ si myslíte, že Salsomaggiore Terme ponúka svojim návštevníkom len teplé liečive pramene, mýlite sa. Čo všetko tu nájdete a zažijete vám rozpovieme už o týždeň.

 

GPS: 44°48'60.0"N 9°59'03.4"E

Text a foto: Mgr. Anna Nociarová

Textová úprava: redakciaDiskusia k článku (0)

Vložiť nový príspevok


Súvisiace články

Taliansko: Najobľúbenejšie lyžiarske strediská
Publikované: 1.12.2019
Premýšľate, ktoré lyžiarske stredisko v Taliansku si vyberiete pre svoju zimnú dovolenku? Poradíme vám, ktoré miesta dlhodobo patria k najobľúbenejším a najnavštevovanejším. Prezradíme vám tiež, prečo to tak je.

Taliansko: Montecatini Terme II. – rušné kúpeľné centrum
Publikované: 2.1.2019
Cez deň miesto, kde vaše telo relaxuje a vstrebáva liečivé vlastnosti minerálnych vôd a večer centrum zábavy, dobrého jedla či nakupovania. Takto vnímajú návštevníci vychýrené kúpele Montecatini Terme. Po zotmení vyrážame do mestských ulíc, aby sme objavili pulzujúcu tepnu plnú života.

Taliansko, Modena I. - história mesta
Publikované: 23.1.2019
Taliansko je krajina vlniacich sa vrchov a rovín s nádhernými scenériami historických miest. Tentoraz vás zavedieme do malebnej nížiny regiónu Emilia-Romagna, ktorou preteká rieka Pád. Naším cieľom bude známe mesto Modena, ktoré sa spája okrem iného i s úchvatnými hlasmi jeho rodákov Luciana Pavarottiho a Mirelly Freni.

Taliansko: Modena II. – srdce mesta
Publikované: 30.1.2019
Modena je dnes známe priemyselné centrum Talianska, ale to neuberá nič z jej krás, ktoré pripomínajú jej dávnu históriu. Toto historické mesto, sídlo biskupa, univerzity, výroby balzamikového octu a vína, láka všetkých návštevníkov do svojho pulzujúceho centra. My nebudeme výnimkou a vyberieme sa priamo na námestie s katedrálou, ktoré je od roku 1997 zapísané do zoznamu svetového dedičstva UNESCO.

Taliansko: Modena III. – múzeum Ferrari
Publikované: 6.2.2019
Mesto bel canta (krásny spev), hudby a divadla neláka len milovníkov umenia, ale i tých, ktorí milujú hluk čiernych koní pod kapotou. Už od konca 19. storočia je Modena známa ako centrum strojárenstva a následne výroby automobilov známych značiek Ferrari, De Tomaso, Pagani a Maserati. V nasledujúcich riadkoch vás pozývame k nahliadnutiu do modenského múzea Enzo Ferrari.

Taliansko, Parma I. – história mesta
Publikované: 31.3.2019
Najznámejšie Talianske mesto regiónu Emilia-Romagna, ktorého názov si spájame najmä s lahodnými chuťami šunky či syra, vám ponúkne nielen gastronomické zážitky. Skôr ako ochutnáme delikatesy tejto oblasti, zahryzneme sa do spoznávania bohatej histórie a pamiatok mesta Parma.

Taliansko, Parma II. – svetské pamiatky v historickom centre
Publikované: 7.4.2019
Takmer každé Talianske mesto sa pýši nejednou architektonicky zaujímavou pamiatkou. Výnimkou nie je ani Parma. V meste môžete na každom rohu objaviť súkromný palác patriaci niektorej z tunajších zámožných rodín. Avšak my sa dnes vydáme za najnavštevovanejšími pamiatkami svetskej architektúry nachádzajúcimi sa priamo v srdci mesta.

Taliansko, Langhirano – miesto, kde sa rodí Prosciutto di Parma
Publikované: 28.4.2019
Určite poznáte nezameniteľnú sušenú šunku Prosciutto di Parma. My sme sa do jej tenkých plátkov už zahryzli a vydali sa na cestu severotalianskym regiónom Emilia-Romagna. Naším cieľom boli miesta výroby tejto špeciality. Spoločne dnes nahliadneme do zákulisia výroby prosciutta – dobroty, ktorú si svet zamiloval.

Taliansko, Lesignano de´ Bagni  I. - vznik slávneho Parmigiano Reggiano
Publikované: 5.5.2019
Pokiaľ ste neodolali chutiam, ktoré so sebou prináša návšteva okolia Parmy, určite nevynechajte ani návštevu farmy, kde vám predstavia proces vzniku syra parmezán, ktorý je neodmysliteľnou súčasťou talianskej gastronómie. My sa teraz vydáme na jednu z týchto fariem neďaleko mestečka Lesignano de´ Bagni známeho i svojimi termálnymi prameňmi.

Taliansko: Montecatini Terme I. – liečivá sila vyvierajúca spod zeme
Publikované: 26.12.2018
Po krátkom čase vás opäť pozveme na prechádzku do talianskeho kúpeľného mestečka. Tentokrát sa presunieme do Toskánska, presnejšie do jeho najväčšieho a najznámejšieho kúpeľného mesta, ktoré navštívilo mnoho významných osobností. Luxus, oddych a únik od každodennej rutiny a povinností si môžete dopriať i vy, ak navštívite vychýrené kúpele Montecatini Terme a vniknete do sveta bez stresu a starostí.

Taliansko: Salsomaggiore Terme III. – symbol mesta Terme Berzieri
Publikované: 25.11.2018
Krásne prírodné prostredie, blahodarné účinky termálnych prameňov, pulzujúci večerný život v uliciach a krása štýlu Liberty a Art Deco uplatnená v architektúre - to je kúpeľné mestečko Salsomaggiore Terme. Dnes spoznávanie tohto mestečka ukončíme, a to pohľadom na jeho symbol - kúpeľný dom Terme Berzieri

Taliansko: Salsomaggiore Terme II. – kúpeľné mestečko na úpätí Apenín
Publikované: 18.11.2018
Taliansko je okrem iného aj ideálnou destináciou pre tzv. zdravotnú turistiku. Tunajšie kúpele nie sú len o teplých prameňoch, vždy ponúknu i niečo naviac, či už ide o kultúrne aktivity alebo krásne prostredie. Preto sme nemohli pri návšteve vyhláseného kúpeľného mestečka Salsomaggiore Terme obísť jeho ulice a centrum. Poďme tam teraz spolu nahliadnuť.

Taliansko, Parma – tu si pochutíte
Publikované: 6.7.2018
Máte radi parmskú šunku a parmezán? Teraz už určite tušíte, že tieto dve pochutiny sa zrodili práve v meste Parma. Takmer dvojtisícové mesto leží medzi Apeninami a Pádskou nížinou a je hlavným mestom severotaliaskeho regiónu Emilia Romagna.

Taliansko: Piacenza I. – historické budovy a paláce
Publikované: 5.9.2018
Hoci je obchodným a industriálnym centrom, sídlom plynárenských a ropných rafinérií a 2. svetová vojna zničujúco zasiahla do jeho srdca, talianske mesto Piacenza stále ponúka množstvo krásnych historických pamiatok. V nasledujúcich riadkoch nakukneme do jeho centra a budeme sa kochať týmito architektonickými skvostami.

Taliansko: Piacenza II. – úchvatné sakrálne stavby
Publikované: 12.9.2018
V nasledujúcich riadkoch nazrieme do niektorých významných chrámov Piacenzy, ktoré poskytnú priestor na tiché rozjímanie, pohľad na krásne umelecké diela i útočisko pred horúcimi slnečnými lúčmi. Historické paláce zároveň reprezentujú bohatstvo a slávu mesta, ako aj jeho výnimočného ducha.

Taliansko, Po stopách Verdiho - Busseto
Publikované: 23.5.2018
Z rodiska slávneho hudobného skladateľa Giuseppe Verdiho – La Roncole sa prevezieme len do pár kilometrov vzdialeného mestečka Busseto. Hoc je to neveľké mestečko, zohralo významnú úlohu nielen v hudobnom, ale i osobnom živote slávneho skladateľa Verdiho.

Taliansko, Po stopách Verdiho - Busseto a Sant'Agata
Publikované: 30.5.2018
Z Busseta sme úplne neodišli, presunuli sme sa len z jeho centra na okraj a do tri kilometre vzdialenej usadlosti v Sant'Agata, aby sme doplnili chýbajúce kúsky skladačky Verdiho života.

Taliansko, Po stopách Verdiho - Miláno, miesto posledného odpočinku
Publikované: 6.6.2018
Miláno - druhé najväčšie mesto Talianska známe ako mesto módy, športu, umenia a obchodu. My sem prichádzame, aby sme doplnili a zároveň zavŕšili skladačku života jedného z najslávnejších hudobných skladateľov Giuseppe Verdiho.

Taliansko, Po stopách Verdiho – La Roncole
Publikované: 16.5.2018
V Taliansku môžete obdivovať mnoho turistických zaujímavostí z oblasti módy, prírody, gastronómie a umenia. Táto krajina je neodmysliteľne spojená i s hudbou. Dnes navštívime malú dedinu La Roncole, kde svetlo sveta prvý raz uzrel jeden zo svetovo najznámejších hudobných skladateľov Giuseppe Verdi.

Taliansko, Po stopách Verdiho – Miláno, chrám hudby La Scala
Publikované: 13.6.2018
Keď navštívite Taliansko, musíte ochutnať niečo z ich vynikajúcej kuchyne. Ale k tejto krajine patrí aj umenie. Taliani žijú hudbou a návšteva Apeninského polostrova sa podobne ako bez ochutnávky ich kuchyne nezaobišla ani bez návštevy hudobného vystúpenia. A čo viac môžete zažiť, ako návštevu svetoznámeho operného domu La Scala?


Súvisiaca fotogaléria

Taliansko: Čarokrásne mestá a mestečká II.
Keď sa povie Taliansko, každý si predstaví módu, umenie, hudbu, nádherné pamiatky, výnimočnú gast...

Taliansko: Čarokrásne mestá a mestečká
Keď sa povie Taliansko, každý si predstaví módu, umenie, hudbu, nádherné pamiatky, výnimočnú gast...

Taliansko: Staroveká kráska - Rím
Poďte sa s nami pozrieť do srdca Talianska a vychutnajte si všetky známe stavby, ktoré ste dotera...

Taliansko: Benátky – mesto na vode
Hlavné mesto severotalianskeho regiónu Benátsko ponúka turistom počas celého roka nezabudnuteľné ...

Taliansko: Gargano, polostrov v Apúlii
Pobrežie polostrova Gargano tvoria až 50 m vysoké vápencové útesy s vymletými jaskyňami a bielymi...

Taliansko - ostrov Ischia
Vodná terapia v prírode zeleného ostrova, to je dôvod, prečo sem mieria tisíce turistov. Účinky t...

Taliansko: Pompeje
Vitajte v Pompejach, v meste, ktoré bolo pýchou rímskej ríše a zaniklo živelnou katastrofou ... ...

Lokácia:

Slovenská republika
Kalendár akcií:

Partneri:

Aj vďaka vám sme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Sprievodca:

Fotosúťaž:

Ahoj leto

1. 7. – 31. 8. 2022
1. cena:
Ročné elektronické predplatné časopisu Krásy Slovenska
2. cena:
Darčeková kazeta s produktami Vincentka
3. cena:
Letný balíček od redakcie portálu Infoglobe
1. cena redakcie:
Kolekcia kníh z edície Výlety s deťmi od vydavateľstva Dajama
2. cena redakcie:
Fotokniha a turistická mapa od vydavateľstva CBS
3. cena redakcie:
Letný balíček od redakcie portálu Infoglobe

Aktuality:

10.8.2022
Počas 11., 18. a 25. augusta 2022 sa môžete zúčastniť nočnej prehliadky Kutnej Hory a spoznávať tak jej romantické či až mystické uličky a zákutia. Dozviete sa nielen to, ako to vlastne bolo s kutnohorským striebrom, ale aj to či tu bola alebo nebola pekelná pobočka a koľko práce vie urobiť jeden kostlivec z Neškaredic.
9.8.2022
Počas 19. až 20. augusta 2022 sa v heľpianskom amfiteátri uskutoční festival starých tradícií v novom kroji zvaný Horehronské MECHECHE. V troch festivalových zónach vás čaká bohatý program dekorovaný nádherným prírodným prostredím.
6.8.2022
Zažite atmosféru stredovekého hradu Strečno a vychutnajte si nočnú prehliadku! V stredu 10. augusta sa môžete tešiť na predstavenie divadelno-hravého zoskupenia RAZCA pod názvom Hej, partizán, vezmi ma so sebou!
Archív aktualit

Do osobitej pozornosti:

Oznamy a upozornenia pred cestovaním do zahraničia nájdete TU

 

(vrátane výskytu koronavírusu COVID-19 či vojnového konfliktu na Ukrajine).

.

Pridajte sa a súťažte!

Každý týždeň na facebooku nová súťaž o hodnotné ceny!

Najčítanejšie články:

Mobilná aplikácia :

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone 

 

Interaktívne katalógy:

Ďakujeme:

Google hodnotenie

dnes:piatok 12. 8. 2022
sviatok:Darina

TIP: Pre vaše zariadenie je k dispozícii mobilná aplikácia INFOGLOBE, stiahnuť TU.

X

TIP: Pre vaše zariadenie je k dispozícii mobilná aplikácia INFOGLOBE, stiahnuť TU.

X