www.infoglobe.sk » Taliansko: Montecatini Terme I. – liečivá sila vyvierajúca spod zeme

Taliansko: Montecatini Terme I. – liečivá sila vyvierajúca spod zeme

Publikované: 26.12.2018
Po krátkom čase vás opäť pozveme na prechádzku do talianskeho kúpeľného mestečka. Tentokrát sa presunieme do Toskánska, presnejšie do jeho najväčšieho a najznámejšieho kúpeľného mesta, ktoré navštívilo mnoho významných osobností. Luxus, oddych a únik od každodennej rutiny a povinností si môžete dopriať i vy, ak navštívite vychýrené kúpele Montecatini Terme a vniknete do sveta bez stresu a starostí.

Táto oblasť a blahodarné účinky vody vyvierajúcej spod zeme majú dlhú históriu. Už v časoch starovekého Ríma boli dobre známe. Prvé zdokumentované písomné správy o termálnych kúpeľoch sa však datujú do roku 1201. Oficiálna história termálnych kúpeľov začala, keď učenec Ugolino Simoni da Montecatini preskúmal povahu minerálnych vôd v jednom z jeho diel (De Balneorum Italiea Proprietatibus ac Virtutibus , 1417). Píše tu o kúpeli, do ktorého sa roľníci ponoria a vyliečia sa ich bolesti kĺbov a chrbta. Druhý opísaný kúpeľ zas liečil svrab a v diele sa spomína i tretí kúpeľ.

Montecantini Terme; na kopci Montecatini AltaSamotná výstavba termálnych kúpeľov sa však uskutočnila až v druhej polovici 18. storočia pod záštitou veľkovojvodu Pietra Leopolda di Lorena. V roku 1773 sa začalo stavať prvé zariadenie Bagno Regio. V nasledujúcich rokoch boli postavené Leopoldine (1775) a Tettuccio (1779). Veľkovojvoda nariadil i výstavbu budovy "Bibite gratuite", kde mohli zadarmo využívať prospešné vlastnosti vody aj chudobnejší.

Začiatkom 20. storočia sa dedinka na úpätí vrchu Montecatini stáva mestom Bagni di Montecatini (dnes Montecatini Terme). Bahenná terapia, ktorá využívala bahno už za čias  Ugolino Simoniho, sa vrátila do módy až v roku 1928.

Obdobie medzi 19. a 20. storočím, nazývané Belle Époque, je dobou, keď Montecatini Terme dosiahla vrchol svojej slávy vďaka povesti jej liečivých vôd. Táto doba sa odrazila aj na umeleckom a architektonickom stvárnení pamiatok, stavieb a umeleckých diel v secesnom štýle, ktoré nájdete v týchto termálnych kúpeľoch. Bolo to obdobie veľkej prosperity a slávy mesta. Prúdila sem elita intelektuálov a aristokracie, nielen z Talianska, ale aj zo zvyšku Európy. Spomeňme aspoň skladateľov Giuseppe Verdiho, Ruggero Leocavalla, Giacoma Pucciniho, ale i talianskeho kráľa Vittoria Emanuela II.

Montecantini Terme

Do dnešných čias termálne kúpele Montecatini Terme stále pracujú na zvyšovaní svojej slávy luxusného a prestížneho kúpeľného centra. Ich povesť dokazuje dlhý zoznam celebrít, ktoré využili služby miestnych zariadení, ale aj počet filmov a reklám, ktoré tu boli nakrútené.

Z hĺbky zeme vyvierajú štyri pramene liečivej vody - Rinfresco, Tettuccio, Regina a Leopoldine, ktoré sa využívajú v termálnych komplexoch. Minerály obsiahnuté v tejto vode umožňujú širokú škálu procedúr. Tie hlavné sú pitné kúry, inhalácie, bahenné kúry, fyzioterapie, rehabilitácie a balneoterapia.

Ich účinky sú preukázateľné a využívané hlavne pri chorobách pečene, žlčníka a dvanástnika, obličiek, močových ciest a tráviaceho systému. Priaznivo vplývajú i na srdcovo-cievny systém, kosti, svaly, kĺby, kožu, pľúca a dýchacie cesty. Nemalou mierou prispievajú i pri problémoch zo stresom a úzkosťou.

Pre tých, ktorí sa chcú starať o seba, sú termálne kúpele v Montecatini Terme oázou harmónie a pohody. Ponúkajú priestor pre všetkých, ktorí si radi vychutnajú kúpele so všetkým, čo k tomu patrí. Kompletný kúpeľný balík kombinuje tradičné výhody termálnej vody a bahna s najnovšími wellness a kozmetickými metódami, ako sú masáže, skrášľovacie procedúry, chudnutie a relaxácia. Preto tu nesmie chýbať ani špeciálny kozmetický sortiment vyrábaný z týchto termálnych vôd.

Terme Excelsior, Montecatini TermeCentrom kúpeľníctva mesta sú jeho kúpeľné domy. Budova kúpeľného domu Terme Excelsior bola postavená v štýle Liberty (1907). Fasádu stavby tvoria architektonické prvky v podobe korintských stĺpov, girlánd a vencov. Charakteristickou črtou budovy je otvorená galéria inšpirovaná florentskou renesanciou. Na stĺpcoch sa nachádzajú okrúhle oblúky so stĺpmi s reliéfami búst, ktoré vykresľujú renomované osobnosti histórie kúpeľov. Budova sa skladá z dvoch častí. K historickej časti je pridružená moderná časť (60. roky 20. storočia) tvorená cementovou konštrukciou s plne zasklenými oknami chránenými žalúziami.

Terme Excelsior, Montecatini Terme

Pokračujúc ďalej od ruchu mesta, prídete k Terme Leopoldina (1775) a hneď za nim v srdci termálneho parku k ukrytému pavilónu Tamerici (1903, Giulio Bernardino). Dve elegantné toskánske renesančné arkády vás dovedú do Salone delle Esposizioni, ktorého stropné steny zdobia freskové dekorácie (Luigi Arcangioli, Galileo Chini). Komplex sa skladá zo štyroch budov prepojených prekrytými chodbami. Jeho štýl evokuje stredovek, no polychrómia odkazuje na východný svet. Zjednocujúcimi prvkami sú keramika, kameninové dekorácie na vežiach, levy, rozety a polychrómna majolika. Všetky prvky boli zhotovené v ateliéri Galilea Chini (1910). Zaujímavá je preto i sála Chini, pomenovaná podľa tohto umelca štýlu Liberty.

Terme Tettuccio, Montecatini TermeTiene stromov okolitého parku vás privedú k monumentálnemu bielemu priečeliu kúpeľného domu Terme Tettuccio (1779), ktorý bol rekonštruovaný architektom Ugo Giovannozzi (1923 - 1927) a čerpá inšpirácie z architektonických modelov starých termálnych kúpeľov. Zaujímavá je sála Galleria delle bibite, ktorá slúži na pitnú kúru a zdobí ju sedem  keramických panelov znázorňujúcich etapy života (Basilio Cascello, 1927).

V krásnych sálach a pavilónoch kúpeľných domov si okrem liečivej sily vyvierajúcej zo zeme môžete vychutnať aj koncerty či výstavy. Taktiež sa využívajú pre konania konferencií a stretnutí.

Neoddeliteľnou súčasťou kúpeľov sú parky. Tie sú tu považované za prírodný faktor, ktorý aktivuje psychiku a prispieva k zvýšeniu liečebného účinku kúpeľov. V parkoch sa konajú aj rôzne fitness programy a outdoorové aktivity.

Dior, Montecatini TermeNašu návštevu kúpeľov ešte nekončíme. Už o týždeň sa presunieme od Terme Tettuccio po promenáde Viale Verdi do nočného centra mesta. Cestou budeme sledovať zlaté značky na chodníkoch, v ktorých sú mená slávnych osobností a rok, kedy navštívili toto úchvatné mesto.

Chanel, Montecatini TermeLoren, Montecatini Terme

GPS: 43°53'19.4"N 10°46'34.9"E

Text foto: Mgr. Anna Nociarová

Textová úprava: redakciaDiskusia k článku (0)

Vložiť nový príspevok


Súvisiace články

Taliansko, Modena I. - história mesta
Publikované: 23.1.2019
Taliansko je krajina vlniacich sa vrchov a rovín s nádhernými scenériami historických miest. Tentoraz vás zavedieme do malebnej nížiny regiónu Emilia-Romagna, ktorou preteká rieka Pád. Naším cieľom bude známe mesto Modena, ktoré sa spája okrem iného i s úchvatnými hlasmi jeho rodákov Luciana Pavarottiho a Mirelly Freni.

Taliansko: Modena II. – srdce mesta
Publikované: 30.1.2019
Modena je dnes známe priemyselné centrum Talianska, ale to neuberá nič z jej krás, ktoré pripomínajú jej dávnu históriu. Toto historické mesto, sídlo biskupa, univerzity, výroby balzamikového octu a vína, láka všetkých návštevníkov do svojho pulzujúceho centra. My nebudeme výnimkou a vyberieme sa priamo na námestie s katedrálou, ktoré je od roku 1997 zapísané do zoznamu svetového dedičstva UNESCO.

Taliansko: Modena III. – múzeum Ferrari
Publikované: 6.2.2019
Mesto bel canta (krásny spev), hudby a divadla neláka len milovníkov umenia, ale i tých, ktorí milujú hluk čiernych koní pod kapotou. Už od konca 19. storočia je Modena známa ako centrum strojárenstva a následne výroby automobilov známych značiek Ferrari, De Tomaso, Pagani a Maserati. V nasledujúcich riadkoch vás pozývame k nahliadnutiu do modenského múzea Enzo Ferrari.

Taliansko, Parma II. – svetské pamiatky v historickom centre
Publikované: 7.4.2019
Takmer každé Talianske mesto sa pýši nejednou architektonicky zaujímavou pamiatkou. Výnimkou nie je ani Parma. V meste môžete na každom rohu objaviť súkromný palác patriaci niektorej z tunajších zámožných rodín. Avšak my sa dnes vydáme za najnavštevovanejšími pamiatkami svetskej architektúry nachádzajúcimi sa priamo v srdci mesta.

Taliansko, Lesignano de´ Bagni  I. - vznik slávneho Parmigiano Reggiano
Publikované: 5.5.2019
Pokiaľ ste neodolali chutiam, ktoré so sebou prináša návšteva okolia Parmy, určite nevynechajte ani návštevu farmy, kde vám predstavia proces vzniku syra parmezán, ktorý je neodmysliteľnou súčasťou talianskej gastronómie. My sa teraz vydáme na jednu z týchto fariem neďaleko mestečka Lesignano de´ Bagni známeho i svojimi termálnymi prameňmi.

Taliansko, Lesignano de´Bagni  II. - cesta na farmu za syrom parmezán
Publikované: 12.5.2019
Očarila vás história, kultúra, príroda či gastronómia talianskeho regiónu Emilia-Romagna? Tak doplňte skladačku cestovateľských poznatkov o návštevu farmy, kde začína i končí príbeh slávneho syru Parmigiano Reggiano.

Taliansko: Najobľúbenejšie lyžiarske strediská
Publikované: 1.12.2019
Premýšľate, ktoré lyžiarske stredisko v Taliansku si vyberiete pre svoju zimnú dovolenku? Poradíme vám, ktoré miesta dlhodobo patria k najobľúbenejším a najnavštevovanejším. Prezradíme vám tiež, prečo to tak je.

Taliansko: Montecatini Terme II. – rušné kúpeľné centrum
Publikované: 2.1.2019
Cez deň miesto, kde vaše telo relaxuje a vstrebáva liečivé vlastnosti minerálnych vôd a večer centrum zábavy, dobrého jedla či nakupovania. Takto vnímajú návštevníci vychýrené kúpele Montecatini Terme. Po zotmení vyrážame do mestských ulíc, aby sme objavili pulzujúcu tepnu plnú života.

Taliansko, Po stopách Verdiho - Busseto
Publikované: 23.5.2018
Z rodiska slávneho hudobného skladateľa Giuseppe Verdiho – La Roncole sa prevezieme len do pár kilometrov vzdialeného mestečka Busseto. Hoc je to neveľké mestečko, zohralo významnú úlohu nielen v hudobnom, ale i osobnom živote slávneho skladateľa Verdiho.

Taliansko, Po stopách Verdiho - Busseto a Sant'Agata
Publikované: 30.5.2018
Z Busseta sme úplne neodišli, presunuli sme sa len z jeho centra na okraj a do tri kilometre vzdialenej usadlosti v Sant'Agata, aby sme doplnili chýbajúce kúsky skladačky Verdiho života.

Taliansko, Po stopách Verdiho - Miláno, miesto posledného odpočinku
Publikované: 6.6.2018
Miláno - druhé najväčšie mesto Talianska známe ako mesto módy, športu, umenia a obchodu. My sem prichádzame, aby sme doplnili a zároveň zavŕšili skladačku života jedného z najslávnejších hudobných skladateľov Giuseppe Verdiho.

Taliansko, Po stopách Verdiho – La Roncole
Publikované: 16.5.2018
V Taliansku môžete obdivovať mnoho turistických zaujímavostí z oblasti módy, prírody, gastronómie a umenia. Táto krajina je neodmysliteľne spojená i s hudbou. Dnes navštívime malú dedinu La Roncole, kde svetlo sveta prvý raz uzrel jeden zo svetovo najznámejších hudobných skladateľov Giuseppe Verdi.

Taliansko, Po stopách Verdiho – Miláno, chrám hudby La Scala
Publikované: 13.6.2018
Keď navštívite Taliansko, musíte ochutnať niečo z ich vynikajúcej kuchyne. Ale k tejto krajine patrí aj umenie. Taliani žijú hudbou a návšteva Apeninského polostrova sa podobne ako bez ochutnávky ich kuchyne nezaobišla ani bez návštevy hudobného vystúpenia. A čo viac môžete zažiť, ako návštevu svetoznámeho operného domu La Scala?

Taliansko: Cremona - mesto huslí
Publikované: 26.9.2018
Kto miluje hudbu, určite toto mesto pozná. Dnes sa vydáme za slávnou husliarskou minulosťou Cremony. Navštívime viaceré pamätníky, povieme si prečo sa mestečko nazýva tiež „mestom huslí“ a predstavíme si viaceré osobnosti na čele so slávnym básnikom Vergíliusom, ktorý tu študoval.

Taliansko: Piacenza I. – historické budovy a paláce
Publikované: 5.9.2018
Hoci je obchodným a industriálnym centrom, sídlom plynárenských a ropných rafinérií a 2. svetová vojna zničujúco zasiahla do jeho srdca, talianske mesto Piacenza stále ponúka množstvo krásnych historických pamiatok. V nasledujúcich riadkoch nakukneme do jeho centra a budeme sa kochať týmito architektonickými skvostami.

Taliansko: Salsomaggiore Terme I. – od malej dedinky až po kúpeľné mesto
Publikované: 11.11.2018
Pri potulkách svetom sa dá spojiť príjemné s ešte príjemnejším, preto vás dnes zavedieme do kúpeľov. Spomedzi množstva talianskych kúpeľných mestečiek, kde si môžete zregenerovať svoju dušu i telo, sme si vybrali Salsomaggiore Terme nachádzajúce sa na úpätí Apenín v oblasti Emilia-Romagna.

Taliansko: Salsomaggiore Terme II. – kúpeľné mestečko na úpätí Apenín
Publikované: 18.11.2018
Taliansko je okrem iného aj ideálnou destináciou pre tzv. zdravotnú turistiku. Tunajšie kúpele nie sú len o teplých prameňoch, vždy ponúknu i niečo naviac, či už ide o kultúrne aktivity alebo krásne prostredie. Preto sme nemohli pri návšteve vyhláseného kúpeľného mestečka Salsomaggiore Terme obísť jeho ulice a centrum. Poďme tam teraz spolu nahliadnuť.

Taliansko: Salsomaggiore Terme III. – symbol mesta Terme Berzieri
Publikované: 25.11.2018
Krásne prírodné prostredie, blahodarné účinky termálnych prameňov, pulzujúci večerný život v uliciach a krása štýlu Liberty a Art Deco uplatnená v architektúre - to je kúpeľné mestečko Salsomaggiore Terme. Dnes spoznávanie tohto mestečka ukončíme, a to pohľadom na jeho symbol - kúpeľný dom Terme Berzieri


Súvisiaca fotogaléria

Taliansko: Čarokrásne mestá a mestečká II.
Keď sa povie Taliansko, každý si predstaví módu, umenie, hudbu, nádherné pamiatky, výnimočnú gast...

Taliansko: Čarokrásne mestá a mestečká
Keď sa povie Taliansko, každý si predstaví módu, umenie, hudbu, nádherné pamiatky, výnimočnú gast...

Taliansko: Benátky – mesto na vode
Hlavné mesto severotalianskeho regiónu Benátsko ponúka turistom počas celého roka nezabudnuteľné ...

Taliansko: Gargano, polostrov v Apúlii
Pobrežie polostrova Gargano tvoria až 50 m vysoké vápencové útesy s vymletými jaskyňami a bielymi...

Taliansko: Pompeje
Vitajte v Pompejach, v meste, ktoré bolo pýchou rímskej ríše a zaniklo živelnou katastrofou ... ...

Taliansko: Maják v Bibione
Málokto z návštevníkov jadranského letoviska Bibione na Benátskej riviére videl zblízka maják Al ...

Lokácia:

Slovenská republika
Kalendár akcií:

PoUtStŠtPiSoNe
      1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031     

Partneri:

Aj vďaka vám sme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Sprievodca:

Fotosúťaž:

Objavujeme

1. 5. – 30. 6. 2022
1. cena:
Čitateľsko-turistický balíček plný prekvapení
1. cena redakcie:
Čitateľsko-turistický balíček plný prekvapení
2. cena redakcie:
Čitateľsko-turistický balíček plný prekvapení
3. cena redakcie:
Čitateľsko-turistický balíček plný prekvapení

Aktuality:

21.5.2022
Aktuálne číslo časopisu Krásy Slovenska vychádzajúceho od roku 1921 prináša zaujímavý rozhovor so slovenským reprezentantom v dráhovej i cestnej paracyklistike Jozefom Metelkom, pozve vás na potulky prírodou, dozviete sa o našich susedoch – Ukrajine v kocke a budete pozvaní na celoslovenské stretnutie čitateľov časopisu.
11.5.2022
Pozývame vás na 57. stretnutie čitateľov časopisu Krásy Slovenska, ktoré sa uskutoční od 27. do 29. mája 2022 v nádhernom prostredí rekreačného strediska Malinô Brdo a bude venované storočnici časopisu.
10.5.2022
Oravská galéria v Dolnom Kubíne vám už 49. sezónu ponúka nezabudnuteľnú vyhliadkovú plavbu po Oravskej priehrade a prehliadku expozícií tradičného ľudového umenia na Slanickom ostrove umenia.
Archív aktualit

Do osobitej pozornosti:

Oznamy a upozornenia pred cestovaním do zahraničia nájdete TU

 

(vrátane výskytu koronavírusu COVID-19 či vojnového konfliktu na Ukrajine).

.

Pridajte sa a súťažte!

Každý týždeň na facebooku nová súťaž o hodnotné ceny!

TOP 5 MIEST v Spojenom kráľovstve:

Spojené kráľovstvo

Prinášame vám mestské tipy na výlety, ktoré sa určite oplatí vidieť.

 

Londýn – „pupok sveta” na Temži

Southampton – lode, lode, lode

Oxford – vzdelanosť na každom kroku

Seaford – výlet k Siedmim sestrám

Brighton and Hove – najlepšie miesto pre život

 

Pokiaľ hľadáte ešte viac cestovateľsky atraktívnych miest, tak sa inšpirujte TU.

Najčítanejšie články:

Mobilná aplikácia :

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone 

 

Interaktívne katalógy:

Ďakujeme:

Google hodnotenie

dnes:nedeľa 22. 5. 2022
sviatok:Júlia, Juliana

TIP: Pre vaše zariadenie je k dispozícii mobilná aplikácia INFOGLOBE, stiahnuť TU.

X

TIP: Pre vaše zariadenie je k dispozícii mobilná aplikácia INFOGLOBE, stiahnuť TU.

X