www.infoglobe.sk » Taliansko: Montecatini Terme II. – rušné kúpeľné centrum

Taliansko: Montecatini Terme II. – rušné kúpeľné centrum

Publikované: 2.1.2019
Cez deň miesto, kde vaše telo relaxuje a vstrebáva liečivé vlastnosti minerálnych vôd a večer centrum zábavy, dobrého jedla či nakupovania. Takto vnímajú návštevníci vychýrené kúpele Montecatini Terme. Po zotmení vyrážame do mestských ulíc, aby sme objavili pulzujúcu tepnu plnú života.

Nachádzame sa na úpätí Apenín, v údolí Val di Nevole, v toskánskej provincii Pistoia, v kúpeľnom meste Montecatini Terme  ležiacom v nadmorskej výške 29 metrov. Hlavnou tepnou mesta Viale Verdi od Terme Tettuccio spoznávame architektúru, ľudí i atmosféru. Ocitáme sa v spoločnosti kráľov a kráľovien, politikov, skladateľov, hercov, spevákov,  športovcov, ktorých mená sú vyryté na chodníku a symbolizujú ich niekdajšiu prítomnosť v tomto meste.

Teatro Verdi, Montecantini Terme

Svoj čas tu trávili Verdi, Rossini, Leoncavallo a Mascagni, ďalej Coco Chanel, Sofia Loren a mnoho ďalších. Slávni návštevníci tu popri oddychu aj tvorili. Ako príklad uvádzame slávneho skladateľa Pucciniho, ktorý práve tu zložil časť svojej opery La Boheme.

divadlo Kursaal, Montecatini Terme

Milovníci architektúry sa cestou môžu kochať krásnymi kúpeľnými domami v štýle Liberty. Hneď za komplexom Terme Excelsior sa nachádza divadlo, ako inak, pomenované po slávnom skladateľovi - Teatro Verdi (1828 - 1829), ktoré bolo slávnostne otvorené v roku 1930 operou Aida. Vedľa divadla stojí i socha tejto poprednej osobnosti.

kino Excelsior, Montecatini Terme

Oproti cez cestu sa vypína ďalšia architektonicky zaujímavá budova - Kino Excelsior (1922, Ugo Giovannozzi). Ďalšou z príťažlivých budov lemujúcich promenádu je Palazzo Comunale (1920, Raffaello Brizzi a Luigi Righetti) s výzdobou od Galilea Chini a Luigia Arcangelo. Od roku 2012 je sídlom galérie moderného umenia MO.CA (Montecatini Contemporary Art).

Hneď naproti sa nachádza ďalšia kúpeľná budova Palazzina Regia. Tu však opúšťame promenádu a mierime uličkou za túto stavbu, aby sme sa dostali k secesnému Grand Hotelu La Pace. V meste aj pozdĺž promenády je mnoho hotelov, ale tento je známy tým, že tu 24.10.1957 zomrel na infarkt francúzsky módny návrhár Christian Dior.

bazilika Santa Maria Assunta, Montecatini TermeÚzkou uličkou od hotela prechádzame na hlavné námestie Piazza del Popolo, kam ústi i promenáda Viale Verdi. Námestie vzniklo v 17. storočí a jeho dominantou je novodobá bazilika Santa Maria Assunta. Svoju podobu dostala v rokoch 1953 - 1958 (Raffaello Fagnoni, Pierluigi Spadolini, Mario Negri a Alfonso Stocchetti), potom čo bol zničený pôvodný neoklasicistický kostol (Luigi de Cambray Digny, 1833). Na chráme osemhranného pôdorysu so štyrmi kaplnkami dominuje štíhla zvonica. Konštrukcia stavby je zo železobetónu s travertínovými obkladmi. Interiér zdobia vitráže (Giorgio Scalco) a v presbytériu krucifix (Sauro Cavallini).

Od námestia vedie na jednu stranu rušné Corso Matteotti a na druhú, tiež pulzujúce Corso Roma. Tieto ulice sú plné ľudí, ktorí nakupujú a zabávajú sa. Medzi zmesou jazykov počuť aj češtinu či slovenčinu.  

Viale Verdi, Montecatini Terme

Montecatini Terme je okrem kúpeľov známe aj svojimi luxusnými obchodmi a zábavou, ktorá tu žije do neskorých nočných hodín. Hlavnou atrakciou sú butiky s oblečením, kde nájdete kvalitné módne značky. Mesto je každoročne v apríli dokonca hostiteľom "Fashion Week", špeciálnej udalosti venovanej najnovším trendom, na ktorých sa zúčastňujú poprední talianski návrhári.

Medzi zážitky, ktoré si nemôžete nechať ujsť popri návšteve termálnych kúpeľov je posedenie v niektorých z množstva reštaurácií, salónikov, barov či nočných klubov. Alebo, ak chcete, môžete si tak ako my, vychutnať večerné prechádzky v živom historickom centre, kde nechýba ani hudba priamo v uliciach.

Corso Matteotti, Montecatini Terme

Táto najpopulárnejšia destinácia kúpeľníctva v Taliansku, ktorej patrónkou je sv. Barbora, ukrýva množstvo ďalších pamiatok svetského i sakrálneho pôvodu. Za návštevu by iste stálo staré historické centrum, ktoré leží na vyvýšenine nad mestom a nazýva sa Montecatini Alta. Nachádza sa tu hrad rímskeho pôvodu, ktorý do roku 1905 slúžil ako správne sídlo mesta. Dostať sa tam možno pešo alebo pohodlnejšie vyvezením sa pozemnou lanovkou (Alessandro Ferretti, 1898). Prvá jazda tejto lanovky bola 4.júna 1898 a medzi pasažiermi nechýbali ani známe osobnosti ako napríklad Giuseppe Verdi. Pôvodne vagóny zvané GIGIO a GIGIA jazdia dodnes a nástupná stanica sa nachádza neďaleko za komplexom Terme Tettuccio.

Zvuky, svetlá a neóny tíchnu a hasnú až nadránom, a to je i pre nás rozlúčka s týmto mestom, ktoré určite odporúčame navštíviť.

 

GPS: 43°52'58.9"N 10°46'14.3"E

Text a foto: Mgr. Anna Nociarová

Textová úprava: redakcia   

 Diskusia k článku (0)

Vložiť nový príspevok


Súvisiace články

ČR: Zoznam UNESCO sa obohatil o Jizerskohorské bučiny aj o západočeský kúpeľný trojuholník
Publikované: 4.8.2021
Radostná správa došla od Výboru svetového dedičstva organizácie OSN pre výchovu, vedu a kultúru, ktorá len pred pár dňami zaradila do zoznamu UNESCO rovno dve české pamiatky.

Taliansko: Montecatini Terme I. – liečivá sila vyvierajúca spod zeme
Publikované: 26.12.2018
Po krátkom čase vás opäť pozveme na prechádzku do talianskeho kúpeľného mestečka. Tentokrát sa presunieme do Toskánska, presnejšie do jeho najväčšieho a najznámejšieho kúpeľného mesta, ktoré navštívilo mnoho významných osobností. Luxus, oddych a únik od každodennej rutiny a povinností si môžete dopriať i vy, ak navštívite vychýrené kúpele Montecatini Terme a vniknete do sveta bez stresu a starostí.

Taliansko: Salsomaggiore Terme I. – od malej dedinky až po kúpeľné mesto
Publikované: 11.11.2018
Pri potulkách svetom sa dá spojiť príjemné s ešte príjemnejším, preto vás dnes zavedieme do kúpeľov. Spomedzi množstva talianskych kúpeľných mestečiek, kde si môžete zregenerovať svoju dušu i telo, sme si vybrali Salsomaggiore Terme nachádzajúce sa na úpätí Apenín v oblasti Emilia-Romagna.

Taliansko: Salsomaggiore Terme II. – kúpeľné mestečko na úpätí Apenín
Publikované: 18.11.2018
Taliansko je okrem iného aj ideálnou destináciou pre tzv. zdravotnú turistiku. Tunajšie kúpele nie sú len o teplých prameňoch, vždy ponúknu i niečo naviac, či už ide o kultúrne aktivity alebo krásne prostredie. Preto sme nemohli pri návšteve vyhláseného kúpeľného mestečka Salsomaggiore Terme obísť jeho ulice a centrum. Poďme tam teraz spolu nahliadnuť.

Taliansko: Salsomaggiore Terme III. – symbol mesta Terme Berzieri
Publikované: 25.11.2018
Krásne prírodné prostredie, blahodarné účinky termálnych prameňov, pulzujúci večerný život v uliciach a krása štýlu Liberty a Art Deco uplatnená v architektúre - to je kúpeľné mestečko Salsomaggiore Terme. Dnes spoznávanie tohto mestečka ukončíme, a to pohľadom na jeho symbol - kúpeľný dom Terme Berzieri

Taliansko: Piacenza I. – historické budovy a paláce
Publikované: 5.9.2018
Hoci je obchodným a industriálnym centrom, sídlom plynárenských a ropných rafinérií a 2. svetová vojna zničujúco zasiahla do jeho srdca, talianske mesto Piacenza stále ponúka množstvo krásnych historických pamiatok. V nasledujúcich riadkoch nakukneme do jeho centra a budeme sa kochať týmito architektonickými skvostami.

Taliansko: Cremona - mesto huslí
Publikované: 26.9.2018
Kto miluje hudbu, určite toto mesto pozná. Dnes sa vydáme za slávnou husliarskou minulosťou Cremony. Navštívime viaceré pamätníky, povieme si prečo sa mestečko nazýva tiež „mestom huslí“ a predstavíme si viaceré osobnosti na čele so slávnym básnikom Vergíliusom, ktorý tu študoval.

Taliansko, Po stopách Verdiho - Busseto
Publikované: 23.5.2018
Z rodiska slávneho hudobného skladateľa Giuseppe Verdiho – La Roncole sa prevezieme len do pár kilometrov vzdialeného mestečka Busseto. Hoc je to neveľké mestečko, zohralo významnú úlohu nielen v hudobnom, ale i osobnom živote slávneho skladateľa Verdiho.

Taliansko, Po stopách Verdiho - Busseto a Sant'Agata
Publikované: 30.5.2018
Z Busseta sme úplne neodišli, presunuli sme sa len z jeho centra na okraj a do tri kilometre vzdialenej usadlosti v Sant'Agata, aby sme doplnili chýbajúce kúsky skladačky Verdiho života.

Taliansko, Po stopách Verdiho - Miláno, miesto posledného odpočinku
Publikované: 6.6.2018
Miláno - druhé najväčšie mesto Talianska známe ako mesto módy, športu, umenia a obchodu. My sem prichádzame, aby sme doplnili a zároveň zavŕšili skladačku života jedného z najslávnejších hudobných skladateľov Giuseppe Verdiho.

Taliansko, Po stopách Verdiho – La Roncole
Publikované: 16.5.2018
V Taliansku môžete obdivovať mnoho turistických zaujímavostí z oblasti módy, prírody, gastronómie a umenia. Táto krajina je neodmysliteľne spojená i s hudbou. Dnes navštívime malú dedinu La Roncole, kde svetlo sveta prvý raz uzrel jeden zo svetovo najznámejších hudobných skladateľov Giuseppe Verdi.

Taliansko, Po stopách Verdiho – Miláno, chrám hudby La Scala
Publikované: 13.6.2018
Keď navštívite Taliansko, musíte ochutnať niečo z ich vynikajúcej kuchyne. Ale k tejto krajine patrí aj umenie. Taliani žijú hudbou a návšteva Apeninského polostrova sa podobne ako bez ochutnávky ich kuchyne nezaobišla ani bez návštevy hudobného vystúpenia. A čo viac môžete zažiť, ako návštevu svetoznámeho operného domu La Scala?


Súvisiaca fotogaléria

Taliansko: Čarokrásne mestá a mestečká II.
Keď sa povie Taliansko, každý si predstaví módu, umenie, hudbu, nádherné pamiatky, výnimočnú gast...

Taliansko: Čarokrásne mestá a mestečká
Keď sa povie Taliansko, každý si predstaví módu, umenie, hudbu, nádherné pamiatky, výnimočnú gast...

Taliansko, Bibione – more na dosah
Pokiaľ neradi dlho cestujete, ale máte radi prímorskú atmosféru, tak ideálnym miestom pre vás je ...

Taliansko, Benátky: Jeden večer v Benátkach
Letný večer v Benátkach... Foto: Jan Chaloupka, júl 2012

Taliansko: Pompeje
Vitajte v Pompejach, v meste, ktoré bolo pýchou rímskej ríše a zaniklo živelnou katastrofou ... ...

Taliansko: Maják v Bibione
Málokto z návštevníkov jadranského letoviska Bibione na Benátskej riviére videl zblízka maják Al ...

Taliansko: Benátky – rozhľad zo zvonice
Campanilla (zvonica) oproti chrámu svätého Marka patrí k stavbám, ktoré vytvárajú typickú benátsk...

Lokácia:

Slovenská republika
Kalendár akcií:

Partneri:

Aj vďaka vám sme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Sprievodca:

Fotosúťaž:

Kúzlo Vianoc

1. 11. – 31. 12. 2021
1. cena:
Kúzelný balíček plný prekvapení!
2. cena:
Kúzelný balíček plný prekvapení!
3. cena:
Kúzelný balíček plný prekvapení!
1. cena redakcie:
Kúzelný balíček plný prekvapení!
2. cena redakcie:
Kúzelný balíček plný prekvapení!
3. cena redakcie:
Kúzelný balíček plný prekvapení!

Aktuality:

1.12.2021
Karibský ostrovný štát Barbados sa stal republikou a prestal tak uznávať britskú kráľovnú Alžbetu II., ktorá bola doteraz jeho najvyššou predstaviteľkou. Post najvyššej hlavy štátu obsadila súčasná generálna guvernérka.  
27.11.2021
V ankete strom roka 2021 získal prvé miesto vyše 70 ročný buk, stojaci v centre Starého Smokovca, ktorý bude reprezentovať Slovensko i v súťaži Európsky strom roka.
24.11.2021
Aj tento rok sa návštevníci Vysokých Tatier môžu tešiť na Tatranský ľadový dóm, ktorý tradične „vyrástol“ na Hrebienku. Nesie podobu jedného z najvýznamnejších pútnických miest v Európe, ako symbolu konca doby poznačenej pandémiou  a nového začiatku.
Archív aktualit

Do osobitej pozornosti:

Oznamy a upozornenia pred cestovaním do zahraničia nájdete TU (vrátane výskytu koronavírusu COVID-19).

Pridajte sa a súťažte!

Každý týždeň na facebooku nová súťaž o hodnotné ceny!

Najčítanejšie články:

Mobilná aplikácia :

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone 

 

Interaktívne katalógy:

Ďakujeme:

Google hodnotenie

dnes:štvrtok 2. 12. 2021
sviatok:Bibiána

TIP: Pre vaše zariadenie je k dispozícii mobilná aplikácia INFOGLOBE, stiahnuť TU.

X

TIP: Pre vaše zariadenie je k dispozícii mobilná aplikácia INFOGLOBE, stiahnuť TU.

X